Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279585 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #255 : Joi, 09 Februarie 2012, 22:20 »
 :2funny: Ia uite ce fac eu... Rad de una singura pe forum in loc sa-mi termin bagajele pentru Praga...
Si eu as fi curioasa sa aflu parerea psihologului (desi o sa astept pana miercuri, cand revin in tara), dar pun pariu ca o sa fiti/fim dezamgiti. Acel psiholog a patruns - daca a patruns - in mintea unui barbat. Si cu o floare nu se face primavara... nici iarna cu un fulg.
Concluzionand opiniile, reiese ceva foarte interesant. Eu ziceam acolo de 99% dintre cupluri, ori noi vorbim aici de acel 1%, adica de exceptii. Oricum cuplul "traditional" este intr-un declin vertiginos in Europa (mai putin la noi, dar o sa vina, cand o sa se atinga un prag critic, nu la 1%).

In ce ma priveste, am parte de 100 x mai multa afectiune acum (de la afectiunea familiei, copiilor la scoala si, uneori, chiar si afectiunea acelor barbati care initial vor sex si pe urma se indragostesc, desi n-aveau nici cea mai mica intentie) decat am avut vreodata in 15 ani de casnicie.
Cu toate acestea, acum ca stiu ce nu mai vreau, am incercat sa aflu ce vreau... si oricat pare de "extraterestru", daca ni s-ar intampla acel 1%, nu cred ca ar fi cineva aici care sa prefere sa ramana single.  :buck2:

Sunt convinsa ca toti vorbim de acei ceilalti 1%, pe baza unei logici foarte simple: oamenii impacati cu ei insisi, chiar si singuri, sunt nu numai putini, dar si "vanati" instinctiv in mod predominant de celalalta categorie, 99%, prin legea compensatiei. Toti simtim nevoia sa "crestem" printr-o relatie, nu sa stagnam sau sa dam inapoi... Unii insa (majoritatea) nu inteleg sa creasca prin ei insisi ca sa aiba intai ce oferi si pe urma ce cere (ba unii mai confunda cresterea si cu aceea a contului din banca) si au nevoie de "carje" pentru asta... asa ca in loc sa-si caute jumatatea isi cauta un fel de 3/4 sau chiar 9/10 ca sa se simta oameni intregi. Cine ii poate duce "pe val" decat cineva care il urca deja? Atentie insa la raportul de forte... uneori nu fac fata si nu reusesc in final decat sa traga inapoi, cu "carja" cu tot...  :-\

Eu ajunsesem sa-mi pun problema la un moment dat daca nu e ceva in neregula cu mine, avand in vedere ca "atrageam" un fel de tipar care se dovedea a fi exact opusul a ceea ce-mi doream de fapt. Pana cand mi-am dat seama ca da, era ceva cu mine... ei stiau ce vroiau (chiar daca ce vroiau ei era dezavantajos pentru mine). Eu nu.

Am o propunere. Hai sa nu ne mai simtim niste paria pentru ca suntem altfel decat marea masa... si hai sa nu ne mai lasam culesi pe post de carja emotionala de oricine ne arata putina afectiune.  ;)
Decat asa... eu votez single for life... si zau daca are de ce sa-mi para rau!  :coolsmiley:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #256 : Joi, 09 Februarie 2012, 22:33 »
1. succesuri la bagaje  ;D si petrecere minunata la Praga.

2. protestez impotriva nedreptului procent de 1%!!  :) eu nu cred ca e chiar asa.... as spune ca cel putin 20% din cupluri sunt, daca nu "superbe", in orice caz destul de aproape de o situatie fericita in care avantajele "echipei" sunt net superioare dezavantajelor ei.
eu am avut parte de afectiune in cuplu; poate de aceea am o viziune ceva mai pink in privinta formulei discutate.

3. absolut. nevoia de afectiune nu trebuie absolut deloc a te impinge pe carari gresite sau infundate. aici suntem de acord. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #257 : Joi, 09 Februarie 2012, 22:41 »
Multumesc!

2. protestez impotriva nedreptului procent de 1%!!  :) eu nu cred ca e chiar asa.... as spune ca cel putin 20% din cupluri sunt, daca nu "superbe", in orice caz destul de aproape de o situatie fericita in care avantajele "echipei" sunt net superioare dezavantajelor ei.

Bine, atunci 1% sunt superbe si 19% sunt destul de aproape.  :) Iar "destul de aproape" poate sa insemne ca exista o gradatie a compromisului. Nu exista lucruri normale sau anormale in cuplu la modul general, ci compromisuri rezonabile si inacceptabile la modul personal. :P

Gradatii mai pot exista o gramada... pana pe la vreo 50% (proportia spre care tinde singles in Europa).

[/i]

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #258 : Joi, 09 Februarie 2012, 22:50 »
si eu as fi tare curios. Daca a reusit un psiholog sa intre in mintea barbatului inseamna ca a reusit sa intre si in mintea femeii.
da, a reusit sa intre da' a iesit repede. unul a reusit sa stea mai mult si la final a tras concluzia: dupa 30 de ani de studiu asupra femeilor, mai am de rapuns la o singura intrebare - ce vrea de fapt o femeie? :-\ ???

