Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279567 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline come undone

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #780 : Miercuri, 03 Iulie 2013, 23:12 »
Buna singuraticilor! Sunt noua pe site si as dori sa imi explice cineva cam care e treaba pe aici! Am 22 de ani si sunt din Galati(daca are vreo relevanta pentru cineva) si simt nevoia sa vorbesc si eu cu cineva. Din cat am citit pe aici mi se pare foarte dragutz forumul pentru ca fiecare se poate destainui aici. Trec printr-o perioada mai dificila, post-despartire, ;) deci am nevoie de voi, cei in aceiasi situatie ca mine sa mai schimbam niste sfaturi:*:*:*

Bună Silvia! Şi eu sunt nouă aici pe site şi încerc să mă integrez. Din păcate şi eu îmi revin după o despărţire aşa că dacă vrei să ne povesteşti ceea ce te supără, cel puţin eu sunt aici să te ascult. :)

Offline Gabi sb

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 89
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #781 : Duminică, 14 Iulie 2013, 21:21 »
Silvia - in primul rand, singuratatea nu e o pedeapsa. Da, orice despartire poate fi dureroasa, dar, cred ca depinde de noi, cat de mult timp prelungim aceasta stare. Profita de perioada asta ca sa te cunosti mai bine, descopera ce-ti place sa faci si fa ceea ce iti place! Acum timpul tau iti apatine ,doar tie, iei hotarari doar in functie de preferintele tale - si iata ca am ajuns si la unul din avantajele acestui statut.  ;)
 Pe de alta parte, majoritatea celor de varsta ta, inca studiaza, sunt necasatoriti, nu au copii, astfel incat, cu siguranta, vei gasi oameni cu care sa petreci timpul liber si vor fi ocazii in care vei cunoaste alti baieti si, de ce nu, marea ta iubire :flori:

Offline s_cristina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #782 : Miercuri, 17 Iulie 2013, 09:26 »

Deci optez pentru relatie, dar una care sa merite! :flori:

Total de acord cu tine ema.emilia.5. Compromisul poate salva niste aparente, dar te distruge pe interior. O relatie facuta doar ca sa nu mai fi singur(a) nu merita.Si apoi sa sti ca statutul de single are si avantaje. Trebuie doar sa le gasesti.

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #783 : Sâmbătă, 10 August 2013, 12:20 »
Salut, sunt noua pe forum si in aceasta situatie de single.
Dilemele mele: cand te-ai dedicat cuplului si ai neglijat persoana ta, ca ai si uitat ce inseamna sa faci ceva pentru tine. Desi nu inteleg. Cuplu inseamna sa te dedici celuilalt, sa faceti lucruri impreuna.
Ok, si ajungi singur. Ce faci? In afara de job, meditatie, cativa prieteni (care sunt sau nu sunt), un hobby si citit carti. Am senzatia ca nu fac decat sa treaca viata. E de ajuns? Cred ca trebuie mai mult, dar nu stiu de unde sa incep. Acum cand esti singur, si analizezi lucrurile mai indeaproape, nu apare intrebarea: care este scopul meu in viata? Ce trebuie sa fac mai mult?
Cand nu ai copii (un copil cred ca iti schimba perspectiva de viata), cand cei din jurul tau isi vad de familiile lor.
Ce faceti voi mai mult pentru a nu trece prin viata doar ca specatori. Trebuie neaparat sa marcam cumva existenta noastra in viata asta, sau doar trebuie sa traim. Asta ma macina, simt ca trebuie sa fac ceva, nu stiu ce, si ma simt vinovata sa iau viata asa cum e.
Poate n-are sens ce spun, de aceea as vrea sa stiu cum ganditi si voi. Gandesc eu aiurea?

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #784 : Sâmbătă, 10 August 2013, 16:28 »
Buna Stefi!   :flori:

Nu gandesti aiurea. Multe dintre noi ajungem sa analizam asta dupa ce relatia s-a terminat din diverse motive.
Eu am trecut de mult timp de perioada cu intrebarile despre ce fac cu viata mea. Dar pot sa-ti spun ca intr-un final ajungi sa pretuiesti orice clipa din viata si incerci sa ti-o faci cat mai buna cu resursele sufletesti, financiare, etc. pe care le ai.
Realizezi ca viata este prea scurta si daca nu ai reusit intr-o relatie, asta nu inseamna ca nu ai dreptul la viata.

Nu trebuie sa te simti vinovata ca iei viata asa cum este. Nu esti singura care face asta.  :)   Uneori sunt lucruri care ne depasesc. Pana la urma nu conteaza daca castigi batalia cu viata si ca ai reusit sa marchezi cumva existenta pe lumea asta, conteaza  faptul ca ai supravietuit cu brio ceea ce este mai greu decat sa construiesti ceva.

Iar daca simti ca trebuie sa faci ceva si nu sti ce, atunci ia o coala de hartie si scrie ce te-ar implini, ce te-ar bucura, ce te-ar face sa zambesti din tot sufletul. Chiar sa scrii si ce te-ar nemultumi, ce te-ar intrista, ce te-ar face sa plangi pentru a stii sa te protejezi de cei din jurul tau. :strong: Dupa care, vezi ce puteri ai ca sa poti duce la indeplinire ce ai scris. Trebuie ca atunci cand iti propui ceva sa nu renunti pana nu reusesti. Va fi un pas mic pt. viata ta, dar un pas mare pentru sufletul tau.
Si asa, incepi sa nu mai fi acaparata de ganduri neconstructive pt. tine si incepi sa simti ca viata ta are sens. Vei avea realizari mici dar cu efect benefic.

Acum sper eu, ca nu am luat-o pe campii. grin

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #785 : Sâmbătă, 10 August 2013, 20:30 »
Multumesc mult de incurajari Geta, chiar am nevoie mare. Acum plang, ma gandesc, analizez, inca sper. Nu stiu cat tine etapa asta, cat ar trebui sa tina, trag de mine, e greu.
chiar ma bucur ca v-am descoperit!

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #786 : Luni, 16 Septembrie 2013, 13:23 »
Tocmai ma gandeam la Stefic, vad ca ea a postat ultima aici,inteleg
multe framantari ...deschisa rana...nici noi n-am prea fost aproape,
fiecare cu grijile lui...mai vreti sa discutam despre acest subiect sau...
e inchis ptr. vecie (uau, ce cuvant mare)!?

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #787 : Vineri, 20 Septembrie 2013, 11:53 »
             
            Ea vrea sa fie single...oare are sanse...?

Offline meleia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Spulbera-mi mintile, Lumina ca sa raman doar Inima
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #788 : Sâmbătă, 28 Septembrie 2013, 18:19 »
             
            Ea vrea sa fie single...oare are sanse...?
[/quotehttp://webcultura.ro/o-scurta-istorie-a-casniciei/]

12 gânduri despre căsătorie, venite de la 12 oameni inteligenți.

“Sfatul meu este să te căsătorești. Dacă vei avea o nevastă bună, vei fi fericit; dacă nu, vei deveni filosof.” (Socrate, cca. 470 î.Hr. – 7 mai 399 î.Hr.)

“O căsătorie bună este aceea dintre o nevastă oarbă și un soț surd.” (Michel de Montaigne, 28 februarie 1533 – 13 septembrie 1592)

“Dumnezeu a creat sexul. Preoții au creat căsătoria.” (Voltaire, 21 noiembrie 1694 - 30 mai 1778 la Paris)

“Lanțurile căsniciei sunt atât de grele că trebuie să fie doi care să le poarte; uneori trei.” (Alexandre Dumas, 24 iulie 1802 – 5 decembrie 1870)

“Dacă soții ar fi trăit separat, numărul căsătoriilor reușite ar fi fost mult mai mare.” (Friedrich Nietzsche, 15 octombrie 1844 – 25 august 1900)

“Căsătoria este triumful imaginației asupra inteligenței.” (Oscar Wilde, 16 octombrie 1854 - 30 noiembrie 1900)

“Dacă vrei ca soția ta să te asculte când vorbești, vorbește cu altă femeie. O să fie numai ochi și urechi.” (Sigmund Freud, 6 mai 1856 – 23 septembrie 1939)

“Dacă vă este frică de singurătate, nu vă căsătoriţi.” (Anton Pavlovici Cehov, 17 ianuarie 1860 – 2 iulie 1904)

“Căsnicia nu-i decât o sclavie care pare civilizată.” (Albert Einstein, 14 martie 1879 – 18 aprilie 1955, Princeton)

“Fiecare bărbat are nevoie de o amantă! Nevasta crede că el e la amantă, amanta crede că e la nevastă, și așa, el poate să șadă liniștit în bibliotecă să citească!” (Grigore Moisil, 10 ianuarie 1906 – 21 mai 1973)

“Problema căsătoriei este că se termină în fiecare seară după ce faci dragoste, şi trebuie să o reconstruiești în fiecare dimineață înainte de micul dejun.” (Gabriel Garcia Marquez, 6 martie 1927)

“Bărbatul e stâlpul casei, nevasta e cheia.” (Ileana Vulpescu, 21 mai 1932)



Azi sunt pasare si cant la Poarta Sarutului.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #789 : Marți, 22 Octombrie 2013, 13:32 »
In sfarsit am reusit sa ma obisnuiesc si eu cu statutul de single... nu e usor, dar am inceput sa ma adaptez... Pana acum asteptam sa fiu cu cineva, nu reuseam sa merg mai departe din cauza gandului ca eu trebuie sa fiu intr-o relatie. Acum sunt super bine, mi-a revenit inspiratia si e totul super ok!

Offline cristin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #790 : Miercuri, 27 Noiembrie 2013, 19:23 »
Salut, sunt noua pe forum si in aceasta situatie de single.
Dilemele mele: cand te-ai dedicat cuplului si ai neglijat persoana ta, ca ai si uitat ce inseamna sa faci ceva pentru tine. Desi nu inteleg. Cuplu inseamna sa te dedici celuilalt, sa faceti lucruri impreuna.
Ok, si ajungi singur. Ce faci? In afara de job, meditatie, cativa prieteni (care sunt sau nu sunt), un hobby si citit carti. Am senzatia ca nu fac decat sa treaca viata. E de ajuns? Cred ca trebuie mai mult, dar nu stiu de unde sa incep. Acum cand esti singur, si analizezi lucrurile mai indeaproape, nu apare intrebarea: care este scopul meu in viata? Ce trebuie sa fac mai mult?
Cand nu ai copii (un copil cred ca iti schimba perspectiva de viata), cand cei din jurul tau isi vad de familiile lor.
Ce faceti voi mai mult pentru a nu trece prin viata doar ca specatori. Trebuie neaparat sa marcam cumva existenta noastra in viata asta, sau doar trebuie sa traim. Asta ma macina, simt ca trebuie sa fac ceva, nu stiu ce, si ma simt vinovata sa iau viata asa cum e.
Poate n-are sens ce spun, de aceea as vrea sa stiu cum ganditi si voi. Gandesc eu aiurea?
Are sens ce spui si cand realizezi ca numai ai cui te dedica si pe nimeni pe care sa te poti baza iti pui nemuritoarea intrebare "de ce tocmai mie mi se intampla asta"... Dar dupa un timp trebuie sa gasesti puterea de a continua asa - singur... Nu trebuie sa ne invinovatim, imi place sa cred ca  cineva acolo "sus" are grija de noi si cararea vietii va fi insorita ... chiar asa "single". Ce pot sa fac sunt o optimista incurabila, chiar daca destinul mi-a daruit din plin mangaierile manusilor de box. Tot inainte pe drumul nostru si cum se spune speranta moare ultima...

nickescool

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #791 : Joi, 28 Noiembrie 2013, 20:27 »
Salut, sunt noua pe forum si in aceasta situatie de single.
Dilemele mele: cand te-ai dedicat cuplului si ai neglijat persoana ta, ca ai si uitat ce inseamna sa faci ceva pentru tine. Desi nu inteleg. Cuplu inseamna sa te dedici celuilalt, sa faceti lucruri impreuna.
Ok, si ajungi singur. Ce faci? In afara de job, meditatie, cativa prieteni (care sunt sau nu sunt), un hobby si citit carti. Am senzatia ca nu fac decat sa treaca viata. E de ajuns? Cred ca trebuie mai mult, dar nu stiu de unde sa incep. Acum cand esti singur, si analizezi lucrurile mai indeaproape, nu apare intrebarea: care este scopul meu in viata? Ce trebuie sa fac mai mult?
Cand nu ai copii (un copil cred ca iti schimba perspectiva de viata), cand cei din jurul tau isi vad de familiile lor.
Ce faceti voi mai mult pentru a nu trece prin viata doar ca specatori. Trebuie neaparat sa marcam cumva existenta noastra in viata asta, sau doar trebuie sa traim. Asta ma macina, simt ca trebuie sa fac ceva, nu stiu ce, si ma simt vinovata sa iau viata asa cum e.
Poate n-are sens ce spun, de aceea as vrea sa stiu cum ganditi si voi. Gandesc eu aiurea?
,,,,,,,,nu dispera Stefic ,sunt convins ca vei avea bebe pe care ti l doresti ,nimeni nu spune ca procentul celor vinovati de infertilitate este egal intre barbati si femei..

