Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278394 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #90 : Marți, 18 Mai 2010, 19:51 »
draga saturniene, ti-as propune o solutie, dar mi-e teama sa nu mi-o iei in nume de rau :P
oricum, eu asa te-am cunoscut, cum esti acum :-*, asa sa ramai

Draga mea Adria, cred ca stiu care e solutia dar prefer sa o... citesc de la tine. Sa vad daca rid sau nu de ce mi-a trecut mie prin cap. N-o sa ti-o iau in nume de rau, fii pe pace. Eventual doar o sa rid copios  ;D

adria

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #91 : Marți, 18 Mai 2010, 19:55 »
draga saturniene, ma gandeam la o schimbare de... sex :-*

adria

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #92 : Marți, 18 Mai 2010, 19:58 »
draga steliana, cine te iubeste?
eu nu cred chiar ca te iubesc, dar mi-esti draga, pt rasul tau, voiosia ta, firea ta si pt raza de soare care-ti joaca in priviri
restul il cunosti doar tu

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #93 : Marți, 18 Mai 2010, 20:02 »
draga saturniene, ma gandeam la o schimbare de... sex :-*

Haha, exact la asta ma gindisem si eu  :D Dar nu, multumesc. De s-a nemerit sa nu fiu mama, o fi cu un scop. Daca nimeni nu iubeste copilul precum o mama, atunci nimeni nu iubeste mama precum un sot. Sau asa ar trebui sa fie intr-o lume mai frumoasa... :)

adria

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #94 : Marți, 18 Mai 2010, 20:19 »
deci, ai ras, imi pare bine
exact ce ti-am spus: ramai asa, nu te schimba

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #95 : Marți, 18 Mai 2010, 20:44 »
Draga Steliana, imi esti draga pentru ca esti tonica, optimista, pentru ca razi cu tot sufletul, pentru ca esti deschisa, comunicativa, degaji multa incredere in propriile tale forte... esti naturala, esti TU!!!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #96 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 01:49 »
Am scos acest subiect de la naftalina la sugestia Juliei. Chiar cred ca se poate discuta mult pe marginea lui mai ales ca numarul membrilor a mai crescut fata de acum un an si jumatate.

Exista doua motivatii pentru care am schimbat titlul initial al subiectului care era "Single vs Viata de cuplu":

1. In primul rind nu mi-a placut particula "vs" care creaza ideea de rivalitate, de tabere opuse a caror existenta intrinseca o reprezinta conflictul (oricare ar fi acesta) dintre ele. Or nu trebuie sa fie deloc asa! Oamenii single si cei implicati intr-o relatie de cuplu nu sunt rivali, ori niste ciudati, ci indivizi ale caror nevoi sociale, emotionale, intime difera intr-un anumit moment al vietii lor. Si atit! Fara etichete, fara grupari, fara caste! A fi single sau in cuplu nu te face mai bun sau mai rau, mai prost sau mai destept! Te poate face, cel mult, mai fericit sau mai trist.

2. Al doilea motiv e acela ca interogatia este o forma de "call to action". Am avut in minte o alta varianta de titlu ce implica un cuvint care in engleza suna superb iar ceea ce exprima asemenea: togetherness. Insa este intraductibil in romana printr-un singur cuvint iar adaptarea ar fi sunat sec si departe de a exprima sensul cuvintului.

Sper sa avem discutii interesante pe-aici. Va las cu un gind de inchieiere propriu, A fi singur nu este totdeauna un blestem, la fel cum a fi in cuplu nu este totdeauna o binecuvintare. Si viceversa!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #97 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 06:41 »
   Poate ca  este de preferat sa ai o casnicie reusita... Dar dacă casnicia nu este reusita, daca devine un chin, o tortura si o minciuna, mai bine sa fii singur, fiindcă altiminteri te afli pe o punte ruptă de vas.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #98 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 07:58 »
Propusesem pe topicul celalalt sa se numeasca Single vs Casatorie ca sa ia forma unei dezbateri despre utilitatea sau nu a institutiei casatoriei.
Despre viata de cuplu pt mine dezbaterea e inchisa inainte de a incepe: nu cred in celibat, in oameni – fie ei femei sau barbati – care din principiu si din convingere nu accepta o relatie si viata de cuplu (nu vorbim de calugarit). Nu in mod definitiv si categoric, ci doar temporar sau in functie de circumstante.
In schimb casatoria eu o consider o institutie perimata. Va disparea cu siguranta dar nu stiu sa precizez cind. Sunt tari unde nu se mai practica desi cei doi parteneri au o viata de cuplu bine-mersi. Cind am fost in Finlanda am ramas uimita de numarul mare de cupluri care traiau de ani de zile impreuna, aveau 2-3 copii dar nu se casatoreau.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #99 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 14:48 »
Poate lua si forma asta. Pina la urma casatoria are la baza un cuplu. Si se poate discuta necesitatea oficializarii sau nu a relatiei prin formalitatea sociala numita casatorie (o concesie facuta de cuplu societatii). Personal nu cred ca "institutia" casatoriei reprezinta un liant ce garanteaza unitatea familiei, a cuplului. Dovezile sunt destule. Ramine aspectul religios al casatoriei care pentru multi este important. Desi, pentru la fel de multi, nici acesta nu este un garant. In fine, oricum am lua-o, civil sau religios, casatoria este un contract urmat de o festivitate. Ii putem da valorare sociala, religioasa, morala etc. dar toate astea palesc in fata a ceva cu adevarat esential: armonia unei relatii de cuplu. Care nu e data de nici una din aceste valori adaugate. Doi oameni sunt sau nu un cuplu, cu sau fara casatorie.

