Autor Subiect: Iesiri si intalniri pentru cei nou intrati in Singles Camp  (Citit de 145357 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #75 : Joi, 01 Decembrie 2011, 14:03 »
Socializarea se dezvolta doar intr-un cadru confortabil, ori prezenta unui copil mic poate determina un disconfort pentru cei care nu au copii si nu sunt invatati cu ei.
La munte, asa cum am explicat, este altceva, acolo se socializeaza mult mai simplu si mai firesc. Ajuta mult cadrul natural.

Gigi, multumesc penttru postul tau....lung si explicit! Am retinut anumite amanunte inca de cand mi-ai trimis mailul si a fost totul in regula in ceea ce priveste tabara new entry, peentru ca despre ea vorbeam in acel mail. Ulterior, dupa postul userului Ama (destul de exclusivist si restrictiv) mi-am ridicat si alte intrebari: daca nu cumva acest forum si aceste excursii, tabere, intalniri sunt numai pentru cei care nu au partener si copii. Uitandu-ma putin pe forum, am observat poze cu useri si copiii lor. Si atunci am sesizat niste contradictii in ceea ce se afirma. Adica ideal ar fi sa nu existe copii, pentru ca copiii deranjeaza. Ideal ar fi sa nu vii cu copii, ca sa te poti dedica mai mult timp altora. Ok. Dar totusi unii au venit cu copiii lor. Ca au deranjat sau nu, numai voi stiti. Dar nu am observat nicaieri sa se mentioneze, acolo unde se precizeaza pretul si durata unei plecari, daca copiii au acces sau nu.


Formatul de prezentare al taberelor si actiunilor este si va ramane cel de acum. Este foarte detaliat si prezentat profesionist. Nu se pot adauga specificatii "cu copii sau fara", pt ca ar suna cu totul nepotrivit.

Cred ca ar fi mai indicat sa fie scris la fiecare tabara/excursie fie ea interna sau externa: interzis cu copiii. Poate suna urat, dar atunci omul nu-si mai pierde timpul citind diverse informatii ca mai apoi sa constate ca de fapt nu exista loc pentru copilul lui tocmai pentru ca....copiii deranjeaza pe unii sau pe altii. De ce spun asta...Pentru ca ieri luasem in evidenta toate circuitele pentru 2012 si trebuie sa recunosc ca multe dintre ele ma interesau. Evident, nu aveam de unde sa ghicesc in care actiuni copiii au voie si in care actiuni ei nu sunt bineveniti, eu evident dorind sa vin insotita de copil (mai putin tabara new entry, asa cum am convenit).

Ce am inteles eu din aceasta discutie este ca acest forum este NUMAI pentru cei care doresc sa participe singuri, indiferent ca au catel sau copil acasa. Este foarte ok, atata timp cat se precizeaza in clar inca de pe prima pagina a site-ului: acest site este dedicat in exclusivitate celor care doesc sa participe neinsotiti de copii. acestia pot deranja. Eu una citind o astfel  de afirmatie as cantari lucrurile si as spune din prima: ok, e perfect pentru mine, sau nu, multumesc, doresc altceva.

Va urez pe aceasta cale Sarbatori fericite, distractie placuta si, celor ce inca nu au avut bucuria de a avea copii, sa o cunoasca atunci cand le va fi dat!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #76 : Joi, 01 Decembrie 2011, 15:07 »
Sara, cred si sper ca explicatiile mele au fost foarte clare, am incercat sa aduc si argumentele necesare si sa detaliez anumite aspecte ce tin de organizare. Posting-ul meu contine precizarile ce tin de participarea copiilor. Nu este un proiect general restrictiv in ceea ce priveste participarea lor. Am mentionat acest lucru si am indicat ca sunt actiuni in care prezenta lor este chiar foarte binevenita. La fel spuneam, ca in limita timpului meu disponibil, intre tabere si in perioadele in care Sibielul nu-mi solicita prezenta obligatorie acolo, am sa incerc sa dezvolt si acest tip de activitati in cadrul proiectului. Deocamdata, nimeni nu a solicitat acest lucru, de aceea nici nu a fost luat in calcul in organizarea de astfel de actiuni. M-a descurajat si faptul ca anul trecut am preagtit un Craciun dedicat tutorilor unici si copiilor lor si nu a avut nici un ecou.

Acest site este dedicat persoanelor single, Sara. Tuturor persoanelor singure. Cu copii sau fara. Ei pot participa la actiuni sau se pot limita doar la a comunica pe forum. Cei cu copii si chiar cu catei au participat la actiuni cu ei si fara, depinde cum au decis sa o faca. Deci nu exista restrictia subliniata de tine, cerut si impusa a fi postata undeva pe prima pagina.

Nu impartii oamenii in cei care iubesc copiii si care nu iubesc copiii, sau pe cei care-i deranjeaza copiii si cei care sunt toleranti cu ei. Toti oamenii iubesc copiii. Indiferent ca au sau n-au. Dar sunt momente, locuri, conjuncturi in care prefera sa fie doar in compania adultilor. Chiar si cei care iubesc extrem de mult copiii, care au copii sau nepoti, resimt in anumite situatii un disconfort in existenta unuia sau a mai multor copii in jur.. Sunt persoane stresate, care au muncit un an de zile pt un concediu si isi doresc sa se relaxeze, sa aiba un cateva zile linistite si fara nici un disconfort. Copiii pot fi indiferent de argumentele care se aduc, un posibil factor de disconfort. Aici depinde si de copil. Sunt unii copii pe care iti vine sa-i iei cu tine peste tot, sa te joci si sa te bucuri cu ei, prezenta lor este o adevarat placere. Sunt unii insa care in conditii de oboseala, devin nerabdatori, nu mai reusesc sa-si stapaneasca energia si ajung sa deranjeze pe cei din jur. Un circuit lung inseamna pe langa placerea vizitarii si obseala. Eu am fost cu fiul meu de cand a fost mic peste tot, pana tarziu cand a crescut. Au fost locuri in care mi-a fost tare usor cu el si n-am avut probleme, dara m avut vacante in care ne-a limitat foarte mult programul care ni-l propusesem. Tin minte ca am fost acum multi ani la Venetia, cred ca sunt vreo 18 ani de atunci, iar fiul meu dupa o ora a zis ca pe el nu-l intereseaza cladirile alea murdare si canalele mirositoare si sa plecam inapoi la Lido sa facem plaja. Cu chiu cu vai l-am urnit, am facut vreo 3 ore de plimbare, dupa care vazandu-l tot mai agitat si mai dezinteresat, decat sa-l chiunui, am preferat sa plecam Asta este un exemplu. Ce vroiam insa sa-ti spun este ca eram cu fiul meu si ok, n-am vazut Venetia, n-am vazut-o ce a contat? Dar daca esti cu un grup si ai un copil care-ti face asa ceva, ce faci, cum procedezi? Esti constient ca matur ca pentru el a vizita ceva, dupa 2-3 ore, este doar un chin si ca un om responsabil ar trebui sa tii cont de oboseala lui si sa-l duci inapoi la hotel. Dar ce faci cu ceilalti din grup? Ii lasi acolo fara ghidaj? Nu poti scurta programul, nu poti sa anulezi din obiective.
Daca ar fi o actiune sejur, super ok, uite cum e Bulgaria. Se merge pe plaja, doar una doua excursii in jur. Prezenta mea nu se impune in permanenta acolo, intr-un fel fiecare isi face programul cum doreste.

Se vede clar, copilasul este polul vietii tale, dupa el se invarte si se desfasoara toata viata ta. Ca fiecare mama ultradedicata isi doreste ca si coplasul ei sa fie acceptat fara nici o restrictie, oriunde. Vad ca esti un pic dezamagita, dar trebuie sa intelegi ca nu doar aici in SC, sau in turism, exista astfel de probleme, situatia aceasta este generala. M-ai intrebat despre posibilitatea de a merge cu el, eu ti-am raspuns corect, detaliat si cu precizari. Este posibil, dar nu in oricare dintre actiuni. Si am punctat care sunt acestea. 





Offline Luiza

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #77 : Vineri, 02 Decembrie 2011, 00:05 »
In cazul in care sunt membru nou, ma pot inscrie direct intr-o tabara sau trebuie sa merg mai intai in tabara new entry?

Imi cer scuze daca readuc in discutie un subiect deja tratat, dar m-am uitat pe forum si nu am gasit

Multumesc

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #78 : Vineri, 02 Decembrie 2011, 01:26 »
Luiza, bineinteles ca te poti inscrie in orice tabara.
Conceptul taberelor new entry a fost creat ca o usurare a socializarii pentru cei inscrisi recent dar care sunt mai timizi sau mai retrasi si s-ar putea simti stingheri intr-un grup alaturi de cei mai vechi unde multi se cunosc deja. Insa nu e o conditie sa mergi intr-o tabara new entry pentru a putea merge in oricare alta. Poti merge si colo, si colo daca vrei :)

Offline Luiza

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 43
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #79 : Vineri, 02 Decembrie 2011, 10:05 »
Luiza, bineinteles ca te poti inscrie in orice tabara.
Multumesc de raspuns!
Atunci sper sa ne adunam cat mai multi pt Sibiel in ianuarie :D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #80 : Vineri, 02 Decembrie 2011, 10:32 »
Pregatiti mastile pt carnvaaaaaaaalllllllll!!!!!

