Autor Subiect: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 30 aprile – 5 mai 2012  (Citit de 28161 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
  :oops:   Multumesc, luasem gresit cu copy/paste partea de localitati. Sper insa sa nu va fi schimbat din acest motiv buletinele, ca nu am bani sa platesc pagube  ;D ;D ;D. Si am corectat cat am putut de repede.
 
Nu se compara clima din Londra cu cea din Praga. (doamne ce bine  :worship: :worship: :worship:) Eu am stat acolo o vreme si stiu cum e. Nu prea au iarna, dar parca o tin tot intr-o toamna. Praga are o clima asemanatoare Sibiului, de cate ori am fost acolo s-au potrivit perfect temperaturile. Oricum pluover-ul este necesar. O sa urmarim prognoza meteo, o sa o afisez si eu aici (eu iau de buna cea a lui wetter.de) si functie de asta o sa ne mai adaptam vestimentatia.

Este important sa comunicati, cand intrati aici, fiecare cu ce soseste. Poate se face un grupaj spre Sibiel, sa vedem exact cum ne organizam.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Buna Adana!
Inteleg ca tu esti cea de deasupra mea!!He,he...Astazi am vorbit cu Daniela si cert este ca noi 2 vom veni cu siguranta impreuna.Avem si noi 2 variante de sosire in Sibiu , de la Braila, la orele 14 sau 23 , insa cu siguranta vom opta pt . sosirea la orele 14, pt. ca asa cum preciza si Gigi mai sus, drumul va fi destul de obositor!!
Toate cele bune,
Teo,Braila :thumbup:

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
@Gigi, stii cum se zice: "fie vremea cat de rea, numai vantul sa nu bata!" :) Eu sper sa nu avem parte de ploi; in rest, de incalzit ne-om incalzi mergand, iar de ne-o fi cald, o bere rece face minuni :)

@Buna, Teo! Te salut de deasupra :) Ce mai e nou prin Braila? Dar povestim cand ne intalnim. In functie de cum veniti voi, ma hotarasc si eu daca sa ajung cu trenul de 12 sau cu cel de 19. Sunt inca nehotarata. Problema este ca nu prea pot sa adorm inainte de miezul noptii, asa ca pana la ora plecarii, ora 1.00, nu stiu cat pot sa ma odihnesc... :)

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Capitale europene: Praga, Viena, Bratislava, Budapesta 30 aprile – 5 mai 2012
« Răspuns #33 : Duminică, 15 Aprilie 2012, 16:18 »
Va doresc tuturor sarbatori binecuvantate,cu pace si liniste sufleteasca!PASTE LUMINAT!!!!
Gigi , cand ai vreme , poate ne poti da detalii cu privire la costul biletelor (respectiv intrarile la muzee, dar chiar si cele de calatorie cu mijloacele de transport in comun)!Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Am sa postez aici cam tot ce tine de costurile legate de intrari si mijloace de transport in comun. Nu sunt multe, dar este bine sa le stiti pt a fi pregatite.
Budapesta:
Catedrala Matei Corvin: 1000 HUF (1EUR = cca 280 HUF)
Basilica Sf Stefan: 1100 HUF
Bilet de metrou Budapesta "one way" * 2 drumuri = 260 HUF*2 = 520 HUF
Praga:
Castel, Catedrala Vitus, Strada de aur = circuitul scurt: 250 coroane; circuitul lung: 350 coroane (1 EUR = 24 coroane)
Turnul Jindrisska = 80 czk
Aici la Praga s-ar mai putea intra in sinagogi si in cimitirul evreiesc. In principiu nu este ceva foarte - foarte interesant si este destul de scump (480 coroane pt toate punctele, sau 300 fara Sinagoga noua-veche).
Bilet de metrou Praga "single trip" * 4 drumuri = 24 CZC * 4 = 96 CZC
Viena
Palatul Schoenbrunn: o sa optam pt Classical Tour, care costa 16,5 EUR si include:
Grand Tour (40 camere din palat) cu audioguide
Gradina imperiala
Labirintul
Gloriette
Metrou Viena "single ticket" - 2 drumuri = 2*1,8 EUR = 3,6 EUR
Bratislava
Nu circulam cu metroul si nu intram in locuri cu plata
Este posibil sa mai intram sa vizitam, asta depinde si de vreme, daca este ploios o sa folosim aceasta varianta. Ca si posibilitati: unul dintre muzeele de arta din centrul Vienei, Muzeul National Praga, Galeriile de arta din Piata Eroilor Budapesta.

