Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279382 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #195 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 20:52 »
Mai scriam undeva pe-aici - cred - ca atitudinea despre "singalsii" care ar avea nevoie de mila, de ajutor sau chiar de petitori ca sa intre si ei in "normalitate" este la fel de falsa ca si aceea din frazeologia proiectele europene "femei si alte categorii defavorizate". Femeile NU sunt o categorie defavorizata, persoanele single NU sunt anormale... si, ca si femeile, sunt chiar un procent semnificativ din populatie! Exista scoli in SUA unde doar 3% din copii provin din cupluri biparentale "normale".
Nici cuplul, nici celibatul nu sunt o stare de gratie... ci o stare de fapt, pur si simplu.
Nu fac apologia singuratatii, dar nici a cuplului, dar pentru mine e mai demna de mila "trocul" legal de servicii si contraservicii intre doua persoane decat asumarea singuratatii.
Si-apoi... nu toti oamenii sunt facuti sa fie familisti de cariera.  :P Faptul ca NU ne acceptam NOI INSINE o serie de lucruri care nu corespund majoritatii "acceptate" este ceea ce ne face sa suferim cand suntem singuri, nu faptul in sine.

Exemple de intrebari care mi se pun, de cand sunt single:

1. Mai lasa si tu de la tine, ca asa n-o sa se lege nimeni de tine niciodata.
Atata am "lasat" pana acum, incat uitasem si pe unde m-am lasat pe mine, pe drum...  ;D Cine te iubeste cu adevarat, iubeste ceea ce esti, nu ceea ce ar vrea ea/el sa fii...

2. Au trecut 3 ani, tu nu vrei sa-ti refaci viata? (Expresia asta ma face sa rad intotdeauna).
Cum sa nu?! - raspund - Exact asta fac de 3 ani incoace: imi refac viata. Aproape ca mi-au trecut de tot insomniile, sindromul premenstrual si crizele de nervi de-atunci.  :P

3. Esti prea pretentioasa! Eu?! Ba deloc. Nu vreau decat un singur lucru de la un eventual "celalalt": sa aduca macar un mic "ceva" in plus vietii mele actuale, astfel incat sa ma simt mai bine cu el decat singura. Nu sa-mi pretinda sa renunt la ceea ce sunt, ce am sau ce-mi place doar ca sa fiu si eu cu cineva, "in randul lumii"...

Viata bate filmul: am intalnit barbati (de cand am divortat), dintre care unul si-au supralicitat oferta pana acolo incat sa-mi spuna ca o sa vina vremea cand o sa fiu batrana si o sa trebuiasca sa platesc bani grei pentru sex de ocazie... Implicit: "adjudeca-ma" de pe-acum... ofera-mi in schimb casa si masa... suporta-ma... eu ma ofer in schimb doar sa...  :-[

De altfel, sursa principala a frustrarilor de tot felul este educatia. Ati auzit vreodata de devieri psihice la animale?!  :P  ;D

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #196 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 21:00 »
3. Esti prea pretentioasa! Eu?! Ba deloc. Nu vreau decat un singur lucru de la un eventual "celalalt": sa aduca macar un mic "ceva" in plus vietii mele actuale, astfel incat sa ma simt mai bine cu el decat singura. Nu sa-mi pretinda sa renunt la ceea ce sunt, ce am sau ce-mi place doar ca sa fiu si eu cu cineva, "in randul lumii"...
Subscriu. Si eu intreb ce mi se ofera la schimb pentru ce ofer eu. De prea multe ori, raspunsul e evaziv sau lipsa.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #197 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 21:12 »
Subscriu. Si eu intreb ce mi se ofera la schimb pentru ce ofer eu. De prea multe ori, raspunsul e evaziv sau lipsa.

