Autor Subiect: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012  (Citit de 20149 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #30 : Joi, 12 Iulie 2012, 18:04 »
Banuiesc ca sunt locuri frumoase pe unde mergeti voi acum.

Eu am fost in Austria de vreo 3 ori pana acum si garantez ca sunt locuri de basm.  :) Si atmosfera...  :bow:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #31 : Duminică, 15 Iulie 2012, 09:00 »
Gata vacanta! Mai avem cateva ore la Budapesta si apoi ne indreptam spre casa. A fost frumos, am avut noroc de o vreme buna cand a fost nevoie. Ne speriasem de prognoza meteo care spunea ploi, ploi, ploi. Am reusit sa vedem tot ce ne-am propus, plus cateva obiective superinteresante. Ce a contat mult a fost oferta pensiunii, care ne-a inclus in tariful de demipensiune, desi nu ne prea incadram in categoria sejur, un card cu gratuitati si semigratuitati. Si inca ce gratuitati! Asa am putut vedea Kiszteinhorn-ul si toate expozitiile de acolo fara sa platim ceva - altfel ne-ar fi costat 32 EUR, asa ne-am plimbat intr-o minunata croaziera pe lacul Zell am See - si la fel am scutit 22 EUR, am urcat la lacurile Stausee, la fl gratis - ori pana acolo funicularul si autobuzul impreuna costa cca 30 EUR, ne-am balacit o jumatate de zi la Tauer SPA, o baza nou - fara sa platim ceva - ori intrarea costa pt o zi 30 EUR, am urcat pe Schimittel cu telecabina gratuit etc etc. Sa vedem toate astea ar fi fot nevoie s scoatem din buzunar mai bine de 100 EUR de fiecare. Grupul a fost foarte compact, foarte punctual, ceea ce a condus la o folosire la maxim a timpului. Vremea a fost asa cum scriam buna cand a trebuit - noaptea si o ora - doua dupamamiaza ploua, in rest era perfect. La Viena ne-a cam udat un pic, dar a fost de bine - o ploaie de bun venit care ne-a facut ciuciulete si ne-a intors la hotel. Dar intr-o ora totul era perfect si am iesit in Prater, bucurandu-ne de frenezia de acolo. Si de o bere adevarata si un ciolan imens.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #32 : Luni, 16 Iulie 2012, 11:39 »
Am ajuns acasa! Racoarea Alpilor a fost inlocuita cu caldura de aici, noroc insa de o ploaie care a spalat praful strazilor si a mai improspatat atmosfera. Verdele intens si covorul de flori de sus, au ramas undeva in spate, acum privesc la gradina mea, sufocata de canicula. Descarc pozele, am vazut ca sunt in jur de 2000. Astept sa revad locurile prin care am trecut si de care m-am bucurat timp de zece zile. Am traversat Alpii, de la Mariazell pana la Innsbruck si am avut parte de niste peisaje de poveste. Am fost foarte aproape de varfurile de peste 3000 m, am vazut lacuri glaciare, ghetari permanenti si case cu gradinite si balcoane pline-pline de flori.

Austria este pentru majoritatea, tara prin care se ajunge in Germania sau Croatia. O autostrada de cateva sute de km, cu privelisti placute in jur. Cu parcari curate, cu motorina si cafea ieftine si bune. Se stie de Viena, de cateva statiuni de schii si cam atat.

Asa cum o prezentam, la lansarea acestei actiuni, Austria este alaturi de Germania, Franta si Italia, printre cele mai complexe si complete destinatii turistice. Adica poti vedea munti, castele, basilici, te poti bucura de statiuni termale, de schi, de relaxare, poti face cam orice sport iti trece prin minte. Foarte important, la un pret decent si beneficiind de niste servicii exceptionale.

Austria trebuie descoperita, trebuie traversata din lung in lat si de sus in jos. Eu am gandit cu actiunea asta o traversare a celor mai importante si mai vizitate locuri din aceasta tara. Incepand cu minunatiile Vienei, continuand cu locul de pelerinaj al catolicilor, Manastirea de la Mariazell, apoi ghetarii de la 3000 m, lacurile montane, orasul lui Mozart, Salzburg, Abatia din Melk. Am combinat relaxarea si vizitarea cu plimbarile in fantastica natura de acolo. Abundenta de flori, pasunile verzi, albul zapezii care acopera ghetarii, varfurile stancoase ale Grossglockner-ului si ale Kitzsteinhorn-ului, apa termala de la Tauern, lacurile acelea de un albastru ireal....

