Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103797 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single cu copii
« Răspuns #180 : Joi, 16 August 2012, 10:59 »
....
Poate vi se pare ciudat ca de ce tocmai la aceasta varsta incep sa limpezesc aceste dureri interioare. poate pe viitor cine stie vom discuta.

....

Nu mi se pare ciudat deloc, pentru ca atunci cand inaintezi in viata inveti sa schimbi perspectivele si sa privesti lucrurile in profunzimea lor.
Si eu as vrea sa mai scrii despre tine, despre ce gandesti , simti , speri etc.  :) 

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Single cu copii
« Răspuns #181 : Joi, 16 August 2012, 17:16 »
Am sa lipsesc cateva zile, plec la Sinaia, doresc sa vizitez zona, pentru ca doar in trecere am fost si inca nu am apucat sa vad deloc Sinaia.
cand ma intorc voi citi cele scrise. Va multumesc pentru raspunsuri!

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #182 : Joi, 16 August 2012, 17:37 »
Recreere placuta, Gabriela, si te asteptam cu drag printre noi!  :)

Offline PGabriela

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 273
Re: Single cu copii
« Răspuns #183 : Joi, 23 August 2012, 13:41 »
A fost foarte fain, Caroline, multumesc de urare, nu am apucat sa vad in seara aceea, scuze :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #184 : Joi, 23 August 2012, 18:10 »
Poate ca era mai important sa simti decat sa vezi, atunci.  :)

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single cu copii
« Răspuns #185 : Joi, 23 August 2012, 20:55 »
:) Cu riscul de a fi pisaloaga... Curse cu carucioare, anyone?

Offline iuli

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Ofera ceea ce doresti sa primesti.
Re: Single cu copii
« Răspuns #186 : Marți, 02 Octombrie 2012, 09:48 »
Noi cei care avem copii trebuie sa fim fericiti, este ceva divin. Trebuie sa avem grija de ei, sa-i educam cum trebuie si putem mai bine. Eu nu vad unde este problema ca avem copii. Si dupa divort se poate si trebuie sa existe o comunicare frumoasa, bazata pe respectul anilor petrecuti si a ceea ce te leaga, si anume copilul, cel putin asa ar face oamenii cu "scaun" la cap, si pana la urma ajungem tot la faptul ca daca esti intreg la cutiuta cu ganduri e foarte important.
Imi vine in minte acum un exemplu, nu este prea potrivit, dar vreau sa subliniez ca se poate, important este sa vezi speranta si sa te canalizezi pe ea, Madonna la varsta de 54 de ani cum arata si ce stare de spirit are. Da si curse de carucioare, daca sunt facute cu umor cu distractie, de catre persoane care sunt happy si te incarca de emotii pozitive, totul e ok.
Atitudinea conteaza enorm, cel mai greu este sa te controlezi pe tine ca individ.
Haideti ca viata e frumoasa, important este sa cauti, sa cauti, sa cauti....

iuli
Viata este frumoasa, noi o complicam inutil.

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #187 : Joi, 04 Octombrie 2012, 15:01 »
Avand ziua rococo, mi-am facut-o si mai: am citit topicul d'a cap la coada. Si pe urma d'a coada la cap. Cate bordeie atatea obiceie; cate personalitati, atatea pareri. Gabriela, vreau sa-ti spun ca ti-am inteles fiecare cuvant scris si gandit si dincolo de el. Sfaturi nu exista (...gen citeste cartea asta...si-o sa vezi ca...sau sa-ti explic cum...sau...);  si atunci cand 2 oameni traiesc exact aceeasi situatie, fiecare simte altfel.
Timpul nu functioneaza, ingheata cumva. Si asa ramane.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #188 : Joi, 04 Octombrie 2012, 15:35 »
Dar daca supravietuiesti glaciatiunilor. urmeaza Carboniferul.  ;)

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Single cu copii
« Răspuns #189 : Duminică, 11 Noiembrie 2012, 17:21 »
Nu cred ca atunci cand eram tanara as fi admis ca pot creste copilul altcuiva,dar acum ,dupa ce au trecut anii si am crescut proprii mei 3 copii ,gandesc altfel.Un copil este o binecuvantare.Copiii iti aduc si necazuri si bucurii.Mama nu este numai cea care face un copil,mama este cea care il creste .pentru ca ea sta cu el zi de zi.stie cand ii este bine sau rau.sufera sau se bucura alaturi de el.Am tot respectul pentru o mama adoptiva .   

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: Single cu copii
« Răspuns #190 : Miercuri, 03 Aprilie 2013, 20:17 »
E de blamat ca nju-i ofera copilului doi parinti, de fapt e de blamat pentru ca a ales asta. >:( S-o intrebe pe fetita cand o fi majora cum a fost fara tata.


Dar un tata care a ales sa-si paraseasca copiii dupa ce i-a facut? Putea sa fie maritata cu el si pe urma sa o paraseasca dupa ce s-a nascut copilul... Nu ajungea tot acolo? Nu sunt destui acei care nu mai vor sa stie nimic de copii? Nu cred ca a gresit cu nimic. Si spun asta din punctul de vedere al unei mame care a ramas singura cu 5 copii, din cauza unui tata care n-a fost in stare sa-si asume responsabilitatea fata de ei.

Imi cer scuze ca nu am citit tot capitolul, dar am ajuns la partea asta si s-a rascolit totul in mine...  >:( Trebuia sa sa sar in sus, nu?  :whistle: Sper sa nu va suparati... :flori: Acum ma apuc sa citesc in continuare... :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #191 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 19:37 »
Pai nu-i nici unu` nici altu` mai breaz. Nu tin partea nimanui. Sa alegi sa faci un copil cu unul care n-o sa-i fie tata e cumva la fel de inconstient ca ala care isi paraseste copii. Si nu, nu-i corect nici cum zici tu, a gresit alegand varianta armasarului de prasila. Insasi asumarea acestui fapt e o greseala, asa zic eu. Un copil trebuie sa aiba amandoi parintii.  Ca se poate intampla ca acei parinti sa nu ramana impreuna mai tarziu, e altceva. Nu poti sta impreuna numai pentru copii. Nu mereu. Copii nu rezolva problemele care exista intr-o casnicie.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Single cu copii
« Răspuns #192 : Vineri, 05 Aprilie 2013, 21:31 »
Am remarcat in ultima vreme o tendinta ( destul de rara deocamdata dar prezenta, as numi-o un "trend" la inceput de drum) ca femeile sa faca un copil si sa-l creasca fara a fi casatorite.  Unele nici macar nu pastreaza legatura cu tatal biologic ci considera acel copil ca fiind al lor si il cresc in consecinta fara aportul celui de-al doilea parinte.
M-am intrebat - oare ce explicatie dau copiilor lor cand acestia vin din colectivitatile in care ii duce viata ( gradinita, scoala, gasca etc) si spun acasa ca ceilalti copii au ras de ei ca nu au decat un parinte, pentru ca trebuie sa recunoastem, copii sunt mai directi decat adultii si spun ce gandesc fara a "cerne"informatia sau urmarile, cum o face un adult.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #193 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 19:13 »
Subscriu!
As fi putut avea oricand un copil, ca si single, cu... oricine. Numai ca n-am vrut sa-i spun copilului meu, cand ar fi crescut, ca tatal lui e un "oricine" si ca m-am "folosit" de el doar din egoism, ca sa-mi satisfac propriul instinct matern... fara sa ma gandesc nici la tata, nici la binele copilului. Cam asta fac vedetele noastre de care pomenea almi_gabi...

LiaV

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #194 : Sâmbătă, 06 Aprilie 2013, 20:48 »
Auziti, fetelor, nu cred ca putem cataloga o situatie sau alta.
Se poate intampla ca tatal sa isi paraseasca familia (traire personala) sau pur si simplu sa moara sau sa nu accepte ca este copilul lui si sa dispara inainte ca acesta sa se nasca.
Copiii la gradi sau la scoala vor gasi mereu ce comenta.
Ce spuneti de faptul ca al meu tata era absent toata ziua si ajungea acasa noaptea tarziu, beat tun, cand eu dormeam?
Copiii mei au crescut mai mult cu mine, tatal lor fiind un hoinar caruia i-a placut sa stea mai mult in afara casei, cu prietenii, decat in mijlocul familiei, unde era mai tot timpul posac si deranjat de galagia lor. De pe la 10 ani, niciunul nu i-a mai spus "tata". Nici azi nu stiu cum s-a intamplat. Probabil asa au simtit.
Sau ce spuneti de faptul ca fiica mea s-a casatorit, a dat nastere unui copilas minunat, dar si-a pastrat numele de fata? In catalog asa va scrie, nu? ...parinti cu nume diferite.

Fiul meu a avut in clasa o fata, care a luat premiul intai din primul an si pana in ultimul. Era orfana de mama, iar tatal ei era surdo-mut. Citind ce scrieti, azi ma intreb oare ce-o fi indurat sarmana fata din partea colegilor? Sau poate ca nu... din moment ce a fost cea mai inteligenta. Chiar si noi, parintii, o respectam, pt ca desi avea grija de tatal ei si fratele cu cativa ani mai mic, invata cel mai bine din clasa.

Tot ce scrieti aici sunt norme stabilite de societatea umana. De ce o femeie sa stea alaturi de un barbat care nu o respecta si nu se bucura de copil, doar pt ca asa se cuvine, pt ca asa se poarta?

De mine au ras copiii la scoala, pt ca eram bruneta si ma faceau tiganca. Nici azi nu pot uita durerea din suflet!
De copiii mei au ras pt ca erau modest imbracati si pt ca ani la rand au mancat sandvisuri cu margarina si felii subtirele, aproape invizibile de salam.
Abia la sfarsitul gimnaziului, cand cei care pana atunci i-au ironizat au avut nevoie sa copieze la extemporale, copilasii mei au inceput sa capete incredere in ei insisi si sa-si descopere propria valoare.

Ieri (parca), fiica mea a postat pe facebook o imagine care, probabil a rezonat cu ceva ascuns intr-un colt al subconstientului ei. M-a durut sa vad asta, dar nu pot schimba nimic. Asa a fost viata mea pe-atunci si atat am putut sa le ofer.
Credeti ca mai conteaza cine si cum creste un copil? Cei mici sunt rautaciosi pana la o varsta, iar daca vreunul nu se incadreaza "standardului", are de suferit.

Daca ar fi sa dau timpul inapoi, si daca as avea o mama care sa ma ajute, fara sa stau pe ganduri as naste un copil si l-as creste singura... pt ca oricum, tot singura i-am crescut pe ai mei. Doar in catalog a figurat un nume in plus.

Vorbim de tendintele lumii de azi. Eu spun ca femeile se desteapta. Ani la rand, secole, milenii... au fost la cheremul barbatilor. Chiar si azi exista mentalitatea ca locul femeii este langa oala si la crescut copii.
Ei bine, eu spun ca femeile mai luminate au creat aceasta tendinta de a da nastere unui copil si de a-l creste singura, iar eu sunt de acord cu ele, atata timp cat inca exista pe lume femei marginalizate, obligate sa-si acopere chipurile, considerate chiar obiecte.

http://www.libris.ro/literatura-universala/arsa-de-vie---suad-RAO973-576-843-7--c7509--p323201.html

Apreciez aceste femei libertine, care reusesc sa-si controleze instinctul, sa se respecte, fara sa astepte sa fie respectate!

Totul pleaca, as spune eu, de la mentalitatea si educatia din casa, de la parinti si dascali. Copiii din gradi si scolile primare nu au de unde sa stie, daca nu afla de la adulti. Nu au cum sa aprecieze o situatie sau alta, daca nu invata de la cei mari.
Asadar, tendintele or fi ele cum or fi... dar eu spun ca la noi, la modul nostru de a gandi si a privi lumea mai avem inca mult de lucru.

Incerc sa va pun aici poza postata de Alina mea.