Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278391 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Anita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Single sau in cuplu?
« : Luni, 15 Martie 2010, 14:49 »
     Cu ani in urma, societatea functiona dupa reguli si principii unilaterale care aparau pana la penibil institutia familiei. Si firesc nu vedea cu ochi buni pe cei care traiau singuri, considerandu-i in afara regulilor. Casatoriile se legau la un timp biologic stabilit atunci ca potrivit intre 14 – 18 ani. Femeia nemaritata la timp risca sa ramana o “ domnisoara batrana “ toata viata, iar barbatii trecuti de o varsta, riscau sa-si petreaca batranetile singuri, fara nimeni langa ei.
     In zilele noastre, oamenii au descoperit ca timpul pe care il pot acorda familiei s-a redus la minim, in conditiile in care munca si activitatile cotitiene ii consuma aproape toata ziua. Iar atunci cand se pune problema unei cariere de succes, este necesara alegerea intre familie si profesie. Greu sa impaca cele doua. Acest lucru este valabil in special la femei, care au mult mai multe activitati legate de familie decat barbatii si care resimt din acest motiv mult mai acut, lipsa de timp pentru cariera. In situatia in care se dedica carierei, atunci cu greu isi va putea implini o familie in adevaratul sens al cuvantului. In fond femeia a devenit mult mai independenta odata ce veniturile ei s-au apropiat de cele ale barbatului, fiind astfel capabila sa se intretina si sa performeze in societate de una singura. Sansa egala la educatie, a dus la implinirea femeii, punand-o pe picior de egalitate cu barbatul. Acest pas a dus si la posibilitatea ei de a alege nu neaparat de a fi aleasa, disparand traditii si obiceiuri patriarhale.
    Insa ce se intampla cu femeia intr-un cuplu. Chiar daca ea ajunge sa castige mai mult decat barbatul , devenind in fapt capul familiei, responsabilitatile pentru a intretine casa , copii si sotul raman aceleasi , fapt ce conduce la o oboseala si o frustare a acesteia . Este rar intalnit ca un sot sa faca treburile nevestei , iar daca acesta considera ca venitul pe care-l are este suficient pentru a intretine intreaga familie, atunci nici macar nu va concepe sa miste un deget in casa. Ba mai mult va incerca sa-si  determine si sa-si lamureasca sotia sa renunte la serviciu pentru a ingriji casa. Asta face parte din egoismul barbatului, care-l impinge spre confort si liniste . Aproape in toate cazurile barbatul , chiar daca nu are un succes atat de mare in cariera . El simte nevoia de autoritate in familie, mai ales atunci cand nu si-o poate manifesta la servici .
    Familiile moderne , in care membrii ei se iubesc si respecta reciproc , opteaza pentru o solutie de compromis : angajarea unei menajere si a unei bone pentru copil.Se evita oboseala,  reprosul, certuri care ar putea sa para din derogarea de la sarcini, preintampinand situatiile de criza, sau chiar divortul.
     Cercetari statistice  au ajuns la concluzia ca barbatii sufera mai mult decat femeile la ruperea unei relatii, de aceea sunt mult mai atenti la a nu se intampla acest lucru. Problema este ca pe ei apasa problemele financiare inerente unei familii, expunandu-i astfel la stres si depresii. Deseori pentru a scapa de presiune si de disperarea creata de lipsa posibilitatilor de rezolvare a situatiei financiare esueaza in bautura sau in alt...pat. Si aceasta criza a singuratatii este cel mai des intalnita la barbatii tineri .
     Femeile sunt mult mai adaptabile la viata de single, pe deoparte pentru ca reusesc mult mai simplu sa-si rezolve problemele cotidiene ce tin de casa iar pe de alta parte pentru ca sunt mult mai stabile si mai responsabile, mai ales cand este nevoie sa creasca singure si un copil. In astfel de situatii barbatii intra intr-o criza de singuratate inchizandu-se in ei si ajungand tabietari si destul de putin adaptabili social. Se retrag in ei, devi introvertiti si cu greu vor accepta sa iasa din coconul in care se invelesc.
      Femeile single sunt si mult mai disponibile pt calatorii, pt iesiri decat barbatii singuri. Acestia vor prefera doar comunicarea cu 2-3 amici, se vor limita la pescuit, table si fotbal si vor reusi cu greu sa se reintegreze.
      Un studiu facut afara, a aratat ca 70% din femeile singure  nu vor sa schimbe nimic in viata lor, preferand o viata aventuroasa care le aduce satisfactie si fericirea decat riscul unei legaturi.
     Nevoia de cuplu apare din nou la varste foarte inaintate si asta din necesitatea unui ajutor reciproc si a alungarii singuratatii. Si a temerii de aceasta. Interesant, multe casatorii legate la varste mai inaintate, au succes si sunt extreme de stabile .

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #1 : Marți, 16 Martie 2010, 09:57 »
Am citit postul tău Anita.

