Aici se discuta > Subiecte despre si pentru singles

Single sau in cuplu?

<< < (2/171) > >>

maria171:
o femeie singura , in ochii multora e o victima sigura
mi s-a intamplat sa stau singura pe plaja si din cata lume era in jur, la mine veneau tot felul de vanzatori cu tot felul de prostii
alt exemplu
anul trecut am zugravit
mesterul desi a fost ok a tot incercat sa ma abureasca
trebuia sa intru in el ca sa cedeze si sa faca ce ii spun
nu mai vorbesc de mutrele vanzatorilor din magazinele cu materiale de constructii
o persoana singura nu poate merge la o nunta
daca e femeie in nici un caz
si barbatii pot fi victimele precupetelor din piete
sunt putine familiile care au prieteni single
pot fi o amenintare pt casnicia lor
astea sunt doar cateva exemple in sustinerea afirmatiei ca societatea nu e pregatita pt oameni singuri
inca suntem perceputi ca niste paria
e cam mult spus, dar nu am gasit alt termen

admin:
Tocmai m-am intalnit cu un amic plecat de ceva timp din tara. Apropo de "zugrav", imi spunea:"la noi si macar daca ridici ochii si privesti insistent in cei ai unei femei esti acuzat, cu destul de putine sanse sa scapi, pt hartuire sexuala. Sa stii ca nu numai oamenilor singuri li se intampla asta. Se intampla femeilor, pt ca sunt mai fragile si mai vulnerabile, li se intampla celor care au un defect, sa nu mai discutam ca daca ai alta culoare decat cea a foii de hartie, la fel lumea intoarce capul dupa tine pana se loveste de stalpul din fata. Imi povestea un amic care a venit din Franta cu prietena lui, o magrabiana din Sudan, infiata de o familie instarita si care a reusit sa-si termine studiile si sa inceapa o cariera de profesoara in Paris: "Stii cum se uitau idiotii pe strada dupa ea, de parca nu mai vazusera niciodata un negru, unii au atins-o pe strada. altii au strigat dupa ea...". Cam la atat se reduce educatia noastra, iar in lipsa unor masuri ferme ale militienilor, este destul de greu sa se starpeasca obiceiul soferilor de a fluiera si claxona dupa femei, a tampitilor care acosteaza cu vulgaritati fetele care trec pe langa ei si a celor care propun necunoscutelor fara nici o rusine sau retinere sex. Toate astea sunt obiceiuri badarane, primitive de oameni retardati, dar cum sunt lasati liberi, uite ca agaseaza si streseaza. 

Blue:
...sunt noua aici insa ma bucur sa vad ca nu sunt singura care se simte ca un alien in preajma cuplurilor.De doi ani sunt singura si uneori chiar am o senzatie de paria al societatii doar pentru ca nu sunt sotia cuiva...asta ca si cand acest statut mi-ar schimba felul de a fi,gandirea sau sufletul.Si partea si mai proasta vine atunci cand simt respingerea exemplarelor de acelasi sex de teama ca as reprezenta o amenintare pentru relatia lor.
Tragic insa adevarat... :'(

maria171:
da asa e
si mie mi-a spus o amica odata : vino so tu pe la mine ca e plecat sotul la tara
pur si simplu eram pt ea o umplutura
am mai avut cunostinte care ma foloseau pe post de dama de companie
nu aveau cu cine merge la teatru sau in concedii si sunau la mine
mai e jena pe care o simti la restaurant, cand la masa cu 4 scaune, pentru tine trebuie sa iei unul de la masa alaturata si sa ii inghesui pe ceilalti
nu vreau sa fiu gresit inteleasa
nu ma plang
recunosc niste lucruri
sunt fericita ca pot sa vorbesc despre ele
mi-ar place sa intre in discutie mai multe persoane
chiar ma intereseaza cum simt si altii starea de single
nu vreau sa creez o stare negativa
va simtiti agasati de marturisirile mele?

marcutza:
Blue, incearca sa-ti faci un jurnal de incepator :)

AICI da click si succes

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă