Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278890 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #540 : Vineri, 22 Iunie 2012, 22:04 »
Multitaskingul in sine e o idee excelenta. Insa destul de utopica. Mai problematica e punerea lui in practica (si la femei si la Windows). Multitaskingul cooperativ e o catastrofa chiar. Adica faci de toate si nici una bine. Fiindca fiecare lucru (sau fir de executie) necesita suficienta atentie incat sa le neglijezi pe celelalte.

L.E. Bine, stiu ca nu se cuvine sa amestec oamenii cu calculatoarele. Cele din urma fac mai putine greseli.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #541 : Vineri, 22 Iunie 2012, 22:31 »
gabitzu, greu al naibii cu potrivitul pe toate layerele, stiu.  :) chestiune de noroc maxim, deci f. f. rar. Am ajuns insa la concluzia ca decat sa stai intr-un cuplu frustrant, de compromis, mai bine alegi o singuratate de calitate. si zicand asta ma minunez si eu de moi-meme, caci pana la 40 n-am fost singura si ma temeam teribil de ideea de a fi vreodata astfel. cred ca am avut nevoie de etapa asta, ba chiar am ales-o de buna voie, ca sa inteleg ca singuratatea (ca absenta a unui partener) nu e o nenorocire si ca are, chiar, multiple parti bune. Sigur, poate ca mi-e usor a vorbi fiindca am restul familiei imprejur, deci nu sunt singura cu adevarat...
dar, revin si spun ca eu astept ori marele noroc, usor utopic, al "marii potriviri" ori ma lipsesc de cutiutele ;D unui individ nepotrivit din specia atat de diferita de a noastra (zice Gungor, nu eu).   :)  I love my loneliness and freedom.  :yeah:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #542 : Vineri, 22 Iunie 2012, 22:48 »
L.E. Bine, stiu ca nu se cuvine sa amestec oamenii cu calculatoarele. Cele din urma fac mai putine greseli.

eu sunt generatia 386  ;D (asta ca sa nu amintesc de felixuri ;D)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #543 : Vineri, 22 Iunie 2012, 23:21 »
Total de acord cu tine, al mare. Stii tu ce stii (de, e normal, te-ai nascut un pic mai devreme  :P). Mai bine "vai de mine" decat "vai de noi".
Si de restu-mi cer scuze. Acu`vazui ca am fost mai caustic decat era cazul. Insa tot "pe mana"  calculatoarelor merg  ;D (probabil unde ma-nteleg mai bine cu ele, d-aia).

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #544 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 00:20 »
Gabi, genial articolul ala si foarte adevarat... am vazut odata un talk show american pe tema asta si concluzia era aceeasi.  :thumbup:

Mica, subscriu in totalitate, ca de obicei.

Bitek, scuzele nu se accepta... pe mine definitia ta despre multitasking m-a facut sa rad... Mi-am adus aminte ca acum cativa ani, cand lucrasem pe un mare proiect care tocmai se finalizase, inainte de a reveni in inavatamant, am avut o adevarata criza de identitate: imi facusem un CV de 4 pagini pe ejobs si habar n-aveam ce sa completez la titlu/cuvinte cheie. Nu-mi puteam defini nici macar una din "profesii" intr-un singur cuvant.  ;D

Cam in aceeasi perioada se intampla acelasi lucru si pe plan personal: eram in cuplu, nu prea in cuplu, da' totusi in cuplu. Acu', vorba lu' Mica, s-a rezolvat.  :P

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #545 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 00:29 »
Deci sa ne fie clar, multitasking cooperativ, da? Care e diferit de ala preemptiv (care aduce oarecum cu logica simplista masculina bazata pe cutiute) si care e baza tuturor sistemelor moderne de operare (asa, doar din greseala  ::))
Cat despre faptul ca nu mi se accepta scuzele...o sa caut un colt. Unde voi sta un timp. Al unei sfere eventual (coltul). Si voi medita la cat de rau sunt. Eventual, daca nu mai suport, o sa ma sinucid. Pe la 90 si ceva de ani.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #546 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 00:40 »
 :happy:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #547 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 09:54 »
brava al mic. si ti se pare interesant de Mello, sau crezi ca e tot fictiune? :)

conceptul de "singuratate de calitate" include si cititul nestingherit de ariciuri pogoniciuri si pifuri de la Nemira.  ;D

carol, taman ieri mi-am semnat cv-ul pentru o intamplare de la servici si ma gandeam rasfoind paginile incarcate de activitati si "reusite" ca, de fapt, toate alea sunt nimicuri... daca ar fi trebuit sa gasesc un cuvant cheie as fi spus: Mihaela (si atat). nu prea mai dau doi banutzi pe rolurile sociale, "competentze", "functii"... sunt de mult pe drumul asta, insa acum chiar am ajuns in etapa in care imi iubesc fiinta si nu egoul (formula "sociala" construita de minte, in contextul in care existi, modelata, ca sa nu zic alterata, de tipare si setata pe concurenta inutila). Imi place cand oamenii isi vorbesc si interactioneaza "de la fiinta la fiinta" si nu de la "statut la statut".
nu ma luati in seama. bat campisorii filosofal fiindca nu mi-am baut cafelutza de dimi.  ;D

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #548 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 10:10 »
brava al mic. si ti se pare interesant de Mello, sau crezi ca e tot fictiune? :)

conceptul de "singuratate de calitate" include si cititul nestingherit de ariciuri pogoniciuri si pifuri de la Nemira.  ;D

carol, taman ieri mi-am semnat cv-ul pentru o intamplare de la servici si ma gandeam rasfoind paginile incarcate de activitati si "reusite" ca, de fapt, toate alea sunt nimicuri... daca ar fi trebuit sa gasesc un cuvant cheie as fi spus: Mihaela (si atat). nu prea mai dau doi banutzi pe rolurile sociale, "competentze", "functii"... sunt de mult pe drumul asta, insa acum chiar am ajuns in etapa in care imi iubesc fiinta si nu egoul (formula "sociala" construita de minte, in contextul in care existi, modelata, ca sa nu zic alterata, de tipare si setata pe concurenta inutila). Imi place cand oamenii isi vorbesc si interactioneaza "de la fiinta la fiinta" si nu de la "statut la statut".
nu ma luati in seama. bat campisorii filosofal fiindca nu mi-am baut cafelutza de dimi.  ;D


...stai asa ,eu cred ca asa e normal sa discuti ,,de la fiinta la fiinta'' nu ,,de la statut la statut'';nu bati campii deloc esti in  normalitate   go ahead....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #549 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 10:34 »
multitasking e deja prea mult pentru mine; nu stiu ce generatie ar trebui sa fiu, am uneori sentimentul ca sunt ceva de generatia "abac" ; ba chiar am momente cand caut cutiuta ( sau link-ul) in care sa nu fac nimic; sa stau pitita si sa nu ma gandesc la lucrurile care ma coplesesc;
cand am fost in cuplu mi-am urat nemultumirea, acum cand sunt single imi urasc ( doar uneori, aici trebuie sa recunosc ca astfel as trisa ca nu ma folosesc la maxim de niste avantaje pe care ti le da statutul asta  :angel:) imposibilitatea de a impartasi anumite lucruri cu cineva - chiar si cearta pe telecomanda ( ca sa nu spun lucrurile mai serioase)  :bow:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #550 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 10:38 »
nicolae, nu ma refeream neaparat la enuntul la care ai achiesat  ;D... ma simt ametita, zapacita si teribil de somnolenta, cred ca din cauza caldurii ucigatoare... ma dreg cu viciul de dimi.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #551 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 10:49 »
brava al mic. si ti se pare interesant de Mello, sau crezi ca e tot fictiune? :)

conceptul de "singuratate de calitate" include si cititul nestingherit de ariciuri pogoniciuri si pifuri de la Nemira.  ;D

carol, taman ieri mi-am semnat cv-ul pentru o intamplare de la servici si ma gandeam rasfoind paginile incarcate de activitati si "reusite" ca, de fapt, toate alea sunt nimicuri... daca ar fi trebuit sa gasesc un cuvant cheie as fi spus: Mihaela (si atat). nu prea mai dau doi banutzi pe rolurile sociale, "competentze", "functii"... sunt de mult pe drumul asta, insa acum chiar am ajuns in etapa in care imi iubesc fiinta si nu egoul (formula "sociala" construita de minte, in contextul in care existi, modelata, ca sa nu zic alterata, de tipare si setata pe concurenta inutila). Imi place cand oamenii isi vorbesc si interactioneaza "de la fiinta la fiinta" si nu de la "statut la statut".
nu ma luati in seama. bat campisorii filosofal fiindca nu mi-am baut cafelutza de dimi.  ;D

si-am mai si raspuns aici la o postare din alt topic  ;D
caldura mare, moncher...fierbe neuronul.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #552 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 11:09 »
multitasking e deja prea mult pentru mine; nu stiu ce generatie ar trebui sa fiu, am uneori sentimentul ca sunt ceva de generatia "abac" ; ba chiar am momente cand caut cutiuta ( sau link-ul) in care sa nu fac nimic; sa stau pitita si sa nu ma gandesc la lucrurile care ma coplesesc;
Bre, tu ai fost baiat candva! (in alta viata/ lume)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #553 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 12:01 »
brava al mic. si ti se pare interesant de Mello, sau crezi ca e tot fictiune? :)

conceptul de "singuratate de calitate" include si cititul nestingherit de ariciuri pogoniciuri si pifuri de la Nemira.  ;D
Adica io citesc Cutezatorii, da?  :knuppel2: Da` de cand nu mai are voie omu` sa viseze? (chiar daca cu ochii deschisi si chiar daca cu saptaluna?) Si-apai in realitate ce sa vad? Homo homini lupus? Cum se duc toti banii si toata inteligenta lumii pe modalitati cat mai rapide de obliterare planetara a tot ce-i viu? Sau cum trec prin viata ca...gascanul (ca lebada e deja pretentie mare)?

Si n-am zis ca Mello e SF, am zis ca vreau sa inteleg intai. P-orma vedem ce cred. Sau nu cred. :P

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #554 : Sâmbătă, 23 Iunie 2012, 12:05 »
Cutezatorii, Rahan, Bambi, Povesti nemuritoare, ce importa?  ;D
da' ce, am zis eu ca n-are voie omu' sa viseze?! s-o faca linistit, daca asta-i place. :)