Este foarte binevenit pe acest site. Bine ar fi ca oamenii să-şi găsească perechea şi să aibă o viaţă de familie.
Eu pot spune că m-am obişnuit singură şi chiar şi ideea de a avea un partener mă oboseşte. Am deja anumite tabieturi, toată casa să fie la dispoziţia mea, să nu depind de altcineva în programul unei zile. Îmi place să merg singură la cumpărături, la film sau în cel mai fericit caz  să fiu în compania unor anumiţi prieteni (puţini la număr) - pe care îi cunosc bine şi mă ştiu şi ei cu felul meu de a fi. :)


maria171

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #2 : Joi, 18 Martie 2010, 13:05 »
o glumitza zice ca atunci cand esti singur nu gasesti niciodata ocupat la baie
in biblie se spune ca D-zeu a creat femeia ca adam sa nu fie singur
deci starea normala e de cuplu
yin yang
sa nu ne amagim, oricat de puternice am fi, simtim nevoia unui barbat langa noi
a unui barbat ca lumea, nu a unuia pe care sa il sustinem noi
in plus nici societatea nu e pregatita pt oamenii singuri
eu asa cred

marcutza

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #3 : Joi, 18 Martie 2010, 13:22 »
Singles vs Viata de cuplu
Singuratate vs Singuratate - o varianta si exemplele pot continua

Poti fi singur, sa te simti asa chiar si intr-o viata de cuplu. Poti fi singur dar sa te simti implinit fara o viata de cuplu.
Ambele statusuri au efecte si defecte, depinde de noi, de cerintele si nevoile noastre spre ce optam.

Lila

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #4 : Joi, 18 Martie 2010, 13:26 »
    Imi permit sa te contrazic putin la afirmatia ca societatea nu e pregatita pentru oameni singuri . Dezvoltarea din zilele noastre se face intr-un ritm atat de alert , cu participarea oamenilor , incat timpul care il acorzi pentru viata de familie si pentru "reculegerea" ta personala se imputineaza tot mai mult . De asemenea natura job-urilor din ziua de astazi nu se mai limiteaza la un oras , primesti delegatii care te tin departe de viata ta sociala . Criza economica isi pune de asemenea amprenta , daca traiesti in orase mici , fara prea multe posibilitati de locuri de munca , incepi sa cauti in orasele mari , departe de cei dragi . Si uite asa petreci majoritatea timpului alaturi de niste oameni fata de care ai anumite obligatii , si nu iti face neaparata placere compania lor , iar oamenii de care cu adevarat iti pasa ii indepartezi din ce in ce mai mult , fiind silit de imprejurari

maria171

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #5 : Joi, 18 Martie 2010, 16:05 »
o femeie singura , in ochii multora e o victima sigura
mi s-a intamplat sa stau singura pe plaja si din cata lume era in jur, la mine veneau tot felul de vanzatori cu tot felul de prostii
alt exemplu
anul trecut am zugravit
mesterul desi a fost ok a tot incercat sa ma abureasca
trebuia sa intru in el ca sa cedeze si sa faca ce ii spun
nu mai vorbesc de mutrele vanzatorilor din magazinele cu materiale de constructii
o persoana singura nu poate merge la o nunta
daca e femeie in nici un caz
si barbatii pot fi victimele precupetelor din piete
sunt putine familiile care au prieteni single
pot fi o amenintare pt casnicia lor
astea sunt doar cateva exemple in sustinerea afirmatiei ca societatea nu e pregatita pt oameni singuri
inca suntem perceputi ca niste paria
e cam mult spus, dar nu am gasit alt termen

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #6 : Joi, 18 Martie 2010, 17:19 »
Tocmai m-am intalnit cu un amic plecat de ceva timp din tara. Apropo de "zugrav", imi spunea:"la noi si macar daca ridici ochii si privesti insistent in cei ai unei femei esti acuzat, cu destul de putine sanse sa scapi, pt hartuire sexuala. Sa stii ca nu numai oamenilor singuri li se intampla asta. Se intampla femeilor, pt ca sunt mai fragile si mai vulnerabile, li se intampla celor care au un defect, sa nu mai discutam ca daca ai alta culoare decat cea a foii de hartie, la fel lumea intoarce capul dupa tine pana se loveste de stalpul din fata. Imi povestea un amic care a venit din Franta cu prietena lui, o magrabiana din Sudan, infiata de o familie instarita si care a reusit sa-si termine studiile si sa inceapa o cariera de profesoara in Paris: "Stii cum se uitau idiotii pe strada dupa ea, de parca nu mai vazusera niciodata un negru, unii au atins-o pe strada. altii au strigat dupa ea...". Cam la atat se reduce educatia noastra, iar in lipsa unor masuri ferme ale militienilor, este destul de greu sa se starpeasca obiceiul soferilor de a fluiera si claxona dupa femei, a tampitilor care acosteaza cu vulgaritati fetele care trec pe langa ei si a celor care propun necunoscutelor fara nici o rusine sau retinere sex. Toate astea sunt obiceiuri badarane, primitive de oameni retardati, dar cum sunt lasati liberi, uite ca agaseaza si streseaza. 