Pe mine ma deranjeaza teribil ca termenul "concubinaj", opusul casatoriei, este folosit tot mai des cu sens peiorativ. Sunt convins ca ati auzit de multe ori expresia "traiesc in concubinaj" rostita cu unda de dispret in glas, ca si cum cei doi ar fi niste paria ai societatii. Urasc chestia asta si ea trebuie sa dispara. Oamenii casatoriti nu sunt vreo casta superioara, ci doar oameni obisnuiti care au ales, din convingere proprie sau nu, sa intreprinda aceasta formalitate sociala.

PS: @Jul, din ce spui tu crezi in celibat. Nu crezi in singuratate, in convingerea de a nu accepta o relatie :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #100 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 15:06 »
Poate ca  este de preferat sa ai o casnicie reusita...

E mult mai important sa ai o relatie de cuplu reusita. Am vazut relatii de cuplu minunate ce durau de ani de zile. Si care au inceput sa se duca naibii din clipa in care au oficializat relatia prin casatorie. Formalitatea asta se pare ca schimba ceva in comportamentul si sentimentele oamenilor, desi n-ar trebui. Si atunci, daca totul este frumos asa cum e, fara casatorie, de ce sa adaugi un ornament in plus doar pentru ca societatea o cere? Copii se pot avea si fara casatorie. Legea nu obliga la casatorie pentru a avea copii legitimi. Sigur, apare un risc pentru ca e vorba de increderea ca barbatul va recunoaste copilul. Dar orice relatie de cuplu trebuie sa se bazeze pe incredere reciproca. Fara asta nu poate exista. Este casatoria un garant al increderii reciproce, al armoniei, al iubirii? Nu! Toate astea trebuie SA EXISTE aprioric acestei formalitati. Prin urmare, casatoria este supraevaluata. Insa intr-o lume a consumerismului trebuie sa fie asa. Dincolo de moralitate, integrare sociala, familie, religie si alte concepte abstracte pe care societatea le flutura prin fata cuplurilor, casatoria are o componenta cit se poate de laica si mercantila: reprezinta o afacere. O societate care descoperi inutilitatea casatoriei in economia relatiei de cuplu ar duce la prabusirea acestei afaceri. Si atunci ea trebuie intretinuta prin promovarea acestor concepte presupus valorizante.

Cel mai puternic si des folosit este casatoria = liantul familiei. Nimic mai eronat. Nu asta este liantul familiei. Si dovezile le avem chiar linga noi, in lumea animalelor. Animalele nu au casatorie. Dar sunt multe specii unde familia are cu adevarat valoare, o valoare pe care nu o regasim in multe situatii la oameni, cu tot cu casatoria lor si conceptele lor valorizatoare.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #101 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 18:58 »
PS: @Jul, din ce spui tu crezi in celibat. Nu crezi in singuratate, in convingerea de a nu accepta o relatie :)

cred ca ne confuzam reciproc.
nu, eu nu cred in singuratatea din convingere ci in cea de nevoie.
nu cred ca pus in situatia de a alege o relatie implinita si fericita cineva ar zice ba.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #102 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 07:13 »
i-am auzit de multe ori pe cei casatoriti dupa ce au divortat spunind ca a doua oara nu s-ar mai casatori. 
ar trai alaturi de cineva dar fara sa-si mai legalizeze relatia.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #103 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 15:30 »
eu aud aproape zilnic treaba asta....ma gandesc deseori la sensul pe care il capata o semnatura....cred ca e dorinta de a sti ca poti pleca oricand...cred....pe de alta parte am auzit multa lume spunand, inainte de a trece prin divort ca nu fac copii, nu iau bunuri in comun, bla, bla , daca nu sunt casatorita/casatorit....acum cu noul cod civil poate se vor mai schimba lucrurile...cred ca e vorba de un sentiment impropriu de libertate...nici eu nu ii dau de capat...
...am incercat sa port diverse discutii....chiar stiu un cuplu de trei ani impreuna....el e plecat de la sotie, are un copil, sunt despartiti, ea are pe cineva, el pe altcineva. Dar nu sunt divortati in acte. Actuala lui partenera accepta greu faptul ca el nu e divortat....chiar daca ea nu vrea sa se casatoreasca cu acte....e ciudat...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #104 : Vineri, 21 Octombrie 2011, 18:52 »
iertare dragi prieteni, dar nu am timpul necesar sa citesc ce s-a scris pana acum. am tot rasfoit noul cod civil. am abordat si subiecte demne de luat in consideratie vis-a-vis de parerea unui asa numit "cuplu". ma uimesc de "noul" pe care nu l-am citit pana la deschiderea subiectului.

Doamne fereste de "nou" mai "nou"!
nihil sine deo