Autor Subiect: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012  (Citit de 102939 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #60 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 19:45 »
totusi sper sa se serveasca mincare si fara peste pe-acolo ... ca altfel va trebui sa car conserve dupa mine  :-\

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #61 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 19:50 »
La toate pensiunile exista alternativa de a manca si altceva in afara de peste: broaste, scoici, raci... ;D ;D ;D

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #62 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 20:15 »
totusi sper sa se serveasca mincare si fara peste pe-acolo ... ca altfel va trebui sa car conserve dupa mine  :-\
si eu sper, ca nu-mi place pestele la nebunie....o masa/zi mi-ar fi de ajuns, asta ca sa nu zic ca am fost in Delta si n-am mancat peste...rocky, vad ca facem front comun la meniu  ;)
iar ce propune admin...nu-mi suna comestibil, desi unii zic ca-s delicatese  ::) tin cura de slabire fortat  ;D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #63 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 20:41 »
Glumesc evident. Asa ceva este destul de scump si rar gasesti la locatii sub 4*. Scoicile de apa dulce sunt destul de rare, raci n-am mai vazut de 10 ani, picioare de broasca am mancat sunt foarte gustoase, dar acum pe criza sunt si ele mai putin ciolanoase...
O sa facem un meniu alternativ, cu pui si porc sau chiar cu legume. Cand ajung la discutiile detaliate cu locatia aleasa, am sa solicit contractual, doua variante: una cu peste proaspat si una cu meniu normal si ovolactovegan.

Mie imi place pestele enorm, dar am tanjit si eu dupa o bucatica de carne, dupa ce am stat pe un ponton, 4 sau 5 zile, nu-mi amintesc, doar cu vin, cognac si peste. Atat. Si cate putina paine si mamaliga. Cand am ajuns in Tulcea, eram cu inca un amic care are aproape 2 m si mananca o galeata de mancare, Am comandat carne cu carne si cu carne. N-am plecat pana n-am speriat chelnerii de cat am putut manca. Asa ca va inteleg.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #64 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 22:47 »
tot in gluma, spun ca as refuza ceaiul de peste de la micul dejun  :D si pranzul cu peste fugu gatit de un bucatar nepriceput....desi, la pranz parca n-ar mai fi gluma  :faint:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #65 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 23:07 »
Eu n-am prea vazut bucatari nepriceputi in Delta... ca doar asta fac de cand se stiu, gatesc peste. Plachie cu mamaliguta ca acolo si alte preparate din peste la fel de bine gatite n-am mai mancat nici macar in restaurantele de profil, in alte parti... a, ba da, intr-un singur loc, in osteriile din Venetia.  :laugh:

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #66 : Sâmbătă, 07 Aprilie 2012, 20:31 »
ce e de la lidl? bete sau peste?
copii, lidl este un mare balon, plin cu aer, dar fara oxigen.
delta, e altceva. bineinteles ca fur doua bete de la tata sau le dau rupte si pierdute.
in privinta mancarii, eu raman la ideea cu salata, ca poate vreodata o s-o pun  si in practica... :dance:
ati vazut ce a iesit la bran... ;D
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #67 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 07:37 »
Am gasit o locatie superba in Crisani! Suntem acolo in inima Deltei, uitati-va pe harta:


