Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278817 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #120 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 19:03 »
daca nu fuge dupa alta femeie sau la mama, barbatul taie doar coada la pisica....femeile sunt cred eu cele  care rup pisica in noua si nu doua...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline lill

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #121 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 19:08 »
Recunosc ca in ceea ce ma priveste, se aplica pareara ta.

Acum, vis a vis de tema, prefer in continuare - cel putin pentru moment - sa fiu singura.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #122 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 19:51 »
sunt bune si perioadele de singuratate dintre relatii, mai ales daca esti proaspat rupt de alta

dar pe termen lung nu cred ca asta vrem, dar din pacate uneori de asta avem parte

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #123 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 20:01 »
e asta cu "vrem" - ce vrem, cand vrem, daca vrem - single sau cuplu - si daca asa de ce nu invers - si cum ne era mai bine - acum sau inainte - o serie de intrebari si despicari si explicatii - de fapt asta e viata - se intampla - situatiile pot alterna 
citeam ce spuneai mai devreme ca si casatoriile au termen de valabilitate - si as adauga - uneori nu sunt de unica folosinta - se mai intampla si situatii in care cei doi se reimpaca si se recasatoresc - si o duc mai bine decat prima oara
ce se intampla ? - separarea i-a facut de fapt sa inteleaga ca se iubesc si ca vor sa fie impreuna !?

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #124 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 20:18 »
probabil ca nu s-au desprins de fapt unul de altul, sau ce i-a despartit e mai putin decat ce i-a legat la inceput

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #125 : Vineri, 28 Octombrie 2011, 20:20 »
nu neaparat....dar sentimentul de sufocare e inevitabil uneori....poate acea "pauza" a prins e bine...uneori traim cu impresia ca poate altcineva mai bun pentru noi e acolo, undeva si cand descoperi ca nu e asa te intorci unde te simti "legat" mai mult, acolo unde macar ai construit ceva...e greu sa recladesti dupa o anumita varsta ceva trainic cand esti deja harsiit de viata si poate mult mai intransigent in urma dezamagirilor
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #126 : Sâmbătă, 29 Octombrie 2011, 13:42 »
dar poate ca ala e momentul in care trebuie sa-ti reevaluezi prioritatile si sa incepi sa traiesti pentru tine nu luindu-te la intrecere cu altii

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #127 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 16:21 »
eu sunt , categoric , pentru viata in cuplu .
nu-mi place statutul de single , nu-mi place sa ma trezesc dimineata si sa fac o singura cafea , nu-mi place sa-mi fac planuri doar pentru mine...
sunt single pentru ca asa a hotarat.. .dumnezeu stie cine  dar , daca as putea sa-i pun cateva intrebari celui ce a decis asta , sigur nu ar fi dintre cele confortabile .
cred (inca) cu tarie ca noi suntem doar jumatate dintrun intreg si n-am sa pot milita niciodata pentru statutul de verisoara Bette .

niciodata nu am sa ma pun mai presus de semenii mei de sex opus si , de asemenea , n-am sa consider ca barbatii au vreun atu in plus fata de mine . pur si simplu suntem doua jumatati ale aceluiasi intreg , numai ca trebuie ceva indemanare in a le combina la modul ideal .






Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #128 : Duminică, 30 Octombrie 2011, 16:54 »
janeta, eu oscilez intre si intre...depinde de trairile de moment....ca o balanta dezechlibrata ;D...sunt dificila din acest punct d evedere....vreau sa fiu si singura si in cuplu....poate exista oare sa fii "libera in doi"...? :-\
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #129 : Luni, 31 Octombrie 2011, 16:52 »
ihi
o zi/saptamina la tine, o zi/saptamina la el ..

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #130 : Luni, 31 Octombrie 2011, 16:54 »
Citat
poate exista oare sa fii "libera in doi"...? :-\

categoric , draga mea . casnicia , convietuirea impreuna cu omul drag nu presupune constrangere sau , mai bine zis , nu ar trebui sa presupuna asta .
sentimentul de incorsetare , de pierdere a asa zisei libertati apare , dupa parerea mea , in acelasi moment cu slabirea intensitatii sentimentului de iubire fata de partener . si atunci , corect ar fi sa punem capat relatiei . numai ca nu gasim in noi suficienta putere pentru o solutie transanta si radicala si de aici toate frustrarile ramanerii intro relatie ce nu-ti mai e potrivita .

daca am fi mai sinceri fata de noi , de partenerul nostru , fata de darul vietii ( copilul , adica ) nu am sta campati intro relatie ce nu are in comun decat un buna dimineata si o noapte buna si alea pronuntate cu ciuda .

parerea mea  :D

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #131 : Duminică, 13 Noiembrie 2011, 10:17 »
pina la urma, ce cautam de fapt in cuplu? un partener la fel ca noi sau pe cineva diferit care sa ne completeze?

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #132 : Duminică, 13 Noiembrie 2011, 10:33 »
pina la urma, ce cautam de fapt in cuplu?

Noi sau voi? :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #133 : Duminică, 13 Noiembrie 2011, 12:58 »
Noi sau voi.  :)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #134 : Duminică, 13 Noiembrie 2011, 14:57 »
Julia, acum ca alta data era altfel, cred ca imi doresc un alt tip de relatie decat cea clasica...sunt o fire energica si ocupata...sunt activa de dimineata pana seara si wek nu mai zic...imi place ca Janeta sa am cu cine bea cafeaua dim daca e la o adica, dar pana seara la 21-22 nu ma mai prinde pe acasa...cine sa faca de mancare ca io oricum nu as gati si daca stau acasa ca am alt stil de a mancat, nu calc, nu fac curat ( ma ajuta cineva), nu am copil de crescut...daca stau degeaba pocnesc...la tv nu privesc...in wek imi place sa plec singura sa fac poze sau la prietene care ce ironie( toate au divortat sau nu s-au casatorit), la expozitii ale prietenilor...la sala, la innot...ma intreb atunci ce partener ar avea nevoie de ce vreau eu...?....adica o "femeie-lipsa"...adica si io vreau dragoste...da cred ca in filme...din cand in cand!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler