Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103546 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #60 : Joi, 22 Martie 2012, 22:49 »
Nu sunt de acord. Copilul e in primul rand al lui insusi... si al omenirii, pe viitor. Al mamei si al tatalui e atata timp cat are nevoie intirnseca de ei. Stiu ca marea majoritate a parintilor mi-ar sari in cap pentru afirmatia asta, dar vad in fiecare zi prea multi copii tarati sau pur si simplu inhibati pentru ca "mi-a luat un 4" sau ca n-o sa ajunga el, copilul, ceea ce toate frustrarile trecute ale parintilor lui ar vrea sa ajunga. Si mai vad parinti care "uita" cum au fost ei cand au fost copii. Si mai vad oameni mari (pe care i-am cunoscut de copii, in copilaria mea) la care mai ramane un maxim 10% meritul parintilor si al profesorilor pentru ceea ce sunt ei azi... atat in sens negativ, cat si poztiv. Parintii - parerea mea - au raspunderea de a asigura copilului iubirea neconditionata si nevoile primare si de a nu ii imipedica destinul lui propriu si personal. Dar pentru asta ar trebui sa-si calce pe inima si pe instinctele materne sau paterne si sa vada dincolo de faptul ca un copil ar fi copia si proprietatea parintilor, profesorilor, tutorilor sau societatii. Ei, copiii, oricum "scapa" pana la urma.  ;)
Sa zicem ca asta ar fi responsabilitatea pentru care nu as fi acceptat nu sa fac, ci sa cresc un copil, cu oricine.
In alta ordine de idei, fiindca nu sunt, nu-mi permit sa dau sfaturi unui parinte. Mea culpa... facem discutie, noi, pe un topic pe care ar trebui sa o faca cei care au copii.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #61 : Joi, 22 Martie 2012, 22:59 »
...In alta ordine de idei, fiindca nu sunt, nu-mi permit sa dau sfaturi unui parinte. Mea culpa... facem discutie, noi, pe un topic pe care ar trebui sa o faca cei care au copii.
Ouch! Da`i adevarat. Cand spuneam ca un copil e al mamei lui, nu la proprietate faceam aluzie ci ma refeream la faptul ca un copil dezvolta o relatie mult mai stransa cu mama decat cu tatal lui, cel putin in prima faza a copilariei. In rest, ai zis bine. Nu tre`sa faci din copil obiectul dorintelor si aspiratiilor tale neimplinite. Si, repet, nu pot decat sa fiu de acord, facem discutie (chiar diletantism savant! io, ca tu macar ai de-a face cu copii in fiecare zi. Si eu am, insa doar cu unul. Asa ca nu se pune.) la subiect dar e cumva offtopic. :). Si uite un paradox mititel ;D.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #62 : Joi, 22 Martie 2012, 23:14 »
E doar un paradox... provocator. Astept replica "parintilor".  ;D