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #259 : Joi, 09 Februarie 2012, 23:04 »
viata noastra e sub semnul compromisului, chiar si single fiind. chiar daca nu "cedezi" in favoarea celuilalt, oricum nu faci numai ce doresti... compromis "comiti" si cand mergi la serviciu fara chef, chiar si cand  te scoli sa-i deschizi usa pisicii desi esti aproape adormita....etc. Ai putea numi compromis si renuntarile pe care le faci in favoarea copilului tau... dar cat de mult iti daruiesc aceste renuntari....
si-apoi, cand tii la cineva nu este atat de mare lucru sa lasi de la tine: "compromis" e un termen cu substrat coercitiv prea pronuntat.
deci ajungem iar la conditiile de baza: afectiune, incredere, prietenie.... daca ele sunt, toate "renuntarile" in favoarea celuilalt sunt un pret care nici nu mai prea conteaza. si, repet, poate exista libertate si in cuplu fiind.
stiu, stiu, ma trimiti iar la 1% ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #260 : Joi, 09 Februarie 2012, 23:12 »
ce vrea de fapt o femeie? :-\ ???

haideti sa-i satisfacem curiozitatea lui Silviu.

1. (la egalitate) afectiune (si manifestari ale ei), empatie, onestitate, prietenie
2. calm, comunicare (nu-i deloc usor sa traiesti cu un mut introvertit :) ), umor, disponibilitate, ajutor

si (toate) astea de la cineva care este, bineinteles, inteligent, bun, cu caracter, onest, amuzant, cu bun simt si buna crestere  ;D

ce mare lucru?  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #261 : Joi, 09 Februarie 2012, 23:47 »
desigur, ma refeream la ce vrea o femeie (sau o anumita categorie de femei) in cuplu.
ca altfel, vrea multe, multe, multe altele. ;D

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #262 : Vineri, 10 Februarie 2012, 00:19 »
... si barbatii ar trebui sa traga concluzia ca nu sinteti deloc pretentioase  >:D

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #263 : Vineri, 10 Februarie 2012, 09:57 »
haideti sa-i satisfacem curiozitatea lui Silviu.
nu sunt o persoana curioasa.
Citat din: micaela
1. (la egalitate) afectiune (si manifestari ale ei), empatie, onestitate, prietenie
2. calm, comunicare (nu-i deloc usor sa traiesti cu un mut introvertit :) ), umor, disponibilitate, ajutor

si (toate) astea de la cineva care este, bineinteles, inteligent, bun, cu caracter, onest, amuzant, cu bun simt si buna crestere  ;D

ce mare lucru?  ;D
poate sa arate si bine? adica sa fie un tip dragut/frumos? ??? sau asta nu conteaza si te multumesti doar cu frumusetea interioara?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #264 : Vineri, 10 Februarie 2012, 10:09 »
nu sunt o persoana curioasa. (si imediat dupa aceea)
poate sa arate si bine? adica sa fie un tip dragut/frumos? ??? sau asta nu conteaza si te multumesti doar cu frumusetea interioara?

pai ori esti, ori nu esti curios? ca amandoua odata e patologie.  ;D

nu m-am dat niciodata in vant dupa "frumosi" incadrabili in tipare verificate: Brad Pitt ori George Clooney style. Sigur ca oarece armonie in trasaturi face gustului meu placere  :) ca am simtu' estetic la purtator, da' e mult mai important ce transmite omul, ce atitudine are, cat de vie inteligenta si onesta-i e privirea. a, si-l prefer inalt. :)
sigur, nu erai curios, da' zic.  :P

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #265 : Vineri, 10 Februarie 2012, 10:09 »
Citat din: saturnianul
Barbatii care au acesti tip de abordare, de fapt nu vor nimic altceva de la femeia respectiva decit sex. Punct.
extraordinar! ai dracului mai sunt barbatii astia >:( cum se gandesc ei numai la placerile carnale, in timp ce femeile nici nu vor s-auda de asa ceva.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #266 : Vineri, 10 Februarie 2012, 10:22 »
... si barbatii ar trebui sa traga concluzia ca nu sinteti deloc pretentioase  >:D

barbatii pot trage ce concluzie doresc ei, ca-i democratie.  ;D Atrag doar atentia ca ce se cere mai sus e numa' si numa' in limitele normalitatii si ale pertinentei. n-a pretins nimeni IQ 200, muschi de Schwartzeneger (asa s-o scrie?) sau ochi verzi cu picatele albastre.  :D

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #267 : Vineri, 10 Februarie 2012, 10:26 »
pai ori esti, ori nu esti curios? ca amandoua odata e patologie.  ;D
draga domnisoara, nu eu am intrebat dupa 30 de ani de studiu "ce vrea de fapt o femeie?". dar daca tu m-ai citat, ca si cand intrebarea imi apartinea, ti-am raspuns ca nu sunt curios. io unul m-am lamurit ce vor femeile.
si b. ca tot ai adus vorba de patologie, tu ai cel putin 10 mesaje in care ne spui ca esti misandra, adica ai o repulsie patologica fata de barbati ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #268 : Vineri, 10 Februarie 2012, 17:28 »
Domnisorule draga, mai (se) exista o denotatie a termenului, nepatologica, referitoare la convingerea ca sexul opus e inferior. iar io nu m-am declarat niciodata ca fiind misandra complet, ci numai "usor misandra" si nu cu referire la toti barbatii ci la o strivitoare majoritate becalian-vangheliana.  :) Si nu e vorba de repulsie ci de o oarece dificultate in a pretui anumite exemplare masculine din categoria anterior evocata; adica aceea "care este" fara caracter si educatie. :D
altfel, pretuiesc maxim barbatii inteligenti, buni si bine-crescuti. daca mai au si simtul umorului, pot cadea si in adoratie.  ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #269 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 00:53 »
extraordinar! ai dracului mai sunt barbatii astia >:( cum se gandesc ei numai la placerile carnale, in timp ce femeile nici nu vor s-auda de asa ceva.

Tinind cont doar de fraza mea scoasa din context, as fi raspuns acelasi lucru ca si tine. Deci trecem peste  ;D
Oricum, admir priceperea ta de a te face ca nu pricepi  :coolsmiley: