Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279210 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #330 : Miercuri, 07 Martie 2012, 19:26 »
oh! da, incrancenarea, bat-o vina! pai io vreau sa gasesc imediat sufletul-pereche? asta li se poate intampla numai initiatilor. eu trebuie sa ma bucur de sufletele nepereche pe care le intalnesc pe drum, calatorind spre sufletul-pereche :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #331 : Miercuri, 07 Martie 2012, 19:30 »
nu e obigatoriu,sau uneori nu e posibil,chiar daca se gasesc doua suflete-pereche sa si mearga pe acelasi drum in calatoria numita viata...exista si posibilitatea intalnirii dar imposibilitatea convietuirii impreuna...gandindu-ma la cunostiintele mele,pot numara pe degetele unei maini,pe cei care intradevar sunt suflete-pereche si chiar convietuiesc impreuna.
cine are sansa sa-si intalneasca acel suflet pereche,trebuie sa stie sa si aprecieze...
exact.....si nu-l poti aprecia decat atunci cand ai atins un anumit nivel de dezvoltare personala  :)
ideea e sa nu ne auto-limitam gandindu-ne ca n-o sa-l intalnim niciodata....sa avem credinta ca il vom intalni, chiar si pentru o perioada din viata, nu neaparat pentru totdeauna...
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #332 : Miercuri, 07 Martie 2012, 19:46 »
oh! da, incrancenarea, bat-o vina! pai io vreau sa gasesc imediat sufletul-pereche? asta li se poate intampla numai initiatilor. eu trebuie sa ma bucur de sufletele nepereche pe care le intalnesc pe drum, calatorind spre sufletul-pereche :)
asa sa faci, bucura-te de ...calatorie! :D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #333 : Miercuri, 07 Martie 2012, 19:53 »
da, si voi lua toate autostopistele :D

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #334 : Miercuri, 07 Martie 2012, 20:01 »
alegerea iti apartine  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #335 : Miercuri, 07 Martie 2012, 20:57 »
Serios vorbind, daca apuci sa-ti cunosti jumatatea (cea predestinata, cealalta parte a ta, Perechea cu P mare, cum vreti voi sa-i spuna) si traiesti langa ea un timp (ea, ca e feminin substantivul "jumatate", am nimerit-o bine aici) si-ti impletesti viata cu ea si daca, prin absurd sa spunem, aceasta jumatate dispare, atunci cand ea dispare, cam dispare si ratiunea ta de a fi. Asa ca nu m-as grabi sa-i afurisesc pe tipul asta de sinucigasi. Puteti sa ma-njurati, da`mie mi-a placut Romeo si Julieta  si i-am luat in serios, chiar daca sunt o fictiune. Cred (serios) ca exista si iubiri cosmice.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #336 : Miercuri, 07 Martie 2012, 21:51 »
 :applause: :flori:

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #337 : Miercuri, 07 Martie 2012, 22:00 »
Din punctul meu de vedere, in fiecare moment al vietii o alta persoana ni se potriveste.
Daca avem atatea obtiuni de ce suntem asa multi singuri(chiar si in cuplu)?  :-\

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #338 : Miercuri, 07 Martie 2012, 22:31 »
Serios vorbind, daca apuci sa-ti cunosti jumatatea (cea predestinata, cealalta parte a ta, Perechea cu P mare, cum vreti voi sa-i spuna) si traiesti langa ea un timp (ea, ca e feminin substantivul "jumatate", am nimerit-o bine aici) si-ti impletesti viata cu ea si daca, prin absurd sa spunem, aceasta jumatate dispare, atunci cand ea dispare, cam dispare si ratiunea ta de a fi. Asa ca nu m-as grabi sa-i afurisesc pe tipul asta de sinucigasi. Puteti sa ma-njurati, da`mie mi-a placut Romeo si Julieta  si i-am luat in serios, chiar daca sunt o fictiune. Cred (serios) ca exista si iubiri cosmice.

