Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103607 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #75 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:46 »
....Oricum ar fi, greu sau nu, viata fara copilul meu nu as putea-o concepe si ma gandesc ca aceeasi dragoste, acelasi sentiment matern (care mocnea in ea pe atunci) o fi determinat-o sa faca alegerea asta. :-\
Cand a determinat-o, inainte sa-l conceapa sau dupa??? Bre, nu ma du cu presu`ca nu-s asa cap-de-melc! Oi fi io mascul, da`s atent. Si trollez si mai bine ca tine! :P
Cat despre ce simte o mama pentru puii ei...asta e alta mancare. Aci voi v-ati asigurat biletu`spre rai.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #76 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:49 »
indiferent cat se straduieste o mama singura,sa compenseze lipsa tatalui,in totatlitate nu reuseste...
ai perfecta dreptate, dar daca tatal alege sa nu-si asume responsabilitatea...ce poti face? iti faci partea ta, ca mama, cat mai bine si cam atat...
nu-i idealul, dar tre` sa ne adaptam situatiei
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #77 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:51 »
Daca el nu, iti zic ca la computer software: if...no, then go to:" Daca a consimtit la ce zici tu, e un nemernic. Si un dobitoc. Si un om de nimic. Si un zero barat. Si ce mai vrei tu in preajma lui zero, de la - 0 la +0".

M-am cam tampit, dupa cum observi, compar oamenii cu programele de calculator :slap: :uglystupid2:. Insa parerea nu mi-o schimb.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #78 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:54 »
da, sau si mai simplu (ca sa nu alimentezi raul  ;D cu astfel de "etichete"), dai pagina si mergi mai departe... ;) ceea ce a facut si aceasta mamica
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #79 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:56 »
ai perfecta dreptate, dar daca tatal alege sa nu-si asume responsabilitatea...ce poti face? iti faci partea ta, ca mama, cat mai bine si cam atat...
nu-i idealul, dar tre` sa ne adaptam situatiei
Tru`.   :bow: :flori: :kissing: pentru asta.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #80 : Vineri, 23 Martie 2012, 14:01 »
Cand a determinat-o, inainte sa-l conceapa sau dupa??? Bre, nu ma du cu presu`ca nu-s asa cap-de-melc! Oi fi io mascul, da`s atent. Si trollez si mai bine ca tine! :P
era doar o ipoteza .... ::)
si nu incerc sa te duc cu presul :
1. probabil ca esti mult prea greu  :P,
2. nu-i niciun premiu in joc  ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #81 : Vineri, 23 Martie 2012, 14:03 »
1.Corect.
2.Si mai corect.



3. Stii ceva? Io mai bine tac. :-X.Gata.

Offline AdrianaS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Single cu copii
« Răspuns #82 : Vineri, 23 Martie 2012, 15:04 »
Buna ziua tuturor! Eu sunt Adriana, sunt noua pe aici, dar daca-mi permiteti mi-as spune si eu o parere bazata pe propria mea experienta de mamica singura de fetita. Pentru un copil, indiferent daca-i fata sau baiat, este ideal sa creasca intre doi parinti iubitori si responsabili. Dar daca atmosfera din casa e plina de "scantei", atunci e mult mai bine pentru copil sa creasca numai cu acel parinte pe care il prefera si in care gaseste dragostea, siguranta, sustinerea de care are nevoie pentru a se dezvolta ca om normal. Sa stai impreuna de dragul copilului i-ar putea provoca traume mult mai grele decat aceea a divortului.
In alta ordine de idei, ma bucur sa aflu de existenta acestei comunitati, este exact ce cautam de mult timp. Sper sa ma integrez printre voi, cei mai vechi, si sunt tare curioasa cum ar fi o vacanta impreuna, cu tot cu copii.
Sa aveti un week-end frumos!
Adriana

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #83 : Vineri, 23 Martie 2012, 15:15 »
Bine ai venit printre noi, Adi. Nu cred ca va fi o problema sa te integrezi, cu siguranta vei gasi aici subiecte care-ti vor fi pe plac si care-ti vor atrage atentia. Cat depre excursiile impreuna cu micutii, acestea fac obiectul unor discutii si pregatiri separate (fiindca necesita atentie speciala), cel putin asta am inteles eu din cate spunea admin-ul (care-i si organizatorul acestor evenimente). Asa ca fii pe faza!

Offline AdrianaS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
Re: Single cu copii
« Răspuns #84 : Vineri, 23 Martie 2012, 15:36 »
Multumesc pt urari si incurajari, Bitek. De acum, voi fi pe site atat cat timpul mi-o va permite.
Adriana

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #85 : Vineri, 23 Martie 2012, 18:36 »
si eu am ales sa am un copil in cadrul familiei, iar in prezent il cresc singura...

Subliniez diferenta. Guesswho, copilul tau are un tata... indiferent ca tu nu mai esti impreuna cu el, va ramane pentru totdeauna tata, pentru copil. Cu asta subscriu inca o data @Oti (daca mai era nevoie).

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Single cu copii
« Răspuns #86 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:09 »
Subliniez diferenta. Guesswho, copilul tau are un tata... indiferent ca tu nu mai esti impreuna cu el, va ramane pentru totdeauna tata, pentru copil. Cu asta subscriu inca o data @Oti (daca mai era nevoie).
Chiar te inseli aici, nu vreau sa intervin pe tema asta ca n-am copii si n-am ce cauta aici. Repet te inseli. Sunt cazuri cand un tata vitreg iti va fi tata in tot sensul cuvantului pana la moarte  :offtopic:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #87 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:18 »
Subliniez diferenta. Guesswho, copilul tau are un tata... indiferent ca tu nu mai esti impreuna cu el, va ramane pentru totdeauna tata, pentru copil.
Sustin ca toti copiii, indiferent ca se nasc din familiei sau in afara ei, au tata. Biologic. ca sunt sau nu recuonscuti, mai putin conteaza.
Eu insa consider ca merita denumirea de tata cel care creste un copil  :bow:, nu cel care participa doar la actul sexual  :knuppel2:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Victorman

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 318
Re: Single cu copii
« Răspuns #88 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:42 »
Nu ma refeream la tata biologic numai ci si la un tata care te-a crescut pana la 6 ani, care a continuat sa fie in viata ta de la distanta, versus un tata vitreg care te-a crescut de la 7 ani si cere ti-a fost tata 24/24. Nu stiu sa explic asa daca are cineva curiozitati sa ma intrebe cand ne intalnim sau cand ne cunoastem si o sa-i explic la ce ma refer. Nu-mi place sa vb aici ca am intalnit persoane care si-au exprimat sentimentul ....... nu stiu cum sa explic ceva de genul ca si cum ai fi fost persecutat. In tot timpul asta tu n-ai fost decat crescut cum se cuvine de un om pe care-l consideri tata in tot sensul cuvantului sau poate chiar mai mult. Pacat ca nu multi barbati pot face asta, iar eu cred ca-s unul dintre ei din pacate  :'(

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #89 : Vineri, 23 Martie 2012, 21:52 »
OK... vad ca am dat nastere la polemici, probabil fiindca nu m-am "comunicat" suficient de corect.
Asa ca repet:
1. admir parintii singuri (nu spun doar mamici, fiindca am vazut si barbati parasiti de neveste, cu 4 copii, si care vin la scoala pentru ajutor social ca n-au incotro, dar nu renunta).
2. consider ca, daca ai de ales, e preferabil sa oferi copilului o familie (cu un tata adevarat sau vitreg, conteaza mai putin, tata sa fie), si nu cu un singur parinte. Dar NU sa alegi tu altfel, pentru el (apropos de exemplul dat).
Recunosc, poate ca eu, personal, n-am avut curajul sa-i spun unui posibil copil al meu "Intre tatal tau si mine nu exista nimic, te-am facut doar pentru mine." Mai cinstit mi s-ar fi parut sa recunosc ca "Tatal tau si cu mine ne-am iubit candva si amandoi te iubim, chiar daca nu suntem impreuna." Sau - apropos de ce spunea Victor - "Tatal tau biologic este acela, dar cel care te-a crescut este acesta." In niciun caz "nu exista". Asta daca ar fi fost cazul.
Si o sa exemplific (ca sa nu jignesc pe nimeni) cu mine, ca si copil. Am constatat, la 7 ani de la moartea tatalui meu, ca am crescut in casa cu un strain. Nu-mi amintesc sa ma fi mangaiat sau imbratisat vreodata sau macar sa fi vorbit, ca doi prieteni. Am aflat, dupa moartea lui, din spusele mamei, ca, de fapt, am fi avut atat de multe lucruri in comun incat si acum mama imi spune "esti ca si el". Am realizat - tarziu dupa 30 de ani - ca "din prea multa dragoste de copii", mamele pot face un rau iremediabil in viitor. Si am aflat astfel si de ce am fost un paria printre adolescenti si, de asemenea, am ales prost, ca tanara femeie, in materie de barbati. Fiindca nu aveam echivalentul masculin al parintelui, modelului si mentorului in familia mea. Sa nu am intelegeti gresit, nu mai dau vina pe nimeni in ziua de azi... oricum e trecut. Si oricum mingea e acum in terenul meu. Vroiam doar sa dau un exemplu despre ce poate percepe un copil - hipersensibil sau nu - atunci cand mama isi imagineaza ca poate fi Mafalda pentru copilul ei, chiar si cu tatal prezent. Si ca sa nu fiu prea subiectiva, as mai putea sa dau exemplu de enspe alte cazuri povestite de prieteni ai mei (maturi, acum)... dar ma opresc aici, ca oricum cred ca mi-am ridicat toate mamicile in cap.  :angel: