Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279491 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

nickescool

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #795 : Vineri, 29 Noiembrie 2013, 10:59 »
,,,,,mai scrie ca scrii frumos ,,,,
mai scrie ca o faci frumos :))) iertare ca umplu forumul cu inutilitati

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #796 : Miercuri, 04 Decembrie 2013, 09:20 »
''Un barbat intr-o librarie cumpara o carte despre singuratate si fiecare femeie din magazin sare pe el. O femeie cumpara o carte despre singuratate si toata lumea din librarie o zbugheste afara....''  :oops:

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #797 : Sâmbătă, 14 Decembrie 2013, 21:50 »
Sa nu faci pe nimeni o prioritate in viata ta, atat timp cat in viata lor, tu esti doar o optiune......

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #798 : Marți, 17 Decembrie 2013, 09:39 »

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #799 : Marți, 17 Decembrie 2013, 10:52 »
Da, e bestiala Simona Catrina. Am descoperit-o intii in Tango( revista mea de suflet) , apoi pe FB. Am incercat sa-i cumpar si cartile, dar se epuizeaza destul de repede. Cu ea totul pare atit de simplu , iar orice ''catastrofa'' sentimentala este redusa la ''vazut, intimplat, trecut si....altul" :bow:

Offline Amira

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #800 : Vineri, 02 Mai 2014, 07:35 »
Buna dimineata ! Am intrat de curand in aceasta comunitate frumoasa! Am citit cu mult interes postarile voastre si regasesc in fiecare partea de adevar, pe care o cunoastem fiecare.Pentru mine , viata de cuplu a insemnat cea mai frumoasa parte din viata mea.Evident ,ca sunt pentru viata de cuplu.Poate va intrebati , de ce sunt singura , daca gandesc astfel?Pentru ca decesul sotului meu a fost o lovitura , careia cu greu i-am facut fata, pentru ca am fost convinsa ca si viata mea s-a terminat.Am constatat cat poti sa fii de singur intr-o mare de oameni.Singuratatea aceasta apasa cand cei din jur, nu-ti pot atinge inima.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #801 : Vineri, 02 Mai 2014, 08:54 »
Decesul celui de langa tine este o drama. Care ca orice lucru major produce foarte multe traume si modificari in viata unui om. Este momentul in care trebuie sa intervina prietenii ...Este timpul in care ai nevoie ca cei din jur sa te ajute sa treci peste...Adevarul este ca desi in general lumea apropiata sare sa ajute si sa fie alaturi, nu prea stie cum s-o faca. Ei nu au cum sa inteleaga, ce e cu tine, cum trebuie sa se comporte. Vad doar o mare sensibilitate si uneori o lipsa de reactie la ceea ce incearca sa faca...Si din pacate asta ii indeparteaza uneori, crezand ca deranjeaza, ca nu e momentul, ca fac mai mult rau decat bine...

Offline Amira

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #802 : Vineri, 02 Mai 2014, 10:24 »
Da, este adevarat.Cred ca nici eu nu am stiut cum sa reactionez in situatii similare, inainte de a fi trecut prin aceasta incercare.Vreau sa depasesc aceasta stare, vreau sa ma bucur de tot ce este frumos in jurul meu.De aceea am salutat initiativa de a crea acest grup.Este o idee la care m-am gandit si eu, de multe ori.Este cadrul ideal pentru socializare, pentru schimb de experiente, pentru noi prietenii.Sunt fericita ca v-am gasit !

Offline Monica_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #803 : Miercuri, 07 Mai 2014, 14:43 »
Depinde mult de cei de langa tine, asa e, te mai ajuta dar....am avut surprize din partea unora care imi erau apropiati sa nu mai dea niciun semn de cand am ramas singura. Si sunt persoane carorara le-am fost aproape in orice situatie, atat eu cat si sotul meu. In fine, am ajuns la concluzia ca daca nu te ajuti singur si daca nu faci eforturi sa te mentii pe linia de plutire, nimeni nu o va face pentru tine. In cazul meu, catalizatorul este baietelul meu.

Incerc sa depasesc orice gandindu-ma la el si cand simt ca ma prabusesc, cand simt ca ma cuprinde deznadejdea si depresia ma gandesc la micut, la zambetul lui sau cand imi cere: "mami, pupic, pupic!". Si pentru ca doar pe mine ma mai are, trebuie sa ii fiu alaturi cat mai multi ani.
E greu, e naucitoare durerea si dorul si nu cred ca voi mai reusi sa fiu asa cum eram cu 9 luni in urma.

