Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 278788 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #495 : Duminică, 27 Mai 2012, 15:21 »
Conform acestui studiu ;vaca plimbareata; din imagine are vreo semnificatie?

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #496 : Duminică, 27 Mai 2012, 15:30 »
ma refeream la stupiditatea concluziilor acestui studiu.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #497 : Duminică, 27 Mai 2012, 15:54 »
Emi, nu rata concluzia:

Un studiu separat, condus de David Lewis, a implicat 72 de bărbaţi cărora li s-a cerut să evalueze aceleaşi fotografii, dar cărora le-au fost măsurate şi anumite trăsături ale personalităţii. A rezultat că bărbaţii care erau cel mai puţin capabili de empatie şi afecţiune erau cei mai sensibili la indiciile explotabilităţii femeilor, ceea ce pare să arate că nu toţi bărbaţii sunt la fel de uşuratici când urmăresc o legătură de natură sexuală.

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #498 : Duminică, 27 Mai 2012, 16:07 »
ok, mai sunt sperante. :thumbup:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #499 : Duminică, 27 Mai 2012, 16:47 »
Ce fel de femei preferă bărbaţii?

Participanţii au fost rugaţi se evalueze fotografii în care mai multe femei afişau diferite indicii ale exploatabilităţii, părând adormite, stupide sau inerte, stări pe care bărbaţii le consideră atrăgătoare.

no comment !  :faint:

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #500 : Duminică, 27 Mai 2012, 18:24 »
De ce no coment? Concluzia e imbucuratoare! Orice femeie desteapta poate mima ca este proasta, beata, disponibila... daca vrea doar o noapte. Nu cred insa ca orice proasta, betiva sau femeie usoara poate mima altceva decat este, pentru o relatie de lunga durata.  :pleasantry:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #501 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 10:33 »
ma intrebam unde merge postat citatul de mai jos si mi s-a parut topicul acesta cel mai potrivit. pana la urma e vorba despre alegerile pe care le facem, sa ramanem single sau sa fim in cuplu. ma regasesc in ce spune respectiva ::)

"Conversatie cu o femeie inteligenta

Intr-o scurta conversatie, un barbat intreaba o femeie:
- Ce tip de barbat cauti?
Ea ramase un moment tacuta, il privi in ochi si ii zise:
- Vrei sa stii intr-adevar?
El raspuse: Da!
Atunci ea incepu sa zica:
- Fiind femeie sunt in pozitia de a-i cere barbatului ceea ce eu nu pot face pentru mine. Platesc facturile, ma ocup de casa, merg la supermarket, fac cumparaturi si totul fara ajutorul unui barbat… Imi pun intrebarea: Ce poti tu sa aduci in viata mea?
Barbatul ramase privind. Gandea cu siguranta ca este vorba de bani. Ea, stiind ce gandeste el, spuse:
- Nu ma refer la bani. Am nevoie de mai mult. Am nevoie de un om care sa lupte pentru perfectiune in toate aspectele vietii.
El isi incrucisa bratele, se aseza in fotoliu si privind-o ii ceru sa explice mai in detaliu. Ea zise:
- Caut pe cineva care sa lupte pentru perfectiune mentala, pentru ca am nevoie de cineva cu care sa conversez si care sa ma stimuleze din punct de vedere intelectual. Eu nu am nevoie de cineva simplu din punct de vedere mental. Am nevoie de cineva suficient de sensibil ca sa inteleaga prin ce trec eu ca femeie, dar suficient de puternic ca sa ma incurajeze si sa nu ma lase sa cad. Caut pe cineva pe care sa il respect ca sa pot sa fiu “ascultatoare”. Nu pot sa fiu asa cu cineva care nu poate sa isi rezolve singur problemele. Eu caut un barbat care se poate ajuta pe sine insusi pentru a ne ajuta reciproc. Caut un barbat care sa inteleaga ca sexul are importanta lui intr-un cuplu dar ca nu determina existenta cuplului care se vrea cu adevarat fericit. Si o femeie adevarata nu va accepta niciodata langa ea un barbat care este extraordinar... dar numai pentru o ora ! Pentru simplul motiv ca ziua are 24 de ore !
Cand termina se uita la el si il vedea foarte derutat si intrebator. El ii zise:
- Ceri mult.
Ea raspunse:
- Valorez mult."
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #502 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 11:57 »
Foarte ciudat... Acum vreo 3 ani, am corespondat un timp cu un tip pe un site de socializare, a carei prezentare era sensibil aceeasi. Cel putin incheierea cu "Ceri mult./Valorez mult." era identica. De unde e citatul? Poate ii potrivim...  ;D