Offline oti

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
Re: Single cu copii
« Răspuns #63 : Vineri, 23 Martie 2012, 00:10 »
dragii mei,  vorbesc din experienta unui parinte, cu un copil de 15 ani (baiat).copilul apartine ambilor parinti ; si mamei si tatalui - dar nu ma refer material, ca obiect, ci sufleteste. copilul iubeste ambii parinti. poate se ataseaza mai mult de mama in copilarie, pt ca mama e mai posesiva, mai ocrotitoare ( de aici inversunarea soacrei  :crazy2:).
 dar cand creste isi doreste o libertate mai mare, o independenta pe care parintii o pot intelege diferit. depinde de fiecare parinte cum intelege ca trebuie sa dea frau liber copilului, sa nu-l sufoce cu dragostea si cu grija. altfel copilul nu va sti niciodata cum sa se descurce in viata.
 copilul singur va cere ajutorul si sprijinul atunci cand simte nevoia de asa ceva.
mai departe nu sunt decat concesii mari din partea parintilor, o verificare din umbra a copilului si multa incredere reciproca.
Pasul indispensabil pentru a obtine lucrurile pe care ti le doresti in viata este acesta: hotaraste-te ce vrei.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #64 : Vineri, 23 Martie 2012, 10:37 »
Femeile foarte egoiste sunt avantajate astfel!
parca nu le-as numi pe toate asa, sunt cazuri si cazuri.
este o chestiune pur anatomica, fiziologica, femeia sa poata ramane insarcinata in urma unui act sexual...la acest fapt ma refeream cand spuneam ca femeile sunt avantajate. care-s motivele din spatele acestei decizii pentru mine conteaza prea putin pt ca fiecare face alegeri pt sine.
Cazul de care spuneam e al unei femei de 43 de ani acum, medic, dintr-o familie buna, dar care nu s-a maritat niciodata, a avut diverse relatii, niciuna care sa se concretizeze in maritis. Asa ca la 38 de ani a luat hotararea sa faca un copil. Si l-a facut. Are o minune de fetita, frumoasa si desteapta. Ma intreb daca e chiar asa de condamnat gestul ei......isi creste copilul la fel ca mine, singura, iar relatia lor este foarte frumoasa. Daca n-a fost sa aibe o familie e de condamnat ca a ales sa faca un copil? Parerea mea e ca nu, din contra, o admir pt cum isi creste fetita.
De blamat mi se pare madam aia de 68 de ani care a nascut o fetita, are vreo 7-8 ani pustoaica de acum. Aia da.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #65 : Vineri, 23 Martie 2012, 12:46 »
E de blamat ca nju-i ofera copilului doi parinti, de fapt e de blamat pentru ca a ales asta. >:( S-o intrebe pe fetita cand o fi majora cum a fost fara tata. Nu te baga-n aceeasi oala, ca nu esti.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #66 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:05 »
si eu am ales sa am un copil in cadrul familiei, iar in prezent il cresc singura...ofera cineva garantii ca o relatie frumoasa la inceput va dura pana la sfarsitul vietii? nu. Eu cred ca in societatea actuala, in care foarte multi copii sunt crescuti doar de mame, acest fapt nici nu mai ridica vreun semn de intrebare. e acceptat ca atare.
Aceeasi intrebare o sa mi-o puna si fii-meu...ce-o sa-i raspund inca nu stiu. O sa-i spun cu siguranta adevarul, pe intelesul lui.
N-am spus mai sus ( acum am recitit si am vazut ca am omis), tipa a facut fetita asta cu barbatul cu care era atunci in relatie, el a stiut ca ea isi dorea un copil, a fost de acord cu asta, dar fara sa-si asume responsabilitatea. ( Aici io ii dadeam papucii urgent, nu faceam copil cu el, dar in fine.) A fost doar alegerea ei, si-a asumat-o din toate punctele de vedere.
Ma intreb totusi: de ce oare s-o blamez pe ea, ca a facut un copil care dupa cum vad va ajunge foarte bine prin tot ce i se ofera (conditii de viata, educatie, iubire)? Dar el? A stiut, a acceptat si s-a spalat pe maini....
Daca privim speta asta ca pe un contract, pare ca fiecare si-a indeplinit obligatia contractuala, nu? Ea sa faca copilul, el sa nu si-l asume. Doar ca viata e mai mult decat atat....Eu n-o blamez pt simplul fapt ca nu am fost in papucii ei, e viata ei si o traieste asa cum considera ca e mai bine. Iar copilul este iubit, reusit, ingijit, educat...no comment.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #67 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:10 »
ai dreptate Guess. sa le fie mult bine! :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #68 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:13 »
Nu stai impreuna doar pentru copil. In rest, nu exista exceptii. Daca a consimtit la ce zici tu, e un nemernic. Si un dobitoc. Si un om de nimic. Si un zero barat. Si ce mai vrei tu in preajma lui zero, de la - 0 la +0.El. Insa nici ea nu-i tocmai intreaga la cap. De sa te chinui sa cresti singura un copil? Ca doar tu stii destul de bine. Si Mica la fel. Unde-i logica? Si nu-mi spune ca o mama compenseaza, ca nu-i asa.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #69 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:29 »
de ce sa nu cresti singura un copil, ba chiar doi? nu-i usor, da-i frumos si merita.  :)
daca doamna aceea si-a dorit atat de mult un copil, de ce nu? sigur ca e preferabil ca un copil sa aiba ambii parinti dar, pana la urma, s-ar putea ca micutei sa-i fie foarte bine, de ce nu? cred ca si eu as fi procedat la fel, la un moment dat, daca n-ar fi fost sa fie sa gasesc un partener potrivit.
orice copil e o minune. sa fie sanatoasa si sa aiba noroc!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #70 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:34 »
bitek, ai atins un punct foarte interesant...bravo...femeia asta nu se chinuie sa creasca acest copil, parca totul vine de la sine, chiar vorbeam odata cu ea si observam (pe tacute) cat de relaxata e in preajma copilei, cat de frumos ii vorbeste, calma...o ajuta parintii ei, oameni la pensie, fetita merge la gradinita toata ziua, e inscrisa la tot felul de activitati extrascolare, etc. din afara le vad foarte bine "inchegate" ca familie (monoparentala, e drept)...
io recunosc ca nu-s ca ea, am momente, scurte, e drept cand ma simt coplesita de responsabilitati. nu e vorba doar de copil, sunt mai multe responsabilitati in viata mea pe care voit sau nu prea, mi le-am asumat. dar mai degraba spun eu ca ma chinui uneori sa-l cresc pe fii-meu decat femeia asta. Sa nu ma intelegeti gresit, nu-i iau apararea (ca nu-i nicio judecata aici) nici nu-mi pun cenusa in cap, ci, pur si simplu, incerc sa privesc detasat cazul.
Oricum ar fi, greu sau nu, viata fara copilul meu nu as putea-o concepe si ma gandesc ca aceeasi dragoste, acelasi sentiment matern (care mocnea in ea pe atunci) o fi determinat-o sa faca alegerea asta. :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #71 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:37 »
si l-a dorit foarte mult si a considerat ca-i poate oferi o viata frumoasa... nu cred ca o poate condamna cineva, chiar daca e un pic de egoism la mijloc. insa, vedem bine, sunt atatia copii care se nasc avand langa ei un tata si, apoi, din diferite motive, se intampla sa nu-l mai aiba si cresc totusi frumos si cu multa iubire.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #72 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:39 »
mica, asa zic si eu, pana nu treci printr-o situatie similara e usor sa vorbesti, sa emiti judecati, dar cand te confrunti in mod direct cu acel episod de viata, s-ar putea sa iti schimbi atitudinea. mai ales ca tatii azi sunt, maine, nu se stie...din pacate.
si eu le doresc numai bine, mai ales ca sunt niste persoane care chiar merita (din punctul meu de vedere)  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #73 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:43 »
le trimit si eu un gand bun, guess.  :) iubirea dintre mama si copil e o minune care trebuie pretuita.  :)

varsator38

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #74 : Vineri, 23 Martie 2012, 13:43 »
Si nu-mi spune ca o mama compenseaza, ca nu-i asa.

indiferent cat se straduieste o mama singura,sa compenseze lipsa tatalui,in totatlitate nu reuseste...poti sa-i oferi orice si oricat si sufleteste si material,lipsa tatalui se va simti probabil toata viata.fiecare parinte are rolul lui in cresterea si educarea copilului.ma straduiesc sa ofer fetitei mele tot ce consider,ca mama,ca este necesar si o va pregati pentru viata...este un copil responsabil,recunoscator{fara sa astept acest lucru},modest,dar in ochii ei tot citesc tristete si in sufletelul ei exista un gol,pe care nu il pot umple niciodata...poate e mai particulara situatia la noi,nefiind vorba de o alegere ci de destin,dar banuiesc ca e valabila si in cazurile cand alegerea este a parintiilor...
dezvoltarea armonioasa cu tot ce implica aceasta,a unui copil,are loc intr-o familie,langa ambii parinti...e doar parerea mea.