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #68 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 08:19 »
Locatia are doua corpuri de cladire si corespunde extraordinar de bine cu ce avem nevoie. Am sa scriu mai multe despre program, despre gazda, despre locuri, acum insa vreau, asa cum nu am facut-o pana acum, sa insist sa participati. Sa reusim sa facem un grup de 30 participanti, sa ocupam intreaga locatie, sa fim doar noi acolo. Locul este superb, cu ponton pe malul Dunarii, cu spatiu verde. Este pacat sa ne intersectam cu alti turisti; este pacat sa nu profitam de disponibilitatea unei astfel de locatii. Am primit un tarif care imi permite sa ma incadrez in limita a ceea ce am specificat ca tarif pt 4 zile de pensiune completa. Asa o locatie, in mod normal cere minim 220 - 240 RON/zi. Dar anul acest omul isi inaugureaza un corp nou de cladire si vrea sa aiba clienti si sa-si promoveze locatia. L-a incantat cand i-am spus ca o sa apara pe un forum, poze si reactii despre ceea ce face el acolo. Este un pasionat al Deltei si cred ca tot ceea ce face este cu placere.
Mi-a propus ca drumul pana la Crisan sa se transforme intr-o veritabila excursie printre canale si lacuri. Castigam astfel practic o zi de excursie. Este pescar si vanator, stie unde sa ne duca sa vedem pasarile in zona de cuibarire, stie unde sa ne duca sa ne jucam cu batul in apa si totusi sa prindem ceva. Avem spatiu pt party-urile de seara, cu un cuvant, ideal. Sunt tare entuziasmat si imi doresc tare mult sa ne strangem 30. In acest moment sunt practic 12 confirmati, unul incert, cu mine ar fi 14. De dimineata am luat lista de inscrieri, mai sunt acolo inca 20 carora le-am transmis Email-uri. Sper ca si pe parcurs sa mai apara inscrieri si ma gandesc ca putem sa ajungem la 30.
Saptamana viitoare am sa achit un avans, il pun de data asta la mine, pt a fi sigur de rezervare. Nu vreau sa bazai pe nimeni acum inainte de Pasti pt bani, fiecare dintre voi are cheltuieli mari in aceasta perioada si firesc numai de avansul pt Delta nu mai este loc. Dar in urmatoarele saptamani, cat de putin, am sa va rog sa-i achitati Samizei ceva.
Cum am scris si in Email-uri: Astept un DA! pt aceasta excursie!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #69 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 13:29 »
Completez si continui cu lista:
1. Caroline - Agnita (cu rezerva pe care a mentionat-o)
2. Dianna - Bucuresti
3. Maria C - Bucuresti
4. Andre - Iasi
5. Rocky - Ploiesti
6. Anshoci - Bucuresti
7. Monique - Iasi
8. Dauina - Bucuresti
9. Deli_a - Brasov
10. Oti - Campina
11. Ruxandra - Sibiu
12. prietena Ruxandrei
13. Florin I - Bucuresti
14. Oana M - Bucuresti
15. Rodica A - Bucuresti
16. Marius M - Constanta
17. Ada G - Bucuresti
18.Indira A - Bucuresti
19. Anyasolo - Fagaras
20. Micaela - Bucuresti
21. Maria M - Bucuresti
-----------------------
Guesswho - Iasi

Caroline

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #70 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 19:05 »
Daca-mi amintesc bine, parca la Crisani am fost si eu acum 4 ani. Era un sat de lipoveni care vorbesc si romaneste si ruseste, cu case joase, drumuri prafuite si gradini/livezi pitoresti. Pensiunea era in curtea omului, unde era si o bucatarie de vara, un foisor pentru unelte de pescuit si copaci seculari. Pensiunea avea 2 sau 3 etaje (nu mai retin), jos era un living mare taranesc si in camere - aranjamente din scoici mari, ornamentale. Culori predominant calde - lemn, bej, protocaliu... Atunci era in constructie, daduse in folosinta doar vreo 3-4 camere si nu era conectata inca la curent, avea generator. O fi tot aia?!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #71 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:14 »
Nu cred. Am fost tot cu Singles Camp, acum 2 ani, facusem un popas cu salupa si am mancat la o pensiune, Karma ii spunea. Crisan-ul nu este tocmai mic si sunt destul de multe case, pensiuni acolo. Noi am fost atunci doar pe faleza Dunarii, dar din salupa satul parea intins. Si nu tin minte sa fi vazut case pescaresti de care zici. Ar fi pitoresc, dar nu cred.

Caroline

  • Vizitator
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #72 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:23 »
OK, ma bucur ca o sa vad altceva... abia astept!  :thumbup:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #73 : Miercuri, 11 Aprilie 2012, 20:48 »
Oricum nu o sa stam mult prin jurul casei, mai mult seara si dimineata. Doua zile sunt de excursie pe apa, una de pescuit....

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Paradisul pasarilor: Delta Dunarii 28 august – 01 septembrie 2012
« Răspuns #74 : Joi, 12 Aprilie 2012, 06:45 »
Gigi, numai din ce ai descris tu pana acum ma face sa-mi doresc sa treaca timpul mai repede; pentru mine e prima data cand vizitez Delta si cu siguranta va fi o experienta pe care nu o voi uita usor..