Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278814 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #210 : Luni, 19 Decembrie 2011, 19:45 »
[...] bazat pe cedari reciproce. [...]
Daca relatia este doar despre a ceda, atunci cred ca nimeni n-ar mai vrea asa ceva. Mai degraba as zice schimburi reciproce: ofer beneficiul x contra beneficiul y (de ex, iti fac cafeaua de dimineata iar tu te duci dupa ziar). Daca eu trebuie sa tot las de la mine, si celalalt face la fel, atunci in ce consta avantajul de a sta impreuna?
Teoria compromisurilor mi se pare ca devine falimentara insa in momentul in care nu mai discutam de schimburi pozitive, ci de schimburi negative (ex. iti fac de mancare si te rog descalta-te cand intri, ca sa nu intinzi noroiul peste tot).

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #211 : Luni, 19 Decembrie 2011, 21:10 »
Caroline, multi barbati nu au nevoie doar de un anume tip de "oferta"...

Da, n-am zis ca nu! Numai ca cu mine se intampla invers: regula este cei care cer si exceptia - cei care NU cer (eu am intalnit un singur barbat de acest gen - in afara de fratele meu :) - deci ca amici, doar.
Nu contest ca exista si multi barbati sa le zicem "normali". Insa, cum mi se intampla taman pe dos, am ajuns sa-mi pun intrebarea - la modul serios - daca nu e ceva cu mine. Se stie doar ca atragem inconstient "oglinda" proprie.  Poate ca am ceva de indreptat, de reconsiderat, de reinvatat, diferit de ceea ce-am trait pana acum - tinand cont ca intre 22 si 37 am avut un unic sot. Nu e ceva de neglijat acest lucru... am observat ca "atrag" uneori oameni sau situatii pe care nu mi le doresc in mod constient chiar si in viata profesionala!  :o Problema care se pune este CE ar trebui sa schimb la mine in acest sens. Un prim raspuns la care am ajuns - deocamdata - este ca poate ca ar trebui sa ma iubesc mai mult pe mine insami. Nu in sens narcisic, ci al stimei de sine si respectului pentru viata proprie. Unii dintre cei apropiati imi mai spun si ca poate ar trebui sa invat sa spun si NU si sa CER atunci cand am nevoie de ceva, nu sa astept ca toata lumea sa ma inteleaga si sa se "prinda" de la sine... Mai am insa mult de lucru cu mine - ca sa folosesc o expresie la moda.  8)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #212 : Luni, 19 Decembrie 2011, 21:18 »
P.S. Scuze pentru cacofonia precedenta...  ::)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #213 : Luni, 19 Decembrie 2011, 23:24 »
Citat
dar oricit de multe ar fi neajunsurile, ele nu cintaresc nimic pentru ca e ceva ce nu pot avea cind sunt solo: devin o alta persoana cind iubesc. pe aia o plac si eu. mi-e draga. si la ea nu pot sa ajung de una singura.


off , ca frumos mai zisesi jul , puiule . taman pe sufletul meu  :-*

PS. jul , ti-am trimis poza pe mail

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #214 : Marți, 20 Decembrie 2011, 13:40 »
...
asta e ca in bancul ala: nevasta te ajuta sa treci mai usor prin problemele pe care nu le-ai fi avut daca nu erai casatorit.

Normal. Adevarata viata a unei femei incepe dupa casatorie. A barbatului tocmai s-a terminat atunci.  ::)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #215 : Marți, 20 Decembrie 2011, 14:00 »
Normal. Adevarata viata a unei femei incepe dupa casatorie. A barbatului tocmai s-a terminat atunci.  ::)

Ai grija ce emiti...ca aia atragi catre tine...

Imi pare rau...dar ceea ce tocmai ai scris suna foarte urat. Pentru mine.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #216 : Marți, 20 Decembrie 2011, 14:36 »
ofer beneficiul x contra beneficiul y

cred ca mai profitabil  ar fi sa OFERI, fara a astepta ceva sa vina "contra" a ceea ce oferi.
si uite-asa te scuteste de dezamagire.