Nu ma refeream la un schimb... Eu ma ofer pe mine, cu bune si rele, cu conditia ca acel ceva, acea senzatie de mai bine, sa existe de la inceput. Cu toate acestea, mi se ofera mereu lucruri pe care nu le cer si nu le doresc... Exista prea multi barbati (cel putin in categoria mea de varsta) dispusi sa faca compromisuri inimaginabile doar ca sa se conformeze majoritatii. Nu se intelege ca daca nu exista acel "ceva", nu exista decat singuratatea. Si in acest caz, e de o mie de ori mai buna decat singuratatea in doi.

P.S. Ca sa nu fac discriminari, am si prieteni barbati care spun: "Este inimaginabil la cate tertipuri si compromisuri se preteaza o femeie singura doar pentru un blid de mancare, un acoperis deasupra capului sau un... statut social.

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #198 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 21:22 »
Schimburile nu sunt doar in moneda.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #199 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 23:28 »
[...]dar pentru mine e mai demna de mila "trocul" legal de servicii si contraservicii intre doua persoane[...]

Asta nu e nici o problema cita vreme cei doi parteneri isi asuma in mod constient "trocul" respectiv, ii inteleg consecintele si sunt dispusi sa le accepte. Reprezinta alegerea lor, la care au dreptul, si relatia in conditiile acestea devine una normala. Faptul ca eu, tu, el, ea nu am face asta reprezinta doar o diferenta de opinie si atit. Nu inseamna ca alegerea celor doi e una buna sau proasta ci, pur si simplu, ca este alegerea lor.

Problema, anormalitatea apare in momentul in care alegerea unui astfel de "troc" nu mai este rezultatul de comun acord al celor doi, ci rezultatul autoimpunerii unor cutume sociale, cind fac acest "troc" nu pentru ca asa se simt ei bine, ci petru ca asa se simte societatea bine. Anormalitatea este atunci cind unul sau amindoi membrii cuplului nu se simte bine cu aceasta sarada dar continua sa o duca mai departe pentru a da bine in ochii societatii.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #200 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 23:45 »
cind sunt intr-o relatie eu recunosc sincer ca nu cer nimic de la celalalt. doar dau. si e atit de mult ceea ce ofer incit ceva se intoarce si la mine inapoi.
eu cind ofer ma simt implinita, cind am cui sa daruiesc iubire, si mingiiere, si clipe, si alinare, si amintiri, si vorbe frumoase. eu pentru asta vreau sa fiu ne-singura.

m-am intrebat de multe ori cind iubesc de ce iubesc. nu de ce iubesc pe cineva anume, ci la modul general. nu sunt mai bine si linistita fara ??
si raspunsul a fost de fiecare data acelasi: ba da. sunt mult mai linistita fara tulburari, si intrebari, si doruri, si indoiala, si agitatie, si teama, si nerabdare, si framintare, si ... si ... .
dar oricit de multe ar fi neajunsurile, ele nu cintaresc nimic pentru ca e ceva ce nu pot avea cind sunt solo: devin o alta persoana cind iubesc. pe aia o plac si eu. mi-e draga. si la ea nu pot sa ajung de una singura.

nu fac pro si contra pt nici una din situatii ca ar suna deplasat. ca doar nu depinde total si complet doar de mine.
dar cind sunt intr-o relatie ma bucur de ceea ce imi ofera, iar daca sunt single nimic nu ma impiedica sa nu valorizez acest statut.

jeanette puiule eu cred ca e nevoie de mai multi pasi ca sa ajungi sa traiesti ce ai descris tu acolo. in primul rind sa se gaseasca, fiecare sa-l intilneasca pe celalalt. si sa-l recunoasca. si sa se opreasca. si sa aiba rabdare. si timp - momentul trebuie sa fie ala care trebuie. si sa tina minte mereu ce ii uneste, nu ce ii diferentiaza. si mai ales fiecare sa fii aflat ce e iubirea dinainte, nu sa astepte de la celalalt sa i-o aduca in bagaje.
de aici lucrurile merg asa cum si le aseaza. dar nu ca in povesti – pina la adinci batrineti. viata e pe repede inainte si trebuie traita azi aici acum ca nimic nu dureaza. gresit e nu ca nu dureaza, ci ca ne asteptam sa fie si sa fim eterni.

