Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279475 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #825 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:45 »
sau vecin?
:giggle: :thumbup: ;D

Am auzit de situatii în care de unele cupluri traiesc sub acelasi acoperis doar de dragul copiilor.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #826 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:49 »
 :applause: :applause:wonderland  :worthy:
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #827 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:52 »
:giggle: :thumbup: ;D

Am auzit de situatii în care de unele cupluri traiesc sub acelasi acoperis doar de dragul copiilor.
Eu cred ca asta e gresit , eu unul nu as face asta , copii vor invata acelasi lucru , nu as dori ca astfel sa fie relatia copilului meu cu partenera lui .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #828 : Luni, 12 Februarie 2018, 21:56 »
Îi desparte un zid, nu? Doar sunt casatoriti :thumbdown:

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #829 : Luni, 12 Februarie 2018, 22:21 »
Eu glumeam Adda, in legatura cu casatoria si zidul.
Din pacate in numele copiilor se fac multe "greseli" , se sta cu un sot abuziv , sau se merge la munca in strainatate , sau asa cum spuneai nu divorteaza desi relatia e disfunctionala , ma regasesc in unul din acei copii , si pot sa spun ca e gresit deoarece copilul nu e nici orb , nici surd , daca nu se exprima nu inseamna ca nu vede ce se intampla si v-a invata ca asa e normal , firesc , copilul este primul care sufera din pacate si o va face si in copilarie si in viata adulta .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #830 : Luni, 12 Februarie 2018, 22:35 »
Stiu ca glumeai oviarad,  era gluma si din partea mea. Fac ?i eu haz de necaz. ;D
E trist, dar adevarat ce spui tu, din pacate se intampla.

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #831 : Joi, 22 Februarie 2018, 13:02 »
Vorbeam cu cineva zilele trecute , o alta posibilitate pentru care cineva ramane intr-o relatie , ar fi dependenta emotionala , de care cred ca suferim majoritatea , se manifesta prin dorinta de a ne agata de cineva , in general un partener in care investim emotii si de la care avem asteptari echivalente .
De multe ori  in urma unei despartiri cautam rapid o alta persoana care sa preia emotiile noastre , indiferent daca e pregatita sau nu , de obicei e prima persoana disponibila si de cele mai multe ori se termina printr-o dezamagire .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline gigel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #832 : Vineri, 02 Martie 2018, 19:44 »
buna, recunosc ca am fost una dintre persoanele care a stat intr-o casatorie de dragul copilului, pina cind acesta a facut 20 ani si a inteles cum stau lucrurile cu 2 straini care locuiesc in aceiasi casa.

recunosc ca nu a fost un mariaj dezastros nu au existat cearta,cuvinte urite,maltratari fizice,,,,si cu toata acestea cu timpul am devenit straini cu gusturi diferite, placeri diferite fara nici un fel de conversatie,,,,,

indiferent la ce virsta se intimpla copii sufera...si la 20 de ani a suferit dar a inteles altfel lucrurile,,,a inteles ca trebuie sa ramina impartiala si prietena cu amindoi fara sa judece pe niciunul dintre noi.

daca a-si fi inercat sa fac acest pas cind ea avea o virsta mai mica ,,,,sincer ma-si fi simtit vinovata ca asi fi sacrificat fericirea ei de a creste cu2 parinti  pentru fericirea mea

eu cu tatal copilului recunosc nu am ramas prieteni,,,,,dar nici dusmani,,,,,,pur si simplu e un fost

iar copilul are o relatie buna cu tatal ei,,isi vorbesc se viziteaza in cazul in care tata si-a facut o reletie cu o alta partenera

iar eu recunosc ca sunt un pic egoista intotdeauna am simtit ca acest copil este doar al meu niciodata nu vad prin ea fostul sot

cam asta e experienta mea de viata cu copil,,,acum domnisoara mare

nu pot spuna ca uneori nu ma simt singura,vulnerabila etc,,,, dar tin sa i multumesc fostului sot ca a stiut sa ma CALEASCA  ::) nu a oferit prea multe si atunci nu am avut pentru ce suferi ,,,,,,

e ca atunci cind nu ai mincat o prajitura si nu ii stii gustul,,, te miri de ce fufera atita alte persoane!!!! ::)

asa ca imi spun tot timpul viata e frumoasa si ca sunt persoane care
sufera de adevaratelea ....si cu toate aceste am momente in care ma simt singura :)

o seara frumoasa!







Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #833 : Vineri, 02 Martie 2018, 21:31 »
Buna Gigel , daca pentru voi a functionat asa , e bine , de cele mai multe ori copii invata ceea ce vad in familie , e posibil ca fiica ta sa incerce la randul ei o astfel de relatie deoarece asta cunoaste , poate ar fi bine sa discutii cu ea , eu am divortat cand fiumiu avea 11 ani , si nu regret pasul  facut, ce am invatat insa e ca deschizandu-mi inima in fata lui , am primit acelasi lucru deschidere , astfel i-am putut explica motivul pentru care nu a mers relatia mea cu mama lui , dar sa inteleaga ca exista si altfel de relatii , nu doar disfunctionala ca in cazul nostru .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #834 : Vineri, 02 Martie 2018, 21:47 »
Foarte interesant dialogul. Invatam mereu ca experientele difera de la caz la caz. Fiecare dupa cum simte ca e mai bine pentru el, pentru copii...


Daca vreti, puteti continua la Singles cu copii  ;)
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1245.225.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ramonacosmina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #835 : Luni, 07 Mai 2018, 22:31 »
Salutare! Eu sunt atât de noua pe site ca nici sa imi vizualizez profilul si sa îmi editez vârsta nu pricep cum pot sa o fac 😁
Legat de topic eu sunt din nou singura de puțin timp și sincer nu îmi place deloc acest statut. După un divorț acum ceva timp vreo 5 ani am stat singura cu doar câteva încercări dar fără prea multă speranța . Frustrant pt mine e lipsa de fidelitate a bărbatului . Și când spun asta nu ma refer neaparat sa se consume un act sexual . Nu înțeleg de ce când ai luat hotărârea sa fi cu cineva de ce nu ajunge și nu canalizezi atenția iubirea și tot ce e minunat spre cel de lângă tine? De ce încontinuu se caută altceva .. și nici acel altceva la un moment dat nu mai este ce vrei și iar iei alta direcție ? Ce înseamnă asta? Cum rămâne cu cel de lângă tine?
🧐

Offline relami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #836 : Marți, 15 Mai 2018, 16:32 »
Cum rămâne cu cel de lângă tine?
Acela este singurul responsabil pentru propriile decizii, de a ramane sau nu intr-o relatie in care nu este decat un fel de roata de rezerva.
Sometimes you get the best light from a burning bridge

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #837 : Vineri, 17 August 2018, 06:45 »

  Sa   nu   va    multumiti  niciodata    sufletele    cu  iubiri   de   second -hand .

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #838 : Vineri, 17 August 2018, 09:37 »
Iubiri de second hand sunt cele in care iubesti o persoana care deja a mai fost iubita, nu? Probabil astfel devine uzata?

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #839 : Vineri, 17 August 2018, 09:48 »
Recunosc...suntem cam uzati ! ;)

A se intelege iubiri profunde, puternice,de durata,fara asemanare...