Autor Subiect: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012  (Citit de 55842 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie

Tarif:     295 RON/ persoana - cazare in camera DBL
Plecare: 26 iulie 2012
Sosire:   29 iulie 2012
Cazare: 3 nopti
Servicii incluse:
     • cazare 3 nopti la pensiune 3*, mic dejun inclus
     • 3 cine + un pranz rece
Detalii despre actiune:
Intrarea are sa se faca joi seara, iesire duminica la pranz. Cazarea se va face ca si la prmele doua editii la Pensiunea Dora, o locatie de 2 margarete, situata la intrarea in Sasca Montana, poarta principala de acces in Parcul National Cheile Nerei. Fiind o locatie turistica de tip gospodaresc, acolo unde serviciile sunt asigurate direct de proprietari, are avantajul pastrarii intimitatii grupului. O curte mare si generoasa, umbrita de un nuc falnic si o multime de alti copaci, un foisor in care seara se poate ramane pana tarziu fara a deranja pe cineva, o terasa unde se serveste masa preparate de doamna Ana, un butuc imens la care se poate Ť povesti ť cafeaua de dimineata, un grill pe care se pot pregati fripturi, toate completate cu calitati de foarte bune gazda, fac din aceasta locatie, aparent modesta, un adevarat coltisor de placere si relaxare. Prima oara cand am pasit acolo, am simtit caldura si placerea omului de a te primi, de a te gazdui. M-a cucerit imediat. Noi am locuit intr-un corp separat de cladire, aflat pe aceiasi strada, vis a vis, in niste camere mari si inalte, din acelea vechi, cu geamuri la strada si curte plina de flori. Evident ca nu are conditiile unei locatii de nu stiu cate margarete sau stele, dar este foarte curat si placut. Apa calda permanent, niste dune din puf de gasca usoare, loc suficient, doamna Ana si domnul Aurel, gazde excelente, cam tot de ce este nevoie. Si noi cei din Sibiu, care am participat la prima actiune, cea de Ť recunoastere ť si cei care au participat la actiunea nationala,  am fost placut impresionati si ne-am simtit tare bine ca oaspeti ai acelei familii. Ca si disponibilitate de locuri: 14 sunt in corpul de cladire A si 6 in corpul B. Este deci un numar limitat de locuri. Alte posibilitati de cazare in zona nu exista, decat foarte departe, in Oravita sau Anina.
Zona este de un pitoresc si un farmec aparte. Si este atat de particulara si personala, incat ai senzatia ca pasesti pe un taram nou, nemaintalnit. Sunt atatea lucruri de vazut si admirat acolo, incat poti sa-ti petreci o saptamna ratacind pe potecile parcului, vizitand cascade, pesteri, tuneluri sapate in stanca si bucurandu-te de peisaje de vis. Combinatia perfecta intre roca de calcar si o vegetatie mediteraneana bogata, intre apa de rau de munte si stancarie acoperita de muschi, iti creeaza un sentiment si un efect de placere vizuala de neexplicat. Culoarea ireala a Ochiului Beiului, lacrima verzui - albastra a ofiterului otoman care si-a vazut iubita romanca moarta, pastravii curcubeu ce se joaca in apele limpezi si repezi, racoarea potecilor umbrite, zgomotul cascadelor, iti influenteaza atat de mult starea, incat te simti levitand in frumos.
Trasee. Locarea in zona  Parcului National Cheile Nerei Beusnita ofera o multime de posibilitati de alegere a traseului si programului. Nu o sa ajungem doar pe Chei ci si pe Clisura Dunarii pana la Cazane, o zona cu adevarat fermecatoare. Traseele pe care participantii la excursie au sa le strabata sunt in interiorul Parcului National.
Primul este Sasca  Montana  - Podul Beiului (cu microbuzul), acolo se pot vizita cele 6 tunele sapate in stanca de romani, Podul Beiului - Pastravarie (cu microbuzul care ramane parcat in zona de campare), apoi se continua pe jos cca 45 minute pana la Ochiul Beiului si inca 30 minute pana la Cacada Beusnita. Alt obiectiv care se mai viziteaza este Cascada Vaioaga aflata la jumatatea distantei dintre Podul Beiului si Beusnita. Acest traseu urmeaza firul apei, este foarte usor de parcurs, nu exista zone de urcare abrupta. Dureaza in jur de 5 ore cu transport rutier cu tot.
Al doilea traseu este cel de vizitare al Cheilor Nerei. Traseul are nevoie de cca 8-9 ore de program, fiind cel pentru care toata lumea vine in zona. Apa raului care a modelat superb muntele, creand balcoane, cascade, chei, traverseaza in drumul ei spre Dunare intreg parcul. Noi o sa urmam in mare parte firul ei.
Program
Joi seara la ajungerea in locatie va fi doar pentru acomodare, relaxare si apoi odihna. Dupa cina se poate ramane in foisor la o poveste.
Vineri o sa fie o zi de traseu usor, dimineata se merge pe traseul 1 + o plimbare la o cascada aflata in apropierea pensiunii in care o sa stati. Seara din nou program lejer, poate un BBQ.
Sambata va fi afectat traseului 2, se va  pleca de dimineata iar intoarcerea este doar spre seara. Doamna Ana va pregati pachete cu snitele si pulpe de pui, pentru a putea servi pranzul pe traseu. Seara intorsi la pensiune, veti fi asteptati cu o cina gustoasa.
Duminica este plecarea. Functie de grupaj, de modul in care are sa se faca transportul, am sa recomand in masura in care ocolul drumului spre casa nu o sa fie foarte mare, sa parcurgeti Clisura Dumarii. Puteti opri la acolo, la o mediesanca de-a mea, la doamna Oniga, Steaua Dunarii, acolo unde am poposit si noi la o ciorba excelenta de peste si un file de salau proaspat.
Echipament
Veti avea nevoie de ghete, in special pentru traseul 2, si avand in vedere ca vor fi cateva treceri peste rau, este foarte bine ca in rucsacul pe care il veti avea cu voi in excursie sa se gaseasca si o pereche de slapi cu bareta la spate sau cel mai bine papuci ca aceia contra aricilor de mare, pe care-i gasiti si ii poarta toata lumea la Adriatica si Tireniana. Este foarte indicat sa aveti jambiere sau pantalon lung, protejarea gambei este foarte importanta. In rucsac obligatoriu pelerina, medicamentele pe care le aveti ca indispensabile sau necesare in diferite situatii, tricou de schimb si asa cum spuneam ceva pt traversarea apei. Sapca care sa va acopere parul, este bine ca in general la munte sa purtati un astfel de accesoriu, in primul rand pt ca radiatiile sunt mult mai puternice decat la campie si evitati sa va agatati parul in crengi sau tufisuri. Un bat de trakking este la fel un accesoriu foarte util, va da un sprijin suplimentar si va asigura stabilitate si echilibru. Este extensibil, asa ca incape intr-un rucsac mic.
Transport cu microbuzul sau in grupaj, se va anunta cu 2 saptamani inainte de actiune,

