Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279312 ori)

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #705 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 17:20 »
Pai ia-l de la mica prin telefon, rogu-te. (ca-l mai dadui io odata p-aci si a trebuit sa crosetez la mana filtrele bayesiene ca ma umplusem de scame spam-e). Nu te superi, da?

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #706 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 17:22 »
Pai ia-l de la mica prin telefon, rogu-te. (ca-l mai dadui io odata p-aci si a trebuit sa crosetez la mana filtrele bayesiene ca ma umplusem de scame spam-e). Nu te superi, da?

 :knuppel2:  :fight:...oooookkkkeeeeeiiiii

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #707 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 17:27 »
Hai, fie (si un lup papat de oi). Uite, la schimb pentru ce-mi dadusi tu:  :flori:


 :P

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #708 : Vineri, 07 Septembrie 2012, 17:32 »
Hai, fie (si un lup papat de oi). Uite, la schimb pentru ce-mi dadusi tu:  :flori:


 :P

 :kissing:

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #709 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 14:40 »
sa vu dir ca e tre compliche. je propoz sa-l anchetam pe Florin lu grad danseoz

pe acest topic lumea e la ora de franceza (fara profesor ;D); asa ca, nu mai deranjez, va rog, nu insistati, merg mai bine la ora de biologie si de stiintele naturii. sau fotbal?! ::)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #710 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 16:19 »
merg mai bine la ora de biologie si de stiintele naturii.

vin si eu! poate aflu de ce mi se raceste singele cand raman uimita ... la ce etaj se tine?  :D
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #711 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 18:38 »
Je pans che... tujur isi. :P

In situatii non-bazale (adica altele decat starea obisnuita, indiferent daca altfel in mai bine sau in mai rau - bucurie, spaima, inghet, arsuri), sistemul nervos inconstient (il mai cheama si simpatic  :) ) , prin hormonii din familia adrenalinei, pregateste organismul pentru lupta/fuga: pupilele se dilata, ochii se maresc "ca sa te vad mai bine", simturile se ascut "ca sa te-aud mai bine", capilarele se contracta, tensiunea arteriala creste, iar sangele se "retrage" din epiderma si extremitati (vezi paliditate si maini reci) pentru a se concentra in organele vitale si in muschi. La o adica, fara un deget sau chiar fara un picior se poate trai, insa fara inima, nu. Astfel, se evita hemoragia masiva a extremitatilor in cazul ranirii lor in lupta/degeraturi/arsuri si se asigura irigarea si oxigenarea optima a creierului, inimii si muschilor, pentru decizii prompte si rezistenta la efort si stres. Primul semn ca starea de stres sau starea de exceptie a trecut este dilatarea capilarelor si re-incalzirea nasului, urechilor, mainilor si picioarelor. E totodata si un semn de reglare a hipertensiunii. (De exemplu, eu numai dupa ce ma incalzesc reusesc sa adorm.)  ;)

Din pacate, mecanisme care au evoluat milioane de ani ca sa ne apere de moarte, nu au reusit, in doar cateva mii de ani de civilizatie, sa se nuanteze suficient... fie ca suntem amenintati cu moartea sau doar provocati de ceva minor, din pdv biochimic si fiziologic, uimirea ramane aceeasi.

Da' sigur raspunsul era unul filozofic, gen Steliana.  :) Scz pt  :offtopic:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #712 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 18:45 »
acum inghet  ;D toate astea in doar o secunda... doo,  cat ma tine pe mine uimirea?

mai vin la curs! multumesc, dar prefer sa-ti pun alte intrebari  ;D  :-*
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #713 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 18:53 »
toate astea in doar o secunda...

Nu, intr-o fractiune de secunda.  :) Sunt reflexe vitale inconstiente ce tin de "creierul reptilian" si maduva spinarii. Deciziile constiente invatate mai tarziu cu "materia cenusie" sunt mult mai elaborate si mai lente. De-asta putem eventual decide sa ne prefacem ca nu suntem uimiti, dar nu putem decide sa nu fim. :bow:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #714 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 18:57 »
de acum ... fara uimire! avand in vedere ca totul e posibil ...
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #715 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 19:11 »
Ai dreptate... avand in vedere ca si frica are acelasi mecanism;)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #716 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 23:27 »
Je pans che... tujur isi. :P

In situatii non-bazale (adica altele decat starea obisnuita, indiferent daca altfel in mai bine sau in mai rau - bucurie, spaima, inghet, arsuri), sistemul nervos inconstient (il mai cheama si simpatic  :) ) , prin hormonii din familia adrenalinei, pregateste organismul pentru lupta/fuga: pupilele se dilata, ochii se maresc "ca sa te vad mai bine", simturile se ascut "ca sa te-aud mai bine", capilarele se contracta, tensiunea arteriala creste, iar sangele se "retrage" din epiderma si extremitati (vezi paliditate si maini reci) pentru a se concentra in organele vitale si in muschi. La o adica, fara un deget sau chiar fara un picior se poate trai, insa fara inima, nu. Astfel, se evita hemoragia masiva a extremitatilor in cazul ranirii lor in lupta/degeraturi/arsuri si se asigura irigarea si oxigenarea optima a creierului, inimii si muschilor, pentru decizii prompte si rezistenta la efort si stres. Primul semn ca starea de stres sau starea de exceptie a trecut este dilatarea capilarelor si re-incalzirea nasului, urechilor, mainilor si picioarelor. E totodata si un semn de reglare a hipertensiunii. (De exemplu, eu numai dupa ce ma incalzesc reusesc sa adorm.)  ;)

Din pacate, mecanisme care au evoluat milioane de ani ca sa ne apere de moarte, nu au reusit, in doar cateva mii de ani de civilizatie, sa se nuanteze suficient... fie ca suntem amenintati cu moartea sau doar provocati de ceva minor, din pdv biochimic si fiziologic, uimirea ramane aceeasi.

Da' sigur raspunsul era unul filozofic, gen Steliana.  :) Scz pt  :offtopic:

dă-mi voie să-ţi spun că m-ai dat gată cu explicaţia aceasta: lucrurile sunt aşa de frumos spuse, concentrat, la obiect, oricine ar înţelege şi-ar învăţa.  eşti super tare, draga caro!
mie de exemplu, poţi să-mi dai şi lucrare de control!
PS totuşi am o nedumerire, în legătură cu ce spuneai de hipertensiune şi picioare reci... nu e cumva vorba de hipo, atunci când membrele inferioare îţi sunt reci?
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #717 : Duminică, 09 Septembrie 2012, 00:20 »
Eu vorbeam de cazurile sanatoase, fara hiper- sau hipo- permanent. Orice regula are si exceptii care o confirma. De exemplu, vinul (alcoolul) este un fals hipotensiv, pentru ca incalzeste trupul si spirirtul, cand de fapt creeaza hipertensiune.
By the way, cam asa imi fac eu lectiile si la scoala. Asta pentru ca am incercat sa mi le explic mai intai mie, cat mai babeste, ca sa pot invata. De exemplu, referitor la intrebarea Stelianei, imi aduc aminte ca in manualul de anatomie de cls. XI-a de liceu era un simplu tabel cu efectul adrenalinei si noradrenalinei si atata m-am intrebat de ce ca sa-l pot memora, pana am ajuns la explicatia de mai sus: e simplu, Imaginati-va un om nervos, gata sa atace. Ce observati? Pupile marite, frecventa cardiaca crescuta, muschi incordati plini de sange etc. Evrika!  :)

P.S. Cred ca o sa propun un topic separat, ca aici suntem  :offtopic: cam de multisor...   :oops:

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #718 : Duminică, 09 Septembrie 2012, 20:38 »
pe acest topic lumea e la ora de franceza (fara profesor ;D); asa ca, nu mai deranjez, va rog, nu insistati, merg mai bine la ora de biologie si de stiintele naturii. sau fotbal?! ::)
da' chiar n-am insistat. zau.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #719 : Luni, 10 Septembrie 2012, 17:55 »