Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279250 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #720 : Luni, 24 Septembrie 2012, 09:27 »
 :applause:  :thumbup:  :kissing:
nihil sine deo

Offline iuli

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Ofera ceea ce doresti sa primesti.
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #721 : Marți, 02 Octombrie 2012, 09:53 »
Single NUUUUUUUUUUUU. Viata e facuta pentru a fi traita in doi. Tandretea, afectivitatea, dragostea, placerea, sexul.... 
Eu prefer sa sufar si sa fiu trist dupa fiecare dragoste terminata, decat altfel.  :yeah:
Numai ca trebuie avut foarte mare grija, trebuie sa te cunosti suficient de bine ca sa poti ramane intreg la minte, deoarece chimia creerului este foarte fragila, trecerea de la tristete in fel si fel de tipuri de boli mintale este mica.
In rest, moralul sus si hai sa ne traim viata dar nu singuri.

iuli
Viata este frumoasa, noi o complicam inutil.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #722 : Joi, 11 Octombrie 2012, 21:37 »
La intrebarea "single sau in cuplu", as raspunde mai bine single decat singur in cuplu!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #723 : Joi, 11 Octombrie 2012, 21:46 »
Mai bine un cuplu de calitate; insa decat un cuplu nereusit, mai bine un single de calitate.

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #724 : Vineri, 12 Octombrie 2012, 11:11 »
aprob pozitiv.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #725 : Luni, 15 Octombrie 2012, 23:24 »
Nu cantitatea timpului petrecut impreuna primeaza ci calitatea lui. decat mult si prost, mai bine putin da' frumos. (ah, ce inteligent am cugetat  ;D)

Sa ne mutam pe topicu' potrivitu'...  :strambatura:

De acord, in principiu... da' practica ne omoara.  ;D
Da, Lili, inclusiv hainele lui in sifonier trebuie sa aiba loc in viata mea (ca sa nu mai zic de programul saptamanal de spalat rufe), cafeaua de dimineata la alta ora decat tabieturile mele, prietenii care ne pot deveni sau nu comuni sau prietenii lui, pe care trebuie sa-i accept eu, prioritatile profesionale diferite, atitudini diferite fatza de copii etc.. La asta ma refeream cand ma intrebam daca un El ar avea loc in viata mea...

De-asta chiar cred ca Lucia are dreptate in ce ma priveste... asa ca, dupa intrebarea cheie, urmeaza intrebarea lacat:
Daca totusi mi se intampla la un moment dat un el care mi se potriveste mie, dar nu se potriveste cu viata mea... inseamna ca, de fapt, viata mea nu mi se potriveste mie?!  :o

Poate ceea ce mi se intampla, Mica, e doar o goana temporara de a umple un gol (intru cele mai nobile scopuri sau principii, of course...), dar din care poate sa nu ramana, la urma urmei, nimic altceva decat fuga de mine insami...

Offline collin_pow

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 226
  • I know no other sign of superiority than kindness.
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #726 : Luni, 15 Octombrie 2012, 23:53 »
Viata ta si cu tine sunteti doua chestiuni distincte? Eu citesc ce spui Caroline si ma gandesc ca aceste cugetari sunt clar de toamna. Nu mi le pot imagina nicicum primavara! Daca se intampla, pai ti se intampla si chiar daca viata se da peste cap cumva se da bine (universul conspira) iar toate aceste cugetari devin dust in the wind. Daca nu se intampla atunci raman cugetari de toamna. :)

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #727 : Marți, 16 Octombrie 2012, 08:01 »
eu cred ca fiecare "intamplare"...nu e chiar intamplatoare..dar probabil rostul ei il vedem mai tarziu...sau e toamna si e doar o cugetare de toamna...

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #728 : Marți, 16 Octombrie 2012, 10:50 »

Daca totusi mi se intampla la un moment dat un el care mi se potriveste mie, dar nu se potriveste cu viata mea... inseamna ca, de fapt, viata mea nu mi se potriveste mie?!  :o


.... :faint:....

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #729 : Marți, 16 Octombrie 2012, 15:04 »
La ce ma refeream: cele mai multe lucruri din viata noastra le facem in virtutea inertiei. De asta ma temeam...
Fie, atunci, ce o fi, sa fie... primavara sau cugetari de toamna.  ;)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #730 : Joi, 18 Octombrie 2012, 13:35 »
nu stiu daca se potriveste aici, nu am gasit un topic adecvat... parca din toate, totusi, ar merge mai bine aici. se vorbea pe undeva de agape, eros, etc si mi-am amintit citind randurile de mai jos.

"A life without love is a waste. “Should I look for spiritual love, or material, or physical love?”, don’t ask yourself this question. Discrimination leads to discrimination. Love doesn’t need any name, category or definition. Love is a world itself. Either you are in, at the center…either you are out, yearning.
(viata fara dragoste inseamna irosire. ¨sa caut dragostea spirituala, sau materiala sau fizica?¨ nu-ti pune aceasta intrebare.  Discriminarea duce la discriminare.  Dragostea nu are nevoie de nume, categorie sau definitie.  Dragostea este ea insasi o lume.  Ori te afli in mijlocul ei, ori esti in afara ei, tanjind dupa ea.)"
Rumi din Shams Tabrizi
"Stay hungry, stay foolish"

Caroline

  • Vizitator
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #731 : Vineri, 19 Octombrie 2012, 02:15 »
Multumesc, Matei, asta e dovada ca nu ma "irosesc". Sunt in mijlocul ei...  ;)

Offline marilena09

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #732 : Sâmbătă, 01 Decembrie 2012, 12:21 »
single sau cuplu? asta e intrebarea, nu? eu ma gandesc acum ca e o intrebare ,,uzata moral" ....cred ca toti tindem catre un echilibru intern doar ca marea ,,nenorocire" e ca nu luam in calcul ,,dinamica" echilibrului....de exemplu: sunt in echilibru cu mine, acum, in acest moment si imi e atat de bine incat intrebarea ,,single sau in cuplu" nu are legatura cu ,,contextul" echilibrului meu, ca urmare nu imi ,,incolteste" in minte.....in unul din momentele viitoare, echilibrul meu dinamic isi face de cap si incearca sa treaca intr-o alta etapa superioara sau poate doar ,,altfel"....si apare ceea ce consideram ,,un dezechilibru" dar de fapt e doar o tranzitie catre noua stare de echilibru si in acesta tranzitie apare printre sute de alte intreabri si intrebarea: ,,single sau cuplu?" la care gasim argumente si contraargumente.....tot in starea asta de tranzitie apare si indoiala ,,nu cumva fug de mine?" insa cred ca de fapt totul este doar ,,evolutie personala".......si cumva, cred ca de fapt la asta se reduce existenta noastra, a celor care am ales sa nu ne oprim din evolutie.....uitati-va in jur, cate cupluri ce radiaza de ,,fericire" vedeti? cate cupluri in care partenerii de cuplu emana ,,lumina" cand isi privesc partenerul vedeti voi? Stiti la ce ma refer, nu? La sclipirea aia (poate doar un efect al hormonilor, desi ma indoiesc) din ochii celui ce il are in fata pe cel drag. Poate idealizez dar eu nu cunosc decat un singur cuplu in care partenerii au momente de ,,sclipire in ochi" cand se privesc :) in rest, majoritatea cuplurilor sunt ,,normale" adica administreaza in comun un patrimoniu in care din pacate, uneori, isi percep propriii copiii ca pe o resursa :) si cu toate astea am momente in care imi doresc sa imi sprijin capul pe pieptul unui ,,El" un El ,,bine ales" si care sa evolueze impreuna cu mine insa cred ca e o ,,arta" sa reusesti sa iti sincronizezi la infinit evolutia personala cu a altcuiva.....si pentru asta cred ca adesea trebuie sa ,,sfidezi" imposibilul pentru a mentine un cuplu adevarat, un ucuplu ,,viu".....eu sunt singura pentru ca inca nu am invatat sa sfidez imposibilul cat sa ating modelul ideal de cuplu....si daca ochii mei nu emit ,,stelute" cand il vad pe ,,el" atunci de ce ar trebui sa raman agata de acel ,,el"? Ma am pe mine......si avandu-ma doar pe mine uneori e prea putin iar alteori imi e suficient.......cand e prea putin privesc in jur si atunci descopar ca nu imi lipseste nimic......imi plac oamenii, ii privesc pe strada si constat ca da, nu imi lipseste nimic, ma am pe mine si asta e suficient..... ,,avandu-ma" pe mine am oportunitatea de a-i cunoaste pe ceilalti......desi uneori uitam de aceasta oportunitate sau ni se pare prea putin.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #733 : Duminică, 02 Decembrie 2012, 10:48 »
uneori e prea putin iar alteori imi e suficient.......cand e prea putin privesc in jur si atunci descopar ca nu imi lipseste nimic......imi plac oamenii, ii privesc pe strada si constat ca da, nu imi lipseste nimic, ma am pe mine si asta e suficient..... ,,avandu-ma" pe mine am oportunitatea de a-i cunoaste pe ceilalti......desi uneori uitam de aceasta oportunitate sau ni se pare prea putin.

putin ... suficient ... insa, mai mult decat "mine" inseamna sa pot vedea alti "mine" ca mine  :)
nihil sine deo

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #734 : Duminică, 02 Decembrie 2012, 11:27 »
single sau cuplu? ......

Mi-a placut ce ai scris marilena!  :)
Despre tranzitie, despre echilibru, despre ceea ce se intampla cu noi si cum trecem dintro stare in alta.
Intrebarea "cate cupluri ce radiaza de ,,fericire" vedeti?" - e atat de "reala", de actuala si de greu de raspuns la ea.
Si pana la urma ce conteaza? Cat valoreaza dragostea? De fapt nu are valoare - culmea, importante sunt gesturile simple - conteaza enorm sa ai langa tine un sprijin, sa poti construi ceva cu omul pe care il iubesti, sa vii acasa si sa-l gasesti zambind, sa-ti arate afectiune si caldura.

Ca pe o parere personala eu vad ceea ce ai scris ca pe un bun articol pentru topicul Articole Singles Camp.

PS: Si sunt multe astfel de postari raspandite prin multe topice care ar putea fi trecute ca articole.