Autor Subiect: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.  (Citit de 27080 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #45 : Marți, 19 Iunie 2012, 20:01 »
In cursul traversarii Andalusiei am intalnit livezi imense de maslini, munti majestuosi inca incarcati de zapada (erau Sierra Nevada), mici ferme semanand izbitor cu cele din America de Sud. Pe langa Jerez, acolo unde este circuitul de Formula 1, am iesit de pe autostrada pt in zare se vedea niste ziduri vechi, imense. Era La Cartuja, o manastire fabuloasa, cu o arhitectura senzationala. Am privit inauntru si era o procesiune ciudata noua, calugari cu rase albe, cu capetele acoperite de gluci - cantau o muzica venita parca din cer.

Sevilla este orasul andaluz rafinat si plin de farmec. Strazi ingrijite, parcuri imense, Corida, poduri cu arhitecturi bizare peste Guadalquivir. Si Catedrala. Imensa. Construita ca sa te umileasca sa te faca sa te miri de rostul unei asemenea dimensiuni. O bogatie egalata doar de Saint Pietro in Vatican. Aici s-a reversat aurul incas. Se vede cu prisosinta. Si din vechea moschee care se gasea acolo inainte, au lasat Giralda, un turn imens in care se urca calare, cu calul. De sus privelistea este halucinanta. Se vede mare parte din Sevilla, cu toate frumusetile ei. Am cutreierat Sevilla in lung si-n lat, am mai luat si un "hip on - hip off" asa ca m-am imbatat de miresmele ei. Turnul de Aur, Pavilioanele, Alcazaba. Capitala Andalusiei si cel mai important oras din zona, are cate ceva din farmecul celor trei mari culturi: maura, ebraica si iberica. Impletite superb, au modelat din pamatul rosu un oras minunat.

Apoi am ajuns in Maroc. Nu stiu ce sa zic si cum sa-l judec. Cu mintea, cu inima? Frumos si urat totodata. Fermecator dar prea agresiv. Primitiv. Oameni ancorati inca in evul mediu, langa zeci de km patrati de platforme betonate. Soldati, politie, tarabe, medine. Fructe, branza, paine. Si argan. Aurul lor, uleiul de argan. Am mancat si mancarea lor tajin. Tot orez ca si paella, deci tot aceiasi impresie pt mine. Daca as fi intrebat daca mai vreau acolo sau nu, n-as stii ce sa zic. Cred ca da. As incerca insa Casablanca, Rabat, Marakesh. Tangier si Tituan sunt orase vechi, porturi de legatura directa cu Europa, e o lume pestrita si care-ti da senzatia de teama si disconfort. 

Gibraltarul. Mi-am dorit mult, ca un copil chiar, sa vad maimute in libertate. Stiam Gibraltarul din filme, din acelea cu cazemate inexpugnabile si vase ancorate in port care trag in zadar in stanca. Citisem ca este, sau a fost mai bine zis o cazarma britanica. Ma asteptam sa vad ceva arid, cazon si un zvon ca pe acolo au trecut acum un an cateva maimute. A fost cu mult peste orice ma asteptam. O colonie intreaga de maimute obraznice dar blande, o vegetatie luxurianta si un parc botanic care poate rivaliza cu oricare altul din lume, strazi pline de magazine si restaurante. Si de steaguri englezesti. Adica sa stie conasul care calca pe insula, ca incepand de la La Linea Conception este pamant britanic. Asta se vede de la o posta. Ordine, fish and chps, english breakfast. Am avut norocul s adam peste un ghid cu microbuz, care ne-a carat peste tot pe stanca. Cu microbuzul este imposibil, iar daca mergi cu funicularul ai mult de umblat pe jos de la un obiectiv la altul. A ramas poate cea mai frumoasa amintire din aceasta excursie.

Ne-am retras apoi la plaja si baie. Pt mine si Guther insa totul s-a terminat dupa prima zi. Ne-am fript stand la bere, asa ca am zabovit mai mult prin camera decat pe plaja. Asa ca nu va pot povesti prea multe, decat de programele TV, de cafea si bere. Si de frumoasa gradina cu palmieri si lamai a hotelului, unde ma ascundeam de teama soarelui. Intr-o dupaamiaza am fost sa vizitam o statiune de lux. Ne-am oprit tot unde ne obisnuisem, adica in orasul vechi. O gradina cu portocali, terase cu preturi exorbitante, lume buna, parfumuri. Noi eram cu bratara de demipensiune la mana. Adica nu faceam parte din peisaj. Era a acelora care au invatat bine, au fost sarguinciosi la scoala, au ascultat de parinti. Era statiunea lor.

