Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279371 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #225 : Miercuri, 21 Decembrie 2011, 10:21 »
In alta ordine de idei, te rog nu mai scote expresii in afara contextului si le analiza, ca iese o traznaie;

Apreciez faptul ca ma rogi. Rsetul tine de mine daca doresc sa scot sau nu o expresie din context, sa o analizez sau nu. Eu decid daca fac una sau alta. Dupa cum tu decizi sa spui ce poftesti  :)!

 
daca vrei, judeca toata fraza ca atare si atunci ma vei intelege.

NU judec, ci analizez atat cat doresc.. Imi ofer libertatea de a analiza.
Nu caut neaparat sa TE inteleg. Adesea scopul discutiilor pe un forum este de a se intelege individul pe sine. E drept, sunt multe cazuri cnd anumiti useri doresc ca EI sa se faca intelesi, apreciati, sa iasa in evidenta, etc. Pentru mine una posturile pe un forum ma ajuta sa ma inteleg eu pe mine mai bine, atat prin ceea ce scriu eu, cat si prin ceea ce scriu ceilalti.

Iar daca crezi ca stii ce gandesc, dupa ce ai vazut doua randuri scrise (si nici alea serioase)...hmm, nu stiu...

N-am nici cea mai vaga idee ce gandesti si cum gandesti.
Daca vrei sa stie cineva cum gandesti cu privire la un aspect, te faci inteles. Daca nu vrei sa te faci inteles, nu te faci inteles. E foarte simplu  ;).

Daca am spus ca ceva din ceea ce ai spus TU, MIE nu-mi place, asta nu inseamna ca nu-mi placi, tu, ci doar ca nu-mi place ideea. TU esti distinct de ideea ta. Tu poti sa-mi placi mai mult decat o idee. La urma urmei omul contine idei (mai multe, nu doar una).
Soooo...Bitek, relax! Am dreptul sa spun ca nu-mi place o idee, dupa cum tu ai dreptul sa iti placa aceeasi idee. Daca suntem un pic intelepti, asta inseamna ca nu ne pozitionam intr-o stare de conflict, ci doar intr-o stare de clarificare a ceea ce simte si crede fiecare (ceea ce este foarte diferit).

PS: imi place sa despic firul in patru, insa fara a aduce atingere celui ce emite ideea. Si imi asum responsabilitatea ca ceea ce scriu eu sa nu fie pe placul unora sau al altora, fara sa ma supar daca un altul are o parere diferita fata de cele ale mele. Sub soarele meu, exista loc suficient si pentru altii, nu doar pentru mine!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #226 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 15:40 »
Nu trebuie sa intelegi, trebuie sa iei ca atare! :)

Sorry!
Acum am vazut postul tau!

Deci: inainte de toate, clasicul TREBUIE il combat cu urmatoarea intrebare: cine imi spune mie, ca eu TREBUIE sa...? Pana si mamei ii mai reamintesc cateodata cati ani am si ce rol ocup acum, fata de acum multi ani.
Apoi...cu luatul ca atare il bag la sinonim pentru acel trebuie: nu iau nimic ca atare. Am nevoie sa inteleg. Am luat ca atare lucrurile cat am fost mica si am avut incredere in cei din jurul meu. Acum, in stadiul de adult, am nevoie sa inteleg cum stau lucrurile si e firesc - zic eu - sa fie asa.

Sau in alta ordine de idei:
Ce am de castigat daca iau lucrurile ca atare? Aprobarea unora care imi inhiba personalitatea.
Ce pierd daca iau lucrurile ca atare? Ma pierd pe mine insami actionand si reactionand previzibil, asa cum doresc cei din jurul meu pentru ca asa se simt ei confortabil.

Ce am de castigat daca NU iau lucrurile ca atare? Propriile mele pareri, propriile mele decizii, propriile mele actiuni pentru care sunt singura responsabila.
Ce pierd? Pe unii si pe altii care nu suporta pe cei care nu se subordoneaza. Asta este punctul care mie imi place cel mai mult :D!


Daca un barbat considera casatoria o sclavie, e de acord sa fie supus si-si indeplineste sarcinile cu stoicism, de ce ar trebui partenera de viata sa-i schimbe modul de a privi lucrurile?! Mai ales ca e in avantajul ei  :D  ;)

Pai tocmai asta-i spilul: ca NU partenera ar trebui (ca-ti place mult termenul) sa-l schimbe,  ci amandoi sa se schimbe nu unul pe altul, ci fiecare pe sine, negociind relatia astfel incat sa sa ajunga la un consens.
Cat priveste "avantajul"....depinde. Pentru mine n-ar fi deloc avantajos sa am un partener lipsit de personalitate, obedient, care dimineata sa imi aduca papucii la  picioare si la pranz sa-mi sufle-n ciorba. Daca as avea asenea necesitati, mi-as lua un caine: docil, ascultator, necuvantator, care isi indeplineste "sarcinile" cu dragoste, nu cu stoicism. Si n-as avea nevoie nici de stoicismul eroului de a-mi face mie pe plac, ci as avea nevoie de CURAJUL individului de a fi el insusi si de rabdarea lui de a ma asista in a-l cunoaste si accepta cu intreaga lui personalitate diferita de a mea.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #227 : Joi, 29 Decembrie 2011, 09:32 »
tocmai mi-a venit o idee de afaceri: sa infiintez o agentie de unde se inchiriaza parteneri de cuplu!!
asa putem fi single iar cind ne saturam devenim ... in cuplu. hi hi hi

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #228 : Joi, 29 Decembrie 2011, 15:37 »
Pune-o in practica cat mai repede. S-ar putea sa te plagieze careva. ;D

daliana

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #229 : Joi, 29 Decembrie 2011, 21:57 »
Mi se pare bun exemplul acela al vecinului. O casatorie=o casa.
Asa si noi: cand nu suntem intr-o relatie vrem sa avem una, iar cand avem una , cautam in afara.
Desi......eu mai mult la barbati am vazut schema asta.
 :-X

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #230 : Vineri, 30 Decembrie 2011, 13:58 »
tocmai mi-a venit o idee de afaceri: sa infiintez o agentie de unde se inchiriaza parteneri de cuplu!!

...pentru revelion si paste  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #231 : Vineri, 06 Ianuarie 2012, 18:20 »
Am inteles: nu vreti nici single, nici in cuplu. Dar in cupluri de single vreti?
ps: cu variante de combinare nelimitate.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #232 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 00:58 »
Pai, la inceput a fost nici - nici, ca oamenii erau tribali. Acum a devenit sau - sau, adica ori esti cu noi, "familia - celula societatii", ori impotriva noastra. Logic, ar trebuie sa urmeze si - si, nu?!  ;D

julia

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #233 : Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012, 18:26 »
ihi
deci cind incepem?

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #234 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 02:05 »
oricand... dupa ce se aproba in parlament abolirea monopolului casatoriei exclusiviste.  8)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #235 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 02:20 »
Adica? Ce intelegi prin "casatorie exclusivista"?  ???

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #236 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 09:30 »
Monogama?
In Turcia a fost o discutie acum vreun an-doi: o deputata a propus legalizarea bigamiei, intrucat orice turc are cel putin doua amante, unii chiar patru, si au si copii cu ele. La noi nu cred ca exista...... statistici in acest sens ;D 
Noi o luam usurel: intai s-a dezincriminat adulterul. Va amintiti ce discutii au fost? Cum s-au umplut ecranele de preoti care, evident, erau contra, ca e pacat de la Dumnezeu?! Dar si parlamentarii sunt oameni: Dumnezeu cu cele sfinte si noi cu cele lumesti. Cei mai deschisi au fost cei maghiari - o reprezentanta a lor a declarat atunci ca cel mai mare pacat al barbatului este sa refuze femeia care-l doreste si ca adulterul este adesea o chestiune care nu poate fi controlata - este o problema hormonala; te indragostesti si nu-ti mai poti controla relatia.
PS: nu pledez pentru, vreau sa spun doar ca degeaba era in Codul Penal, intrucat era aproape imposibil de probat. Doar daca persoana potrivita te prindea in fapt cu persoana nepotrivita, ca-n bancul ala. Si sa fi avut si martori  ;D   La fel si cu monogamia - cred ca in cateva zeci de ani se va duce si asta pe apa sambetei!  ;D  N-o sa mai traiesc eu pana atunci!  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #237 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 11:23 »
slava Domnului ca nici eu n-apuc  :o

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #238 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 11:43 »
adica unu cu mai multe sau una cu mai multi? :o fereasca-ne Sfantul!
Doamne-ajuta! ca nici eu n-apuc.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #239 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 12:36 »
Mai, dar spaimosi mai sunteti!  ;D  Mai ales tu, Silviu: vai si-amar de capul tau sa ai cate o tailandeza la fiecare extremitate!  ;D
Io ziceam de teorie, de ce scrie la carte, la lege. Altfel, voi nu va uitati in jurul vostru?!  ;D  Izista in fapt, dar inca nu sa izista in drept!

Hai, curaj!  ;D  :P  ;D  :P

(Am o cunostinta care inca se mai vede cu fostul sot. Si ii zic: pai bine, dar el e insurat de tz ani cu secretara! Ea: pai si ce are?!  :o )