Daca eu trebuie sa tot las de la mine, si celalalt face la fel, atunci in ce consta avantajul de a sta impreuna?

liniste, intelegere, armonie in cuplu?
imbogatire sufleteasca reciproca?
cladire a unei vieti in doi  bazata pe respect si ajutor reciproc? incredere in tine si in celalalt ca orice ai face, stii ca totul ESTE bine oricum?

Eu cred ca e mare arta sa stii si sa poti in acelasi timp sa lasi de la tine. Daca si celalalt lasa de la el - asta fiind oricum optiunea lui - te poti declarata fericita posesoare a unui parteneriat minunat.
Partea proasta in ecuatie deriva din faptul ca eu fac ceva, in schimbul a ceva. Si dupa ce ca fac contionat ce fac pentru cel de langa, mai sunt si nemultumita ca cel de langa nu ghiceste in bobi, stele sau tarot ce nevoi am eu. Ba pe deasupra il mai si "deleg" sa ia locul unuia din parinti pentru a-mi da mie nu-stiu-ce, de a-mi-face mie nu stiu ce, ca eu sunt neajutorata si nu imi pot satisface nevoile singura. Clasicul "du gunoiul!
- Da' cine est tu sa-mi spui mie sa duc gunoiul? m-ai nagajat pe post de gunoier? ai nevoie ca gunoiul sa fie dus, du-l singura!
- Nu vreau!
- Foarte bine! sa se duca singur!

Si uite-asa se declara razboi.
Vinovatul: cosul sau gunoiul  ;D ?

In schimb daca intru in relatia de cuplu de la premisa ca ofer, insa nu stiu ce mi se da (la schimb sau nu) si risc, daca accept ca nevoile mele pot fi doar ale mele, nu si ale partenerului, daca admit ca mi le pot implini singura ca sunt doar ale mele si daca mai pot sa-mi las partenerul in boii lui cu ale lui daca nu-l pot ajuta cumva sau daca nu vreau sa-l ajut ca poate ma doare capul, n-am chef sau sunt in oras cu X, atunci as putea spune ca sunt pe punctul de a intra corect intr-o relatie. Evident, o relatie e formata din doi. Daca doar eu vreau relatie, daca doar eu vreau schimbare, daca doar eu ma modelez si partenerul ramane la fel, ba chiar opune rezistenta la orice, numai ca el sa fie, ura si la gara. E clar, incompatibilitate scrie! O relatie incheiata, un pas inainte! Data viitoare poate fi mai bine, luand in considerare ceea ce nu a mers efectiv in precedenta.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #217 : Marți, 20 Decembrie 2011, 16:21 »
Ai grija ce emiti...ca aia atragi catre tine...

Imi pare rau...dar ceea ce tocmai ai scris suna foarte urat. Pentru mine.
Just trolling...Bre, ce ti-e si cu oamenii...Stii, candva eram si eu la fel ca tine, ma afectau toate tampeniile...probabil ca-ti par nesimtit dar te asigur ca mi-e mult mai bine de cand nu mai iau lucrurile prea in serios. Si te asigur, viata n-a fost prea blanda nici cu mine.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #218 : Marți, 20 Decembrie 2011, 17:12 »
Stii, candva eram si eu la fel ca tine, 

Adica cum erai?

...probabil ca-ti par nesimtit

Probabil ca nu  ;)!
Ma frapeaza doar faptul ca multi barbati gandesc astfel. Ca tu poti fi sau nu unul dintre aceia, nu conteaza. Pur si simplu nu inteleg de ce viata unui barbat nu poate "continua", nu poate fi interesanta si in cadrul unei relatii/casatorii. la urma urmei o hartie in sine nu schimba multe, insa mentalitatea omnului dupa semnarea unei hartii se poate modifica considerabil.