Sunt convins ca pentru oricui ii place frumosul, ceea ce am parcurs noi este un vis, nu in sensul de irealizabil sau de dorinta, ci de ceea ce intalnesti. Pasind acolo, pe covorul plin de flori alpine, intri intr-un alt taram, care cu siguranta este coridorul catre Rai. Imi inchipui ca asa trebuie sa arate Raiul, asa trebuie sa-i arate potecile, padurile, pasarile, lacurile. Sau cel putin asa mi-as dori sa arate.

Despre oamenii de acolo? Oriunde intorci capul vezi doar frumos. Stiu sa-l faca, sa-l pastreze si sa-l prezinte. Sunt constienti de bogatia si de minunile in mijlocul carora s-au nascut. Le respecta, le intretin si le pun in valoare prin munca, fantezie si exactitate saxona.

Ce am vazut la Kitzsteinhorn, mi-a taiat de-a dreptul respiratia. Sa vezi la 3000 de metrii film IMEX, sa vezi cele mai curate toalete de inox si granit, restaurante superdotate, expozitii si platformele acelea exterioare de pe care privesti muntii...!!!! Stiti, cei care ma cunoasteti ca nu sunt genul sa-mi vorbesc tara de rau sau sa fac comparatii cu altii, tocmai ca incerc intotdeauna sa o promovez si sa o prezint in culori placute, dar nu ma pot abtine totusi sa nu vad diferenta imensa. Lift-uri, funiculare, telecabine, telescaune, autobuze care urca pana in creierul muntilor. Dotari supermoderne pt a parcaje, cazare si mancare. Cam tot ce-si poate dori un schior indragostit de partiile mai salbatice si mai dure. Cand o sa putem si noi dormi la fel la o cota de peste 1500 m? Cand vom putea sa aratam ce avem si noi in Retezat, in Fagaras, in Apuseni? Cand incropitele noastre statiuni vor arata ca si cele de acolo? Cand o sa vedem pasunile cosite si marginile aranjate si infrumusetate cu pomi si flori? Raspunsul il stiu, de fapt il stim cu totii: cand invatam sa muncim simultan cu mintea si corpul. Nu am vrut sa sune a lozinca, nici a indemn din ala desantat proletaro-comunist. Am vazut niste filmulete de cand se lucra cu tarnacopul si lopata la Transalpina lor. Parca arata altfel decat la noi? Sau erau filme de propaganda, de tipul celor facute la noi in primii ani de comunist, de genul Bumbesti - Livezeni?

Superb si superlativ. Doar atat pot sa spun despre Austria. Nu stiu daca o sa mai am ocazia sa mai refac vreodata acest traseu, aici in SC sau cu alti turisti, dar va recomand, sa faceti orice sa ajungeti acolo. Doar ca trebuie documentat si cunoscut totul. Am intalnit o familie de romani, venita a doua oara in concediu la Kaprun, carora le-am povestit despre ceea ce-i inconjura si nu stiau. Pacat ca era in ultima zi si n-au avut ocazia sa vada nici ghetarii, nici Transalpina.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #33 : Luni, 16 Iulie 2012, 11:53 »
Am sa incerc, in masura timpului pe care-l am sa descriu cate ceva din ce am vazut si sa postez poze din aceasta excursie. Dar vorbele si imaginile statice, decupate, scoase din peisajul general, n-au nici pe departe farmecul si nu pot descrie si arata nici pe departe, locurile pe care le-am parcurs noi. Sa treci prin canioane, insotit de rauri de munte involburate, sa fi flancat de chei inalte de 2-3000 m, sa dai de cate un ochi albastru de apa linistita plina de pastravi, sa vezi cum muntele se pravale peste tine, este cu adevarat fantastic si unic.

Opream masina la un moment dat incontinuu, sa pozam, sa ne bucuram de peisaje, sa atingem florile, iarba sa auzim de aproape tumultul totentilor care cadeau de la sute de metrii inaltime. Aveai senzatia ca sunt tunete, nu caderi de apa. Mi-am cumparat o harta completa a Alpilor si daca-mi doresc ceva cu adevarat este sa-mi continui calatoria prin acesti munti fascinanti, in Franta si Italia. Sa trec doar prin Alpi, sa dorm in cabanele de creasta, sa pot face la picior traseele care se insira prin munti. 