nickescool

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #792 : Joi, 28 Noiembrie 2013, 21:35 »
Chiar eu sunt trecut prin asa ceva :))))

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #793 : Joi, 28 Noiembrie 2013, 23:09 »
Eu nu m-am obisnuit cu statutul de single. Sunt in cercetari, cautari, identificari, nevoi, dorinte, atitudini, sperante, credinte. multe, nu? Deci de cand sunt singura, nu chiar de la inceputul singuratatii, de cand am realizat ca sunt efectiv in starea asta stiu ca trebuie si pot sa fac mai multe cu mine.
Am fost luna asta sau luna trecuta la o Conferinta despre femei si spuneau acolo ca fiecare femeie este binecuvantata cu un dar, indiferent, ca are familie sau e singura. Vezi care este darul tau. Eu sper ca sunt pe drumul cel bun. Eu am inceput un proiect, vreau sa vad cum merge mai departe.
Ce pot sa va spun, e ca singuratatea e naspa, trebuie sa o recunoastem (ma rog pt cei mai multi; am intalnit si oameni singuri f fericiti), dar, sunt 2 variante:
- ori toate se intampla dintr-un motiv
- ori se intampla pur si simplu.
Prin starea naspa trebuie sa trecem toti, e prima etapa, nu stiu daca scapa cineva (or fi si unii f curajosi), dar daca reusesti sa treci la etapa urmatoare, acolo se pot descoperi "bogatii". Trebuie sa constientizam si sa le vrem, sa le cautam si sa le gasim. Incerc sa fiu pozitiva. Am vazut un film (Schimbarea parca se numeste, il gasiti pe youtube). Am retinut o chestie f interesanta: ca sa crezi in ceva, sa reusesti ceva, trebuie sa repeti in gand, in fata oglinzii sau unde vreti pana cand dorinta ti se intipareste in minte si cica chiar reusesti ce ti-ai propus. E ca fumatul care da dependenta (dependenta nociva), repetarea a ceva ce iti doresti poate deveni o dependenta pozitiva si o reusita in final.
ok, ma opresc!

cam atat in seara asta, va pup si sunt ok, ca sa raspund lui cristin si nick.

nickescool

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #794 : Vineri, 29 Noiembrie 2013, 10:15 »
Eu nu m-am obisnuit cu statutul de single. Sunt in cercetari, cautari, identificari, nevoi, dorinte, atitudini, sperante, credinte. multe, nu? Deci de cand sunt singura, nu chiar de la inceputul singuratatii, de cand am realizat ca sunt efectiv in starea asta stiu ca trebuie si pot sa fac mai multe cu mine.
Am fost luna asta sau luna trecuta la o Conferinta despre femei si spuneau acolo ca fiecare femeie este binecuvantata cu un dar, indiferent, ca are familie sau e singura. Vezi care este darul tau. Eu sper ca sunt pe drumul cel bun. Eu am inceput un proiect, vreau sa vad cum merge mai departe.
Ce pot sa va spun, e ca singuratatea e naspa, trebuie sa o recunoastem (ma rog pt cei mai multi; am intalnit si oameni singuri f fericiti), dar, sunt 2 variante:
- ori toate se intampla dintr-un motiv
- ori se intampla pur si simplu.
Prin starea naspa trebuie sa trecem toti, e prima etapa, nu stiu daca scapa cineva (or fi si unii f curajosi), dar daca reusesti sa treci la etapa urmatoare, acolo se pot descoperi "bogatii". Trebuie sa constientizam si sa le vrem, sa le cautam si sa le gasim. Incerc sa fiu pozitiva. Am vazut un film (Schimbarea parca se numeste, il gasiti pe youtube). Am retinut o chestie f interesanta: ca sa crezi in ceva, sa reusesti ceva, trebuie sa repeti in gand, in fata oglinzii sau unde vreti pana cand dorinta ti se intipareste in minte si cica chiar reusesti ce ti-ai propus. E ca fumatul care da dependenta (dependenta nociva), repetarea a ceva ce iti doresti poate deveni o dependenta pozitiva si o reusita in final.
ok, ma opresc!

cam atat in seara asta, va pup si sunt ok, ca sa raspund lui cristin si nick.

interesant ceea ce scrii,,,,,ma regasesc in mai toate iposta;ele,,,,,mai scrie ca scrii frumos si observatiile tale sunt subtile si profunde,,,,