Apoi...daca o casatorie este un chin pentru un barbat, cu siguranta aceeasi casatorie nu poate fi o fericire pentru partenera lui.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #219 : Marți, 20 Decembrie 2011, 18:58 »
Proverbele reprezinta statistic majoritatea. Pentru a multumi toate gusturile, exista si varianta inversa:
Odata cu casatoria, femeia schimba buchetul de flori pe matura. Iar barbatul isi regaseste mamica.  ;D

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #220 : Marți, 20 Decembrie 2011, 19:54 »
Din categoria vorbe de duh, imi spunea vecinul meu (casatorit de vreo 30 de ani): casatoria e o casa; cine e in ea, vrea afara, cine e afara vrea inauntru.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #221 : Marți, 20 Decembrie 2011, 21:01 »
Adica cum erai?

Probabil ca nu  ;)!
Ma frapeaza doar faptul ca ...
Exista un proverb: Un nebun arunca o piatra...Ei, in cazul de fata, eu eram nebunul care a aruncat bolovanu-n lac. In alta ordine de idei, te rog nu mai scote expresii in afara contextului si le analiza, ca iese o traznaie; daca vrei, judeca toata fraza ca atare si atunci ma vei intelege.
Iar daca crezi ca stii ce gandesc, dupa ce ai vazut doua randuri scrise (si nici alea serioase)...hmm, nu stiu...

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #222 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 02:56 »
Adevarata viata a unei femei incepe dupa casatorie. A barbatului tocmai s-a terminat atunci.  ::)

Ador sablonul asta social! Pentru ca are atitea scapari (ca orice sablon in care se incearca a potrivi individualitati, de altfel) si pot face misto de el!  ;D :D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #223 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 03:03 »
Pur si simplu nu inteleg de ce viata unui barbat nu poate "continua", nu poate fi interesanta si in cadrul unei relatii/casatorii.

Nu trebuie sa intelegi, trebuie sa iei ca atare! :) Daca un barbat considera casatoria o sclavie, e de acord sa fie supus si-si indeplineste sarcinile cu stoicism, de ce ar trebui partenera de viata sa-i schimbe modul de a privi lucrurile?! Mai ales ca e in avantajul ei  :D  ;)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #224 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 10:01 »
Proverbele reprezinta statistic majoritatea. Pentru a multumi toate gusturile, exista si varianta inversa:
Odata cu casatoria, femeia schimba buchetul de flori pe matura. Iar barbatul isi regaseste mamica.  ;D

Nici asta nu-mi place  :D!
Si...se poate la fel de bine sa nu se potriveasca decorului personal!
Unde mai pui ca matura a fost inlocuita cu succes de aspirator  ;D!
Cat despre "domnul care cauta o mami in partenera"...ii cumpara "mami" scutece Seni din market fara nicio problema  ;D!

Si-acum serios vorbind: atata timp cat AMANDOI se simt bine, indiferent ca ea tine matura sau volanul in mana, indiferent daca el pune sortul si gateste sau doar sta cu ziarul si telecomanda in mana, totul e ok.
Abia in momentul cand unul sau amandoi acumuleaza frustrari si nu isi pot rezolva problemele pe care tot singuri si le-au generat, atunci proverbele ca cele de mai sus, "dulci-amarui" reflecta intr-un mod ironic situatia.

De ce nu-mi plac mie aceste "proverbe"....pentru ca ele de fapt vorbesc despre ceea ce se afla in inconstientul povestitorului/vorbitorului. Cel care citeaza un "motto" anume, il traieste intr-un fel foarte personal, considera ca i se potriveste si ajunge sa i se intipareasca atat de bine in minte, ca ajunge sa il foloseasca inconstient in situatiii in care fara acel leit-motiv s-ar fi comportat cu totul altfel.

Un motto care imi place foarte mult este cel al Juliei! Mi-a placut de cand l-am citit prima oara!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.