Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279357 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #270 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 09:09 »
azi ma simt concisa, asa ca o sa raspund temei cu un singur cuvant: calitate.
sintetic fiind spus, e mai bine intr-un cuplu de calitate, dar daca nu ti-e dat, atunci e preferabila o singuratate de calitate.  ma contrazice cineva?:)

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #271 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 09:19 »
Tinind cont doar de fraza mea scoasa din context, as fi raspuns acelasi lucru ca si tine. Deci trecem peste  ;D
Oricum, admir priceperea ta de a te face ca nu pricepi  :coolsmiley:
am inteles, dom'ne, ca tu tratezi problema profund ::)
azi ma simt concisa, asa ca o sa raspund temei cu un singur cuvant: calitate.
sintetic fiind spus, e mai bine intr-un cuplu de calitate, dar daca nu ti-e dat, atunci e preferabila o singuratate de calitate.  ma contrazice cineva?:)
ce inseamna cuplu de calitate?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #272 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 09:25 »
calitatea si-o defineste fiecare, dupa propriile-i criterii interioare. :P
tre' sa plec; altfel te-as fi luminat  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #273 : Miercuri, 29 Februarie 2012, 23:20 »
Vorbeam adineauri la telefon cu niste prietene de-o viata...
Una dintre ele e la 30 si, alta la 40 si, single pana acum. Le spusesem eu mai demult de SC, dar au zis ca a venit timpul sa incerce sa-si construiasca si sa mentina o relatie de cuplu. Buuun... dar:
Prietenul celei dintai e la munca in Franta. S-au cunoscut initial pe net, pe urma si in real, dar nu au stat niciodata mai mult de o saptamana impreuna. Se vad de cateva ori pe an, iar in restul timpului isi "negociaza" viitorul impreuna la telefon si pe mess si sufera ca nu pot face asta in direct.
A doua trage de ea ca sa pastreze o relatie cu un barbat cu 14 ani mai tanar (asta mergand pana la a ignora sms-urile de la necunoscute de pe mobilul lui si a-l da afara din casa cand el "sare calul"... iar daca se cearta, ea merge in vacanta tot cu grupul de prieteni dinainte, ca single).
Stand cu ceasurile de povesti (eu pe post de "consilier", ca aia care are in spate o casnicie de 15 ani), nu fac decat sa imi mai confirme inca o data (daca mai era nevoie) ce NU mai vreau de la viata... Cred ca as vrea, mai degraba, sa ma indragostesc...  :buck2:

Si ma intreb... oare hotararea de a nu mai fi single chiar se ia asa, doar fiindca "ar fi cazul", "a venit timpul" etc. sau se ia cand ai cu cine si ai de ce? Cati dintre noi suntem oare dispusi (sau pre-dsipusi, genetic si social) la astfel de compromisuri? "Motivatia" este (pe langa aceea de a fi in rand cu lumea) ca "trebuie sa ma tina si pe mine un barbat noaptea in brate". Merita?!  :-\

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #274 : Vineri, 02 Martie 2012, 00:05 »
Poti face si asta, sa decizi ca ti-ai incheiat singuratatea. Insa nu stiu ce castigi si cat de bine iti faci. Eu zic ca rabdarea si un pic de noroc pot face treaba mai buna.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #275 : Vineri, 02 Martie 2012, 08:52 »
m-am gandit la cele doua exemple ale tale Caroline...practic ele sunt mai mult singure...dar cred ca totul e la nivel mental...sa stie ele ca "acolo" au pe cineva ... si nu e numai exemplul lor ...

nu stiu sum stati voi cu timpul, dar eu de la 9 la 22 sunt ocupata si nu ajung acasa nici in wek...ma intreb unde ar mai incapea cineva?... cred ca depinde foarte mult de ceea ce faci, de cum te organizezi, de cat anturaj ai, de cate prietene ai, cat iti ocupa si familia extinsa, jobul, hobbyurile, sportul, copii eventual daca ai si esti single .... si dupa toate astea cand ajungi acasa nu iti mai trebuie altceva decat un pat  :) ...

cine are mai mult timp la dispozitie cred ca resimte lipsa unui partener mai mult ...

vara mea e despartita de multi ani , acum are 42 de ani si are si ea un copil ... cat a trait matusa mea si se ocupa aproape de tot, mai putin lectiile cu copilul tot bazaia si ea sa isi gaseasca pe cineva ... de cand a murit matusa-mea si se ocupa de tot plus sala + firma+ vrea sa-si faca si un cabinet de psihoterapie + ingrijirea personala + mai o carte, un goblen , aproape ca se ruga ca taman acum sa nu apara cineva ca nu ar avea timp nici sa-i spuna buna dimineata!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #276 : Vineri, 02 Martie 2012, 09:38 »
Citat din: caroline
A doua trage de ea ca sa pastreze o relatie cu un barbat cu 14 ani mai tanar (asta mergand pana la a ignora sms-urile de la necunoscute de pe mobilul lui...
pei, una la mana: ea citeste sms-urile de pe mobilul lui? :o si b) sunt necunoscute pentru ea, da' cred ca el le cunoaste ???

