Autor Subiect: Ce filme mai vedem  (Citit de 263815 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #780 : Luni, 08 Aprilie 2019, 22:07 »
Si fiindca tot vorbeam de Meryl Streep o puteti re-vedea in Madam " Florence Foster Jenkins" acesta fiind doar o comedie dupa intamplari reale , desi este muuult peste asteptari !  ::)  :applause:

Costi, da, l-am vazut si pe asta. Fooaarte buun film!
Sunt o mare cinefila. Vad filme acum asa cum citeam carti inainte de '89, (cu nemiluita  :laugh: )
Dar trebuie sa precizez: filme pe alese, nu aiurea  :)
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #781 : Vineri, 12 Aprilie 2019, 10:41 »
 ’’Leaving Neverland’’...pregătiți-vă pentru ceva greu de privit, un tumult de stări, o să vi se răstoarne lumea, va trebui să reconsiderați totul...Din păcate toți ne-am primit porția de seducție de la superstar, nu mai poți privi doar dintr-o singură perspectivă, ești obligat să iei la cunoștință, cumva ai vrea dar nu te poți preface că acest film nu există...
Ce ironie amară, peste timp, acest Neverland...


Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #782 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2019, 17:38 »
Vin si eu cu propuneri mai vechi , de fapt abia ce l.am vazut " Expresul de la miezul noptii " 78  :D
Nu stiu cat de dur o fi cel cu M.J. ... nici nu stiu unde sa-l vad ...dar pentru cine vrea ceva dur ... :giggle:  :hammer:

tot Netflix  :magic:

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #783 : Marți, 14 Mai 2019, 22:38 »
A inceput pe HBO un serial "Cernobil" - SUA-Anglia 2019

Este foarte bun serialul, dar nu este pentru cineva care nu are nervii tari.
Cine isi aduce aminte acel an 1986 stie despre ce este vorba...
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Leia

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #784 : Marți, 28 Mai 2019, 08:21 »
Suntem tot și nimic.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #786 : Duminică, 16 Iunie 2019, 09:10 »
Ca sa facem, Nina?! Exista un capat de linie pentru fiecare viata. Sa ne bucuram de filmele lui.  :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #787 : Marți, 25 Iunie 2019, 22:38 »
Am vazut acum cateva zile un film perfect pentru vacanta, sau pentru o seara deconectanta. Mai este nevoie si de asa ceva din cand in cand.  :)

Murder Mystery - cu Jennifer Aniston si Adam Sandler

www.youtube.com/watch?v=5YEVQDr2f3Q

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #788 : Luni, 01 Iulie 2019, 22:52 »
Continui cu filmele de vacanta  :)

LIFE OF THE PARTY cu Melissa McCarthy

www.youtube.com/watch?v=_5WRhv7b_Y0
„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #789 : Duminică, 08 Septembrie 2019, 12:26 »
Îți place sau nu Tarantino, când apare un film nou de el în târg, nu prea are cum să treacă neobservat. Așa că m-a mânat curiozitatea și-am mers să văd ,,Once Upon a Time in Hollywood’’.Dacă n-ai reușit să duci la capăt, ca mine, ‚‚Pulp Fiction’’și nici măcar puțină curiozitate, atunci n-ai ce căuta...Deși nu înroșește ecranul nici pe departe ca în Pulp Fiction, oricum, asta cu estetizarea violenței, mie una nu-mi prea iese...
Filmul este despre ,,sic transit gloria mundi’’ valabil atât pentru epoci cinematografice, actori la Hollywood, dar și în general…
Distribuția e una de zile mari, inflație pe metru pătrat! Cu apariții meteorice sau în rolurile principale, joacă cu toții atât de bine încât da, pot spune că e un privilegiu să-i vezi împreună. Tandemul Brad Pitt-Leonardo Di Caprio, grozav de-a dreptul!
Tarantino spune despre film că s-ar putea să fie ultimul ,,curat’’ filmat în LA, fără scene recreate pe calculator. Se vede din plin străduința pentru redarea detaliilor din epocă.
Să nu te aștepți însă la un fir epic…sunt povești concentrice, deschise și închise rând pe rând, în mod mai degrabă neașteptat, vezi abordarea cazului Sharon Tate…
Ok, sunt o mulțime de scene pe marginea cărora se poate comenta în fel și chip, ce-a vrut să spună , ce clișeu atacă, ce mesaj transmite…dacă v-am stârnit măcar parte din curiozitatea mea poate veti adauga ceva chiar aici, după ce veti vedea filmul!
Între timp, ,,Joker’’, căruia i se făcea publicitate la începutul fimului lui Tarantino, a primit Leul de Aur la Venetia iar juriul de anul ăsta a făcut distincție între viața artistică și cea personală a lui Roman Polanski și i-a acordat premiu ptr ,,J’accuse’’…tocmai ce-mi reîmprospătase memoria Tarantino cu conexiunea dintre Sharon Tate și Polanski...Deci, iată, cel puțin două filme noi de văzut! :)