PS: jeanette e a nustiu cita oara cind ma faci sa pling. nu te mai iert sa stii. gata.
poate poate daca imi trimiti poza aia de care pomeneai mai sus mai ai vreo sansa…



Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #201 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:51 »
Problema, anormalitatea apare in momentul in care alegerea unui astfel de "troc" nu mai este rezultatul de comun acord al celor doi, ci rezultatul autoimpunerii unor cutume sociale, cind fac acest "troc" nu pentru ca asa se simt ei bine, ci petru ca asa se simte societatea bine. Anormalitatea este atunci cind unul sau amindoi membrii cuplului nu se simte bine cu aceasta sarada dar continua sa o duca mai departe pentru a da bine in ochii societatii.

Multumesc, exact la asta ma refeream, dar probabil nu m-am exprimat eu suficient de clar... am considerat ca e implicit.  ;) Problema este ca, din ceea ce vad eu printre oamenii din jurul meu, 1 din 10 sunt cuplurile in care "trocul" merge, iar 9 sunt ca mai sus... Nu-i pacat sa se mai numeasca un cuplu?  :-\

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #202 : Luni, 19 Decembrie 2011, 03:55 »
Problema este ca, din ceea ce vad eu printre oamenii din jurul meu, 1 din 10 sunt cuplurile in care "trocul" merge, iar 9 sunt ca mai sus... Nu-i pacat sa se mai numeasca un cuplu?  :-\

Da, e pacat! Asa ca inventez un nou concept care sa-i defineasca pe cei 9: cuplul societar :)

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #203 : Luni, 19 Decembrie 2011, 07:30 »
Inca un punct pe tema discutiei despre cupluri, acum ca am scos din discutie cuplul societar (multumiri Saturnianul): pe masura ce trece timpul, oamenii se schimba - isi schimba modul in care isi ocupa timpul liber, asteptarile, valorile, inclusiv faptul ca ne maturizam in ritm inegal si imbatranim in ritm inegal. Cuplul trebuie sa supravietuiasca schimbarii, in timp ce ca single, nu te afecteaza schimbarea decat in termenii in care te schimbi tu.
Rata divorturilor din vestul Europei spune multe despre succesul cu care cuplurile trec peste schimbare. La noi inca sunt multe constrangeri economice si sociale. Din punctul asta de vedere, poate o abordare mai apropiata de posibilitatile reale ar fi aceea a cuplului pe termen limitat, care termen sigur ca se poate extinde, dupa posibilitati.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #204 : Luni, 19 Decembrie 2011, 08:45 »
poate o abordare mai apropiata de posibilitatile reale ar fi aceea a cuplului pe termen limitat, care termen sigur ca se poate extinde, dupa posibilitati.

posibilitatile reale apar chiar si atunci cand se crede ca le-ai eliminat pe toate. sa gandesti ca mai poti extinde o relatie doar ca "fericire intermediara" intre simplu si fantezist, inima si minte sau animala si spirituala.
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #205 : Luni, 19 Decembrie 2011, 11:32 »
Julia, ofera-ti tie ceea ce vrei sa oferi altuia...si apoi vei oferi la toata lumea neconditionat....sunt inca multe de spus...s-a scris atat de frumos...Caroline, multi barbati nu au nevoie doar de un anume tip de "oferta"...dar ma opresc acum ca sunt pe fuga  :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #206 : Luni, 19 Decembrie 2011, 13:59 »
   Cheia acestei intrebari are un singur raspuns: disponibilitatea la a face compromisuri. Relatia dintre doi oameni nu poate fi construita in afara compromisurilor. Sunt femei(sau barbati-mai rar) care tin atat de mult la casnicia lor, incat nu concep sa se desparta indiferent de motiv. Agresiunea verbala, fizica, inselarea de catre partener, purtarea grijilor caminului, copiilor mai mult de una singura, acceptarea unui partener degradat de bautura,a unui partener cu orgolii nemasurate si nejustificate, etc. sunt motive ce par hotaratoare in ruperea unei relatii. Spectrul singuratatii sperie mai mult, ducand la acceptarea compromisului de a-ti trai viata intr-un mod nedemn. Uneori motivul acceptarii este neputinta sustinerii materiale, motiv care a mai diminuat in timp datorita emanciparii femeii, ceea ce a dus la tot mai multe despartiri. Aceste compromisuri sunt absolut daunatoare ducand in timp la schingiuirea sufletului si chiar a trupului. Este un martiriu fara un scop nobil.
   Totusi, compromisul de bun simt trebuie sa fie parte componenta a unei relatii. El duce la consolidarea acesteia, transforma partenerii ducandu-i unul catre altul, amestecandu-i, nascand in fiecare fragmente din personalitatea celuilalt. Aceasta duce la o mai buna inradacinare a sentimentelor, a dorintei de a merge impreuna pana la capat, a obtinerii unui confort al relatiei.
   