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #34 : Luni, 16 Iulie 2012, 17:36 »

Ce am vazut la Kitzsteinhorn, mi-a taiat de-a dreptul respiratia. Sa vezi la 3000 de metrii film IMEX, sa vezi cele mai curate toalete de inox si granit, restaurante superdotate, expozitii si platformele acelea exterioare de pe care privesti muntii...!!!! Stiti, cei care ma cunoasteti ca nu sunt genul sa-mi vorbesc tara de rau sau sa fac comparatii cu altii, tocmai ca incerc intotdeauna sa o promovez si sa o prezint in culori placute, dar nu ma pot abtine totusi sa nu vad diferenta imensa. Lift-uri, funiculare, telecabine, telescaune, autobuze care urca pana in creierul muntilor. Dotari supermoderne pt a parcaje, cazare si mancare. Cam tot ce-si poate dori un schior indragostit de partiile mai salbatice si mai dure. Cand o sa putem si noi dormi la fel la o cota de peste 1500 m? Cand vom putea sa aratam ce avem si noi in Retezat, in Fagaras, in Apuseni? Cand incropitele noastre statiuni vor arata ca si cele de acolo? Cand o sa vedem pasunile cosite si marginile aranjate si infrumusetate cu pomi si flori? Raspunsul il stiu, de fapt il stim cu totii: cand invatam sa muncim simultan cu mintea si corpul. Nu am vrut sa sune a lozinca, nici a indemn din ala desantat proletaro-comunist. Am vazut niste filmulete de cand se lucra cu tarnacopul si lopata la Transalpina lor. Parca arata altfel decat la noi? Sau erau filme de propaganda, de tipul celor facute la noi in primii ani de comunist, de genul Bumbesti - Livezeni?


cand? probabil niciodata.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #35 : Luni, 16 Iulie 2012, 20:09 »
Am plecat noaptea in jurul orei 01.00 din Sibiu si dupa un drum de 10 ore, eram la Airotower, hotelul la care am fost cazati la Viena. Asezat intr-un superb parc din Oberla, statiunea termala - cartier a metropolei austriece, hotelul este in permanenta arhiplin: asiatici, indieni, rusi, nemti, americani. Toti sositi sa vada opera habsburgilor. Pt ca daca nu ar fi existat aceasta casa regala, apoi imperiala, aceasta dinastie, Viena ar fi putut ramane un orasel ca multe altele. Asa este o capitala a frumosului, alaturi de Roma, Florenta, Milano, Paris, Praga, Madrid, Barcelona. Arhivizitata si admirata. Si ai ce sa vezi. Chiar si un concert Rolling Stones in fata magnificei cladiri a primariei.

Ne-am plimbat prin parc, am savurat cate o cafea si o prajitura la vestita cofetarie din Oberla, apoi am luat tramvaiul catre zona centrala. Ne propusesem sa vedem pt inceput Palatul Belvedere. Vreme frumoasa, cer senin, doar cativa norisori. Am schimbat inca un S-bahn, un fel de tren regional, cu care am ajuns in SudBanhof, unde la cativa pasi se afla minunatul palat al generalului Eugen de Savoya. Un mare iubitor de frumos. De fapt cred ca chestia asta cu frumosul tine de educatie. Am remarcat ca oamenilor educati le plac florile, le plac lucrurile aranjate cu gust, fac totul sa-si bucure privirea, pe a lor si pe a celor care trec prin jur. Cum Viena a fost intotdeauna un loc in care educatia universitara si de arte frumoase a fost pe primul plan, nu-i de mirare ca oamenii politici, militari, dar si cei care au mostenit titlurile nobiliare au facut totul pt a-si arata gusturile rafinate. Si cum Eugen de Savoya a fost un obisnuit al Versaille-iului a reusit sa modeleze gradinile si decoratiunile dupa moda franceza.





