Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279621 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #510 : Joi, 14 Iunie 2012, 09:27 »
...am feelingul ca o sa o caute mult si bine pe EA.  ;D

Pai cel putin de vreo 6 ani incoace stiu eu ca (inca) o cauta pe ea.  ;D



Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #511 : Joi, 14 Iunie 2012, 09:40 »
si nu pot sa nu-mi amintesc ceea ce tocmai am citit zilele astea, dintr-o carte a lui Alfred Adler (fi-miu vrea sa dea la psiho, si-mi paseaza cate ceva din bibliografia lui  :)), despre complexele de superioritate care vin, de fapt, din complexe de inferioritate.
Hmmmm............acum se explica totul........... Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu-ştiu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intră la o idee; a intrat la o idee? Fandacsia gata; ei! şi după aia, din fandacsie cade în ipohondrie. ;)
Si de la ipohondrie mai e un pas pana la apoplexie :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #512 : Joi, 14 Iunie 2012, 09:53 »
Si pana la urma cred ca dau in apoplexie :)


 ;D Da' io tot n-am inteles... tu cu cine votezi?  ??? Esti pro sau contra la ce zice individu'?  :tomato:
Am gasit si textul de la care s-a comis plagiatul. Voila:

http://ro.netlog.com/o_caut_pe_EA/guestbook

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #513 : Joi, 14 Iunie 2012, 10:15 »
Pamflet sau nu, eu de cand cutreier pe net m-am intalnit cu foarte multe din situatiile descrise de el, asa ca in mare sunt de acord cu el ca exista asa ceva. Fireste ca sunt si un pic sau mai mult subiectiv dat fiind faptul ca sunt barbat.
Bineinteles ca am intalnit si replici feminine ale lui si nu m-am simtit prea bine citind ce scriau :) dar asta nu m-a facut totusi sa las vre-un comentariu. Astia sunt extremisti si trebuie luati ca atare.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #514 : Joi, 14 Iunie 2012, 10:30 »
Am gasit si textul de la care s-a comis plagiatul. Voila:

http://ro.netlog.com/o_caut_pe_EA/guestbook

Aici sunt de acord cu situatia descrisa pentru ca mi s-a intamplat si mie o chestie similara :)
Vorbeam cu una pe net si dupa amabilitatile de rigoare si un pic de chat am ajuns amandoi la concluzia ca merita sa mai vorbim, la care din partea ei a venit intrebarea clasica: "cu ce te ocupi?"
La care Aghiuta ma impinge de la spate si fac o gluma si-i spun ca lucrez in port pe o macara de 10 tone.
Vreau sa spun ca din acel moment nu a mai raspuns deloc, nici macar pa! Cred ca imediat mi-a dat "ignore" pentru ca eu am incercat sa-i spun ca e o gluma dar nu am mai avut cu cine vorbi.
Pe moment m-am enervat dar dupa ce m-am mai gandit, deja imi parea bine ca s-a intamplat asa :)

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #515 : Joi, 14 Iunie 2012, 11:51 »
intrebare:

mai exista femei in ziua de azi in romania care pun pret in primul rind pe partea sentimentala a relatiei si beneficiile/implinirile de care au parte din acest punct de vedere, sau planul material/cariera primeaza? (si nu ma refer la cele trecute de 40 de ani pt ca educatia primita si sistemul de valori care si l-au dezvoltat de-alungul anilor sint total diferite de generatia actuala)
 :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #516 : Joi, 14 Iunie 2012, 20:22 »
...Astia sunt extremisti si trebuie luati ca atare.

Ufff... era cat pe-aci sa cred ca mai avem un misogin convins printre noi!  ;D

Apropos de situatii, eu cred ca "veteranii" in site-uri de socializare si relatii exclusiv de pe net (no offense, nu e vorba de cei care se folosesc de net ca un paleativ... ci care nu au o altfel de viata) nu constituie un etalon, ci o extrema in sine: doar acolo isi permit sa filozofeze, sa fie "mai catolici decat papa" si sa dea cu flit oamenilor normali, asa cum sunt ei, cu plusurile si minusurile fiecaruia. Si nu in ultimul rand, sa faca pe ingerii dezinteresati si indiferenti la materialitatea lumii... justitiari sterili, fara cauza, forma fara fond.