pe moment da, dupa disparitia persoanei iubite nu-ti mai gasesti locul, nu mai vezi niciun motiv pentru care sa traiesti...la mine a durat cam 6 luni sa-mi revin sufleteste, bantuiam, nu traiam...in timp s-a mai estompat durerea, la unele intrebari am gasit raspuns, la altele nu...m-am agatat de copilul meu atunci cand nu mai vedeam niciun motiv pentru care sa traiesc si bine am facut...as fi facut cuiva un bine daca luam atunci cand durerea ma coplesea un pumn de pastile? Sunt convinsa ca nu, as fi facut mai mult rau, dand dovada de egoism si gandindu-ma doar la mine, la durerea mea si la copil deloc.
Daca el a fost sufletul meu pereche sau nu, nu am de unde sa stiu acum, doar la sfarsitul vietii voi putea concluziona asta. Acum spun doar ca am fost binecuvantata ca l-am intalnit si ca am trait si simtit o astfel de iubire. Ce am simtit in acea relatie a fost cel mai profund sentiment din viata mea de pana acum. Poate va urma altul si mai intens, nu am de unde sti acum. Poate peste 1-3-10 ani voi intalni un om si voi simti altfel iubirea, poate ca el va fi sufletul meu pereche...Eu am ales sa nu-mi impietresc sufletul si sa fiu deschisa vietii (a nu se citi ca umblu din relatie in relatie, nu e cazul).
Doar ca refuz sa ma autolimitez, sa-mi spun ca da, am trait iubirea, de acum tre` sa ma tarasc prin viata, ca nimic nu mai are rost, etc.
Nu judec pe nimeni, fiecare e liber sa aleaga in ceea ce il priveste, sa traiasca sau sa moara, dar daca as intalni un om pe marginea prapastiei, i-as intinde o mana de ajutor.....nu i-as putea intoarce spatele. Pentru ca cred in iubire si in oameni. Iar rostul sinuciderii, indiferent de motiv, eu nu-l vad...
Pun un link spre un articol care poate ar mai putea lamuri problema asta....privind in urma, ma regasesc tare mult aici:
http://www.calatoriainimii.net/2011/06/dincolo-de-suferinta-transformarea/
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #339 : Miercuri, 07 Martie 2012, 22:32 »
Daca avem atatea obtiuni de ce suntem asa multi singuri(chiar si in cuplu)?  :-\
din punctul meu de vedere sunt multe de spus aici, dar in seara asta nu mai pot sta....am sa revin cu raspunsul zilele urmatoare  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #340 : Miercuri, 07 Martie 2012, 23:42 »
No, aci intervine o dualitate care mie unul nu-mi surade deloc. Sunt de acord cu "get busy living or get busy dying", insa in momentul in care nu reusesti sa faci nici una...Cat despre viata dupa sau mai bine zis viata fara, cred ca inainte de orice, ca sa poti trai din nou trebuie sa treci printr-un soi de...catharsis i-as spune, care sa te elibereze de ce lega de trecut. Or nu toata lumea poate face asta. Si e posibil nici sa nu stie sa faca asta. Eu zic ca mai degraba fiecare dintre noi are elemente pivotale ale existentei sale (cum a fost si copilul, in cazul tau). In situatia in care toate acestea dispar...nu vreau sa ma gandesc.
Autolimitare. Hmmm, sa vedem: dar daca nu mai poti ca numai ai de unde, aia tot autolimitare e? Si nu-mi spune ca cineva de tipul asta e un suflet marunt, ca un om poate darui mult mai mult, bla bla.
Rostul sinuciderii: incearca (numai incearca) sa-i intelegi pe japonezi. Eventual pe cei mai vechi. Onoarea e un element esential. Lucru care noua occidentalilor ni se pare ceva total deplasat. Cine are dreptate? Ei sau noi? Sau altfel: sa ne mutam in zilele noastre: eutanasia e dreptul la o moarte demna a celor in metastaza? Si daca metastaza asta e sufleteasca, nu fizica (fiziologica)?

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #341 : Miercuri, 07 Martie 2012, 23:48 »
Subscriu Guesswho si bitek. Cele doua puncte de vedere nu se contrazic deloc... ba chiar corespund unor momente indispensabile oricarui drum... cel putin, asa cred eu.
Si nu se contrazic pentru ca exista inca foarte multe etape si feluri de a iubi... intre cosmic si casnic.  :angel:
Nu vad insa ratiunea pentru care asociem mereu sufletul pereche cu imperativul "a sta impreuna"... nu am putea totusi evolua impreuna? Se spune ca iubirea adevarata, nirvana sau cum s-o mai numi ea (atat in religiile occidentale, vezi Corinteni, cat si orientale, vezi buddhism) e aceea care nu cere nimic in schimb pentru sine... in extenso, nici macar prezenta persoanei iubite. Ca si cu viata, in cazul acesta, conteaza drumul in sine, ca daca ne gandim mereu doar la un scop final... acela nu e decat moartea (sau happy-end-ul cu nunta al unui film... dar dupa care filmul se termina) si asta ar insemna ca suntem deja morti vii... si in viata, si-ntr-o relatie.  :coolsmiley:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #342 : Miercuri, 07 Martie 2012, 23:57 »
cred ca asocierea termenului de "metastaza"cu acela de suflet nu e tocmai corecta... sunt momente, etape in viata cand avem senzatia acuta ca nu mai simtim si nu mai putem simti nimic pentru nimeni... de cele mai multe ori este un semn de mai mica sau mai mare depresie, dar care poate fi rezolvata. nu cred ca cineva poate avea sufletul in profunda goliciune sau suferinta, definitiv, in afara unei boli psihice nevindecabile. Exista tratamente naturiste si alopate care iti pot reda cheful de viata. Nu ne dam seama cat de mare influenta are chimia creierului asupra starilor noastre. :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #343 : Joi, 08 Martie 2012, 00:15 »
...exista tratamente naturiste si alopate care iti pot reda cheful de viata... :)
Yep, jointu`e unu` din ele...  :bow:  :tongue:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #344 : Joi, 08 Martie 2012, 09:19 »
eu trebuie sa ma bucur de sufletele nepereche pe care le intalnesc pe drum, calatorind spre sufletul-pereche :)
ma intreb daca chiar te bucuri de ce intalnesti...nush de ce am senzatia ca e ceva ff superficial... ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!