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #36 : Luni, 16 Iulie 2012, 20:57 »
Caldura atinsese niste valori, care pt Austria erau total neobisnuite, asa ca toata lumea se ascundea de soare, pe terase, prin labirintul de verdeata, in zona de fantani. Doar micul nostru grup strabatea aleile, sarguincios si dornic de a vedea gradinile celor doua palate. A fost destul insa sa traversam curtea dintre palatul de jos si cel de sus, ca am simtit ca ne fuge pamantul de sub picioare, pe atat era de cald. Asa ca am tras si noi sub niste umbrele, la umbra palatului si am savurat cate un suc. Eram tare curios sa vad alpinariumul, locul in care sunt stranse multe dintre plantele rare din Alpi. Asa ca n-am avut stare pe scaun si am inceput sa ma fatai. Am simtit la un moment dat, un soare parca mai milos si mai putin fierbinte. Cativa nori sa adunasera deasupra, asa ca razele nu mai erau trimise direct in capetele noastre, parca se si racorise intrucatva. Un vant usor a inceput sa bata, apoi s-a intetit, mai tare si mai tare. Pana sa ajungem in gradinile laterale, acolo unde este si alpinariumul, adierea se transformase in vant si primii stropi de ploaie ne facusera sa radem. Doar asta cerusem cu o ora inainte....
Si a inceput ploaia. O ploaie de vara din aceea navalnica cu stropi cat oul. Ne-am ascuns pe sub copaci, pe sub o arcada, dar degeaba, apa ne patrunsese pana la piele. Intr-un exces de conducator infrant, am trambitat retragerea din fata urgiei si am dat semnalul de fuga catre statia de tramvai. Pana acolo eram atat de uzi incat nu ne mai ramanea decat sa ne intoarcem la hotel. Si am facut cale intoarsa. Ne-am schimbat si am plecat pe terasa sa mancam. Ploaia nu se oprise, asa ca mici sanse sa ajungem in Prater, asa cum ne organizasem timpul. Dupa ce am terminat, ne-am urcat in microbuz, am zis fie ce-o fi, plecam spre centru. Inauntru nu ploua si altceva decat un tur al zonei centrale in caz ca nu puteam cobori nu se putea intampla. Am ajuns insa in Prater, intr-o parcare din spatele rotii noi, libera si gratuita. Am coborat, mai erau cateva fire de apa care cadeau, dar care au incetat si ele. Si s-a facut un timp superb. Mirosul reavan, totul curat si spalat de apa ce cazuse din cer. Lume putina, doar la terasa cu ciolane era plin, de nu puteai arunca un ac. Noroc ca au mai suplimentat cu cateva mese. Asa am prins si noi un loc la legendara "casa de ciolane". Dar nu inainte ca fetele sa se dea in Roata Mare, una dintre cele "10 minunatii ale Austriei". De sus poate fi admirata zona centrala, pana la Stephan Dom si Primarie. Acum toata lumea se da pe roata noua, cea veche, simbolul Prater-ului este mai putin folosita...






Am stropit totul cu o bere grozava (cine a fost cuminte, pt ca eu - a trebuit sa ma multumesc cu un Spetzi) si ne-am intors la hotel.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #37 : Luni, 16 Iulie 2012, 21:02 »
A doua zi - program full de Viena. Am inceput cu Palatul Schoenbrunn. Am plecat cu microbuzul si doamne- nu mi-a venit sa cred, in spatele palatului, in dreptul intrarii de la Gradina Zoo am gasit o parcare mare, libera si ...gratuita. In fata Palatului taxa de parcaj este 34 EUR/zi....

Am intrat prin spate, practic direct pe dealul pe care este amplasata Gloriette. Cateva vaverite, din care una foarte-foarte domestica si blanda, n-au tinut calea cersind efectiv nuci sau alune. Cea viteaza, trecea de la un grup la altul, se ridica in doua picioare si...cersea! Daca vedea ca nu primeste nimic, trecea la urmatorul. Asa a ajuns si la noi. S-a uitat lung si pentru ca nu aveam nimic pregatit, a plecat imbufnata. S-a urcat pe un gard si privea incruntata la trecatori. "Ce zgarciti!"

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #38 : Luni, 16 Iulie 2012, 21:03 »
Am inceput cu Gloriette, apoi am intrat in gradina zoo. Dupa multi, cea mai frumoasa din Europa.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #39 : Marți, 17 Iulie 2012, 20:06 »
Am incheiat scurt si nu in mijlocul istorisirii aseara, venisera copiii la mine si am coborat din birou sa ma bucur de vizita lor. Continui acum cu zoo.

