Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103548 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single cu copii
« Răspuns #120 : Luni, 16 Iulie 2012, 13:48 »
Sunt amatori de iesit prin parcuri cu copiii?

Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #121 : Miercuri, 18 Iulie 2012, 22:59 »

Sunt amatori aici de iesit la munte cu copiii ? 2-3 nopti cazare la vreo pensiune si in rest trasee usoare pe munte ... eu asta imi propun cam de pe 1 sept incolo. Fetita mea are 7 ani. Cine se mai incumeta cu noi ?

Offline elena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single cu copii
« Răspuns #122 : Vineri, 20 Iulie 2012, 12:42 »
Ne incumetam noi :) Fetita mea are tot 7 ani. Cand vrei da un semn si vorbim. Noi suntem disponibile de la mijlocul lui august.

Offline Erica

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Single cu copii
« Răspuns #123 : Marți, 24 Iulie 2012, 12:28 »
Aaa, super Elena ! noi suntem disponibile din sept; pana atunci caut pensiuni si trasee ... mai usurele asa ca nu avem antrenament :); suntem din Buc, voi ?
... inafara de mesaj aici, nu stiu cum sa tinem legatura (avem voie aici sa lasam date de contact ?)

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single cu copii
« Răspuns #124 : Miercuri, 25 Iulie 2012, 09:56 »
Noi abia ne vedem din marsupiu, asa ca nu putem pleca departe. Dar ne-am duce o dupamasa in rezervatie la Comana (sau alte imprejurimi ale Bucurestiului). Se mai gasesc amatori?

Offline elena

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Single cu copii
« Răspuns #125 : Duminică, 29 Iulie 2012, 23:42 »
Erica, iti las adresa mea de e-mail: elle_1474@yahoo.com. Noi suntem tot din Bucuresti si tot cu trasee mai usurele   :thumbup:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #126 : Luni, 13 August 2012, 17:13 »
S-a dezbatut, mai demult, "moralitatea" adoptarii unui copil de catre un parinte singur. Iata o poveste reala: o cunostinta, femeie, divortata, si-a dorit enorm un copil pe care nu-l putea avea. a facut toate demersurile pentru adoptie si, la un moment dat, a fost chemata la o maternitate sa "aleaga" (se intampla acum mai multi ani). A vazut un copil, doi copii si cand i s-a adus al treilea (infofolit si acoperit aproape total de o caciulita, nevazandu-se, deci, mai deloc) a simtit o emotie f. puternica si a "stiut" instantaneu ca "acela" e copilul, desi nu-i distingea nici macar jumatate din chip. "Recunoasterea" a venit din interiorul ei. Asadar l-a ales.
A doua zi s-a incercat sa i se ofere un altul, acela nefiind inca sau sigur de dat spre adoptie. Insa ea se "indragostise"de acel copil si a facut tot ce a fost posibil sa i se dea acela si nu altul.
Cand copilul avea doi ani, doamna aceasta l-a gasit si pe "El".
Copilul a crescut si, uluitor, seamana foarte tare cu ea: aceeasi culoare speciala de par, aceeasi ochi albastri, aceeasi fata prelunga.
Cei trei au acum, de mai multi ani, o familie foarte reusita.

Iata ca ceea ce unii pot considera un gest egoist, s-a transformat intr-o poveste fericita pentru toti. Si nu e basm; e o realitate vazuta cu ochii mei.
Ceea ce trebuie spus e ca doamna in cauza si-a dorit din tot sufletul toate acestea, fara ezitari. A fost foarte sigura ca asta vrea si nu s-a oprit pana nu a avut copilul dorit, pe care l-a ales aproape "pe nevazute", dar ascultandu-si vocea interioara.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #127 : Luni, 13 August 2012, 19:55 »

Ceea ce trebuie spus e ca doamna in cauza si-a dorit din tot sufletul toate acestea, fara ezitari. A fost foarte sigura ca asta vrea si nu s-a oprit pana nu a avut copilul dorit, pe care l-a ales aproape "pe nevazute", dar ascultandu-si vocea interioara.
Mica, ai subliniat un aspect foarte important, si anume, siguranta, dorinta puternica de a materializa un lucru, un plan de viitor, increderea ca poti duce la bun sfarsit ceea ce ti-ai propus, fara niciun fel de ezitari. Cand iti doresti din tot sufletul ceva, efortul nu este zadarnic, de fapt constati ca nu ai facut niciun fel de efort, dimpotriva...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #128 : Luni, 13 August 2012, 20:00 »
exact asta am vrut sa subliniez, Lucia.  :) o dorinta spre implinirea careia pleci cu indrazneala si incredere are enorme sanse sa se materializeze.  :)
si mai e un aspect important...'ascultarea sinelui", a vocii interioare. chiar adineauri ma uitam la fotografia lor, mama si fiica pe o plaja - splendida imagine a iubirii si bucuriei - si nu-mi vine sa cred cat de tare seamana cele doua... si asta numai din "intamplare" (ce usor folosim cuvantul asta)... :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #129 : Luni, 13 August 2012, 20:09 »
subscriu, fetelor!  :thumbup:
Tre` sa-ti doresti si sa actionezi, sa faci ceea ce tine de tine pt ca visul sa devina realitate si apoi se aranjeaza toate: apar oamenii potriviti, imprejurarile favorabile care te duc spre atingerea telului. Stia Coelho de ce spunea ca "Atunci când îţi doreşti ceva cu adevărat, tot Universul conspiră la realizarea dorinţei tale!"  ^-^
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #130 : Luni, 13 August 2012, 20:13 »
subscriu, fetelor!  :thumbup:
Tre` sa-ti doresti si sa actionezi, sa faci ceea ce tine de tine pt ca visul sa devina realitate si apoi se aranjeaza toate: apar oamenii potriviti, imprejurarile favorabile care te duc spre atingerea telului. Stia Coelho de ce spunea ca "Atunci când îţi doreşti ceva cu adevărat, tot Universul conspiră la realizarea dorinţei tale!"  ^-^

absolut. verificat.  ;)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Single cu copii
« Răspuns #131 : Luni, 13 August 2012, 20:27 »
Total de acord cu voi. Daca intentia este ferma ,ascultam intuitia acea voce interioara,si actionam ,dorinta devine realitate.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Single cu copii
« Răspuns #132 : Luni, 13 August 2012, 20:32 »
si mai adaug ceva: caracterul tipului. faptul ca a acceptat-o cu un copil spune multe despre caracterul lui.  :)
pentru unii e un capat de tara...
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #133 : Luni, 13 August 2012, 20:34 »

si mai adaug ceva: caracterul tipului. faptul ca a acceptat-o cu un copil spune multe despre caracterul lui.  :)
pentru unii e un capat de tara...

pai era un (chiar)"el", deci qualite. :)

Total de acord cu voi. Daca intentia este ferma ,ascultam intuitia acea voce interioara,si actionam ,dorinta devine realitate.

ia uite ce consens de doamne avem.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #134 : Luni, 13 August 2012, 21:54 »
As face si eu consens cu voi, da' pana nu adopt si eu un copi ca-n poveste, nu am ce cauta pe acest topic...  oO