     

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #207 : Luni, 19 Decembrie 2011, 15:30 »
Julia, ofera-ti tie ceea ce vrei sa oferi altuia...si apoi vei oferi la toata lumea neconditionat....sunt inca multe de spus...s-a scris atat de frumos...Caroline, multi barbati nu au nevoie doar de un anume tip de "oferta"...dar ma opresc acum ca sunt pe fuga  :)

ai dreptate draga mea. stiu ca nu poti sa iubesti pe altul daca nu te iubesti pe tine. de aia am si zis ca trebuie sa ai tu iubire nu sa astepti sa vina de la cel de linga tine. dar la mine pe primul plan e sa ofer. am vocatie de caritate, mai stii...

hai fugi si pe urma vino inapoi

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #208 : Luni, 19 Decembrie 2011, 16:08 »
pocama, compromisuri da...sacrificii nu...incet, incet mentalitatea asta dispare...da, casatoriile vor fi mai rare, poate chiar si mai multe familii intr-o viata de om...dar decat o singura familie mutilata de doi oameni "bolnavi" care dau societatii tot copii "bolnavi" mai bine un parinte sanatos chiar daca e single , indiferent de sex. Compromisurile de bun simt se nasc in cei cu aceleasi principii de viata , aceleasi mentalitati, aceleasi dorinte....geba un compromis intre mine pt care are importanta daca azi am facut ceva util sufletului meu in timp ce celuilalt ii pasa ce e in frigider. Geaba ca mie imi place sa merg la plimbare pe jos daca celalalt nu concepe sa puna piciorul nici un metru dincolo de masina. Sunt exemple simple, poate prea simple....sau am inceput eu sa ma departez de sfera pragmatica a vietii dupa ce am vazut ca altele sunt de fapt valorile vietii. Si oricum ne transformam; e clar ca eu nu imi mai doresc ce imi doream acum 5 ani , deci si dorintele ar trebui sa se "asorteze" la un moment dat cu celalalt.
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #209 : Luni, 19 Decembrie 2011, 19:37 »
... Compromisurile de bun simt se nasc in cei cu aceleasi principii de viata , aceleasi mentalitati, aceleasi dorinte....
   Tocmai aici este ieea de compromis... Eu nu sunt ca celalalt, avem ceva incompatibilitati pe care nu le putem rezolva decat prin acest acord, bazat pe cedari reciproce. Doar asa putem incepe sa cladim cat mai mult, sa punem o temelie cat mai solida la baza relatiei. Eu accept ca tu esti diferit de mine, te respect pentru ceea ce esti, nu incerc sa te modelez dupa placul meu, imi propun sa te inteleg cat mai bine, iar pentru asta fac concesii care ne pot ajuta pe amandoi: pe mine sa te cunosc  mai bine, sa ma pliez cu personalitatea ta, sa privesc prin ochii tai, iar pe tine sa ma apreciezi pentru asta si sa-mi raspunzi cu aceiasi moneda. Probabil pare idealist ceea ce spun, dar daca vom continua sa privim viata ca pe o traire eminamente pragmatica, fara a-i acorda sansa unor reflectii mai subtile, dezamagirile nu vor intarzia sa vina.