Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103705 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #30 : Vineri, 30 Decembrie 2011, 12:26 »
Multumim, julia!
La Antipa merita si pentru adulti. De cand l-au renovat arata foate frumos, insa iti trebuie ciar o zi intreaga daca vei sa vezi si sa citesti de toate! Eu am fost foarte impresionata de cum l-au pus la punct.

La Ateneu as fi interesata dupa sarbatori de programele pentru copii.

La Muzeului  National de Arta in sectiunea Programe Familii se fac periodic (adica lunar) intalniri cu parintii si copiii. Se dezbat diferite teme interesante. Tot la MNAR , foarte interesant pentru copii (mie mi-a placut foate mult si mie, de cate ori am fost) Pasarea ascunsa in piatra - o introducere frumoasa a copiilor in operele brancusiene. Toate programele MNAR pentru copii sunt pe categorii de varsta si se fac cu programare in prealabil.

Daca avem printre noi parinti single cu copii mai micuti, dornici sa mearga,  poate stablim o intalnire la unul din programele pentru copii!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #31 : Joi, 05 Ianuarie 2012, 12:20 »

La multi ani ! Sa aveti un an bun, cu sanatate si cu bucurii ! :)

Si noi suntem amatoare de muzee, teatre si evenimente pentru copii, sunt prin zona daca hotarati sa mergem pe undeva.
La Antipa - ne-a placut mult, mai ales acum dupa renovare. La MNAR am fost la o intalnire cu "Pasarea ascunsa ..." dar sincer nu cred ca am mai merge ...
Am auzit ca la Muzeul Nat. de Geologie este in perioada asta o expozitie interesanta cu personaje din ceara.

Dar eu vreau si la munte  :'( ... macar 3 zile ... si mai ales sa fie zapada !

... de Sarbatori "am petrecut" trist de banal ... acasa la parintii mei ... mi-am propus sa fie ultimul Craciun, An Nou sau Paste in care mai raman acasa ! ... sper sa si sa reusesc sa ma tin de cuvant ... :-[



Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #32 : Joi, 05 Ianuarie 2012, 12:25 »
viata asta e mult mai imprevizibila decat ne-o putem noi inchipui ... 

Este din fericire!

... si din nefericire  :-[

... faptul ca nu o putem controla in totalitate si de multe ori apar situatii neprevazute si imprevizibile, rele sau bune, care iti dau toate planurile peste cap sau chiar iti schimba radical existenta ... la asta ma refeream ...


Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #33 : Joi, 05 Ianuarie 2012, 13:54 »
La multi ani si un an nou cu bucurii!

Erica, daca doresti poate iesim un we la munte noi si copiii (impreuna cu alti doritori - daca exista)!
Din februarie avem we-urile libere!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #34 : Joi, 05 Ianuarie 2012, 22:43 »

cu mare placere Sara;
 eu am o posibilitate de cazare undeva la Moeciu, dar nici acolo nu e zapada acum  :( ...
 poate mai ninge pana in februarie si primul wk cu zapada, la munte cu noi !!!  :)

