Autor Subiect: Single cu copii  (Citit de 103746 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #135 : Luni, 13 August 2012, 22:02 »
Caro, nu-i poveste. E realitatea unei foste colege.

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #136 : Luni, 13 August 2012, 22:23 »
Am inteles, Si oricum, nu prea glumeam...  :)

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single cu copii
« Răspuns #137 : Marți, 14 August 2012, 00:54 »
Eu ce sa mai spun? Oricum sunt defect dupa unele standarde  :)
Nu pot sa ma abtin totusi sa spun si eu ce consider ca e de calitate: - o femeie care n-are copii, e in stare sa faca copii dar se marita cu un barbat care are deja si-i creste pe ai lui. Deja categoria asta intra la SF  :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Single cu copii
« Răspuns #138 : Marți, 14 August 2012, 10:39 »
As face si eu consens cu voi, da' pana nu adopt si eu un copi ca-n poveste, nu am ce cauta pe acest topic...  oO
Consens de idei ,deci esti cu noi Caroline!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #139 : Marți, 14 August 2012, 12:26 »
Eu ce sa mai spun? Oricum sunt defect dupa unele standarde  :)
Nu pot sa ma abtin totusi sa spun si eu ce consider ca e de calitate: - o femeie care n-are copii, e in stare sa faca copii dar se marita cu un barbat care are deja si-i creste pe ai lui. Deja categoria asta intra la SF  :)

nicky, dupa ce-am postat fraza aceea, m-am gandit ca ai putea interpreta asa.  :) cand e vorba de teorie, 99% din oamenii onesti, care nu au deja copii (cred ca cei care au inteleg altfel faptul ca ai putea iubi si un copil "strain"), ar spune ca nu-si doresc un partener care are deja un descendent. Si oarecum e normal. E absolut normal sa-ti doresti in primul rand un copil al tau.
Eu vorbeam aici de "practica", de situatia in care un om (fie el barbat, fie el femeie) gaseste un alt om, cu un copil, ba chiar doi. si ii place foarte tare, sau chiar ajunge sa-l iubeasca, dar "da inapoi" pentru ca nu are curajul, nu vrea, sau pur si simplu nu poate sa-si asume situatia... sigur ca uneori, sau de cele mai multe ori iti trebuie o buna doza de curaj si rabdare, insa daca intr-adevar e vorba de o iubire din aceea rara, inclin sa cred ca renuntarea ar fi o mare lasitate, si foarte probabil si o mare pierdere.

atata timp cat tu n-ai fost in fata unei astfel de situatii (si daca nu ti-o doresti, deie Domnul sa nici n-o aflii) nu poti fi "judecat" :). una e sa spui ce gandesti, asa, teoretic (si tu ai fost onest, nu ipocrit), si alta este viata. :)

exista si femei care cresc copii ce nu sunt ai lor, insa intr-o situatie in care femeia aceea ii poate avea si pe ai ei nu i se indeplineste dorinta (fiindca el are si nu mai vrea...)...da, poate fi usor frustrant.

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single cu copii
« Răspuns #140 : Marți, 14 August 2012, 12:39 »
Eu sunt parinte singur, muc cel mic implineste in curand 2 luni. Pot sa spun ca inainte sa se intample, nici nu concepeam ideea sa stau cu cineva care are copii, iar acum optica mea s-a schimbat dramatic. Asa ca inteleg foarte bine de ce atunci cand n-ai copii vrei sa stai printre cei ca tine si cand ai copii, vrei tot pe cineva ca tine.
In consecinta, apreciez in mod deosebit pe cei care n-au copii, dar accepta sa stea cu cineva care are copil.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #141 : Marți, 14 August 2012, 12:42 »
nu prea vroiam sa dau tot din casa, pe subiectul asta, insa cred ca nu e nicio problema sa spun, asa, ca studiu de caz, ca alta cunostinta a adoptat un copil care avea deja 6 anisori. A fost singura "oferta" dupa o indelunga asteptare intr-un proces de adoptie. desi nu avea nici varsta nici sexul pentru care optasera parintii, l-au luat. Miraculos sau nu (pe mine m-a uimit, totusi), copilul s-a integrat perfect, de la inceput, si culmea, culmilor, ca si-n primul caz, seamana cu ea formidabil. Habar n-am cum de s-a intamplat asa, in ambele cazuri, insa copiii acestia  seamana cu mamele adoptive mult mai bine decat seamana "naturalii" mei cu mine.
revin la caz. Desi l-au luat atat de mare (la 6 ani un copil este destul de "format") toata lunmea il iubeste: parinti, bunici, unchi, verisori.

v-am spus doua cazuri fericite. Al treilea este un el care are "copilul ei". Nu stiu amanunte, dar nu parea deloc nefericit. :)

acum, ca suntem la tema copiilor adoptati, mai stiu un alt caz, din alt context, in care copilul adoptat nu s-a integrat familiei nici dupa multi ani... acolo insa mai exista un alt copil, natural, si am eu feelingul ca neintegrarea este consecinta atitudinii (gresite) a parintilor adoptivi.
 

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #142 : Marți, 14 August 2012, 12:54 »
Eu sunt parinte singur, muc cel mic implineste in curand 2 luni. Pot sa spun ca inainte sa se intample, nici nu concepeam ideea sa stau cu cineva care are copii, iar acum optica mea s-a schimbat dramatic. Asa ca inteleg foarte bine de ce atunci cand n-ai copii vrei sa stai printre cei ca tine si cand ai copii, vrei tot pe cineva ca tine.
In consecinta, apreciez in mod deosebit pe cei care n-au copii, dar accepta sa stea cu cineva care are copil.

sa-ti traiasca muc cel mic.  :)

da, un copil  deseori iti deschide sufletul pentru toti copiii. cel putin asa am patit eu care eram destul de dezinteresata de subiect si dupa ce i-am avut pe ai mei am cazut in adoratie pentru toti. si-asa am ramas.  :) sigur insa ca e o diferenta intre a-ti placea copiii si a te avanta in meseria (grea, nu gluma) de parinte.

Offline nickyblu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 388
Re: Single cu copii
« Răspuns #143 : Marți, 14 August 2012, 14:22 »
Multumesc pentru ca nu ati dat cu rosii in mine  ;) Si eu am un respect pentru cei care pot sa faca asa ceva fara vre-un interes anume. Se spune ca intelepciunea vine odata cu varsta, eu inca o mai astept  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Single cu copii
« Răspuns #144 : Marți, 14 August 2012, 14:35 »
Multumesc pentru ca nu ati dat cu rosii in mine  ;) Si eu am un respect pentru cei care pot sa faca asa ceva fara vre-un interes anume. Se spune ca intelepciunea vine odata cu varsta, eu inca o mai astept  :)
da, si cand in sfrarsit ai intelepciunea, incepi sa regreti ca nu mai ai varsta... ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #145 : Marți, 14 August 2012, 15:04 »
Mai zic si eu ceva, chiar daca nu sunt "single cu copii" sau mai bine zis, sunt, da' cu copiii altor parinti, la scoala.  oO
Io zic asa: ca-i faci sau nu, ca-s ai tai sau nu-s ai tai, dea Domnu' sa nu aiba parte de copii decat aia care-i merita. Nu exista rau mai mare decat un parinte denaturat.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Single cu copii
« Răspuns #146 : Marți, 14 August 2012, 15:11 »
Mai zic si eu ceva, chiar daca nu sunt "single cu copii" sau mai bine zis, sunt, da' cu copiii altor parinti, la scoala.  oO
Io zic asa: ca-i faci sau nu, ca-s ai tai sau nu-s ai tai, dea Domnu' sa nu aiba parte de copii decat aia care-i merita. Nu exista rau mai mare decat un parinte denaturat.
Fericiţi cei care se merită unii pe alţii, părinţi şi copii! :)

Offline Ana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Single cu copii
« Răspuns #147 : Marți, 14 August 2012, 15:24 »
Se baga cineva la liniute cu carucioare?

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Single cu copii
« Răspuns #148 : Marți, 14 August 2012, 16:32 »
Eu sunt parinte singur, muc cel mic implineste in curand 2 luni. Pot sa spun ca inainte sa se intample, nici nu concepeam ideea sa stau cu cineva care are copii, iar acum optica mea s-a schimbat dramatic. Asa ca inteleg foarte bine de ce atunci cand n-ai copii vrei sa stai printre cei ca tine si cand ai copii, vrei tot pe cineva ca tine.
In consecinta, apreciez in mod deosebit pe cei care n-au copii, dar accepta sa stea cu cineva care are copil.
Sa iti traiasca!
Eu mi-am dorit copil si nu doar unul, am vrut 3 copii si datorita lui Single Camp am inceput din nou sa sper ca mai exista o sansa sa-mi gasesc jumatatea si sa-i am.
Am fost in situatia de a fi cu cineva care avea deja copil din casatoria anterioara si l-am acceptat, ba chiar mai mult am aranjat o camera numai pentru copil, dar copilul vroia la mama, iar "el" era dependent de copil. Banuiesti ce s-a intamplat?! Copilul nu m-a acceptat, a plecat la mama lui  si a plecat si "el" dupa copil. Dureros a fost, ca dupa ce trecusem dupa un divort urat, a mai trebuit sa trec si peste o alta incercare esuata. De atunci am ales sa raman singura si am devenit un om trist. Dar dupa cativa ai, am incercat din nou tot cu un barbat cu copil doar ca el nu si-l recunostea si nu-l vizita. Vazusem  fotografia copilului si semana cu el, dar de cate ori deschideam subiectul "copilul" incepea sa tipe si sa se certe cu mine. In fine, relatia s-a terminat din cauza comportamentului necioplit pe care il avea.
Iar acum, datorita lui Single Camp m-am trezit la viata, sa incep sa sper ca va iesi si soarele pe strada mea.  :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Single cu copii
« Răspuns #149 : Marți, 14 August 2012, 16:57 »
Io ma gandeam mai pe d-a dreptu`: sa postez anunt cu "Caut mamica (eventuala sau actuala, nu importa. Ca daca e eventuala, o facem si actuala)...  ;D
Acu`, vorbind serios, nu stiu...da, cred ca as avea o retinere (initiala) in a intra intr-o relatie cu o femeie care e mama deja. Probabil ca si datorita faptului ca (in sinea mea egoista) as crede ca in sufletul ei poate fi loc mai putin pentru uratu` de moa, pe motiv ca e cineva deja acolo.  Insa, daca ochiu` meu vede ca ea e "the one"pentru mine (adica love, brain si understanding asa cum trebe), sa ne fie cu iertare, poa` sa aiba si 22. De copii. Mai facem 22 si uite-asa, ma fac antrenor de echipa de fotbal american! Cu toate liniile complete chiar.