Autor Subiect: Vedeta zilei  (Citit de 18908 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #15 : Marți, 04 Octombrie 2011, 09:47 »
am citit articolul
si am dat si o cautare pe "goagal" - am gasit ca exista si in Romania o asociatie  pentru persoanele cu sindrom Down

fata din America are parte de incurajarile si suportul familiei si comunitatii din acel loc - asta mi se pare esential in a gasi forta de a merge mai departe
implicarea persoanelor cu acest sindrom in activitati culturale, sportive, artistice ii ajuta sa treaca peste "bariera" fizica si psihica pe care viata le-a rezervat-o
 bucuria fetei la anuntul ca este aleasa miss este deosebita  :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #16 : Marți, 04 Octombrie 2011, 10:40 »
Absolut, fara ajutor si fara incurajarea celor din jur, niciunul dintre noi nu putem face mare lucru.! Poti sa fi cat de tare, cat de increzator in tine, fara confirmari, fara sustinere, fara un strop de incurajare de la ceilalti, nu o sa poti realiza un lucru cu usurinta si cu multumire. Si foarte important de asemenea este sa nu fi descurajat de cineva. Automat faci pasul in spate si asta chiar daca esti un perseverent. Ar trebui sa fi unul prea puternic, prea sigur de tine sa nu-ti pasa. La un pictor, la un scriitor, la un strungar sau un horticultor, egal la cine, daca te referi critic distructiv, daca fara sa intelegi munca aceluia si fara sa o apreciezi, ii contesti reusita, in mod cert ajungi sa-l descurajezi. Nici oda, sau lauda desantata nu e buna, dar nici critica doar de amorul artei. Un cuvant bun si de incurajare poate exista intotdeauna, ar trebui sa nu ne doara gura sa-l spunem. Am ajuta mult.
Fata aceea intradevar n-ar fi reusit fara parinti, fara increderea si sprijinul lor. Si mai are un mare noroc: traieste intr-o tara in care lumea nu intoarce capul pe strada ca vitelul uitandu-se lung la defectele unora, ci  incearca sa le inteleaga si sa le faca mai usor de suportat acelora care le au.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #17 : Marți, 04 Octombrie 2011, 20:27 »
   Impresionanta povestea tinerei cu sindrom down. M-am gandit adesea ca oamenii cu probleme de sanatate, cu diverse dizabilitati sunt inzestrati cu multa vointa, tarie de caracter si perseverenta in tot ceea ce fac.
  Chiar astazi am avut oportunitatea sa vad alaturi de mine oameni care sunt valorosi, muncitori, talentati si iubiti, in ciuda defectelor fizice, a handicapului ori a bolii. Am fost in control la o firma care detinea un atelier de confectionat orteze, proteze, mijloace de mers, incaltaminte ortopedica si printre cei angajati se aflau si persoane cu hapdicap, persoane fara picioare... Daca ati stii ce minuni ieseau din mainile acelor oameni, ce incaltaminte perfecta, ce dispozitive medicale performante produceau! Si ce m-a impresionat in mod deosebit a fost atmosfera care si-a pus amprenta pe sufletul si  pe munca lor. O atmosfera a bucuriei, o atmosfera de familie, de echipa...  Cântau usor soptit lucrand de zor in atelierul lor când am intrat pe uşă. Când i-am vazut am vrut sa vin către ei, dar nu m-au lăsat să fac acest lucru, fiindcă au venit ei spre mine aşa cum au putut...

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #18 : Joi, 06 Octombrie 2011, 19:08 »
Sa consideram vedeta zilei, WEBIT 2011. România pe locul I, din 79 de ţări. Miron Manega pe locul 4 mondial, din 1.751 de participanţi.

http://altmarius.ning.com/profiles/blog/show?id=3496555%3ABlogPost%3A269182&xgs=1&xg_source=msg_share_post

luciamanta

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #19 : Luni, 17 Octombrie 2011, 12:13 »
  M-am gândit că actorul zilei de astăzi, vedeta zile, să fie Marcel Iureş.