cine se mai inscrie ??  ;D


Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #35 : Vineri, 06 Ianuarie 2012, 09:08 »
Ne deplasam cam oriunde in tara!
E bine si Moeciu!
Sa vedem cand anume!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Single cu copii
« Răspuns #36 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 22:50 »
buna dragilor,
sunt noua pe aici si poate nu ma incadrez cum trebuie in subiectul analizat.
sunt singura, am un baiat de 15 ani.
cand m-am despartit avea 11 ani si am trecut amandoi printr-o perioada foarte grea. ne-am sprijinit reciproc si am facut din el singura mea cauza pentru care sa traiesc si sa lupt. probabil l-am sufocat cu grija si atentia mea. ma simteam ca un tot unitar cu el.
am cunoscut un alt barbat, care a exploatat la maxim sensibilitatile mele si ale copilului. am ajuns intr-o situatie in care am fost de acord ca pentru o perioada scurta copilul sa stea si la tatal lui. din acel moment am pierdut copilul.
practic il vad zilnic, dar refuza sa se intoarca sa locuiasca cu mine, chiar daca sunt singura de cand a plecat copilul.
undeva am gresit. unde oare?
acum, prin intermediul excursiilor pe care le organizati, incerc sa petrec timpul liber si cu el, in masura in care poate participa si el la excursii.
ideea lui gigi cu tabara de cercetasi e geniala. daca are nevoie de ajutor pt a pune in practica, sa strige!
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #37 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 23:26 »
oti, din cateva vorbe (in care se simte tristetea), e greu de inteles de ce baiatul nu vrea acum sa se intoarca. Poate ca ceva l-a ranit, poate ca la tatal sau a gasit mai multa libertate (zici ca-l cam sufocai  ;) ), poate pur si simplu are, in acest moment, nevoie mai mare de prezenta si modelul parintelui de acelasi sex... e la o varsta foarte dificila, intr-o etapa in care foarte multi dintre noi, parintii, nu mai reusim sa intelegem (rational) toate starile prin care trec adolescentii. Daca asta te poate linisti, afla ca si eu am avut multe nedumeriri si enervari cu fiul meu, intre 13 si 17 ani... si e putin spus, astfel.  :D  Acum, slava Domnului, a depasit perioada (nu mai speram! :) ) si a redevenit baiatul bun, cu minte si bun simt, pe care mi-l stiam.
Indiferent care este motivul, poate temporar, pentru care prefera "la tata", important e sa pastrezi legatura sufleteasca cu el, straduindu-te sa nu-i reprosezi optiunea, oricat te-ar durea. Fa-l sa simta ca, indiferent de ce alege pentru sine, tu il iubesti si-i esti alaturi in orice situatie. Sunt sigura ca astfel, dupa ce tulburarea acestei etape va trece (ai idee prin ce furtuna hormonala si psihologica trece? la ea se adauga si trauma divortului vostru, poate si neplacerile prezentei celuilalt barbat...), sunt sigura ca lucrurile se vor aranja, ca va deveni mai usor de inteles si vei putea relua altfel discutiile si raporturile parintesti cu el. Lasa-l sa depaseasca momentul, nefortandu-l sa faca asa cum iti doresti tu si dandu-i, neconditionat, iubire si sprijin.
Nu-i usor sa fii parinte de adolescent.  :) vestea buna e ca...trece.  :)
iti doresc putere, rabdare si liniste.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #38 : Joi, 26 Ianuarie 2012, 23:32 »
a! si sa nu te miri sau sa te superi daca nu va fi incantat sa participe cu tine la activitatile SC. E la varsta la care vrea sa se desprinda de mama, de tata, sa-si "ia viata in maini", alaturi de cei de varsta lui. asa e normal. nu inseamna ca nu te iubeste, ci ca se maturizeaza, si trebuie sa-l lasi sa o faca, oricat de greu ti-ar fi. daca nu-l acuzi, nu-l fortezi sa stea langa tine, te va iubi si mai mult.  :)
reiterez, cu toata empatia, urarea de a trece cu bine peste acest moment greu pentru tine.  Li se intampla multora.  :)

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Single cu copii
« Răspuns #39 : Vineri, 27 Ianuarie 2012, 10:29 »
multumesc mult micaela de incurajari.
este foarte greu, dar ma voi replia. nu vreau sa adancesc si mai mult incertitudinea copilului meu. el stie cat il iubesc.
sper sa fie bine in continuare.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #40 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 20:39 »
ideea lui gigi cu tabara de cercetasi e geniala. daca are nevoie de ajutor pt a pune in practica, sa strige!


