Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103461 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Single cu copii
« Răspuns #210 : Vineri, 24 Octombrie 2014, 14:03 »
Am vazut ca in 2013 s-a facut o actiune cu parinti si copii!
Ma intrebam de ce nu s-a mai repetat! Au fost prea putini doritori? Sau nu a iesit bine?



Nu stiu cati dintre voi au copii. Ma intrebam daca putem relansa subiectul asta , in ideea de a mai afla ce actiuni faceti impreuna cu copiii vostri !
E cam mult de cand nu a mai scris nimeni!



silviu

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #211 : Vineri, 24 Octombrie 2014, 18:56 »
Nu stiu cati dintre voi au copii.
pei... unii dintre noi au copii mari, peste 20... altii au copile ::)

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: Single cu copii
« Răspuns #212 : Sâmbătă, 25 Octombrie 2014, 15:45 »
Si altii au vecine... tot de 20

Offline roxcami

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Single cu copii
« Răspuns #213 : Sâmbătă, 06 Decembrie 2014, 18:56 »
Eu am 2 copii adolescenti.......invat in fiecare zi cum sa raspund provocarilor acestor varste.....

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Single cu copii
« Răspuns #214 : Luni, 08 Decembrie 2014, 17:34 »
Eu intentionez ca in primavara...sau in vara sa-l duc pe fiul meu la Disneyland Paris!
Fiul meu are 10 ani..si i-am facut o promisiune la un moment dat si as vrea sa ma tin de cuvant!

Ideea e ca nu prea as vrea sa merg doar eu cu el!

Daca mai sunt printre voi care mai au copii asa mici , si va doriti o astfel de iesire, astept un semn!

Multumesc!

Offline nuvolina1976

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Single cu copii
« Răspuns #215 : Vineri, 26 Decembrie 2014, 03:16 »
Și eu i-am promis fetiței mele, care în iulie 2015 face 6 ani, că vom merge la Disneyland. Îmi doresc din tot sufletul să mă pot ține de cuvânt. Poate știe cineva, când îi fac copilului pașaport, am nevoie de semnătura tatălui? Pentru că în acest caz, va fi mai dificil să plecăm. Sărbători Fericite tuturor!

Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Single cu copii
« Răspuns #216 : Vineri, 26 Decembrie 2014, 10:13 »
da, si pentru eliberarea pasaportului si pentru iesirea din tara e nevoie de o imputernicire de la tata!

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Single cu copii
« Răspuns #217 : Vineri, 26 Decembrie 2014, 11:13 »
doar daca este custodie comuna. Altfel nu este nevoie de semnatura tatalui.
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline Nora SR

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Single cu copii
« Răspuns #218 : Miercuri, 11 Mai 2016, 23:15 »
Salut cu mare bucurie topicul, din doua perspective. In calitate de mama cu doi aproape adolescenti (10 si 14) m-as bucura enorm sa particip la o iesire de vacanta impreuna cu alti parinti single din grup, asa ca sper ca ideea sa se coaca bine si curand 😊
Pe de alta parte, eu am o intrebare pentru cei care au incercat sa isi refaca viata reformabd un cuplu, dupa ce copilul (copiii) au trecut de varsta mica. Insist pe acest detaliu pentru ca eu cred ca un barbat care intra intr-un cuplu cu copii mici are sanse mult mai mari sa preia din mers relatia si copilul sa creasca in noua formula. Cand copiii sunt mai marisori, cred ca dificultatile reciproce de adaptare sunt mai mari. As indrazni sa intreb: ce fel se simte un barbat in fata unei femei pe care o place si o pretuieste, care are copii de varsta critica?  Ce resorturi il pot determina sa isi doreasca o familie cu o femeie cu copii? Nu vreau sa par cinica, stiu ca e vorba de dragoste, de toate ingredientele necesare formarii unui cuplu, dar cumva existenta copiilor la varsta critica este un impediment? 

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Single cu copii
« Răspuns #219 : Joi, 12 Mai 2016, 08:54 »

      O mama single se va cunoaste in primul rand pe sine.
      Va regasi copilul din ea si va retrai copilaria si toate celelalte
      etape impreuna cu copilul/copiii.
      Nu e bine sa piarda nimic din credinta, speranta,perseverenta
      cu care a fost inzestrata.

      Orice posibila dezamagire o va face mai puternica.
      Orice esec va fi un izvor de forta.
      Invatam sa acceptam situatia si sa mergem mai departe.
     
      Nu ne pierdem feminitatea si nu ne ascundem in carapace.
      Viata e un joc dur !

Offline Felicity

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Single cu copii
« Răspuns #220 : Joi, 03 Noiembrie 2016, 16:38 »
Buna,

Am intrat in acest topic crezand ca e mai animat :)

Se pare ca nu prea mai are lumea copii :))

Eu am un copil de 5 ani si merg cu el saptamanal la munte. Daca sunt doritori cu varste apropiate, tinem legatura.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Single cu copii
« Răspuns #221 : Vineri, 04 Noiembrie 2016, 05:52 »
Ai dreptate, nu prea e animat, dar poate fi. Important e ca cineva sa provoace discutia. Sunt multi membri noi si putin au rabdare si rasfoiasca forumul si sa aduca in atentie subiectele existente pe forum. Asa ca felicitari  :flori: :kissing:. Eu zic sa nu renunti. Poti sa propui  discutii pe tema data, sa impartasesti din experienta ta de single cu copii...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline patricia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Single cu copii
« Răspuns #222 : Luni, 19 Decembrie 2016, 10:59 »
    Buna dimineata la toata lumea !  Si eu imi cresc baiatul singura ,are 13 ani si foarte mult de munca pentru ca este in clasa a 8 a . In vacanta de vara , prin luna august  vrea sa-l duc la munte , undeva . Acum 2 ani am fost cu el la Baile Herculane , in rest ne-am vizitat Marea Neagra  ... . Va doresc o saptamana luminoasa , spor in pregatiri si un Craciun minunat .

Offline Yoko

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Single cu copii
« Răspuns #223 : Sâmbătă, 28 Octombrie 2017, 23:32 »
doar daca este custodie comuna. Altfel nu este nevoie de semnatura tatalui.
Este destul de mic procentul  cuplurilor divortate in care custodia sa NU fie comuna.

Offline Ioana Maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Single cu copii
« Răspuns #224 : Luni, 08 Ianuarie 2018, 10:24 »
Si eu am doi baieti, de 5 ani si 10 luni si 12 ani jumate. E greu cand trebuie sa fi si mama si tata in acelasi timp. Dar viata ne invata sa o facem si pe asta , iar fericirea si iubirea din ochii lor ne dau putere sa mergem mai departe pentru ei.