Offline b1anche

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #81 : Marți, 27 Decembrie 2011, 11:30 »
Bine v-am gasit!
N-am mai participat la Fasching din copilarie... pe atunci era un "must".
Mai sunt locuri pentru Sibiel?
A ship is safe in harbor, but that's not what ships are for

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #82 : Marți, 27 Decembrie 2011, 11:47 »
Da b1anche, mai sunt locuri la Carnaval. Actiunea va incepe sa fie promovata prin newsletter imediat dupa anul nou. Amanuntele au sa fie postate pe topicul deschis pt Carnaval.

catalinap

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #83 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 14:14 »
La multi ani cu sanatate si bucurie!
Merg si eu in februarie!. Mai sunt locuri?

O sa ma anunt si prin PM.

Numai bine,
Catalina

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #84 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 21:49 »
Conceptul taberelor new entry a fost creat ca o usurare a socializarii pentru cei inscrisi recent dar care sunt mai timizi sau mai retrasi si s-ar putea simti stingheri intr-un grup alaturi de cei mai vechi unde multi se cunosc deja.

Eu abia acuma aflu de taberele new entry, dupa ce mi-am facut "botezul" cu revelionul. ;)
Nu mi s-a parut deloc ca ar fi fost nevoie de vreun alt intro inainte... ba chiar am fost placut surprinsa sa socializez in egala masura atat cu cei noi, cat si cu cei vechi...  :)

Tatiana

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #85 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 13:36 »

La multi ani (cu intarziere) dar cu aceleasi ganduri bune pentru Noul An tuturor singles-ilor! :)
Pentru tabara new entry din februarie am facut si eu plata asa ca astept noi bucuresteni sa se inscrie ;).

Pupici tuturor,

Tatiana

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #86 : Joi, 02 Februarie 2012, 19:31 »
Scuze ca revin la un subiect atat de vechi, dar abia acum am vazut un post al Sarei, despre copii.
Sara, eu nu am copii, desi aveam lipici la ei de cand eram eu insami tot un copil mai maricel, la un moment dat mi i-am dorit foarte mult (motivele pentru care acest lucru nu s-a intamplat la timpul lui nu merita sa le dezvolt), iar acum am revenit in invatamant... si nu-mi pare rau. :)

Ar fi doua aspecte de precizat aici:
1. Copiii insisi au nevoie sa nu fie in permanenta cu parintii, ci prefera compania altor copii, in prezenta unui adult facultativ, mai putin posesiv. Este o etapa de dezvoltare bine definita in viata lor (evidentiata mai ales in pedagogiile alternative), in care raportarea si autosituarea lor in lume depinde mai mult de ceilalti decat de parinti. Parintii au rolul lor in mintea lor, distractiile si prieteniile (ce cei de varsta lor sau chiar cu alti adulti), altul. Stiu ca parintii resimt asta de cele mai multe ori ca pe o frustrare, dar daca ar accepta sa inteleaga asta, spre binele copilului si in detrimentul orgoliului lor personal de parinte sio tutore absolut, ar face ceea ce-si doresc cel mai mult, adica un bine, pentru copilul lor. Nu vorbesc numai ca profesoara, ci si ca fost copil care a fost privat de aceasta si a suferit "din prea multa dragoste" din partea parintilor.

2. Ca adult, acum, ma uit la mine. Desi, cum spuneam, nu am avut experienta de a avea propriul meu copil, intr-un fel ma comport intr-o societate de adulti, in altul, intr-o tabara de copii. Am fost singura cu elevii mei in tabata la mare si in excursii si n-a plans unul ca vrea acasa, la mama. In schimb, mi-am dat seama ca eu insami eram atat de dedicata in acel timp incat la un moment dat imi devenise destul de greu sa vorbesc la telefon "ca un adult" cu cei de-acasa... Nu mai era acelasi lucru, dupa ce eu ma prostisem cu copiii, pe post de arbitru la "jocul de fotbal al secolului", cu mingea de plaja, in camera, cu paturile pe post de porti, fiindca afara ploua in ziua aia si trebuia sa inventez ceva pentru acei copii.
Crezi ca am reusit sa stau la plaja cu ceasurile in tabara? Nu! Nu erau copiii mei, aveam deci si o raspundere potential penala pentru ei, asa ca stateam cu ochii pe ei in apa, la joaca, la masa etc. Puteam sa dorm fara sa sun acasa o seara, in schimb, nu puteam adormi inainte de a trece pe la toate paturile ca sa ma asigur ca toti dorm, sunt acoperiti etc.
Crezi ca mi-a parut rau? Ca m-am enervat vreodata? Nici pomeneala, a fost cea mai exuberanta si inedita vacanta din cate-am avut (single sau in cuplu).
Dar... exista un dar. Cu totul altfel vorbesc si ma "prostesc" in compania unor adulti... Cel putin eu o simt ca si atunci cand trebuie sa fac switch in minte de la o limba la alta, ca traducator.  :coolsmiley:

In plus, dar nu in ultimul rand, cred ca nici copiii - cu putine exceptii - nu se simt bine singuri cu mama intr-un grup de straini. In schimb, ai observat ce usor socializeaza copiii straini intr-un parc? Vorbesc aceeasi limba, asa cum noi o vorbim pe-a noastra! Cred - parerea mea - ca, in afara actiunilor dedicate "singles uniparentali", asa cum ne punem de acord cu transportul in comun, asa ar trebui sa ne punem toti de acord, daca intr-o anume actiune se preteaza sau nu sa fie si copii, din motive obiective: varste diferite, ore de somn tarzii, trasee periculoase, nivel de complexitate crescut a obiectivelor turistice etc. Daca toti cei in cauza sunt de acord, copiii vor avea companie, parintii vor putea sa fie si cu copii si fara in anumite momente... pe mine, cel putin, nu m-ar supara deloc.  ;)

Ceea ce vroiam sa spun este ca, daca are Gigi vreo idee "mixta", ma ofer cu placere baby-sitter.  :angel:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #87 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 09:25 »
Cand se incalzeste o sa organizam prima tabara pentru monoparentali si copiii lor. Un ajutor de la cineva foarte pregatit in a lucra si interactiona cu copiii este mai mult decat bine primit. Asa ca am sa strig dupa ajutor Caroline!

Am intrat pe topic, pt ca mi-am adus aminte de Conacul Apafi de la Malancrav. Cand vad ceva vreau si eu si cand am fost in excursia de la Sighisoara, Aurelian, ghidul nostru ne-a explicat ca se poate inchiria. Isi amintesc cei cu care am fost atunci ca imi sclipisera ochii cand am auzit si le-am propus sa-l inchiriem odata pt noi. Cea mai buna ocazie este o tabara new entry, care ziceam eu ca va fi legata si de mocanita. Stam la conac, vizitam bisericile fortificate din jur si facem o plimbare cu mocanita pe Valea Hartibaciului. Va fi o tabara de 3 zile. O sa vad cand o putem organiza, functie de programul meu de plecari in actiuni si de timp. DEpinde mult de vreme, daca este urat afara, actiunea e in mare parte compromisa pt partea de outdoor. O sa va anunt din timp si am sa transmit un newsletter. Pana atunci am sa ma interesez de tarifele de acolo si d posibilitatea de a ne pregati singuri masa. Este unul dintre locurile care mi-au placut cel mai mult din cate am vazut vreodata. Conacul este asezat pe un deal, are un parc imens, de acolo se vede tot satul in fata, in spate padurea, la 300 m este biserica fortificata de la Malancrav si la 1 km fabrica de suc de mar, vestita deja peste tot in tara. Am pus si un link, primit tot pe site de la Caroline.
http://www.2rism.ro/obiective-turistice/transilvania/obiective-turistice/conacul-apafi-malancrav

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #88 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 15:32 »
 ar fi bine sa poti organiza ceva in perioada vacantelor pentru copii (22 iunie - 9 septembrie). poate atunci si vremea  e mai buna.
si e si sefa caroline in vacanta.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabere New Entry
« Răspuns #89 : Sâmbătă, 04 Februarie 2012, 15:53 »
Multumesc, Oti, exact asta era sa zic si eu despre perioada. Cat despre sefa... nu mi-a placut niciodata sa fiu. Mai degraba, mediator, caci clientul nostru e stapanul nostru, vreau sa zic - copiii.  ;)