Buna, Oti!
Cercetasia pura cu tot ceea ce inseamna ea (plus consecventa la toate cele) o gasesti in alta parte. Afla daca in orasul tau exista Cercetasii Romaniei (vreun centru local) sau Cecetasii Catolici. Daca nu sunteti catolici, mai bine gasesti un centru local al cercetasilor Romaniei. Te informezi, te duci acolo, vorbesti cu fetele si baietii de acolo si vezi cum este. In general n-are ce sa nu-ti placa (tie). Apoi discuta cu tatal copilului si poate mergeti impreuna (toti trei) sa vizitati locul, ca si cand amandoi parintii v-ati gandit si ati gasit AMANDOI un loc grozav in care TOTI TREI sa activati: copilul ca si cercetas la grupa unde se incadreaza ca varsta (temerari sau exploratori) si voi, ca adulti va puteti implica temporar ca si voluntari, pentru a face intrarea copilului vostru, pentru a-i da incredere in voi AMANDOI, pentru a va putea vedea pe amandoi in ipostaze similare si in acelasi timp diferite, ca pe vremea cand erati impreuna.

Tot acolo veti obtine consiliere in anumite privinte, daca voi veti dori sa initiati anumite subiecte legate de voi, de copilul vostru si despre ralatia voastra parinte-copil.

Uite mai jos un link al cercetasilor! Este al cercetasilor Romaniei.
http://www.scout.ro/
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #41 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 22:25 »
practic il vad zilnic, dar refuza sa se intoarca sa locuiasca cu mine, chiar daca sunt singura de cand a plecat copilul.

Nu am copii, nu pot sa dau sfaturi, dar am invidiat mereu femeile care au o "piatra de incercare" mai mult decat mine: copilul. Altfel, eu nu prea am cum sa verific simtul responsabilitatii unui posibil partener de viata...  :knuppel2: (invidiat in sensul pozitiv, evident  :coolsmiley: ).

undeva am gresit. unde oare?

Micaela are dreptate. 15 ani este varsta la care oricum, divortata sau nu, cu sau fara alt barbat, copilul tau incearca sa se desprinda.
Parerea mea, NU lega ceea ce se intampla in mod normal acum in viata lui de ceea ce ti se pare anormal in viata ta. Este ceea ce se intampla tuturor copiilor la aceasta varsta! Au nevoie de altceva, de altcineva, de confirmari din exteriorul acelui parintesc "el stie cat il iubesc". Vrea sa fie iubit si altfel. Pentru ca e bun, pentru ca e baiat... etc.
Crede-ma... m-am mirat si eu de experienta de a fi diriginta si de a constata ca elevii la aceasta varsta mai bine vorbesc cu mine pe net - sau se ascund de parinti in baie sa vorbeasca la telefon de problemele "existentiale" care ii preocupa cu un var, un prieten etc. - decat cu parintii, care nu stiu nimic.
Insa toate astea nu sunt din vina ta sau a celor ce se intampla. E doar o faza... normala. Daca reusesti sa treci peste faza asta fara sa il sufoci, ii vei deveni fiului tau cea mai buna prietena.   ;)

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Single cu copii
« Răspuns #42 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 23:57 »
sara, multumesc de idee! e mai interesant decat credeam.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Single cu copii
« Răspuns #43 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 00:09 »
caroline, ai dreptate in multe privinte.
oricum am vrut sa aud si o alta parere.
mi-am dat seama ca vad unele lucruri destul de normal, dar parca imi e frica sa recunosc. oricum , nu cred ca sunt chiar asa de obtuza, precum am scris. eram prea suparata. :-[
acum sunt mai linistita si intrevad razele de soare.
stiu ca o sa fie bine! ;)
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Single cu copii
« Răspuns #44 : Luni, 30 Ianuarie 2012, 13:04 »
Cu placere, Oti!

Cu siguranta va fi bine, important este sa ai in vedere in permanenta acest bine si sa fii constienta ca acel bine pe care il ai tu in vedere poate sa fie mult diferit de ceea ce intelege tatal copilului prin "bine" si, nu in ultimul rand ca copilul vede "binele" intr-o alta maniera decat autoritatea parentala. Ideal este ca cele trei idei de "bine" sa aiba un numitor comun, chiar si atunci  - sau poate mai ales atunci cand  unitatea familiei a avut/are de suferit.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.