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #277 : Vineri, 02 Martie 2012, 11:09 »
intrebare: de ce citeste acea femeie sms-urile din telefonul barbatului!? n-are ce cauta in telefonul lui!  :knuppel2:

 in primul rind asta e o incalcare a privacy-ului care in mod normal ar trebui sa existe chiar si intr-un cuplu si in al 2 lea rind denota o lipsa de incredere (din partea ei), lucru care nu e sanatos intr-o relatie ...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #278 : Vineri, 02 Martie 2012, 12:25 »
intrebare: de ce citeste acea femeie sms-urile din telefonul barbatului!? n-are ce cauta in telefonul lui!  :knuppel2:

 in primul rind asta e o incalcare a privacy-ului care in mod normal ar trebui sa existe chiar si intr-un cuplu si in al 2 lea rind denota o lipsa de incredere (din partea ei), lucru care nu e sanatos intr-o relatie ...

subscriu numai partial. sunt absolut de acord ca e urat, urat sa cotrobai in lucrurile cuiva, fie el si partener si ca asta denota lipsa de incredere si ca ea, neincrederea, este un factor major de dinamitare a relatiei, insa am o intrebare: de ce ar avea cineva ceva de ascuns? Asta inseamna ca celalalt furnizeaza motive reale de neincredere si, poate fara sa fie o persoana indiscreta, doamna aceea vrea pur si simplu sa se lamureasca cu cine are de-a face. desi intr-o maniera neeleganta, vrea sa-si confirme ceea ce multe alte semne, inclusiv intuitia ii graiesc: ca individul e un personaj neserios care nu merita increderea, dragostea si timpul vietii ei.
increderea se mai si merita, uneori se mai si castiga.... ::) a sta intr-o banuiala nesanatoasa cu un individ alunecos si nedispus la discutii deschise, oneste, ale carui atitudini si fapte graiesc despre duplicitate, este iarasi nociv pentru o relatie. mai bine fara...

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #279 : Vineri, 02 Martie 2012, 13:41 »
...plus ca daca stai langa un asemenea berbec care nu e in stare nici maca sa...piarda niste sms-uri (nu mai zic de altele...mai evidente), apai clar ca nu merita; cel putin sa fie inteligent (si atent macar), nu?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #280 : Vineri, 02 Martie 2012, 13:52 »
eh...daca e nevoie de acest "macar", din pedevedeul meu, personajul nu merita oricum.... duca-se.  :P

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #281 : Vineri, 02 Martie 2012, 14:18 »
...plus ca daca stai langa un asemenea berbec care nu e in stare nici maca sa...piarda niste sms-uri (nu mai zic de altele...mai evidente), apai clar ca nu merita; cel putin sa fie inteligent (si atent macar), nu?

tocmai faptul ca le face pierdute mi-ar intari convingerea in neincredere ;D
alea evidente ... miros de la o posta :knuppel2:
si apoi, cand lucrurile se intampla "la lejer", tot lejerul le rezolva
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #282 : Vineri, 02 Martie 2012, 14:34 »
Imi pare rau, nu m-am exprimat corespunzator. In acceptiunea mea, insemna ca respectivele mesaje sa dispara fara a ridica nici un fel de banuiala (sa le stearga rapid, dupa ce le-a primit). Daca tot o insela, barem sa fi avut bunul simt sa o faca impecabil, fara ca ea sa fi avut vreo suspiciune. Daca nu esti in stare, mai bine te lasi pagubas din start pentu ca vor suferi oameni nevinovati.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #283 : Vineri, 02 Martie 2012, 14:38 »
am inteles ce-ai spus. dar daca era nevoie sa fie "inteligent" si sa stearga diverse semne, inseamna ca inseala, deci...  "go with the wind!" :)
nu-i mai sanatos si mai relaxant sa fie un om ok si sa-si poata arunca telefonu' pe masa, fara griji?  ;D
glumesc. tre' sa fug, ca as mai zice cate ceva pe tema... :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #284 : Vineri, 02 Martie 2012, 14:46 »
Ba da, ba da! Pana la urma cea mai buna minciuna tot adevarul ramane.