Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278389 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #105 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 19:14 »
ce schimbari aduce acest Nou Cod? rezolva si dilema Single sau Casatorit?

Offline lill

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #106 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 22:13 »
Nu stiu cat de mult conteaza sau a contat pentru fiecare dintre voi acea "hartie". Am trait impreuna in "concubinaj" aproape 10 ani.
In ceea ce ma priveste, este adevarat ca unul dintre motivele despartirii a fost "hartia". Insa, nu documentul in sine cat institutia "familiei" care brusc dupa atata timp a devenit un angajament greu de dus. Nu am facut presiuni pentru oficializarea relatiei, insa ca femeie am primit greu explicatiile puerile de genul "nu sunt pregatit de casatorie....un copil acum este prea mult....o casa inseamna ceva...mai bine amanam".
Din punctul meu de vedere acea hartie nu ne-ar fi unit mai mult, insa abordarea m-a durat si mi-a intarit convingerea ca singuratatea in doi este mai greu de dus.
In acest moment prefer sa fiu singura si inconjurata de oameni carora le pasa decat in cuplu, in permanenta cautand sa scuz gesturi si cuvinte.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #107 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 23:33 »
In acest moment prefer sa fiu singura si inconjurata de oameni carora le pasa decat in cuplu, in permanenta cautand sa scuz gesturi si cuvinte.

Asta n-am priceput niciodata: de ce intr-un cuplu cautam in permanenta sa scuzam gesturi si cuvinte? De ce nu putem fi la fel de deschisi si sinceri cu partenerul de cuplu asa cum suntem, de exemplu, cu un prieten foarte bun si apropiat? Pentru ca ne e teama sa nu ne pierdem partenerul, fiind sinceri cu el?! Atunci de ce nu avem aceeasi teama de a ne pierde prietenul/prietena? Sunt niste tipare comportamentale antagonice pentru mine si admit ca nu le pricep. In conceptia mea, partenerul trebuie sa-ti fie cel mai bun prieten. Daca persoana alaturi de care ai ales sa-ti petreci viata, sa fii zi de zi nu iti este si nu-ti poate fi cel mai bun prieten atunci CINE? Pentru ce ai ales sa traiesti cu acea persoana? Doar pentru sex? Pentru distractie? Pentru umplerea timpului? Nu cred ca e nevoie musai de o relatie doar pentru asa ceva. O relatie inseamna mai mult de atit.

Intotdeauna am zis ca, intr-o relatie fiind, daca apare fie si un singur lucru despre care consideri ca i-l poti spune unui prieten dar nu i-l poti spune partenerului, atunci in relatia aia este o problema. Sigur, poate ca sunt si lucruri pe care nu poti sau nu vrei sa le spui. Dar sunt cu adevarat astfel doar daca nu le spui NIMANUI, ci ramin ingropate in tine. Insa cind poti sa le spui oricui altcuiva in afara de partener atunci Houston, we have a problem! A big one! :)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #108 : Luni, 24 Octombrie 2011, 00:05 »
Bogdane, imi place mult ce ai scris! Aceleasi intrebari mi le pun si eu!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #109 : Luni, 24 Octombrie 2011, 09:25 »
Constrangerile sociale sunt mai puternice decat orice.
Eu ma straduiesc din rasputeri sa nu-mi mai pun intrebari.
Pentru ca nu mai am timp de raspunsuri.
Iau lucrurile asa cum sunt.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #110 : Luni, 24 Octombrie 2011, 10:54 »
Maria_a culmea e ca aceste constrangeri sunt fluturate doar generic...pt ca libertatea adevarata ar crea o mare dezordine probabil....asa ca fluturam convingeri ca sa putem "sanctiona" cine nu le aplica...chiar daca prea putini o fac...pana la urma e chestie de control, reguli....si ce se intampla in societate se reflecta si la nivel de "celula"....candva exista doar notiunea de familie....acum din ce in ce mai des auzim cuplu sau relatie....daca pana ceva timp in urma indivizii erau centrati pe dezvoltarea familiei ca si scop...acum vorbim de dezvoltarea noastra ca individ...ceea ce nu e neaparat rau....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #111 : Luni, 24 Octombrie 2011, 11:46 »
Nu e rau deloc. Nu stiu, pe mine prea multa teorie a inceput sa ma doara. Regulile au fost facute pentru a fi incalcate. Cine si cand a facut regulile astea, care sa-mi dicteze mie in viata azi?
(Rebel fara cauza, adolescenta intarziata - asa-mi zice a mea!)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #112 : Luni, 24 Octombrie 2011, 12:00 »
io de mult am renuntat la teorie... :)...numai ca mi se tot spune ca nu asta e normalitatea, ca raman pe afara daca nu merg in pas cu majoritatea!!!...dar una peste alta, cu sau fara constrangeri e multa ipocrizie....! ;D
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #113 : Luni, 24 Octombrie 2011, 12:58 »
Aaaa, ma uit in jurul meu - si la ei si la ele: atinge cote maxime!

Cum ii zicea la topicul asta? Single in cuplu? Ca la fotograf: cum doriti? O poza single, de cuplu sau de familie?   ;D
Zicea una odata ca a fi single este un lux.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #114 : Luni, 24 Octombrie 2011, 13:47 »
.......
Zicea una odata ca a fi single este un lux.

phiii, ce imi place chestia asta  ;D - nu credeam ca poate suna asa cool (indiferent cum l-as lua pe "lux" - ca unitate de masura sau ca definitie a elegantei   8) ) - e o perspectiva din care poti sa privesti aceasta stare a noastra ca foarte convenabila - ajungi la varsta noastra ingrata (nici aici, nici acolo) sa poti spune - imi permit luxul de a fi single

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #115 : Luni, 24 Octombrie 2011, 16:28 »
......
Zicea una odata ca a fi single este un lux.

adevarat lux!  :)

cred ca a fi single e si un act de curaj....dar stiu pe unii care ar spune ca e o lasitate...e si o neadaptare la fals si ipocrizie....dar nu ne putem supara pe traditia societatii de a ne "spala" mintile cu mituri si stereotipuri...altii ar spune ca e egoism curat....altii ca e o nefericire...unii in ascuns tanjesc...altii sunt satui....cred ca cel ce ne-a creat se distreaza bine pe seama noastra...mereu vrem ce nu avem...si eu as vrea sa fiu "libera in cuplu"....ceea ce in fapt e o dorinta antagonica....a fi cu cineva implica responsabilitati iar eu sunt avida de libertate!....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #116 : Luni, 24 Octombrie 2011, 18:02 »
Sunt niste tipare comportamentale antagonice pentru mine si admit ca nu le pricep.

uneori nu spunem din dorinta de a-i proteja pe ceilalti. si pe cine sa vrei sa protejezi mai mult daca nu pe cei pe care ii iubesti?

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #117 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 18:11 »
eu cred ca si casatoriile (ca orice pe lumea asta) au termen de valabilitate, si nu e sanatos sa le folosim dupa data expirarii.
dar oare cine renunta mai usor la o casnicie ratata: femeile sau barbatii?

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #118 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 18:46 »
Julia, nu stiu daca neaparat sunt ratate casniciile...pur si simplu nu ne invata nimeni ce asteptari trebuie sa avem de la ea...si avem prea multe ...atat timp cat chiar insasi locuitul cu parintii, copii care sunt cumva legaturi de sange sunt greu de gestionat si cu ei nu stai o "viata" cum putem reusi sa stam cu o persoana care pana la urma e legata de noi printr-un act sau sentiment sau cumul material?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #119 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 18:52 »
exact. la asteptari nerealiste prima pe lista e "impreuna pina la adinci batrineti".
dar eu ma intrebam cine e mai transant si face primul gestul de a rupe pisica in doua