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #804 : Miercuri, 14 Mai 2014, 13:21 »

Offline Amira

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #805 : Marți, 10 Iunie 2014, 21:16 »
Eu am gasit raspunsul in acest citat:"Durerea o poti incerca in singuratate, insa bucuria pentru a o cunoaste intr-o masura deplina trebuie sa o imparti cu cineva." - Mark Twain

Offline silviami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #806 : Miercuri, 24 Septembrie 2014, 07:17 »
Va salut cu drag pe toti, sunteti o comunitate foarte interesanta, imi place de voi.
Mi-am amintit (destul de aproximativ) un banc: un celibatar convins isi aminteste cum s-a insurat, avea 3 masini, 5 amante, vacante superbe...in sfarsit...tot ce-si dorea; prietenii ii tot povesteau ce bine si frumos e sa fii insurat, "tu cat ai sa mai stai asa?
ai sa ajungi pe patul de moarte si nu are sa fie nimeni sa-ti dea un pahar de apa", se insoara si ajuns pe patul de moarte zice "si acum nu mi-e sete!"
Cat priveste instalatorul/zugravul...meseriasul, trebuie sa mergi doar pe recomandari si chiar asa e de preferat sa nu stie
ca esti singura, oricum, va trebui sa fii musai in pantaloni, sa ai un aer cat mai masculin, incruntata, sa faci pe sefa, sa ai alura unei "muieri afurisite" , va spun eu ca tine.
Conditia de single poate fi dificila, dar oricum e de preferat singurataii in 2, care e mult mai periculoasa, vicioasa, si alienanta.

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #807 : Joi, 25 Septembrie 2014, 12:14 »
Da, treaba cu un pahar cu apa era valabila si la "e bun un copil, ca are cine sa-ti aduca un pahar cu apa la batrinete", dar trece timpul asa repede ca parca ai vrea un pahar cu apa acuma, deci ma bucur de toate postarile analitice de la SC, imi placeti foarte mult!

Offline silviami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #808 : Sâmbătă, 27 Septembrie 2014, 09:16 »

Grea intrebare, Liliana draga, nu stiu, dar nu cred ca este o solutie universal valabila,  cred in schimb ca toti avem ceva de invatat din experienta singuratatii. De multe ori este vorba de o greseala de atitudine pe care nu o constientizam si de aici dificultatea de a ne gasi un partener. Daca dramatizam nu mai reusim sa ne bucuram de virtutiile singuratatii, pentru ca sunt reale. Parca Oscar Wilde, sau un alt destept spunea "Institutia casatoriei este ca o citadela asediata, cei dinautru vor sa iasa, cei dinafara vor sa intre". Din observatiile mele, in foarte multe cazuri nu sunt convinsi nici unii nici altii ca vor cu adevarat schimbarea, din varii motive, mai mult sau mai putin practice, frici, comoditate...lista-i lunga. Se spune ca daca reusim sa ne amintim si sa-i multumim lui Dumnezeu in fiecare zi pentru tot ce ne-a daruit, vom primi mai mult si mai ales ceea ce ne lipseste si este spre binele nostru intr-un sens mai larg. Pup

Offline silviami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #809 : Duminică, 28 Septembrie 2014, 16:58 »

Nu ştiu oameni comuni pe Pământ
 
Nu ştiu oameni comuni pe Pământ.
Stelare căi ursitele lor sunt.
Au semnul lor anume, fiecare,
în toată slava fără-asemănare.
 
Şi dacă cineva prin Univers
s-a strecurat neînsemnat şi şters
prieten sieşi doar, întru nimic
prin neînsemnătate e uníc!
 
Are tot omul lumea lui secretă.
O clipă care nu se mai repetă
bate în ea, şi-un ceas al spaimei mute – 
şi toate ne rămân necunoscute.
 
Căci fiecare, când e scris să cadă
duce cu el întâia lui zăpadă
şi-ntâiul lui sărut, şi-ntâia luptă
se sting cu el în bezna ne-ntreruptă.
 
Da, rămân poduri sau rămâne-o carte
rămân culori pe-o pânză fără moarte
rămâne mult din ce-i ursit de Parce
dar ceva, totuşi, nu se mai întoarce.
 
Aceasta-i legea jocului barbar:
nu oameni mor, ci lumi întregi dispar.
Ei poartă încă-a amintirii haină,
dar ce ştim despre lumea lor de taină?

Evgheni Evtushenko