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #503 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 15:07 »
ma intrebam unde merge postat citatul de mai jos si mi s-a parut topicul acesta cel mai potrivit. pana la urma e vorba despre alegerile pe care le facem, sa ramanem single sau sa fim in cuplu. ma regasesc in ce spune respectiva ::)
Eu ma intrebam daca autoarei dialogului utopic din citatul de mai sus, dupa explozia de intelepciune pe care a avut-o producand aceasta perla, i-au mai ramas cativa neuroni supravietuitori care sa-i spuna ca merge si invers   :idiot2:
PS: Si eu ma regasesc in plagiatul de mai jos:  ;D ;D
"Conversatie cu o barbat inteligent

Intr-o scurta conversatie, o femeie intreaba un barbat:
- Ce tip de femeie cauti?
El ramase un moment tacut, o privi in ochi si ii zise:
- Vrei sa stii intr-adevar?
Ea raspuse: Da!
Atunci el incepu sa zica:
- Fiind barbat sunt in pozitia de a-i cere femeii ceea ce eu nu pot face pentru mine. Platesc facturile, ma ocup de casa, merg la supermarket, fac cumparaturi si totul fara ajutorul unei femei… Imi pun intrebarea: Ce poti tu sa aduci in viata mea?
Femeia ramase privind. Gandea cu siguranta ca este vorba de bani. El, stiind ce gandeste ea, spuse:
- Nu ma refer la bani. Am nevoie de mai mult. Am nevoie de un om care sa lupte pentru perfectiune in toate aspectele vietii.
Ea isi incrucisa bratele, se aseza in fotoliu si privind-l ii ceru sa explice mai in detaliu. El zise:
- Caut pe cineva care sa lupte pentru perfectiune mentala, pentru ca am nevoie de cineva cu care sa conversez si care sa ma stimuleze din punct de vedere intelectual. Eu nu am nevoie de cineva simplu din punct de vedere mental. Am nevoie de cineva suficient de sensibil ca sa inteleaga prin ce trec eu ca barbat, dar suficient de puternic ca sa ma incurajeze si sa nu ma lase sa cad. Caut o femeie pe care sa o pot respecta ca sa pot sa fiu “ascultator”. Nu pot sa fiu asa cu cineva care nu poate sa isi rezolve singur problemele. Eu caut o femeie care se poate ajuta pe sine insasi pentru a ne ajuta reciproc. Caut o femeie care sa inteleaga ca sexul are importanta lui intr-un cuplu dar ca nu determina existenta cuplului care se vrea cu adevarat fericit. Si un barbat adevarat nu va accepta niciodata langa el o femeie care este extraordinara... dar numai pentru o ora ! Pentru simplul motiv ca ziua are 24 de ore !
Cand termina se uita la ea si o vedea foarte derutata si intrebatore. Ea ii zise:
- Ceri mult.
El raspunse:
- Valorez mult."

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #504 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 17:49 »
subscriu la cele spuse de nickyblu. de fapt, de cand am citit textul, mi-a trecut aceeasi inversare de roluri prin minte.  am vazut si pe net, este un blog al cuiva unde este publicat acelasi text parca, unde se mai adauga saptejidamii de platitudini, unele copiate de pe diversele prezentari power point care circula cu nemiluita prin toate inboxurile noastre. asta si multe alte texte gen imi amintesc de bancul acela in care barbatul se roaga sa dea peste o nimfomana si al carui tata sa fie proprietarul unei fabrici de bere. keep it simple, baby, si de-o parte si de alta.
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #505 : Miercuri, 13 Iunie 2012, 19:14 »
Foarte ciudat... Acum vreo 3 ani, am corespondat un timp cu un tip pe un site de socializare, a carei prezentare era sensibil aceeasi. Cel putin incheierea cu "Ceri mult./Valorez mult." era identica. De unde e citatul? Poate ii potrivim...  ;D
Caroline, nush cine e autoarea, l-am primit pe e-mail asa ca nu pot pune umarul "sa-i potrivim"  ;D
da` e foarte posibil ca si tipul tau sa-l fi primit sau copiat de pe net.....