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Oricum, Gigi, intr-un post anterior ai facut o estimare intre 200-300 de euro. Cam asta este suma la care ma gandeam si eu pentru intrari si transport. Sigur, sunt foarte multe locuri interesante de vazut, care nu pot fi acoperite intr-un timp atat de scurt. Daca vremea este frumoasa, nu stiu daca merita sa petrecem mult timp in interior, in galerii si muzee nationale (cu siguranta, asta este o varianta foarte buna pe o vreme ploioasa). Sper sa folosim si funicularul :)
Gigi, sunt convinsa ca, la experienta ta in materie de turism, vei alege pentru noi tot ce merita vazut si, desigur, in functie de vreme, mai putem varia :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Da, nu se folosesc mai mult de 200-300 EUR. Decat daca vreti sa faceti si shopping. Atunci evident ca bugetul pe care l-am calculat eu, nu mai este valabil.
In ceea ce priveste partea de vizitare, eu sunt adeptul trecerii in revista. Pt un oras care il vezi prima oara, sau oricum care iti este foarte putin cunoscut, potrivit este, ca in prima faza sa-ti faci doar o imagine de ansamblu. Dar bine fixata. Dupa care, oricand poti reveni pt detalii si indoor. Dar asta cu timp, rabdare si da, aici mai este o conditie. Poate vi se pare ciudat ceea ce scriu, dar parerea mea este ca detalierea unei excursii de gen "city tour" se face singur. Foarte rar gasesti partener de calatorie care sa aiba aceleasi dorinte si ritm de vizitare cu tine; iar un lucru care tie ti se pare extraordinar si ai vrea sa insisti pe el, poate celuilalt i se pare obisnuit. Si excursia se transforma intr-un compromis sau o medie intre ce isi doresc cei doi sau grupuletul. De exemplu Viena ofera mai multe genuri de obiective. Daca esti o persoana inclinata spre romantism iti vei alege un grup de obiective, daca esti atras de partea istorica alt grup, daca iti place arta altul samd. Greu sa gasesti pe cineva sau un grup cu care sa poti merge doar acolo unde esti interesat si unde stii ca iti face placere.

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Perfect de-acord cu cele scrise. Este foarte greu sa satisfaci total fiecare persoana dintr-un grup. Asa cum ai spus, varianta optima pentru toti este crearea unei imagini de ansamblu. Hai, ca nu mai este mult...doua saptamani zboara iute :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Pentru mine ca vantu'...Poimaine plec spre Munchen, iar saptamana cealalta este Rasnovul. Si a  doua zi, gata....prima escala Budapesta, cu peron pe partea dreapta!

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Drum bun, vreme frumoasa si sa va simtiti bine cu totii!

Papushone

  • Vizitator
Pentru mine ca vantu'...Poimaine plec spre Munchen, iar saptamana cealalta este Rasnovul. Si a  doua zi, gata....prima escala Budapesta, cu peron pe partea dreapta!
Ma trec pe lista "neoficiala" pentru eventuale alte plecari/plimbari la Munchen! Danke! *|*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Mai jos este programul pe ore, pe care o sa-l avem in aceasta excursie. Dupa cum o sa vedeti este destul de strans, asta pt ca incerc sa va arat cat mai multe lucruri. Practic am urmatit ca in fiecare din aceste capitale europene, sa vedeti cam tot ceea ce este mai important, evident ca nu in detaliu, asta ar fi imposibil intr-un timp atat de scurt. Oricum o sa ramaneti cu o imagine foarte clara asupra aceastora si oricand puteti reveni singuri sa detaliati ceea ce considerati ca doriti sa vedeti.