  Cunoscutul actor roman, Marcel Iures, s-a nascut pe 2 august 1951 la Bailesti. Numele "Iures", pe care l-a preluat, este numele de fata al bunicii sale.
Inca inainte de a-si da seama ca e pasionat de actorie si ca duce cu el un talent care nu trebuie pierdut, Marcel Iures era un copil care citea foarte mult. Actorul a facut scoala la Craiova, iar profesorii de acolo l-au indemnat mereu sa citeasca. Pentru ca in casa unde traia nu avea biblioteca, acesta a inceput sa mearga foarte des la biblioteca din oras.
  Actorul a studiat la Institutul de Arta Teatrala din Cinematografica, in perioada 1974-1978, unde a fost studentul lui Marin Moraru. Dupa ce si-a incheiat studiile aici, a debutat in teatru la Teatrul National din Cluj-Napoca, in piesa de teatru "Menajeria de sticla" de Tennesse Williams, in care l-a interpretat pe Tom, iar dupa cativa ani, intre 1981-1991 a jucat la Teatrul Bulandra. Din 1991 a inceput sa lucreze la Teatrul Odeon.
In 1994, Marcel Iures si-a inceput cariera internationala in film, dupa ce a fost in turneu in Marea Britanie cu piesa "Richard al III-lea", regizata de Mihai Maniutiu.
  Actorul a jucat de-a lungul timpului in foarte multe filme romanesti, dintre care unele regizate de Lucian Pintilie, Mircea Veroiu, Nicolae Margineanu etc.Totodata, actorul se bucura si de o cariera internationala in planul cinematografiei, destul de prolifica, acesta avand roluri in filme precum: "Amen", "Razboiul lui Tom Hart", "Misiune Imposibila", "Interviu cu un vampir: Cronicile Vampirului si Pacificatorul" etc.
  Infiintata la initiativa lui Marcel Iures in 1995, Fundatia Teatrul Act este considerata prima insititutie cultural-artistica independenta din tara noastra. De la infiintare incoace, Marcel Iures este presedintele acestei fundatii.
  Din anul 2004, actorul roman este presedintele Festivalului International de Film Independent "Anonimul".
Marcel Iures a fost distins de doua ori de catre UNITER cu premiul pentru cel mai bun actor, prima data in 1998 pentru rolul din "Richard al II-lea", apoi in 2001 pentru rolul Bruscon din "Creatorul de teatru".
  Tot din partea Uniter, Marcel Iures a primit in 2004, premiul pentru excelenta.De asemenea, actorul a avut si o nominalizare la British Theatre Awards in TNA - Manchester si la Manchester Evening Awards.
  Actorul considera ca poporul nostru ar avea "o forta de a evolua remarcabila", ca dispunem de talent, iar ca in ceea ce priveste teatrul, "nu avem adversar in Europa". Problemele care impiedica mai multe realizari in plan cultural sunt legate de management, responsabilitate si eficienta


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 05 Noiembrie 2011, 15:47 »
in fiecare zi ma "plimb" prin Bucuresti - e doar orasul in care traiesc  8) - incerc sa vad partile bune si sa trec cu vederea pe cele care sunt "mai putin bune" - are si rolul de capitala - si asta il face si mai aglomerat, zgomotos,  :o sta prost la capitolul de urbanism, la curatenie si spatii verzi - dar este orasul meu si candva s-a numit "micul Paris" si tare vreau sa cred ca poate fi un oras frumos
am dat si peste articolul de mai jos care spune cate ceva din "actualitatea" orasului
din orice perspectiva l-ai privi Bucurestiul nu iti poate ramane indiferent

ciudateniile Bucurestiului

Mari_a

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #21 : Luni, 07 Noiembrie 2011, 09:19 »
Eu niciodata nu gasesc topicurile. Nu reusesc sa pricep care-cum sunt impartite. Acum l-am tot cautat p-ala cu Stiri... Nu l-am gasit. In fine.
Asta voiam sa zic:

Azi Google o omagiaza pe Marie Curie. Prima femeie care a primit un Nobel. Dupa care a mai primit inca unul.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #22 : Luni, 07 Noiembrie 2011, 13:43 »
da mari, am vazut si eu omagiul facut de motorul de cautare google ( cum oare puteam sa ratez cand eu si "amicul" mei google ne intalnim zilnic  ;D )

uite si un link pentu detalii despre viata si activitatea celei care a fost Marie Curie - pe care eu personal o consider una dintre cele mai cunoscute femei din istoria omenirii ( poate Cleopatra sa o depaseasca )
articolul descrie mai frumos decat as reusi eu viata ei - ceea ce a facut in stiinta - cercetarile ei - care au lasat o amprenta dura asupra starii ei de sanatate

Marie Curie

Mari_a

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #23 : Vineri, 11 Noiembrie 2011, 10:32 »
Vedeta zilei de maine, 12 noiembrie: Nadia
Implineste 50 de ani. La multi ani, doamna!


