Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279606 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #375 : Marți, 03 Aprilie 2012, 21:09 »
nu cumva.....ce?  :)
si tu esti explicit ca si mine?  :thumbup:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #376 : Marți, 03 Aprilie 2012, 21:11 »
Nu cumva caut nepotrivitii unde nu trebuie? Mi-e cam...s-o spun cu voce tare...

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #377 : Marți, 03 Aprilie 2012, 21:18 »
pai de ce ti-e cumva? se mai intampla...si la altii... :giggle:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #378 : Marți, 03 Aprilie 2012, 21:36 »
 :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #379 : Marți, 03 Aprilie 2012, 22:18 »
Uite, eu recunosc deschis: Am deosebitul talent de a ma lega numai de parteneri nepotriviti. Scrie si la zodia mea... Asa ca, mai bine aici: nu tre' sa ma prefac ca dau vreun interviu pentru job-ul de amanta sau nevasta, nu tre' sa captez atentia elevilor, nu fac vreun curs de training si nici nu tre' sa zambesc comercial si sa par cel mai entuziasmat voluntar din lume ca sa adun donatii pentru ONG sau bani din fonduri europene. Cu alte cuvinte, nu trebuie sa "cuceresc" pe nimeni.  *|*

Queen,Freedom Song For Egypt

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #380 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 22:31 »
Uite, eu recunosc deschis: Am deosebitul talent de a ma lega numai de parteneri nepotriviti. Scrie si la zodia mea... Asa ca...

Io zic ca asta e prejudecata. De om inteligent, da` tot prejudecata. Ca sa justifice cumva esecul. Da` clasicul "n-a fost sa fie" ce are? Am dat cu capu`, ei si? Ma ridic si merg mai departe. Am prins ceva din asta? Booon! Merg si mai dau odata (poate)! Si iar ma ridic, ma scutur, (eventual imi si plang de mila. Nitel numa`!) si apoi iar merg. Atat timp cat exista viata-n mine, nu ma opresc sa sper. Chiar si cand voi crede ca n-a ramas decat cenusa, chiar si cand nu mai pot respira de durere. Toate trec. Pana si eu, nu-s decat o umbra. Si de ce sa n-am locul meu sub soare? Singur sau... :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #381 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 22:38 »
bravo, bit. asa trebuie gandit.  :)
nu degeaba esti fratili meu.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #382 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 22:42 »
da, asa-i, e o prejudecata, o credinta personala. daca asta crezi, asta atragi. schimband gandirea, modificand credinta limitativa ("atrag in viata mea partenerul potrivit mie", e doar un exemplu) vei atrage altfel de persoane. e probata de mine si functioneaza, doar ca tre` s-o repeti mereu ca informatia noua sa fie asimilata de subconstient, minim 30 de zile. :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #383 : Vineri, 06 Aprilie 2012, 22:47 »
Marele meu  noroc ( cu :pleasantry: sau fara) e acela de a fi (nativ) de o catâreală cum rar gasesti la o fiinta umana. Si, pe langa oale sparte-n freza, avantajul (minor) pe care mi-l confera caracteristica respectiva e ca nu tre` sa-mi bat capul cu autoprogramare mentala. Lucru de care sunt oricum foarte reticent.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #384 : Sâmbătă, 07 Aprilie 2012, 00:03 »
Hei, dar eu n-am zis ca m-am si oprit aici!  :o
OK, acum realizez ca m-am exprimat gresit: aveam deosebitul talent de a alege numai parteneri nepotriviti. Ca sa fiu sincera pana la capat, aveam talentul de a ma lasa aleasa... si se vede treaba ca "vindeam" altceva decat eram in realitate, de atrageam ce nu vroiam. Nu din minciuna constienta, ci din cauza "credintelor" implementate de altii... asta pana in momentul in care m-am dezis de tot si am stiut clar ce nu mai vreau (vezi postarea anterioara). Si, da, cu fiecare experienta incep sa umplu acest loc gol lasat de "nu mai vreau" cu "ceea ce vreau"...  :angel:
Incepand prin a fi single inainte de a sti ce ti se potriveste, cred eu, ca este calea cea mai buna pentru mine... nu numai de a recunoaste esecul, ci si de a constientiza motivele si de a incerca sa reconstruiesti cu caramizi noi, nu cu din alea vechi, carpite cu mortar. Cel mai important: acu' nu ma mai grabeste nimeni, nici intr-un sens, nici in altul.  8)

P.S. For info, IQ-ul meu este doar cu foarte putin (nesemnificativ) peste medie. O fi vorba de altceva aici (inteligenta emotionala s-a dovedit ca nu, dupa testul ala... poate sociala?) de ia distanta lumea, pe pretextul inteligentei. Simt nevoia sa precizez asta preventiv, ca asa patesc de cand ma stiu: nu sunt "recunoscuta" decat de la a doua vedere incolo...   :-\

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #385 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 15:23 »
Io zic ca asta e prejudecata. De om inteligent, da` tot prejudecata. Ca sa justifice cumva esecul. Da` clasicul "n-a fost sa fie" ce are? Am dat cu capu`, ei si? Ma ridic si merg mai departe. Am prins ceva din asta? Booon! Merg si mai dau odata (poate)! Si iar ma ridic, ma scutur, (eventual imi si plang de mila. Nitel numa`!) si apoi iar merg. Atat timp cat exista viata-n mine, nu ma opresc sa sper. Chiar si cand voi crede ca n-a ramas decat cenusa, chiar si cand nu mai pot respira de durere. Toate trec. Pana si eu, nu-s decat o umbra. Si de ce sa n-am locul meu sub soare? Singur sau... :)

tie ti se potrivesc versurile lui R. Kipling

sa poti sa crezi cand unii te inseala,
sa te ridici cand altii te doboara,
 sa poti pastra ce altii vor s-alunge,
 sa poti sa razi cand inima iti plange cald sa ramai chiar daca-afara ninge
....aceasta-i arta de-a invinge!!!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #386 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 21:55 »
frumos citatul, Adda. il uitasem.

azi sunt in mood de confesiuni...
cand am divortat, ideea singuratatii, pe care n-o mai traisem de 20 de ani, ma descuraja teribil si ma dezechilibra...
astazi, dupa 4 ani, sunt atat de obisnuita cu ea si ma simt atat de confortabil alone, incat mi-e teama ca nu-mi mai doresc acel 2.
nooo, tre' sa-mi revin, ca nu sunt io.  :)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #387 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 22:04 »
da...si mie imi place ...te indeamna la optimism.... :thumbup:
asa ca ...viata merge inainte.... :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #388 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 22:06 »
asa ca ...viata merge inainte.... :)

merge, merge...ba pe drumuri de munte, ba prin ciulinii baraganului... :) ;)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #389 : Duminică, 08 Aprilie 2012, 22:07 »
Dap. Cu sau fara noi, spectacolu`continua. Asa ca bine ar fi ca fiecare sa ne jucam rolul. :)