Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279179 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #285 : Vineri, 02 Martie 2012, 15:20 »
Citat din: micaela
Asta inseamna ca celalalt furnizeaza motive reale de neincredere si, poate fara sa fie o persoana indiscreta, doamna aceea vrea pur si simplu sa se lamureasca cu cine are de-a face.
pai e clar cu cine are de-a face. cu un unul care e cu 14 ani mai tanar. ea are 40, el are 26. cand aveam 25 - 26 de ani, am fost si eu cuplat cu o tipa de 36. noroc ca nu existau mobile pe vremea aia :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #286 : Vineri, 02 Martie 2012, 19:36 »
pai e clar cu cine are de-a face. cu un unul care e cu 14 ani mai tanar. ea are 40, el are 26.

si-asta-i drept. si-a asumat o relatie cu potential inalt de inalta tradare   :D

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #287 : Vineri, 02 Martie 2012, 21:51 »
 ;D Unde dai si unde crapa! Imi place... toti reprezentantii genului masculin nu au fost impresionati de altceva decat de SMS-uri.  :2funny:
Fetelor, de ce le tot dam apa la moara? Ati incercat vreodata sa ganditi si sa va comportati cum fac barbatii intr-o relatie? Eu am incercat... e foarte comod.  Glumeam... >:D

In fond, nimeni nu e stapan pe corpul altcuiva, cu atat mai putin pe mintea acestuia. Atunci cand decizi sa fii cu cineva, spui ca ii dai inima, nu? Eu nu-s geloasa decat daca el se indragosteste de altcineva pe bune... stiu ca doar atunci am pierdut si ca nu mai e nimic de facut. Pe corp sau pe minte nu sunt geloasa... nu prea conteaza separat. Nu poti dori pe altcineva si nici macar cu gandul nu te poate obseda altcineva atata vreme cat iubesti. :angel:

Ca sa mai raspund unei intrebari de mai sus, exemplele mele sunt femei de cariera si cu multi prieteni, chiar daca fara copii, dar legate de familia lor, de care se si ingrijesc. Nu este pentru ca nu au ce face ci din cauza acelei presiuni de care vorbeam, ca trebuie sa ai pe cineva. Drept pentru care fac aceste eforturi cu toate ca sunt si foarte ocupate.

Ideea in care am intrebat eu era ca de fiecare data ele ma intreaba pe mine daca mi-am "refacut viata" sau daca mai sunt cu x... Eu le zic ca nu mai sunt cu nimeni doar asa ca sa fiu (am avut si eu o perioada de-asta de panica dupa divort), dar ca poate tocmai de aceea viata mi-o tot refac de cand am divortat...  Ele insa nu par sa inteleaga punctul meu de vedere. Pe undeva, e de asteptat si modul lor de gandire pentru cineva care NU a mai avut pana acum vreo relatie mai lunga de cateva luni pana la o anumita varsta, dar... Eu chiar imi puneam serios intrebarea (si vroiam sa stiu si alte pareri) DACA au dreptate sau nu. Apreciez ca unele raspunsuri au fost la obiect. Dar cine are dreptate?

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #288 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:08 »
intrebarea trebuia s-o pui pe topicul de chinuit neuronu'  ^-^

fiecare are dreptatea lui, din punctul de vedere al propriului sistem de valori pe care-l socoteste ca punct de reper ...
genetica e de vina!  :2funny:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #289 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:18 »
Pai din cate am observat eu, in majoritatea cazurilor, femeile au o mare groaza de singuratate! Asta poate fi un raspuns la intrebare. Cu toate ca alegerea unui partener, tocmai pentru a scapa de stigmatul de femeie singura (si acum sa nu-mi spuneti ca femeile nu tin tin cont de "gura lumii"), multe fac greseala de a-si alege (prea repede? si prea superficial?) un partener. Si sa nu-mi spuneti ca nu e asa.  Femeile chiar se tem  de singuratate (ce mi se pare stupid : ar trebui sa se teama de greselile pe care le fac atunci cand se grabesc, nu de o eticheta aplicata de folclorul turmei).


1.Ceea ce am afirmat este o generalizare.
2.Situatia prezentata se poate aplica si unei bune parti a populatiei masculine (exceptand ideea cu teama de singuratate. Si ca sa fiu misogin pana la capat, se pare ca la noi teama de care vorbeam e inlocuita de lejeritate. Pe barbati aceasta problema incepe sa-i apese cu adevarat numai dupa ce trec de o anumita varsta - inaintata-)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #290 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:31 »
As avea o singura obiectie aici: cel putin eu am cunoscut mai multi barbati decat femei - ca prieteni, printre relatiile mele - care se tem de singuratate. Un barbat sufera mai mult decat o femeie dupa o despartire, unii fac mai multe "proiectii" (a doua nu e niciodata atat de buna ca prima), iar altii chiar declara ca toti anii petrecuti de la divort fara o relatie sunt ani pierduti... desi au copii din casnicia anterioara, au o cariera, au avut in acest timp niste realizari, au oricand relatii pasagere, ba s-au mai si indragostit din cand in cand, dar le-a trecut etc. Nu zic asta ca sa ma dau misandra... pana si aici pe SC exista cel putin de 3 ori mai multe femei decat barbati care accepta si declara faptul ca sunt single.  :coolsmiley:
Prietenele mele erau doar exceptia de neinteles pentru mine.
Dar cred ca m-am prins... Atat in cazul barbatilor, cat si al femeilor, cand tu ai chef doar de ceva lejer si dai de cineva care te ia in serios, in mod sigur acel cineva este obsedat de singuratate.  ;D
Mai departe nu mai argumentez ca daca n-ajung pe "Intrebari de chinuit neuronu' , sigur ajung pe "Razboiul sexelor."  :tickedoff:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #291 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:39 »
Nu stiu daca sufera mai mult insa se refac mai greu. Treaba cu "ai chef de ceva lejer si..." din pacate am intalnit-o si eu (si subscriu la ce spui)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #292 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:42 »
Bitek, parca erai "misogin"...  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #293 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:49 »
hm.
o fi adevarat ca femeilor nu le prea place singuratatea dar de temut...n-as mai prea zice... culmea e ca ajungi sa te obisnuiesti atat de mult cu libertatea si relaxarea statutului de single incat te sperie mai mult ideea de a mai fi intr-un cuplu, de a mai face efortul unei armonizari intre doua entitati diferite si deja mult mai putin maleabile decat in tinerete.
cat despre "gura lumii", n-am simtit-o si nici nu m-a preocupat, poate pentru ca am capatat statutul de single la o "anumita varsta" si din alegere proprie.
nici  aruncarea-ntr-o relatie, aiurea, numai ca sa "am pe cineva" nu mi-e in fire. si nici altor destule femei nu le e, din cate am mai vazut. ba, mai mult, vad ca destule isi ridica stacheta tot mai sus (nu zic neaparat ca e bine) si prefera sa fie singure decat in compromisuri nefericite.
Opinia ta bitek cred ca ar fi fost mult mai aproape de realitate acum vreo 10 ani :), cand mentalitatea doamnelor era inca tributara vechilor modele sociale. lumea si odata cu ea femeile s-au transformat foarte mult, intr-un singur deceniu.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #294 : Vineri, 02 Martie 2012, 22:58 »
E adevarat, dar la fel de adevarat este ca opinia aceea se aplica si acum, insa pe segmente (procentaje) de populatie. Ceea ce am observat eu este ca majoritatea barbatilor chiar mizeaza pe acest segment, crezand ca cel mai bun lucru pe care il pot oferi este sa ofere femeii acel "statut" de cuplu, indiferent de conditii.
Nu generalizez si nu teoretizez... am intalnit cazuri in care mergeau pana la a crede ca a oferi doar servicii sexuale de calitate unei femei singure la 40 de ani este suficient ca sa fii tinut pe palme o viata, eventual si pe casa si masa. Si viceversa, unele femei sunt in stare de orice pentru un blid de mancare si-un acoperis deasupra capului... daca e sa vorbim despre majoritati la ambele sexe.
Ce ne facem insa cu minoritatea... noastra?  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #295 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:06 »
da, e gresit a generaliza in vreun fel. sunt cazuri si cazuri...
minoritate sau nu, eu pariez pe noi.  :) recunosc, nu-mi place singuratatea, dar nici trairile unei relatii nepotrivite nu-s o fericire. daca nu voi avea norocul sa aflu relatia de calitate pe care mi-o doresc, prefer singuratatea careia ma voi stradui sa-i pun in valoare aspectele pozitive.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #296 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:11 »
Bitek, parca erai "misogin"...  ;)
Pai sunt. Insa adevarul e adevar.

Cat despre SC, uite o intrebare (de troll si nu prea): exista singles in SC care nu sunt singles?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #297 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:17 »
bitek, nu o data am remarcat ca avem opinii similare, da' mai constat ca si tu esti misogin, cum si io sunt misandra  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #298 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:18 »
pai trebe si din astia, nu? altfel ce farmec ar avea viata? ar fi prea simpla... ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #299 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:22 »
pai da.  >:D