Este a III-a oara cand avem aceasta actiune. Link catre cea din 2011:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,609.0.html

Alte detalii: office@singlescamp.ro
Inscrierile se pot face pana la data de 20 iunie 2012 pe formularul pe care o sa-l gasiti pe site sau pe office@singlescamp.ro
Plata se face in contul SC Bon Vojage srl Sibiu. Email: samiza@bonvoyagesibiu.ro




Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #1 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 21:26 »
poate pare o nebunie, dar sunt atatea frumuseti ale tarii pe care nu le-am vazut.
imi dau seama cat de mult am pierdut. sper sa recuperez anul acesta.
deci sa ma luati in calcul la inscriere.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #2 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 18:33 »
 Cheile Nerei sunt minunate...
 Nu ratati aceste frumuseti inca nedescoperite de prea multa lume!
 Imi pare rau ca nu pot merge si anul acesta acolo...
 Va recomand din tot sufletul sa faceti si traseul dintre Rezervatia naturala si Sasca Romana si de acolo  spre Sasca Montana.Noi nu l-am facut decit pe sfert,dar a fost superb.Aici sunt tunelurile cele mai lungi,sa nu va lasati lanternele acasa(noi am cam dat cu capetele "de sus"si ne-am cam impiedicat de stincile de jos).

julia

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #3 : Joi, 12 Ianuarie 2012, 18:42 »
link-ul ala de mai sus duce la manastirile din bucovina.
pt cheile nerei gasiti imagini aici:  http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1060.msg53268.html#msg53268

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 11:37 »
Lista cu cei inscrisi:
Elena N   Bucuresti
Oana   M Bucuresti
Rodica A Bucuresti
Celia   B Cluj-Napoca
Cati R   Bucuresti
Mihaela39   Braila
Bianca S   Breaza
Doina B   Rosiorii de vede
Zizi Z        Rosiorii de vede
Mirela M   Bucuresti
Adrian D   Constanta
Luiza   P      Bucuresti
Carmen L   Ploiesti
Viloeta M   BUCURESTI
Tatiana B   Bucuresti
Ama M   PLOIESTI
Doina F   bucuresti
Adriana M   bucuresti
Simona B   Bucuresti
Oti B   campina
Elenaguta    Bucuresti
Andreea R   Bucuresti
Mircea B   Rm Valcea
Bi_anca     Sibiu
Annalys Bucuresti

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #5 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:09 »
buna te rog, daca mai este loc, sa mai pastrezi unul pentru fiul meu.vom veni impreuna. multumesc!
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012, 09:00 »
Ok, Oti, parca are 15 ani, asa e? Este obisnuit cu muntele si cu efortul? Pt ca sunt zone in care este nevoie de atentie.

Offline bi_anca

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
  • visele se pot implini...
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #7 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 20:41 »
te rog sa ma treci si pe mine pe lista

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #8 : Vineri, 27 Ianuarie 2012, 06:11 »
Ti-am rezervat un loc la "balcoane" bia_anca!

Offline bi_anca

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
  • visele se pot implini...
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #9 : Vineri, 27 Ianuarie 2012, 19:58 »
sper sa ma ajuti sa ajung acolo

Annalys

  • Vizitator
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #10 : Sâmbătă, 31 Martie 2012, 21:37 »
Si eu, pleaseee.

p.s. dupa cum observi m-am pus pe plimbat cu voi :giggle:

Offline stan ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #11 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 10:08 »
Vin si eu!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #12 : Marți, 24 Aprilie 2012, 08:43 »
Ana, i-am transmis Samizei Email-ul tau. O sa te contacteze.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #13 : Joi, 17 Mai 2012, 07:02 »
Pt a putea face rezervarea la Pensiunea Ana de la Cheile Nerei, acolo unde am fost si anul trecut, ii rog pe cei inscrisi - sa faca plata avansului.

Offline Littlelight

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Valorezi atat cat valoreaza inima ta!
Re: Incursiune intr-un colt de rai: Cheile Nerei 26 – 29 iulie 2012
« Răspuns #14 : Joi, 17 Mai 2012, 07:06 »
Buna dimineata!

M-am inscris si eu pentru aceasta incursiune minunata, insa nu am primit nicio confirmare inca. Pentru ca sunt "new entry" va rog sa ma "luminati" si pe mine care este procedura :). Multumesc si pe curand!

Luminita (Littlelight ;))