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #24 : Vineri, 11 Noiembrie 2011, 12:53 »
mari, pentru mine, pe vremea cand eram o pustoiaca Nadia a fost pentru multe zile vedeta - urmaream concursurile ei - de fapt pe vremea aceea pe la televizor nu prea vedeai mare lucru decat sport si "telejurnalul omagial"  :o - asa ca Nadia devenise pentru multe dintre noi un model - faceam concursuri de gimnastica la ora de sport - si incercam exercitiile ei   ::) - ca nu prea ne reuseau asta e altceva  8) - mamicile isi botezau fetele Nadia - toata lumea stia unde se afla Onesti pe harta
 


Mari_a

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #25 : Vineri, 11 Noiembrie 2011, 14:07 »
Toata stima pentru sportivii de performanta.
Am urmarit - si inca mai urmaresc - toate olimpiadele - si de iarna, dar imi plac mai ales cele de vara. E adevarat, nu urmaresc toate sporturile.
Am avut o matusa care a luat medalii la doua din olimpiadele de dinainte de Nadia, la un sport foaaarte greu...
Nu mai traieste - a fost un soc pentru noi sa vedem cum asa o fire sportiva s-a dus in o jumate de ora... I-a plesnit aorta. Din senin. Medicul ne-a spus ca efortul pe care-l depun sportivii le modifica vasele de sange - nush cum - nu stiu sa explic. In timp, devin "casante"...
A murit pe un 9 noiembrie...

silviu

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #26 : Vineri, 11 Noiembrie 2011, 17:42 »
ai grija cu ganterele alea.

Offline carmentoma

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 136
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #27 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 15:34 »
Un pui de om fragil in aparenta, dar care azi noapte m-a facut mandra ca sunt romanca...ceea ce mi se intampla destul de rar!  Ferice de tine, copil drag!

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/ovbfRrTIh4Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/lFrR6xirIsI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/PmiEAz4rv2A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #28 : Miercuri, 30 Noiembrie 2011, 07:14 »


google aniverseaza 176 de ani de la nasterea lui Mark Twain

copil fiind nu prea ma omoram cu cititul si parintii mei incercau sa ma faca sa citesc - cate un "almanah" ceva  ;D  - si la vremea respectiva mi-au dat mai multe carti - cel care mi-a atras atentia a fost Mark Twain cu Aventurile lui Tom Sawyer - umorul lui si hazul istorisirilor m-au atras
nu cred ca azi copii mai stiu despre legendele legate de numele lui si povestea legata de viata scriitorului si cometa Halley

Mari_a

  • Vizitator
Re: Vedeta zilei
« Răspuns #29 : Miercuri, 14 Decembrie 2011, 08:54 »
Radu Beligan implineste azi 93 de ani.
La multi ani, maestre!

    "De la Lucia Sturdza-Bulandra am învăţat că pentru a face meseria de actor, ai nevoie, în primul rând, de o mare sănătate fizică şi morală. Trebuie, vorba lui Maiorescu, "să-ţi reziste celula". Cât priveşte talentul, ea era de părerea lui Chateaubriand, care susţinea că: "Talentul nu este altceva decât o îndelungată răbdare".
   "În ultima vreme, foarte multă lume îmi pune această întrebare stereotipă: "Care este secretul longevităţii dumneavoastră?" Când încă mai am răbdarea să le răspund, le spun că după mine, secretul biblic al longevităţii este :'IUBIREA"!. Cred că suntem pe pământ pentru acest lucru unic: 'SA IUBIM'! Repet adesea celor ce vor să mă asculte: iubiţi ce vreţi,  dar  iubiţi. Nimic nu e mai dezastruos decât infirmitatea inimii."
   "Vă mulţumesc pentru toate învăţămintele cu care dulce m-aţi împovărat de-a lungul atâtor ani. Am călătorit frumos împreună. Cum spunea minunatul meu prieten Philippe Noirette, "Dacă viaţa e o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi".
   "George Bernard Shaw a trăit până la vârsta de 94 de ani. Consecvent originalităţii lui, a avut grijă să-şi scrie singur epitaful. În locuinţa lui din Ayot Saint Lawrance [...], ghidul mi-a arătat în bibliotecă ciorna acestui epitaf. Sună aşa: "Am ştiut că dacă mă mai învârtesc mult pe aici, o să mi se întâmple şi aşa ceva".
(Din spectacolul "Confesiuni despre viata si arta")