Eu ma intrebam daca autoarei dialogului utopic din citatul de mai sus, dupa explozia de intelepciune pe care a avut-o producand aceasta perla, i-au mai ramas cativa neuroni supravietuitori care sa-i spuna ca merge si invers   :idiot2:
categoric ca merge si invers  ;) am cunoscut astfel de barbati. ideea la care subscriam io era ca imi stiu valoarea ca om (sustin asta fara nicio urma de infatuare) si nu ma multumesc cu oricine ( fara a ma vrea mai inteleapta decat sunt  ::) ) si caut un partener care sa fie un stimulent, o provocare din toate punctele de vedere.  :)
de altfel, citatul asta nu s-a vrut a fi unul discriminatoriu, ca il postam la topicul de razboiul sexelor  :D

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #506 : Joi, 14 Iunie 2012, 00:23 »
keep it simple, baby, si de-o parte si de alta.


 O0 K.I.S.S., adica keep it short and simple. Subscriu!  ;)

Guess, inclin sa cred ca plagiatul e invers... Originalul se gaseste la acel tip, de la care tipa a plagiat. Tipul e redactor de presa si stiu ca textele sunt ale lui. De-aia si "suna" mai bine invers...  ;D

Profilul e public, asa ca pot sa-l pun aici. O sa recunoasteti stilul pamfletar... chiar daca e long and complicated (de fapt, tocmai de-asta nu l-am prea "inteles"... nu m-am ridicat la nivel  :faint:).
Insa cand ai timp de pierdut, unele lecturi inutile devin savuroase.  >:D
http://ro.netlog.com/o_caut_pe_EA/extra


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #507 : Joi, 14 Iunie 2012, 01:09 »
Carol, am "savurat" declaratia personului. Initial m-a amuzat si am apreciat inteligenta textierului, insa pe masura ce citeam si citeam si iar citeam...(pana la un punct, cand am renuntat  ;D), m-a luat o senzatie de rau... individul pune uratul sub lupa; o lupa cu prea multe dioptrii de intoleranta si cinism. hiperbolizeaza uratul si asta-mi face greata... sigur, el ar spune ca, de fapt, il "caricaturizeaza"". >:D nu-mi place.
si nu pot sa nu-mi amintesc ceea ce tocmai am citit zilele astea, dintr-o carte a lui Alfred Adler (fi-miu vrea sa dea la psiho, si-mi paseaza cate ceva din bibliografia lui  :)), despre complexele de superioritate care vin, de fapt, din complexe de inferioritate. individul stapanit de acestea din urma isi doreste atat de tare sa fie si sa para altfel decat se simte incat se straduieste permanent sa demonstreze ca e "superior"... si culmea e ca ajunge sa creada el insusi asta... ??? asa ca atunci cand o sa vad (sau citesc) un personaj arogant, intolerant, cinic, am sa incerc sa-l privesc cu ceva mai multa indulgenta... cu individul asta vad ca nu-mi iese, pe moment. am feelingul ca o sa o caute mult si bine pe EA.  ;D

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #508 : Joi, 14 Iunie 2012, 09:07 »
Insa cand ai timp de pierdut, unele lecturi inutile devin savuroase.  >:D
http://ro.netlog.com/o_caut_pe_EA/extra

Intr-adevar, inutil de savuroase dar numai dupa ce citesti pana la capat :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #509 : Joi, 14 Iunie 2012, 09:15 »
insa pe masura ce citeam si citeam si iar citeam...(pana la un punct, cand am renuntat  ;D), m-a luat o senzatie de rau... individul pune uratul sub lupa; o lupa cu prea multe dioptrii de intoleranta si cinism. hiperbolizeaza uratul si asta-mi face greata... sigur, el ar spune ca, de fapt, il "caricaturizeaza"". >:D nu-mi place.
Daca mai citeai un pic aflai ca:      "Ceea ce cititi e un PAMFLET."