Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279094 ori)

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #600 : Luni, 16 Iulie 2012, 23:18 »
care inflorituri? noi ne gandim la lucruri serioase!!! :P
Noi nu. Noi le facem serioase.   ;D Si pe alocuri grave.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #601 : Marți, 17 Iulie 2012, 16:16 »
la indemana imi sunt ambele variante; de aici si dilema.  ;D
glumesc. optiunea mea e clara si definitiva. decat in doi prost, mai bine singur si bine.
intrebam asa...retorico-filosofic?  ;D

asadar tu centrezi, tu dai cu capul. :)  ai si intrebarea si raspunul.  bravo! de acord cu concluzia la care ai ajuns. vroiam sa comentez ceva si la postarea ta de-acum cateva zile la care bitek a incercat din rasputeri sa te incurajeze.  m-am gandit la starea aceea a ta, din acel moment, stare pe care o avem fiecare dintre noi cu mai multa sau mai putinta pregnanta. pe care o manifestam mai mult sau mai putin.  tu ai avut curajul sa o exprimi si asta este mare lucru.  un strigat de ajutor in spatele unor cuvinte. sau poate de conformare cu o stare, o pierdere a sperantei, sa zicem, desi speranta nu se pierde niciodata.  si asta nu este un cliseu. 
din ce am putut sa inteleg pana acum, acest site este pentru singles, persoane care au ramas singure ca urmare a unui eveniment din viata lor, mai mult sau mai putin dorit.  tot citind pe-aci am inteles ca exista dorinta totusi de a gasi o noua pereche, ceea ce mi se pare absolut normal. o persoana singura este o persoana foarte complexa si complicata. mai ales daca ai parcurs o perioada mai mare alaturi de altcineva.  in general este destul de greu daca nu imposibil sa te readaptezi la o viata in comun alaturi de altcineva.  ocazii sunt, se prezinta la tot pasul, si chiar tu ai pomenit de asa ceva.  totusi nu facem acel pas, gasim tot felul de pretexte, ba ca e prea inalt/a, slab/a, gras/a, ca nu are studii superioare, ca prea le are superioare, ca e de la tara, ca e de la oras, etc. toate acestea mi se par subterfugii ale subconstienului nostru de a face acel pas, poate pentru ca nu suntem siguri ca vom putea face fata provocarii unei noi relatii, poate ne e teama deoarece am fost raniti odinioara si nu vrem sa recidivam, etc.

"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #602 : Duminică, 22 Iulie 2012, 00:14 »
Sau poate ca pur si simplu nu ne dorim asta suficient... deocamdata.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #603 : Duminică, 22 Iulie 2012, 01:39 »
Da`daca io-mi doresc suficient de mult si tare, dar se-ntampla sa fiu un pic balbait in gandire (asa ca-n realitate) si sa ma repet, exista riscul sa ma pomenesc cu vreun harem?   oO

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #604 : Duminică, 22 Iulie 2012, 08:17 »
eu nu am inteles conceptul asta cu haremul; stiu ca anumite religii accepta mai multe sotii, ca el exista si in tarlle asa zise dezvoltate (vestice) dar sub forma de concubinaj ( adica o sotie si 3 amante):
probabil de aici diferenta dintre gandirea feminina si cea masculina, ca pana la urma ce sa faci domnule cu mai multe pacoste pe cap!!??  oO

Mari_a

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #605 : Duminică, 22 Iulie 2012, 08:41 »
Eu o pun pe seama orei inaintate (la care a scris)!    Auzi: riscul:2funny:  Bre, cand iti mai vin d-astea, sa te dai un pic mai la perete, sa nu cumva sa cazi din pat!  :giggle:   :P

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #606 : Luni, 23 Iulie 2012, 01:30 »
eu nu am inteles conceptul asta cu haremul; stiu ca anumite religii accepta mai multe sotii, ca el exista si in tarlle asa zise dezvoltate (vestice) dar sub forma de concubinaj ( adica o sotie si 3 amante):
probabil de aici diferenta dintre gandirea feminina si cea masculina, ca pana la urma ce sa faci domnule cu mai multe pacoste pe cap!!??  oO
Normalitatea e un concept foarte elastic de la o societate la alta, de la o epoca istorica la alta.
"Moda" cu mai multe sotii (rezervata insa doar celor ce puteau sa si le permita financiar!) nu e chiar atit de anormala cum ni se pare noua azi, ba dimpotriva privita prin prisma epocii, foarte normala si chiar plina de umanism.
Ea a aparut in societatea araba ca urmare a razboaielor in care numerosi barbati erau ucisi iar nevestele lor ramineau fara mijloace de supravietuire, condamnate la infometare ori  la prostitutie. In aceste conditii soarta lor ca a 2-a, ori maxim a patra sotie (cit permitea legea) pare cu mult mai buna, nu?  :) Mai ales ca, vorba ta, tot greul il ducea tot barbatul, saracul, cu atitea belele pe cap!  ;D
Si posibil ca si varianta moderna cu sotia si amantele, poate chiar oficializate  sa devina normalitate din nou intr-o societate polarizata economic, tot din motive financiare, de supravietuire. Cine stie spre ce ne indreptam?



Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #607 : Luni, 23 Iulie 2012, 06:38 »
D
Si posibil ca si varianta moderna cu sotia si amantele, poate chiar oficializate  sa devina normalitate din nou intr-o societate polarizata economic, tot din motive financiare, de supravietuire. Cine stie spre ce ne indreptam?
avand in vedere ca polarizarile financiare nu mai sunt exclusiv in manutele vanjoase ale barbatilor, s-ar putea sa asistam la nasterea unei societati atat de moderne incat doamnele cu harem sa devina normalitate.   ;D

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #608 : Luni, 23 Iulie 2012, 08:42 »
Orice este posibil! Mica, formulările tale sunt incredibile! Gândirea ta nu are limite şi pentru asta îţi multumesc!  :applause: :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #609 : Luni, 23 Iulie 2012, 09:01 »
Multumesc, Lucia. Gandirea mea are, din pacate, nenumarate limite: de cunoastere, memorare, logica, subiectivism etc... da' ce sa fac, ma accept asa cum sunt.  :)
daca ti se pare ca formularile mele sunt "nush' cum", sa nu ma banuiesti de vreo incercare de a epata sau de "a face pe desteapta" (ca mi s-a-ntamplat sa aud asta  :)); am, probabil, o oareshce deformatie profesionala de care eu nu mai sunt demult constienta, dat fiind ca m-am obisnuit (ba chiar si saturat ;D) cu / de propriile-mi traznai verbale.  ;D
zi frumoasa si buna!  :flori:

Offline victor_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • victor@digital-filestore.de
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #610 : Marți, 24 Iulie 2012, 21:36 »
avand in vedere ca polarizarile financiare nu mai sunt exclusiv in manutele vanjoase ale barbatilor, s-ar putea sa asistam la nasterea unei societati atat de moderne incat doamnele cu harem sa devina normalitate.   ;D
absolut de acord cu tine. ba chiar cred ca acest lucru se intimpla deja! :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #611 : Marți, 24 Iulie 2012, 22:37 »
absolut de acord cu tine. ba chiar cred ca acest lucru se intimpla deja! :D
si e de bine, sau e de rau?  ???
mie mi se pare prea mult si unul singur.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #612 : Marți, 24 Iulie 2012, 22:39 »
Da da da...Ce v-ati face voi fara noi, bre? Ia gandeste-te, daca n-am fi, pe cine ar mai da vina jumatate din populatia globului?  ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #613 : Marți, 24 Iulie 2012, 22:41 »
Da da da...Ce v-ati face voi fara noi, bre? Ia gandeste-te, daca n-am fi, pe cine ar mai da vina jumatate din populatia globului?  ;D

cred ca ar merita efortul de a nu mai da vina pe nimeni.  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #614 : Marți, 24 Iulie 2012, 22:45 »
cred ca ar merita efortul de a nu mai da vina pe nimeni.  ;D

asta nu e doar o gluma, e un mare adevar.  O0