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #790 : Marți, 08 Octombrie 2019, 19:19 »
 Să vă zic despre un film pe care l-am văzut de curând și care m-a prins rău de tot...Subiectele de film nu mai sunt noi, nou va fi mereu felul în care te surprinde imaginația regizorului. Recunosc supremația regizorilor de genul masculin, chiar ziceam ce fin cunoscător al pshihologiei feminine e Ridley Scott, asta după ce am văzut „Thelma și Loiuse” dar...n-au cum să surprindă mai bine unele subtilități așa cum o fac femeile-regizor înseși. Încetul cu încetul apar niște nume remarcabile și spun poveștile atât de bine că par cu adevărat decupaje din viață, sau viața reală transpusă într-o parabolă care-ți atinge coarda cea mai sensibilă, vezi „Pianul” de Jane Campion, Lost in Translation de Sofia Coppola...Dar m-am luat cu vorba și nici măcar n-am pomenit numele filmului despre care doream să vă vorbesc. Se numește „Fericit ca Lazzaro” și da, ați ghicit, regizoarea e o femeie, italiancă, Alice Rohrwacher. În 2018, la Cannes, a luat premiu pentru cel mai bun scenariu. Iar acesta nu e primul film ci cel de-al treilea al regizoarei, cel de-al doilea, „Le Meraviglie”(„Minuni”), a luat Grand Prix-ul in 2014. În rolul lui Lazzaro e un actor neprofesionist,ales în urma unui casting prin licee, Adriano Tardiolo. E ceva în privirea și atitudinea acestui băiat încât îți vine să te întrebi dacă regizoarea știa ce caută sau și-a adaptat scenariul după ce l-a găsit. Ai în tine asta sau nu, nu cred că te poate învăța cineva așa ceva. Filmul este inspirat dint-un fapt real descoperit de autoare într-un ziar dar dincolo de asta, „Lazzaro cel fericit, este despre o altfel de sanctitate, mai neînsemnată, fără miracole, fără puteri sau superputeri, fără efecte speciale. Ea vine dintr-un anume fel de a trăi în această lume, crezând pur și simplu în oameni și fără a nutri gânduri rele față de nimeni.”, spune autoarea filmului Alice Rohrwacher.


Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #791 : Marți, 12 Noiembrie 2019, 20:08 »
Delon - Belmondo Paris Match 70 anniversaire 29 05 2019

www.youtube.com/watch?v=tYOzJgTOBO0


Emotionanta intalnire intre aceste doua mari legende ale cinematografului francez si mondial in acelasi timp. 
Voi revedea cu mare placere un film foarte vechi cu acesti doi mari actori - Borsalino (1970)  :)



„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain


Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #793 : Luni, 08 Iunie 2020, 14:13 »
Ca să-mi mai treacă amaru', mă uit la un film cu Tupac Amaru Shakur, chiar bun...


Și fiindcă știu sigur că îmi va distrage atenția complet, o să revăd și '' Apocalypto''...


 :)

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Ce filme mai vedem
« Răspuns #794 : Marți, 09 Iunie 2020, 00:07 »
''Apocalypto'', da. Foarte bun film. Si eu l-am revazut de curind cu mare placere.
Am urmarit cateva seriale pe net.
Ultimul a fost "Upload"...spunea cineva intr-un articol ca daca vrei sa vezi cum va arata viitorul este de ajuns sa vezi productii SF americane  ;D
https://cinemaone.net/title/tt7826376?utm_source=pt&utm_medium=win&utm_campaign=skusat1

Alt serial bun este "City on a Hill":
https://cinemaone.net/title/tt7187044?utm_source=pt&utm_medium=win&utm_campaign=skusat1

"Power": https://cinemaone.net/title/tt3281796?utm_source=pt&utm_medium=win&utm_campaign=skusat1
"Yellowstone": https://cinemaone.net/title/tt4236770?utm_source=pt&utm_medium=win&utm_campaign=skusat1

Am vazut si ceva filme. Unul dintre ele este inspirat din fapte reale: "The Banker"- Don’t pay the man. Be the man.
https://cinemaone.net/title/tt6285944?utm_source=pt&utm_medium=win&utm_campaign=skusat1

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain