Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278964 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #315 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 20:14 »
mie imi place foarte mult ce postati voi si Micaela si mai ales Caroline ,recunosc ca mi am dat cu parerea nu intr un moment de meditatie ci unul de agitatie so go ahead ......

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #316 : Sâmbătă, 03 Martie 2012, 20:25 »
Mie, cel putin, nu-mi place sa vorbesc singura, asa ca go ahead, you too, all.   :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #317 : Marți, 06 Martie 2012, 11:43 »
Pai daca esti single si totusi ai o "relatie hormonala", nu prea mai esti single ...esti un fel de single gri (ca tot nu disting io nuanta asta  :fight:). Iar din punctul meu de vedere, situatia asta e extrem de  nociva. Fiindca iti confera o falsa siguranta (siguranta si detasare care exista intr-o relatie normala) si iti inchide posibilitatea de a mai gasi pe altcineva -disponibil/single. Nu iti mai bati capul daca e ceva "caldut". Ceea ce spun aici nu e vreo elucubratie de-a mea, am vazut-o in viata de zi cu zi la cineva foarte apropiat. Drept pentru care (vazand ce se intampla) am decis sa nu incerc vreodata asemenea varianta desi tentatia e mare.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #318 : Miercuri, 07 Martie 2012, 01:49 »
Nu stiu de ce, dar eu am impesia ca varianta "calduta" am incercat-o mai toti, macar pentru un timp.
Revin la ce spuneam mai devreme, singur te poti simti oricand chiar si cand nu esti single. Singuratatea - parerea mea - nu este un statut social, ca acela de single, ci un sentiment, o emotie: te simti singur sau nu, indiferent de statutul social.
Si totusi, nu la asta m-am referit cu "relatia hormonala"... asta tine de atractie (care e un alt sentiment) si de nevoile primare ale omului, nu de cele superioare. Poti simti atractie si fara nevoia de a avea pe cineva si invers. Daca o persoana NU se simte singura, nu face compromisul de a confunda cele doua tipuri de relatii, doar in scopul de a avea sau pastra o relatie cu orice pret.
Iar daca nu esti indragostit, logodit, casatorit... esti single, indiferent de cat de singur te simti sau nu. Dar... toate adevarurile sunt gri. Si cand te gandesti ca exista 'jde mii de gri-uri... >:D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #319 : Miercuri, 07 Martie 2012, 02:16 »
Nu stiu de ce, dar eu am impesia ca varianta "calduta" am incercat-o mai toti, macar pentru un timp.

La mine a fost varianta cu extreme: fierbinte intr-o directie si glaciatiune in rest   oO A fost demult dar nici azi nu stiu sa zic daca m-am fript sau am devenit sloi  |o Ce stiu sigur e ca n-as mai repeta chestia asta  :thumbdown:

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #320 : Miercuri, 07 Martie 2012, 14:28 »
Mda... reactie mult mai normala pentru un barbat decat pentru o femeie. Genetic, femeile pot risca chiar sa moara pentru altul... cel putin matern vorbind. La barbati, spiritul de autoconservare e mai puternic... desi nejustificat. De vreo cateva zeci de mii de ani, nu se mai moare din dragoste.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #321 : Miercuri, 07 Martie 2012, 15:11 »
Caroline, sa inteleg ca femeile se multumesc si cu jumatatile de masura in lipsa de altceva? Anybody? Pentru ca despre asta vorbeam eu cind am spus ca n-as mai repeta chestia respectiva, despre jumatati de masura. Sigur, n-am dat amanunte si asta lasa oarecum lucrurile in aer dar iti spun ca n-are a face cu spiritul de conservare, ci cu a sti ceea ce vrei de la o relatie. Eu asa vad lucrurile :)

Spuneai de varianta "calduta" pe care am incercat-o cu totii. Si sunt de acord, e ceva prin care treci macar o data in viata. Numai ca din ultimul tau comentariu inteleg ca neacceptarea variantei "caldute" ca stare permanenta echivaleaza cu teama de dragoste. Asa sa fie?  :-\

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #322 : Miercuri, 07 Martie 2012, 15:47 »
Mda... reactie mult mai normala pentru un barbat decat pentru o femeie. Genetic, femeile pot risca chiar sa moara pentru altul... cel putin matern vorbind. La barbati, spiritul de autoconservare e mai puternic... desi nejustificat. De vreo cateva zeci de mii de ani, nu se mai moare din dragoste.
Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar suicidurile amoroase se inmultesc pe zi ce trece. :'(

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #323 : Miercuri, 07 Martie 2012, 16:34 »
Raspunsul asta l-am mai primit (ceva incepe sa se repete, un fel de cerc vicios).
Scuze, Saturni, eu asa am inteles. Nu, teama de dragoste (nu de "caldura") este nejustificata. De fapt, teama de orice. Astazi nu se mai moare de teama. In schimb, teama ne impiedica de la multe...

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #324 : Miercuri, 07 Martie 2012, 18:17 »
dar suicidurile amoroase se inmultesc pe zi ce trece. :'(
sincer, nu-i inteleg pe cei care recurg la astfel de gesturi. de ce as alege sa-mi iau viata pt ca X nu-mi impartaseste sentimentele?? de ce mi-as lega destinul si viata doar de un singur om cand suntem atat de multi pe planeta asta? o conceptie gresita pe care o au unii oameni e ca doar un singur om ii poate face fericiti. Din punctul meu de vedere, in fiecare moment al vietii o alta persoana ni se potriveste. Pentru simplul fapt ca evoluam, ca ceea ce voiam acum 5 ani nu-mi mai doresc azi, iar ce sunt azi n-o sa mai fiu peste...3 ani.
Viata e tot ce avem, s-o traim la maxim! :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #325 : Miercuri, 07 Martie 2012, 18:30 »
nu exista un singur suflet-pereche? ???

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #326 : Miercuri, 07 Martie 2012, 18:35 »
ba da, dar pana sa ne intalnim sufletul-pereche avem parte de diferite experiente tocmai ca sa ne cunostem, sa evoluam, iar cand il intalnim sa ne putem bucura de viata alaturi de el  :)
ne intalnim sufletul pereche atunci cand suntem pregatiti, ori pentru a ajunge in acest punct trebuie sa parcurgem niste etape de dezvoltare..
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #327 : Miercuri, 07 Martie 2012, 18:40 »
si daca nu-l intalnim niciodata? :(

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #328 : Miercuri, 07 Martie 2012, 18:53 »
 :) suntem atat de incrancenati sa atingem un anumit rezultat, ca uitam sa observam si sa ne bucuram de drumul pe care il parcurgem pana sa obtinem acel "ceva"....relaxeaza-te si bucura-te de drum (de viata, adica), cand veti fi pregatiti amandoi, va veti gasi intr-un mod sau altul..trebuie doar sa ai credinta ca il vei intalni (sufletul-pereche)...nu pune raul in fata, gandurile se materializeaza mai devreme sau mai tarziu  ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

varsator38

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #329 : Miercuri, 07 Martie 2012, 19:23 »
nu e obigatoriu,sau uneori nu e posibil,chiar daca se gasesc doua suflete-pereche sa si mearga pe acelasi drum in calatoria numita viata...exista si posibilitatea intalnirii dar imposibilitatea convietuirii impreuna...gandindu-ma la cunostiintele mele,pot numara pe degetele unei maini,pe cei care intradevar sunt suflete-pereche si chiar convietuiesc impreuna.
cine are sansa sa-si intalneasca acel suflet pereche,trebuie sa stie sa si aprecieze...