Offline Blue

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #7 : Joi, 18 Martie 2010, 23:53 »
...sunt noua aici insa ma bucur sa vad ca nu sunt singura care se simte ca un alien in preajma cuplurilor.De doi ani sunt singura si uneori chiar am o senzatie de paria al societatii doar pentru ca nu sunt sotia cuiva...asta ca si cand acest statut mi-ar schimba felul de a fi,gandirea sau sufletul.Si partea si mai proasta vine atunci cand simt respingerea exemplarelor de acelasi sex de teama ca as reprezenta o amenintare pentru relatia lor.
Tragic insa adevarat... :'(

maria171

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #8 : Vineri, 19 Martie 2010, 06:46 »
da asa e
si mie mi-a spus o amica odata : vino so tu pe la mine ca e plecat sotul la tara
pur si simplu eram pt ea o umplutura
am mai avut cunostinte care ma foloseau pe post de dama de companie
nu aveau cu cine merge la teatru sau in concedii si sunau la mine
mai e jena pe care o simti la restaurant, cand la masa cu 4 scaune, pentru tine trebuie sa iei unul de la masa alaturata si sa ii inghesui pe ceilalti
nu vreau sa fiu gresit inteleasa
nu ma plang
recunosc niste lucruri
sunt fericita ca pot sa vorbesc despre ele
mi-ar place sa intre in discutie mai multe persoane
chiar ma intereseaza cum simt si altii starea de single
nu vreau sa creez o stare negativa
va simtiti agasati de marturisirile mele?

marcutza

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #9 : Vineri, 19 Martie 2010, 08:23 »
Blue, incearca sa-ti faci un jurnal de incepator :)

AICI da click si succes

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #10 : Duminică, 21 Martie 2010, 10:22 »
Uite asa incep sa ma luminez si eu putin cate putin. Ajunsesem sa cred ca sunt paranoica, pentru ca si eu aveam mereu aceleasi senzatii de respingere cum le-a descris  @Blue si @maria171 si nu le mai repet. Eu am avut sot peste 25 de ani si cateva prietene necasatorite  dar nici o clipa nu le-am indepartat de mine sau sa le invit doar cand era sotul plecat. Acum vad  lucrurile altfel. Fostele prietene singure altadata acum sunt casatorite si exact asa procedeaza, ma viziteaza  fara sot ori ma invita doar cand este sotul plecat. Hi, hi,hi... deci e boala molipsitoare ;D

Offline cg

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #11 : Duminică, 21 Martie 2010, 11:15 »
Sunt singura de foarte multi ani.Am o fetita si ea a fost si este centrul universului pentru mine.Ea mi-a dat motivatia de a lupta in viata si de a trece peste rautatile oamenilor .Cu timpul m-am izolat,si mi-am vazut de viata , crezand ca pot sa ma descurc si singura.Si m-am descurcat.....pana cand copilul a crescut si a plecat de langa  mine.Abia acum imi dau seama cat de mult am gresit atunci cand am ales sa nu-mi refac viata.Pe masura ce trec anii , singuratatea este din ce in ce mai apasatoare.Simti nevoia sa ai pe cineva langa tine care sa te asculte, sa-ti ofere sprijin moral, cineva cu care sa imparti tristetile si bucuriile zilnice.Omul este facut sa vietuiasca in doi.Asa e normal si firesc.

marcutza

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #12 : Duminică, 21 Martie 2010, 11:20 »
@cg, bine ai venit :) !

aici nu vei mai avea sentimentul singuratatii, scrie ce simti, ce-ti doresti sau ce-ti trece prin minte :)

Incepi si scrie in Jurnal: )

Succes :)

maria171

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #13 : Luni, 22 Martie 2010, 10:24 »
cautand in dex definitai cuplului am constatat ca dictionarul e depasit
la cuplu spune:
"pereche de două persoane de sex opus. ♢ lucruri de acelaşi fel considerate împreună"
nu e neaparat nevoie de persoane de sex opus, nu?
 ;D
acum sa vorbim serios
am auzit undeva o idee interesanta
poti face cuplu nu numai cu un barbat, in cazul femeilor, ci si cu un copil, o prietena, o vecina, un animal
la asta m-am gandit cand am citit mesajele cu: mi-am crescut singura copilul, dar s-a casatorit si eu am ramas singura
sau
mi-a murit cainele/pisica am suferit mai ceva ca la un om si acum am casa goala
pot fi considerate toate astea inlocuitori ai cuplului traditional?

marcutza

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #14 : Luni, 22 Martie 2010, 10:51 »
@maria171

Dex-ul in general, spune la definitia "cuplul" = reuniune de doua persoane de sex opus. in societatea noastra si nu numai ar suna ciudat, pt unii, sa te consideri un cuplu cu o femeie(femeie fiind) si invers pt barbati. a te considera un cuplu cu un copil ca si mama, mie una mi se pare la fel de ciudat, nu mai zic de cuplu format din om si animal/pasare. am vazut multa lume care si-a umplut asa zisa singuratate cu un animal, pasare si din punctul lor de vedere a fost ok si respect aceasta optiune.
la fel respect si optiunea unui cuplu format din persoane de acelasi sex. fiecare are libera alegere dupa cum ii dicteaza sufletul, nevoia.