Autor Subiect: Single sau in cuplu?  (Citit de 279643 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bog68

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 33
  • Sunt melancolic, dar mă tratez.
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #765 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 18:01 »
Și totuși, dacă singurătatea este o iluzie și ne-o facem prieten, nu înseamnă că de fapt ne alegem cu un prieten fals?
Nu înseamnă că ne amăgim sau ne păcălim pe noi înșine?
Nu cumva înseamnă să ne consolăm și să ne ,,îngropăm,, în singurătate?
Am citit de 4 ori postarea ta @theo... Mai citesc încă odată și încă odată...poate undeva greșesc...
Fie-mi cu iertare!...
 

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #766 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 19:45 »
Paradoxal sau nu legea atractiei functioneaza pentru fiecare din noi , si dupa cum bine zice si in articol ,daca in interiorul tau este liniste, atunci exteriorul iti va oferi liniste, deoarece lumea exterioara este manifestarea interiorului tau. Asa e si cu asa zisa singuratate , unii din noi , genetic vorbind , se nasc pt. a fi singuri sau nu . Acum depinde de fiecare cum percepe starea, insa cert e ca daca suntem optimisti , iubim si pretuim viata cu adevarat , nu vom trata "singuratatea" ca pe o corvoada!!!! Si inca ceva......nimeni nu e singur !!!Tu de exemplu ...ne ai pe noi , si noi pe tine !O sa vezi , e minunat!!!


Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #767 : Marți, 21 Mai 2013, 17:52 »
eu votez pentru cuplu, nu ma simt deloc confortabil cu recent dobanditul statut de single...

chiar o sa-mi fac timp sa citesc raspunsurile voastre, mi-e teama ca dupa un numar de ani de singuratate poate interveni senzatia/convingerea ca e mai bine asa sau ca se poate trai si asa

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #768 : Miercuri, 22 Mai 2013, 09:03 »
Și, dacă ar fi așa?! Nu e ca și cum ne-am teme că ne va fi bine, indiferent cum vom fi în viitorul pe care nu-l putem prevedea?...
E ca și cum ne pregătim să intrăm într-o relație de cuplu, oricare ar fi ea, doar ca să prevenim situația în care să ajungem să ne simțim bine singuri. :crazy2:

Nu fac decât să nuanțez faptul că teama ne duce la decizii proaste.
Important e să găsim starea de liniște, împăcare și bine. În cuplu, așa cum ne dorim, ori single, dacă așa se întâmplă.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #769 : Miercuri, 22 Mai 2013, 17:47 »
eu votez pentru cuplu, nu ma simt deloc confortabil cu recent dobanditul statut de single..
Si eu la fel,desi mi-am dobandit statutul de single de mai mult timp,si nici nu cred ca voi mai fi in stare sa mai formez un cuplu vreodata.

Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #770 : Joi, 23 Mai 2013, 22:42 »
Teama clar determina decizii proaste, cred ca din teama de singuratate m.am aruncat in ultima relatie care a durat totusi ani multi. La final am tras linie si am recunoscut onest fata de mine ca desi am vazut niste semnale de nepotrivire din start si intuitia mi.a soptit ca nu va fi forever eu am preferat sa profit de cativa ani frumosi cu pretul unui an final mizerabil.


Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #771 : Joi, 23 Mai 2013, 22:50 »
Si cand spun ca nu ma simt confortabil sa exemplific ca m.ar ajuta sa aflu ca mai sunt persoane care simt la fel, asadar nu ma simt ok sa ies la o cafea singura, la film nici atat, la evenimente unde majoritatea sunt perechi ma simt aiurea rau, doar pe la magazine merg singura dar mai rar decat daca as fi cu cineva. Practic ajung sa petrec mult timp in casa plictisindu.ma decat sa ies singura pe usa. Ah, si concediile sunt o mare problema, m.am bucurat sa vad ca aici voi gasi o modalitate sa gasesc potentiali parteneri de petrecut impreuna timp liber si chiar vacante (cu conditia sa mai lucrez la relatia mea cu muntele:))


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #772 : Vineri, 24 Mai 2013, 07:20 »
Sigur că mai sunt persoane pentru care nu e confortabilă nici una dintre situațiile enumerate de tine, Sunrise.
Totuși, important e să nu lași să devină un obstacol de netrecut. Concediile, da, revelioanele sau nunțile pot deveni dificile.
În rest, am învățat să cântăresc dacă merită să renunț la ceva care îmi face plăcere, doar pentru că e nevoie să merg singură.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #773 : Miercuri, 29 Mai 2013, 10:32 »
Iata un articol care va v-a mai ridica moralul , apropo de ce spunea Sunrise si Wonderland  :)
http://totulpentrusuflet.wordpress.com/2011/07/13/ti-ai-gasit-sufletul-pereche/

Sunrise , am observat ca majoritatea nouintratilor pe forum trec printr-o perioada mai dificila sau au trecut deja, aici ai cea mai mare sansa sa vezi putin cu alti ochi statutul de single, sau daca nu, cel putin sa stii ca nu esti singura in situatia asta, ca tine si ca mine si ca majoritatea....

Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #774 : Miercuri, 29 Mai 2013, 11:15 »
Multumesc Adda ca te-ai gandit la mine!

ai dreptate, dupa cate o perioada insorita in care cred ca sunt absolut impacata cu situatia, vine cate o zi in care nu ma simt in apele mele, asta ca sa ma exprim optimist :).

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #775 : Miercuri, 29 Mai 2013, 11:20 »
Da , fie vorba intre noi, mai am si eu cate o zi de-asta si ca sa ma exprim optimist, ma uit in oglinda,imi dau doua palme si merg mai departe (ca sa imi revin)  ;D ;D pt ca, nu-i asa? viata asta merita traita pt ca doar una avem  :thumbup:

Doamne...nici mie nu-mi vine sa cred ce buna sunt la dat sfaturi . ;D ;D

Offline Sunrise

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 66
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #776 : Miercuri, 29 Mai 2013, 11:56 »
adevarul e ca imi place deja forumul, are o atmosfera aparte. Dar imi lipseste comunicarea asta zilnica, sa pot schimba o vorba cu cineva cand sunt acasa.

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #777 : Miercuri, 29 Mai 2013, 12:47 »
a fost o perioada cand era putin mai animat forumul....cine stie...poate e nevoie sa-l resuscitam noi putin  :)

Offline ema.emilia.5

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #778 : Joi, 20 Iunie 2013, 01:23 »
Singuratatea e un sfesnic foarte bun, mai ales dupa o relatie de lunga durata, si care nu s-a terminat in mod neplacut... ai timp de gandire,ai timp sa iti dai seama unde ai gresit sau ce a gresit  cel de langa tine... singuratatea iti da puterea sa te autodescoperi daca nu ai avut timp in trecut decat pentru descoperirea partenerului  :) OOOO.... dar nimeni nu zice sa ramai singur(a)... din contra, dupa ce crezi ca esti gata sa incepi un nou drum, trebuie sa cauti puterea in sinea ta si sa spui- vreau din nou sa iubesc,vreau din nou sa simt ca exista acel cineva care ma va face sa zbor si sa uit de mine! :)
Eu sunt singura de aproape 3 ani, dar nu cred ca singuratatea trebuie sa ramana pe capul meu, dar nici nu fortez nota , acordand sanse sa intre in viata mea primul venit! O NU! Sa nu uitam ca ... fiecare an care trece peste noi ne maturizeaza, ne defineste si nu in ultimul rand ... ne face mai pretentiosi! Asa ca... cel care va intra in viata mea trebuie sa se si ridice la standardul pe care al vreau...
Deci optez pentru relatie, dar una care sa merite! :flori:

Offline silvia.elena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single sau in cuplu?
« Răspuns #779 : Joi, 20 Iunie 2013, 20:33 »
Buna singuraticilor! Sunt noua pe site si as dori sa imi explice cineva cam care e treaba pe aici! Am 22 de ani si sunt din Galati(daca are vreo relevanta pentru cineva) si simt nevoia sa vorbesc si eu cu cineva. Din cat am citit pe aici mi se pare foarte dragutz forumul pentru ca fiecare se poate destainui aici. Trec printr-o perioada mai dificila, post-despartire, ;) deci am nevoie de voi, cei in aceiasi situatie ca mine sa mai schimbam niste sfaturi:*:*:*