Am cateva rugaminti si recomandari.
Una este sa printati acest program si sa-l aveti la voi. Eu am sa va spun la fiecare oprire ce urmeaza si cand ne intalnim, dar tiparite le puteti consulta oricand.
Tin foarte mult la punctualitatea intalnirilor. Stiu ca este un program full si stiu ca va fi si un pic obositor pentru cine nu este invatat cu un pic de efort fizic. N-am exagerat insa, o sa vedeti ca media de stat in picioare si mers este undeva la 7-8 ore pe zi, deci acceptabil pt persoanele mai dinamice. Intarzierea unei persoane la intalnire tine in loc intreg grupul si influenteaza programul zilei. Aparent 15 minute nu conteaza, dar insumat la mai multe intalniri, se aduna si reduce din timpul de vizitare. Deci nu discutam de sfert academic, discutam doar de ore fixe. Hotaram sa plecam la 8.00, doresc si tin ca toata lumea sa fie la 7.55 la intalnire. Este de bun simt si civilizat pentru ceilalti sa nu-i faceti sa astepte. Daca doriti sa faceti shoping imi spuneti si gasim o solutie pt a ne reintalni, asta in situatia in care ceilalti nu doresc sa se ocupe de cumparaturi.

Repet acest lucru fiecarui grup, pare tipicar si dascalitor, dar este un lucru extrem de important: luati-va pantofi comozi, usori, cu talpa flexibila, cu care ati mai umblat si stiti ca nu va produc neplaceri. Intr-o astfel de excursie incaltamintea este extrem de importanta, pt ca cea mai mica basica va poate da o stare de indispozitie si disconfort care va anuleaza placerea vizitarii.

Pentru prima zi luati-va sandviciuri, nu o sa mancam decat spre seara la Budapesta. Asa cum va indicam este foarte bun un rucsacel, nu trebuie sa duceti in mana nimic, puteti fotografia, puteti avea permanent o sticla de apa cu voi, un sandvici, un pachet de biscuiti etc.

Program:

Ziua 1: Plecare ora 1.00 din Sibiu/1.30 din Sibiel
Ora de trecere granita cca 5.00 (ora Ungariei). Sosire la Budapesta: cca 8.30. Bagajele se lasa la camera de bagaje sau daca sunt disponibile camerele, se face check in-ul. Plecare cu microbuzul spre Hosok Ter – la ora 10.30. Vizitare: Monumentul Eroilor, Parcul Central, Gradina Zoo (daca s-a deschis – se intra), Baile Szechenyi, Muzeul Agriculturii (nu se intra), Castelul Vajdahunjad. La ora 14.00 se pleaca cu metroul din parc, pana la Bajcsy – Zsilinsky pt a vizita scurt Basilica Sf Stefan. Se ia din nou metroul cu destinatia Bathyany Ter – statia de vis a vis de Parlament. Se continua pe traseul: Biserica Sf. Ana, Biserica Evanghelica, Bastionul Pescarilor, Catedrala Mathias (se intra), Coloana Ciumei, Palatul Prezidential, Castelul Buda. Se coboara cu funicularul si apoi se traverseaza Podul cu lanturi pana in Piata Vigado. Traseul de vizitare de la Parlament pana la Vaci Utca este de cca 4 ore, plus ora de vizitare a Basilicii Sf Stefan, inseamna ora 19.00. Ne intoarcem in Hosok Ter, luam microbuzul si plecam spre hotel.
Ziua 2. Plecare spre Praga. ora 8.00 . La 40 km de Praga oprim pt o masa calda, apoi ne continuam drumul pana la hotel. Check in ora 14.00
Refresh dupa care se pleaca la 15.00 pe jos in Orasul Vechi (Stare Mesto): Muzeul National (nu se intra), Turnul Jindrisska (se urca cu liftul), Turnul Pulberariei, Catedrala Tyn (se intra), Biserica Sf. Nicolae (se intra), Turnul primariei cu ceasul astronomic, Podul Carol. Il traversam dar nu intram in Malo Strana ci ne intoarcem si intram in cartierul evreiesc. Il parcurgem doar, trecand pe langa Rudolfinum, Cimitirul evreiesc, cele 6 sinagogi, apoi ne intoarcem la hotel. Totul dureaza in jur de 5 ore.
Ziua 3. Micul dejun la ora 8.30. La 9.30 plecam pe jos la Castel si vizitam Catedrala Vitus, Strada de Aur, Biserica Sf George, Palatul Lobkovich, Palatul Regal. Ne intoarcem apoi la hotel de unde luam microbuzul si mergem in Rezervatia UNESCO Vysehrad. Va fi o dupaamiaza de plimbare si de relaxare in acea zona. Seara ne intoarcem la hotel. Masa de pranz se va servi undeva in zona centrala, poate chiar in turnul Jindrisska.
Ziua 4. Micul dejun si la ora 9.45 plecare spre Bratislava. Avem 340 km, cca 4 ore. Check in cca ora 14.00. La 15.00 urcam la Castel, il vizitam, apoi coboram pe la Catedrala Sf Martin si urmarim drumul regal de incoronare, pana la Poarta Sf Mihail. Vizitam practic mare parte din zona centrala, vedem celebrele statui din bronz, luam masa la Pressburg si apoi ne intoarcem la hotel. Programul de vizitare, inclusiv masa cca 5 ore.
Ziua 5. Dupa micul dejun la care ne intalnim la ora 8.00, la 9.00 plecam spre Viena. Avem cca o ora si jumatate pana acolo. Parcam microbuzul in P+R. De acolo, din statia de metrou U4 Heiligenstadt se merge pana la statia de pe aceiasi linie Schoenbrunn. Se viziteaza palatul apoi se ia metroul pana in Karlsplatz tot pe U4. Coboram urmarim un traseu care include cateva din cele mai importante obiective turistice din Viena: Domul, Biserica Sf Peter, Palatul Hofburg, Muzeul de Stiintele Naturii, Muzeul de Istoria Artei, Statuia Mariei Tereza, Parcul popular, Opera, Parlamentul, Coloana Ciumei, Teatrul National.
Ziua 6. Ora 9.30 Plecare spre tara. Avem 740 km pana la Sibiu, in cca 13 ore (cu ora pierduta cu fusul orar cu tot) ajungem. Deci in jur de 23.00.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Revin. Aceasta actiune, ca si toate celelalte pe care le organizez in Singles Camp sunt din dorinta de a se forma legaturi intre participanti. Deci scopul nu este eminamente turistic. Sa spunem ca partea turistica este pretextul pt socializarea pe care o urmaresc. Pentru asta este foarte importanta atmosfera din grup si nu in ultimul rand starea mea. Sunteti toti noi in aceasta excursie, nu va cunosc, nici voi nu ma cunoasteti si cred ca nici intre voi nu va cunoasteti. Cand inchideti usa sa plecati spre Sibiu, ganditi-va doar la lucrurile bune care va asteapta. Lasati acasa tot ce este negativ, veniti aici doar cu lucruri pozitive. Vreau ca dupa 6 zile petrecute impreuna sa devenim prieteni. Si voi sa va intoarceti dintr-o vacanta frumoasa, cu amintiri placute, relaxati si destinsi. Nu va fi o goana, nu va speriati de programul riguros, l-am facut de mai multe ori si stiu ce inseamna. Avem timp de o cafea, de o bere, de un parc, chiar si un pic pt cumparaturi.

Offline Adana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Eu, personal, am citit cateva luni bune forumul si parerile participantilor inainte de a lua hotararea sa ma inscriu. Mi-a placut mult proiectul asta (foarte bine gandit si dezvoltat). Programul turistic a fost pe plan secund, pentru ca obisnuiesc sa-mi organizez plecarile dupa placul meu si ritmul meu. Si piata este acum destul de ofertanta in materie de vacante si circuite turistice. Eu cred ca fiecare care s-a inscris a stiut bine ce presupune o astfel de actiune, mai ales una de grup. Eu de-abia astept sa va cunosc pe toti si sunt convinsa ca ne vom simti cu totii bine impreuna. Si Doamne ajuta sa avem si o vreme care sa tina cu noi!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Hotelul din Praga are piscina si avem acces free. Poate vom avea timp in cele doua zile de sedere acolo si de un pic de balaceala, asa ca luati-va si costumele de baie. Papuci de unica folosinta cred ca ne dau acolo pt zona de SPA, asa ca nu cred ca este nevoie si de slapi.

Eu plec acum la Rasnov, ma intorc duminica dimineata, dupa care trag pe dreapta pt un somn de cateva ore inainte de plecare. Ne intalnim asa cum am discutat la ora 01.30 la Sibiel pt plecare. Tineti legatura telefonica cu Marian si Samiza, pt a va prelua din gara si autogara. Eu o sa am telefonul inchis duminica.