Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279040 ori)

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #300 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:27 »
Cat despre SC, uite o intrebare (de troll si nu prea): exista singles in SC care nu sunt singles?
e foarte probabil. sa ridice doua degete in sus cine nu e single.  :)
eu recunosc, am intrat in SC nefiind single, ca sa ma ajut sa ma rup dintr-o relatie care nu era ce trebuia. si mai recunosc ca m-a ajutat foarte mult. am reusit.  :) or mai fi si altii

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #301 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:32 »
Daca sunt sau nu (in afara de admin), nu e treaba mea sa fiu troll.  :P
Cat despre misogini si misandre, subscriu... victoria n-are nicio valoare daca e prea usoara.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #302 : Vineri, 02 Martie 2012, 23:37 »
 
Daca sunt sau nu (in afara de admin), nu e treaba mea sa fiu troll.  :P
...

Normal ca nu e . E a mea!  :D ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #303 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:00 »
bitek, din cauza primaverii ai inmagarait?  ;D ;D

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #304 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:13 »
.....hm...cam mult se boceste aici de singuratate....gata hai sa trecem la actiune... :),vb serios

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #305 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:21 »
auzi tu vaitaturi?  :D
si cum vezi tu actiunea de killareala a singuratatii?

in alta ordine de idei, vezi ca tocmai e in curs transferul de foto de la Bran catre tine si Anca. Mariei i le-am trimis deja. daca le mai vrea cineva, sa graiasca si sa-mi dea adresa de mail.  :)

ah. Delia, iti trimit si tie, imediat.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #306 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:30 »
bitek, din cauza primaverii ai inmagarait?  ;D ;D

Probabil. Cert e ca ma regasesc cumva. ;D si in avatar si in motto...mda, will be a goood year  :).

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #307 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:43 »
deci esti si inmagarit si inmugurit.  ;D
cum stii ca va fi un an bun? daca ai ghioc imprumuta-l si altora.  ;D

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #308 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:50 »
auzi tu vaitaturi?  :D
si cum vezi tu actiunea de killareala a singuratatii?

pai sunteti suficienti membri in bucuresti ca sa nu fiti singuri una,si apoi mai este o solutie fa ti un amant pana cand vei descoperi marea iubire, :)vb serios

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #309 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 00:55 »
[pai sunteti suficienti membri in bucuresti ca sa nu fiti singuri una,si apoi mai este o solutie fa ti un amant pana cand vei descoperi marea iubire, :)vb serios

 ;D ;D ;D ti s-a parut ca as avea nevoie?
prefer sa dansez.  ;D

s-a terminat transferul. am trimis linkul si celorlalti, la adresele de la Nic. noapte buna.  :)

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #310 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 01:03 »
...scuza mi '' aluzia fina'' :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #311 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 15:22 »
Cred ca ar trebui sa definim ce inseamna single... Din start, nu inseamna cineva care se simte singur, indiferent ca este sau nu... parca asa e definit proiectul SC, nu?  :P Un punct exclus.
Al doilea: amanti pentru reglare hormonala (si de orgoliu) nu inseamna ca nu mai esti single. Atata timp cat nu ai pe cineva (astfel incat sa nu mai ai timp nici de forumul SC, dar nici de amanti), iti rezolvi problemele existentiale tot singur, iei hotarari legate de viata ta si a copilului tau (daca il ai) tot singur, iesi in timpul liber si in concedii tot cu prietenii (de pe SC sau altii), in concluzie, esti single. Eu ma simt - deocamdata - foarte confortabil asa cum sunt. Are cineva alta parere despre sine ca single pe-aici?  :faint:

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #312 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 17:22 »
Cred ca ar trebui sa definim ce inseamna single... Din start, nu inseamna cineva care se simte singur, indiferent ca este sau nu... parca asa e definit proiectul SC, nu?  :P Un punct exclus.
Al doilea: amanti pentru reglare hormonala (si de orgoliu) nu inseamna ca nu mai esti single. Atata timp cat nu ai pe cineva (astfel incat sa nu mai ai timp nici de forumul SC, dar nici de amanti), iti rezolvi problemele existentiale tot singur, iei hotarari legate de viata ta si a copilului tau (daca il ai) tot singur, iesi in timpul liber si in concedii tot cu prietenii (de pe SC sau altii), in concluzie, esti single. Eu ma simt - deocamdata - foarte confortabil asa cum sunt. Are cineva alta parere despre sine ca single pe-aici?  :faint:

pai, cam asta inseamna sa fi single ...

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #313 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 19:23 »
uite ce am gasit in DEX pentru singur(single):

SÍNGUR, -Ă, singuri, -e, adj. 1. (Despre oameni) Care nu este însoțit de nimeni, fără nici un tovarăș, fără altcineva. ♦ Singuratic (1), solitar, izolat, retras; părăsit. 2. Prin forțele sale, fără ajutorul, intervenția, îndemnul, voia cuiva; din proprie inițiativă. ♦ De la sine. 3. (Precedând substantivul) Numai unul; unic. Singurul drum spre oraș. ♦ (În construcții negative) Nici un. Nu putea articula un singur cuvânt. ♦ (Adverbial) Numai, doar. Singur tu nu mi-ai plăcut. 4. (Determină subiectul sau obiectul; uneori ține locul numelui) (Eu sau tu, el etc.) însumi (însuți, însuși etc.) chiar cu (sau tu, el etc.) în persoană. Am eu singur grijă. – Lat. singulus.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de IoanSoleriu | Semnalează o greșeală | Permalink

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #314 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 20:09 »
Cum remarca si Gigi pe un alt topic, traducerea ca singur in romana nu face diferenta dintre single si lonely, in engleza. Sa zicem ca nu suntem singuri, ci solitari... si solidari. Asa e mai bine?  :-[