Ce este minunat acolo e ca animalele acelea chiar o duc bine. Nu chiar ca in salbaticie, unde sunt libere sa cutreiere padurile si campiile, dar oricum mult mai aproape de modul normal. Decat cum o fac la noi, stranse intre 4 pereti de plasa de sarma si gratii.

Sunt refacute ca imagine  habitaturile lor, au tot felul de decoruri care le fac probabil sa simta mai putin disconfortul prizonieratului. Era tare cald atunci, elefantii stateau efectiv la coada la furtunul cu apa, se aliniasera unul in spatele celuilalt, asteptand jetul racoritor. Si culmea nu intrau sau nu incercau sa intre in fata celuilalt, indiferent cat de cald le-ar fi fost si oricat de mult si-ar fi dorit sa ajunga la apa. Cand ajungeau in fata furtunului ingrijitorului se intorceau pe toate partile, se jucau cu trompa in baltoaca creata acolo si pleca mai departe sa lase loc celui care astepta in spate. Exact cum fac "credinciosii" nostri cand sunt scoase nustiuce moaste, sau cand se dau tigai la pret bomba. Chiar discutam pe drum de ce romanii n-au rabdarea si intelegerea de a sta la coada, cineva motiva agitatia lor, dorinta de a intra in fata prin faptul ca "ei stau la mancare, nu la autobuz sau la lift ca astia pe aici". Daca ar fi la mancare treaca-mearga, dar ai nostri se imping, se trag si se imbulzesc la orice. Le place harmalaia, colcaiala, calcatul pe picioare, este mediul care le prieste. Bine ca nu sunt elefanti!

Panda, sunt adevarate papusi vii. As face orice sa stau in preajma lor mai mult timp, sa-i pot urmari, sa le studiez miscarile acelea lente si dragalase. Stateau ca spatele in timp ce se ocupau fiecare cu rosul cate unei crengi de bambus. Din can
d in cand mai aruncau cate o privire peste umar, dar formala si dezinteresata: :Ce-or vrea astia de se holbeaza asa la noi cum mancam?".

Pinguinii sufereau si ei ca toate vietuitoarele de acolo de caldura. Ii ajuta apa, dar care nu area tocmaiu rece, adica asa cum sunt ei obisnuiti. Nu i-am vazut tare incantati sa sara asa cum o fac de obicei, aliniati, apoi unul cate unul.

Zona de plante tropicale si de pasari este senzationala. Sa intri alaturi de pasarelele acelea multicolore, sa le vezi libere, de aproape, cum isi cladesc cuibul, cum dau mancare la pui, este senzational. Cata armonie si cata liniste in locul acela. Atat ca era atat de umed incat in scurt timp a trebuit sa-mi  dau jos ochelarii aburiti.

Girafe semete, rinoceri implatosati, tapiri somnorosi. O multitudine de animale, pasari si insecte. O mica parte dintr-o lume tot mai mica. Am sufocat-o noi, oamenii, cu betoanele si blocurile noastre.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #40 : Marți, 17 Iulie 2012, 20:20 »
Am parcurs apoi aleile parcului din spatele palatului. Sau a fetei, ca nu stii cum sa o iei niciodata. O gradina imensa de flori cu Fantana lui Neptun in capat. Si cu Gloriette - amintirea unor vremuri triumfatoare pt habsburgi. Am admirat perfectiune gazonului, aranjamentul floral de exceptie, aleile cu copaci din jur, statuile care le strajuiesc. Si ne-am continuat drumul pana in palat, acolo unde sa- nascut si a murit cea mai emblematica figura a habsburgilor: Franz Joseph, ultimul imparat.
Locul servea ca palat de vara, loc de ceremonii si de promenada, si de ... joaca pt copiii "imperiali".
Vizitasem cu doar cateva saptamani in urma palatul, asa ca am lasat micul grup singur sa cutreiere insotite de Audioghid, camerele unde isi aveau odinionara locul Maria Thereza, Sissi....
Formidabil, mult bun gust si atat de multe solutii tehnice care pt vremea aceea trebuie sa fi fost adevarate inovatii. Rafinamentul este dublat de o frenezie a frumosului.

Ma gandeam la bietii nostri strabunici la birurile cu care au contribuit la maretia acelor locuri, Cata sudoare o fi curs pe fata lui Ion si Vasile, cata mancare o fi luat Maria si Ana de la gura copiilor, sa poata plati darile catre stapanire? Fiecare ornament, fiecare briz-briz, ascunde in spate munca unor amarati. Nu pot sa admir, fara sa ma gandesc la ei.

Am parasit Schoenbrunn-ul in incantarea fetelor care iesisera de la turul pe care-l facusera. In timpul asta statusem rezemat pe o banca si am privit la grupurile care intrau in palat: brazilieni, englezi, indieni, americani, japonezi, coreeni. Interesant sa privesti o defilare de rase.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #41 : Marți, 17 Iulie 2012, 20:36 »
Am pornit apoi spre centru. Am lasat microbuzul in spatele gradinii zoologice si am luat metroul, schimband vreo doua linii. Se lucreaza in zona centrala, asa ca trebuie sa faci niste mici artificii sa ajungi in Piata Domului. Noi am inceput de fapt cu Primaria. O cladire somtuoasa, cu turnuri gotice, cu elemente de decoratiuni mai mult rococo. Oricum se echilibreaza perfect cu Dom-ul. In fata se pregatea concertul celor de la Rolling Stones. Am traversat apoi privind de vis a vis somtuoasa cladire a Parlamentului. Langa Palatul de Justitie. De pe Burgring am ajuns rapid in Piata Maria Tereza, acolo unde troneaza statuia unei femei celebre. imparateasa, mama a 16 copii, considerata o binecuvantare pt amanti. De o parte si de alta a statuii, doua cladiri in oglinda. Una adaposteste o colectie unica de arta iar cealalta un muzeu al istoriei naturii. Fabuloase amandoua. Acum cativa ani le-am vizitat si am ramas extaziat. Acum nu aveam timp de interioare, ne rezumasem doar la a le parcurge din exterior. In spatele statuii Cartierul Muzeelor, adica acolo unde se da ora zero in arta moderna.
De langa se face pe o lungime de cativa km cel mai iubit loc al...femeilor: Maria Hilfestrasse, vestita artera comerciala a Vienei.
Revenim pe partea cealalta a bulevardului care inconjoara Primul Cerc sau Inel si ajungem la Opera. Prea tarziu, la ora 14.00 este singura intrare cu vizita. Ne-am multumit sa o privim pe dinafara si am ajuns la Muzeul Albertina, cel care gazduieste vestita colectie de grafica a Printului Albert. Cladirea este construita pe vechea fortificatie a Palatului si a orasului, la doar cateva sute de metri, incepand uriasul complex al Palatului Hofburg. Am traversat Piata Michael, acolo unde se afla si biserica parohiala a imparatilor habsburgi, am admirat latura si poarta de intrare de langa Scoala Spaniola de Calarie. Superba!
Drumul parcurge apoi Biserica Sf Petre, exceptionala pe interior, Monumentul Ciumei (si Viena a fost unul dintre orasele care a platit un tribut pestei), ajungand apoi la Dom. Acela este elementul central al Vienei, locul cel mai cunoscut. Acolo m-am despartit de grup, am fugit efectiv inapoi la Schoenbrunn, am urcat dealul si intr-o ora si jumatate eram cu microbuzul inapoi in centru, unde ma astepta grupul. Fusese o zi plina si ma simteam si eu un pic obosit. Ne-am dus spre hotel, dar nu m-am culcat inainte de a savura cateva beri din alea adevarate....

Offline andre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #42 : Sâmbătă, 21 Iulie 2012, 19:07 »
 Austria, o vacanta ce mi-a incantat privirea si sufletul. Pe langa cele povestite de Gigi mai pot adauga doar ca totul a fost superb !!!











Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Toate cele 10 minunatii ale Austriei, circuit 6 – 15 iulie 2012
« Răspuns #43 : Duminică, 22 Iulie 2012, 08:27 »
Frumoase pozele Paula! Prima, apoi cea cu pinguinii si cu flamingo sunt preferatele mele. Si - zapada !!  :faint: bine ca stiu ca erau 3000 de metri acolo ! Ma bucur ca ti-a placut tabara!  :)