Mi-a placut mult Andalucia. As putea spune cel mai mult din ce am vazut pana acum in viata. Mi-a placut si ca am fost cu Guntz prietenul meu din copilarie, ca a fost Iulian cel de care m-am atasat atat de mult.

Tatiana a adus de la avion, cu masina, pana in Sibiu, un baiat inrosit de soare. Plin de amintiri si lucruri placute. Asta a fost pt mine Andalucia.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #46 : Marți, 19 Iunie 2012, 20:26 »
Incep sa postez si poze. Sunt amestecate, asa cum imi vin la indemana si imi aduc aminte....


Paella


Si tajinul marocan


Flori, flori, flori


Pui de vanzare la o taraba din Media, in Maroc


Tot in Maroc, langa taraba de mancare, cea de vopsele traditionale pentru...case


Maimutele


Curtea hotelului din Costa del Sol, adica acolo unde m-am ascuns de soare


Randunica de la balconul camerei mele si a lui Guntz. Pana am plecat, cuibul era aproape gata.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #47 : Miercuri, 20 Iunie 2012, 07:38 »
Imi continui povestirea prin imagini. Granada.




Catedrala



















Sub Alhambra


Albacin, cartierul maur, vazut din Alhambra







Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #48 : Miercuri, 20 Iunie 2012, 07:50 »








Imagini din Generalife - un fel de "casa de vacanta" a emirilor Granadei




Albacin, cartierul maur din Alhambra

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #49 : Miercuri, 20 Iunie 2012, 10:37 »
Si acum Cordoba.










Minunatele strazi ale Cordobei. Flori, patio...


Bai maure...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #50 : Miercuri, 20 Iunie 2012, 17:10 »
















Mezquita




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #51 : Miercuri, 20 Iunie 2012, 17:19 »








In drum spre Castelul Regilor Crestini. Flamenco, strazi cu flori....

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #52 : Miercuri, 20 Iunie 2012, 17:28 »












Minunatul parc al Castelului Regilor Crestini. Daruit de rege, reginei sale, dupa infrangerea maurilor....

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #53 : Vineri, 22 Iunie 2012, 09:49 »
sunt impresionat pur si simplu de peisajele din spania, nu am fost niciodata acolo si uitandu-ma pe aceste fotografii si pe celelalte din celelalte tari pe unde ati fost, vad o diferenta neta: aici este viata, o simti pulsand in fiecare fotografie. cred ca la anul viitor spania poate fi o destinatie. pana atunci mai terminam si noi restante, examene... felicitari, se vede ca a fost un tur de forta deosebit, acoperirea atator obiective intr-un timp relativ scurt.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #54 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 07:43 »
Malina, ai scris ca doresti sa vezi imagini din Spania, din excursia la care nu ai putut participa. Iulian a facut un montaj video exceptional, ce cuprinde mare parte din locurile prin care am trecut. A surprins momente deosebite, oameni pe care i-am intalnit acolo si ne-au atras atentia si evident pe toti cei care am participat. Iti trimit pe Email filmul. Sunt convins ca iti va place. Multumirile sunt pentru Iulian, cel care dupa fiecare tabara face cate un astfel de montaj. Este poate cea mai importanta arhiva SC in momentul de fata. Pe langa poze, pe langa ceea ce se scrie aici dupa tabere, filmelele arata mai viu si mai real ceea ce se intampla atmosfera din tabere.

Daca din cei care urmeaza sa mearga in toamna cineva doreste sa aiba in avanpremiera imagini de acolo, sa-mi scrie aici si cu acordul lui Iulian am sa va transmit filmuletul.

Caroline

  • Vizitator
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #55 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 12:48 »
Cand in toamna, Gigi? Pe site vad 3 - 13 septembrie, nu se suprapune cu Delta 5-9n septembrie?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #56 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 13:28 »
Cand in toamna, Gigi? Pe site vad 3 - 13 septembrie, nu se suprapune cu Delta 5-9n septembrie?

Caroline,  excursia din Delta a fost schimbata in perioada 28 august - 1 septembrie 2012 pentru a nu se suprapune cele 2 tabere !

Offline bi_anca

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
  • visele se pot implini...
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #57 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 15:02 »
Si eu as dori sa imi trimite-ti pozele sau montajul lui Iulian daca se poate bineinteles :)

mersi

Caroline

  • Vizitator
Re: Viva Espana! Circuit si plaja. 21 – 31 mai 2012.
« Răspuns #58 : Miercuri, 27 Iunie 2012, 20:04 »
Caroline,  excursia din Delta a fost schimbata in perioada 28 august - 1 septembrie 2012 pentru a nu se suprapune cele 2 tabere !

Mersi, Gabi!  :bow: