Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278738 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #435 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 11:22 »
"Din felul in care oamenii cer mereu sfaturi in chestiuni de dragoste, putem trage concluzia ca aceasta este in general vazuta ca fiind ce a mai importanta problema a vietii. Pentru psihologia individuala, nu exista o problema mai semnificativa decat alta. Daca oamenii supradimensioneaza importanta iubirii si casatoriei, ei vor ditruge armonia vietii.
Poate ca motivul pentru care acestei probleme i se acorda in mintea unor oameni o semnificatie nemeritata este ca, spre deosebire de alte aspecte, acesta este un subiect in privinta caruia nu primim niciun fel de educatie.
Exista trei mari probleme in viata. Prima, problema sociala, trateaza comportamentul nostru fata de ceilalti si suntem invatati inca din prima zi a vietii cum sa ne purtam in compania altora. De asemenea, avem un intreg sistem de educatie care ne pregateste pentru viitoarele cariere. Dar unde sunt cartile care sa ne spuna cum sa ne pregatim pentru o viitoare relatie intima si, mai ales, pentru viata in doi? Ca sa fim sinceri, exista foarte multe carti care se ocupa cu povesti de dragoste, dar foarte putine care trateaza casatoriile fericite.
Iubirea si casatoria au avut parte de o publicitate proasta inca de la inceputuri. Daca cercetam Biblia, vom gasi acolo povestea conform careia toate nenorocirile au inceput de la o femeie si, de atunci incoace, barbatii si femeile au experimentat mereu probleme in viata de cuplu. Sistemul nostru educational ar putea fi cu siguranta mult imbunatatit. Ar fi intelept sa educam mai bine baietii si fetele pentru rolurile lor din cadrul casatoriei - dar sa ii educam si pe unii si pe ceilalti astfel incat sa se simta egali.
Faptul ca femeile se simt deseori inferioare dovedeste ca, in special, in aceasta directie, cultura noastra a dat gres. Femeile sunt nevoite deseori sa invinga prin eforturi duble si se antreneaza mai mult decat este necesar, devenind egocentrice. Pe viitor, femeile ar trebui sa fie invatate sa isi dezvolte mai mult intereseul social si sa nu mai caute exclusiv beneficiul propriu. Dar pentru a realiza acest lucru, trebuie mai intai sa inlaturam superstitiile referitoare la privilegiile barbatilor."

Alfred Adler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #436 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 18:36 »
Apropo de ce spune Alfred Adler:
se spune ca la politica si la fotbal se pricepe toata lumea iar la aceste doua domenii eu as adauga si dragostea. Cand cineva are o problema exista intotdeauna cel putin o persoana care sa aiba solutia. Nu conteaza ca au patit-o pe propria piele, au vazut la altii sau au citit ei pe undeva despre asta, fiecare incearca sa dea o solutie cat mai logica si de bun simt. Fara a pune la indoiala bunele intentii ale persoanelor care dau astfel de sfaturi avem totusi o problema: dragostea si logica sunt doua lucruri care se exclud unul pe celalalt.  ???
Acum e de pus sub semnul intrebarii si cat de mult isi doresc cei care au probleme in dragoste sa primeasca sfaturi sau doar vor sa-si povesteasca pataniile, durerile  :'( sau de ce nu starea de fericire  :smitten:  asa ca este destul de relativa problema dragostei.

Cat despre " ...trebuie mai intai sa inlaturam superstitiile referitoare la privilegiile barbatilor" o data am dinamitat  >:D asa un pic o discutie despre de ce femeia trebuie sa ia la casatorie numele barbatului cu toate ca legal sotia isi poate pastra numele avut anterior casatoriei (lucru care de altfel se intampla in unele state si cei 2 parteneri isi pastreza fiecare numele ) sa vezi ce au sarit barbatii ca asa ceva nu se poate , ca femeia trebuie sa le preia numele, ca nu poate ramane la numele ei  etc  , nu e cazul sa mai detaliez cat tamtam a fost  :box:  asa ca pana la a mai avansa in domeniul asta referitor la ce considera barbatii ca se cuvine ii cale lunga , drum de fier .....

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #437 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:10 »
... da' nu imposibil. Doua exemple am in familie, unul in care si-au pastrat ambii soti numele (diferite) pe certificatul de casatorie si altul in care din cele doua nume de familie combinate, au inventat unul nou. Deci legea permite, iar daca asta totusi se intampla este pentru ca femeile nu numai ca permit sa se intample, da' chiar se si viseaza purtand numele unui barbat, ca pe un premiu...  :crazy2:
In Canada, pe toate diplomele si la toate interviurile se trece numele de fata, dintr-un motiv foarte pragmatic - acela e singurul care nu se schimba si dupa care poti fi identificata oricand.
Eu, de exemplu, recunosc ca am ales sa pastrez numele sotului si dupa divort, nu stiu de ce, poate pentru ca intregul meu CV era pe acel nume. Culmea ironiei, in orasul natal unde sunt acum (si probabil si unde o sa mai ajung) nu-mi foloseste la nimic, toata lumea ma identifica dupa numele parintilor mei.  ;D Da' spalarea creierelor e mare... si eu nu fac exceptie.  :help:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #438 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:37 »
Cata risipa de litere...Si totusi e simplu: cand voi fi fost androgin, voi fi preferat zen-ul si contemplatia. Dar nu-s. Asa ca o caut pe ea. Pana o voi gasi. O viata, doua, zece sau cat e nevoie.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #439 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:43 »
adica ce, eu sunt androgina daca yangu' meu si yinu' meu imi tin balanta interioara in echilibru zen, in acest moment?  :buck2:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #440 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:45 »
Pai ma-ntrebi pe mine ceea ce tu ar trebui sa stii fara doar si poate? Hmmm...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #441 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:47 »
pai io zic ca ipoteza ta e gresita. nu esti zen numai cand esti androgin. :P

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #442 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:49 »

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #443 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:51 »
@mica: No, binie, mai. Io nu pot fi zen nici cand dorm, ca si-atunci ma agit. Da`zic o sa am timp destul (dupa ce voi fi trecut un prag). Pana atunci...watch out, world! ;D
Si Addei-i trimit o bere, ca-mi da apa la moara, fie ca vrea sau nu. :thumbup:

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #444 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:56 »
nu-mi place berea... :P
iti dau apa la moara? ...fara sa vreau  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #445 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:58 »
Tocami de-aia am zis "ca vrei sau nu'', sa nu zica fetele ca pactizezi cu inamicu`, vorba ceea, o portita mica, mica...Cat despre bere, nu-i bai, las`ca o beau eu atunci.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #446 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 23:06 »
Azi am hotarat sa nu raspund la provocari.  :P
Da'... totusi, daca citesti cu atentie, se vede ca Adler da o importanta foarte mare iubirii si casatoriei (citind toata cartea, o treime trateaza aceasta problema). Ceea ce am scos eu aici din context este ca nicio exagerare, vezi obsesie, nu e buna.  Trebuie doar sa fii pregatit social, zice Adler, ca pe urma ce vine... vine, si atunci nu mai e nimic de facut (bine zice nenea ala, Adda) si nici timp de invatat pe loc ce n-ai invatat o viata intreaga nu mai ai.  :strambatura:

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #447 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 23:17 »
Pfoai, acu`vazui! Tocami...bre, ce mama ma-sii, pana la urma urmei, limba romana inca se formeaza. Si io-s mandru sa contribui la asta ;D

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #448 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 23:30 »
na lasa bre :P ...ca nu se vede din avion   ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #449 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 23:36 »
Bine, bre Adda, daca tu zici...m-am linistit. Ca nu-s prea multi care stiu ca-s agramat. Numa` tot SC-ul.