Insa... ce pot fi ei in realitate?! Apropos de povestea ta, mie mi s-a intamplat (si nu o data) extrema cealalta. Adica accept sa merg mai departe cu cineva pentru ca imi place, desi nu numai ca e somer, da' nici macar nu are atata "rezerva" incat sa-si sustina cheltuielile unei intalniri. Ma ofer sa le sustin eu, macar asa, de bun simt, de prima data, ca sa ne dam o sansa si ca sa vad daca situatia asta e doar ceva temporar si de ce e asa... Si constat ca, desi respectivul e cat se poate de indragostit de mine, imi cere sa-i sponsorizez inclusiv biletul de tren. Si, mai mult de-atat, e o persoana care la o varsta ce a trecut de mult de 30, e inca dependent, financiar si ca putere de decizie, de mama. Ca n-a avut niciodata curajul sa aiba o acasa a lui, nici macar cu chirie, ca a schimbat enspe joburi, care de care mai falimentare, idem enspe relatii, si toate astea avand la activ o facultate si o inteligenta peste medie. Si ca, daca trec peste toate astea, si relatia se prelungeste, vrea sa faca din mine o a doua mamica care sa-l intretina sau, mai rau, imi arata poze cu fostele lui relatii, femei avand aproape de doua ori varsta lui, care l-au "iubit" contra casa si masa, in Romania sau in strainatate, atat cat le-a picat bine. Sa avem pardon, da' mi se apleaca... asta e o alt fel de extrema.

Asa ca adevarul e undeva pe la mijloc... Sa zicem ca nu-mi trebuie nimic de la nimeni, da' vreau sa stiu, pentru linistea mea, ca omul de langa mine e capabil sa fie om, in limita posibilitatilor lui. Nu cred ca poti iubi fara sa ai ce admira. Si asta inseamna ca sa existe macar dorinta, intentia sau incercarea de a fi pe picioarele tale in viata, mai ales la varsta la care nu mai exista scuza celor 20 de ani a studentului sarac... pentru propria stima de sine, nu pentru a face averi sau a-i impresiona pe altii. Am o mare admiratie pentru barbatii care au nevoie de o femeie, si nu de o mamica sau de un aparat casnic multifunctional. Ca eu cu mine ma descurc cumva, orice ar fi...  ;)
In situatia asta, cred ca macaragiu sau sofer de taxi ar fi sunat mai bine... macar ne-am fi putut permite o plimbare impreuna... fie si cu macaraua.  ;D

Teoretic, tipul cu blogul are dreptate. Practic, avand in vedere ca, vorbind cu el in particular, mi-a sugerat cu dispret - apropos de faptul ca eu aveam la activ un divort - oamenii se casatoresc si cu inima, da' si cu capu' si se pare ca eu as fi avut ceva probleme cu cel din urma.  Tare ma face sa am indoieli mari asupra povestii cu tipa interesata de bani... inclin sa cred ca motivul pentru care o cauta inca pe Ea e cu totul altul...  :tomato: Da' sa luam aminte la ce scrie scriitorul, nu la ce face el.  >:D

Rocky, ai mare dreptate cu exceptia la 40 de ani... Uite, de exemplu, elevele mele de-a 8-a au prieteni liceeni, criteriile cariera/bani/masina fiind excluse la varsta asta. Ce zici?!  :buck2:


luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #517 : Joi, 14 Iunie 2012, 20:44 »
intrebare:

mai exista femei in ziua de azi in romania care pun pret in primul rind pe partea sentimentala a relatiei si beneficiile/implinirile de care au parte din acest punct de vedere, sau planul material/cariera primeaza? (si nu ma refer la cele trecute de 40 de ani pt ca educatia primita si sistemul de valori care si l-au dezvoltat de-alungul anilor sint total diferite de generatia actuala)
 :)
   Rocky, există femei foarte dedicate relatiei, dragostea e oarbă, nu tine cont de interesul material.
   Eu am cunoscut un tip foarte prezentabil, şarmant, fiu de general, doctor în chimie.... Avea de toate, bani, carieră, frumuseţe, casă, maşină... îi ipsea ceva: caracterul... Este adevarat ca poate a pierdut pe drum caracterul, relatia noastra platonică a durat luni bune, o jumătate de an, nu ştiu, avea un soi de aroganţă şi inflexibilitate care m-au îndepărat definitiv de el. M-a căutat după un timp, dar l-am respins în ciuda poziţiei lui sociale şi a bunăstării lui. Siguranţa materială nu îţi asigură, nici iubirea si nici fericirea.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #518 : Joi, 14 Iunie 2012, 21:03 »
   Rocky, există femei foarte dedicate relatiei, dragostea e oarbă, nu tine cont de interesul material.
   Eu am cunoscut un tip foarte prezentabil, şarmant, fiu de general, doctor în chimie.... Avea de toate, bani, carieră, frumuseţe, casă, maşină... îi ipsea ceva: caracterul... Este adevarat ca poate a pierdut pe drum caracterul, relatia noastra platonică a durat luni bune, o jumătate de an, nu ştiu, avea un soi de aroganţă şi inflexibilitate care m-au îndepărat definitiv de el. M-a căutat după un timp, dar l-am respins în ciuda poziţiei lui sociale şi a bunăstării lui. Siguranţa materială nu îţi asigură, nici iubirea si nici fericirea.
Foarte instructiv articolul ,la modul,,,cum gandesc femeile",apropos esti bine?

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #519 : Joi, 14 Iunie 2012, 21:18 »
    :) Nicolae, iti spun drept, sunt putin obosita, îngândurată si încerc să imi fac planuri pentru ziua de mâine, care se prefigurează a fi foarte încărcată. Sunt bine, multumesc pentru întrebare, am si râs azi, deci sunt in regula, nu am pierdut timpul... Sper ca esti bine, atat tu, cat si fetita ta. (Sorry pentru off-topic) :offtopic:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #520 : Joi, 14 Iunie 2012, 21:24 »
La care Aghiuta ma impinge de la spate si fac o gluma si-i spun ca lucrez in port pe o macara de 10 tone.

asta-mi aminteste de perioada cand faceam incursiuni virtuale in mintea segmentului masculin al planetei, pe neogen, si ma mai si jucam.  :)
la intrebarea "tu cu meserie ai", o data am raspuns "instalatoare" ;D. dupa lunga pauza intre mesaje, am dedus ca la extremitatea cealalta a virtualului se desfasura o stupefactie. ;D ;D ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #521 : Joi, 14 Iunie 2012, 21:41 »
Eu imi amintesc ca acu' vreo 5 ani, cand intamplator aveam o functie pompoasa si un salariu de 1000 EUR net si, evident, prezenta pe net din partea firmei, tot asa m-a intrebat un tip de pe net... si i-am trimis link-ul. Dupa o pauza, a inceput sa se scuze, adresandu-mi-se cu dumneavoastra si nici ca a mai aparut online dupa.  ;D Asa ca... nici prea-prea, nici foarte-foarte nu ii este permis unei femei.  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #522 : Joi, 14 Iunie 2012, 21:54 »
Eu imi amintesc ca acu' vreo 5 ani, cand intamplator aveam o functie pompoasa si un salariu de 1000 EUR net si, evident, prezenta pe net din partea firmei, tot asa m-a intrebat un tip de pe net... si i-am trimis link-ul. Dupa o pauza, a inceput sa se scuze, adresandu-mi-se cu dumneavoastra si nici ca a mai aparut online dupa.  ;D Asa ca... nici prea-prea, nici foarte-foarte nu ii este permis unei femei.  ;D

nuuu, interlocutorul n-a zis ca n-am voie sa depanez obiecte sanitare  ;D...si-a revenit din uluiala si si-a dat seama ca a fost o gluma. :)

in acea perioada am constatat ca simtul umorului e destul de putin dezvoltat in popor. dar si cand ai norocul sa dai peste un simpatic, se poate rade virtual, in hohote. De la o polemica pe un forum, am ajuns sa discut virtual vreo trei ani cu un oltean emigrat in Canada care, pe langa inteligenta, avea si umorul in ADN. Primul lucru pe care il faceam dimineata, dupa ce-mi turnam cafeaua in ceasca, era sa deschid mailul sa vad ce traznai mi-a mai scris pezevenghiul. si nu o data am improscat monitorul cu cafea. ;D avea un haz nebun.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #523 : Vineri, 15 Iunie 2012, 09:49 »
in acea perioada am constatat ca simtul umorului e destul de putin dezvoltat in popor. dar si cand ai norocul sa dai peste un simpatic, se poate rade virtual, in hohote. De la o polemica pe un forum, am ajuns sa discut virtual vreo trei ani cu un oltean emigrat in Canada care, pe langa inteligenta, avea si umorul in ADN. Primul lucru pe care il faceam dimineata, dupa ce-mi turnam cafeaua in ceasca, era sa deschid mailul sa vad ce traznai mi-a mai scris pezevenghiul. si nu o data am improscat monitorul cu cafea. ;D avea un haz nebun.
  Mica, ce s-a întâmplat cu olteanul simpatic si plin de umor? De ce a durat numai trei ani terapia prin râs? Sper că nu te superi că te-am întrebat. O zi splendidă îţi doresc!  :)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #524 : Vineri, 15 Iunie 2012, 13:04 »
[
Ufff...  mie mi s-a intamplat (si nu o data) extrema cealalta. Adica accept sa merg mai departe cu cineva pentru ca imi place, desi nu numai ca e somer, da' nici macar nu are atata "rezerva" incat sa-si sustina cheltuielile unei intalniri. Ma ofer sa le sustin eu, macar asa, de bun simt, de prima data, ca sa ne dam o sansa si ca sa vad daca situatia asta e doar ceva temporar si de ce e asa... Si constat ca, desi respectivul e cat se poate de indragostit de mine, imi cere sa-i sponsorizez inclusiv biletul de tren. Si, mai mult de-atat, e o persoana care la o varsta ce a trecut de mult de 30, e inca dependent, financiar si ca putere de decizie, de mama. Ca n-a avut niciodata curajul sa aiba o acasa a lui, nici macar cu chirie, ca a schimbat enspe joburi, care de care mai falimentare, idem enspe relatii, si toate astea avand la activ o facultate si o inteligenta peste medie. Si ca, daca trec peste toate astea, si relatia se prelungeste, vrea sa faca din mine o a doua mamica care sa-l intretina sau, mai rau, imi arata poze cu fostele lui relatii, femei avand aproape de doua ori varsta lui, care l-au "iubit" contra casa si masa, in Romania sau in strainatate, atat cat le-a picat bine. Sa avem pardon, da' mi se apleaca... asta e o alt fel de extrema.

Asa ca adevarul e undeva pe la mijloc... Sa zicem ca nu-mi trebuie nimic de la nimeni, da' vreau sa stiu, pentru linistea mea, ca omul de langa mine e capabil sa fie om, in limita posibilitatilor lui. Nu cred ca poti iubi fara sa ai ce admira. Si asta inseamna ca sa existe macar dorinta, intentia sau incercarea de a fi pe picioarele tale in viata, mai ales la varsta la care nu mai exista scuza celor 20 de ani a studentului sarac... pentru propria stima de sine, nu pentru a face averi sau a-i impresiona pe altii. Am o mare admiratie pentru barbatii care au nevoie de o femeie, si nu de o mamica sau de un aparat casnic multifunctional. Ca eu cu mine ma descurc cumva, orice ar fi...  ;)
In situatia asta, cred ca macaragiu sau sofer de taxi ar fi sunat mai bine... macar ne-am fi putut permite o plimbare impreuna... fie si cu macaraua.  ;D


interesanta povestea ta, caroline. esti curajoasa si generoasa. dar, asa cum spui si tu, nu poti sa iubesti pe cineva fara sa-l si admiri. raspunsul ti l-ai dat tu singura. a fost o expierienta care nu mai are nevoie de repetitie, stii deja ca that's not the way.
"Stay hungry, stay foolish"