Autor Subiect: Experientele de viata  (Citit de 29805 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 00:28 »
Auzi, ce-ar fi sa ne spui 'mneata de ce ar putea sa fie, ca io chiar nu stiu...  oO

luciamanta

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 20:37 »
Ar fi fost gata sa renunte la tot acum si sa revina la mine. Am spus nu. Nu ma intreba de ce, ca nu stiu...
Caroline, cred că ti-ai ascultat inima, asta ai făcut. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 21:45 »
Mda... Chestiunea interesanta stii care e? Ca mi-a trecut toata durerea amintirilor de-atunci. Si nu fiindca si-a cerut iertare de zeci de ori la telefon, ci fiindca, inca inainte de a vorbi prima data cu el, eu il iertasem si i-am spus-o. Si pe urma ne-am putut aduce aminte impreuna, vorbind, doar ceea ce a fost inimaginabil de frumos odata. Nici macar n-am simtit nevoia sa ne vedem, devenise irelevant, am ramas cu amintirea, frumoasa de data asta, a ce am fost noi acum 20 ani. M-am simtit ca intr-un fel de elapsa in timp, ca in filmele SF in care te poti intoarce sa schimbi ceva in trecut, astfel incat prezentul sa-ti fie altfel. La final, ne-am dorit reciproc numai bine si mai mult noroc in dragoste de-acum incolo. Cred ca aveam amandoi nevoie de asta...  :angel:
Ma intreb daca o sa reusesc candva sa fac la fel si cu ex-sotul meu...  :idiot2:

Lucia, cred ca acel om de cara ai povestit tu avea si el nevoie de asa ceva. Uneori, jucam rol de ingeri pentru altii si altii pentru noi... in suferinta sau bucurie, este irelevant. Schimbarea conteaza.  ;)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 21 Aprilie 2012, 22:56 »
Lucia, cred ca acel om de cara ai povestit tu avea si el nevoie de asa ceva. Uneori, jucam rol de ingeri pentru altii si altii pentru noi... in suferinta sau bucurie, este irelevant. Schimbarea conteaza.  ;)
  Caroline, acel om care se pierduse în marea vieţii, avea nevoie să fie ascultat şi in acelasi timp, avea nevoie să dea vietii lui un sens. Avea nevoie să ia viaţa de la capăt, să îsi schimbe viata radical, să se regăsească ca om. Acel bărbat s-a schimbat si a realizat că fericirea nu se rezumă la amoruri de o noapte, la false prietenii şi crunte beţii, a realizat că în viaţă nu ai nevoie de o scenă pe care să joci acelaşi rol zi de zi, terminând în fiecare seară, înante să te bagi în pat, cu o plecăciune în faţa publicului.  :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #34 : Duminică, 13 Mai 2012, 15:31 »
   Zilele trecute, fiind in delegatie la Targoviste si Giurgiu, am stat de vorba cu o serie de pacienti dializaţi, pacienţi care de 3 ori pe săptămână merg la un centru privat pentru efectuarea dializei, atât de necesară pentru rinichii lor. Boala este o experienţă de viaţă foarte serioasă, te schimbă... 
   Un fost ofiţer de informatii, cu gradul de colonel, unul dintre pacienţii mai prietenosi a stat de vorba cu mine si dupa un timp mi-a marturisit ca face tratament cu dializa de 15 ani. L-am felicitat sincer şi l-am intrebat care este secretul său? Mi-a raspuns ca a devenit mai flexibil in a infrunta necunoscutul si a devenit mai increzător în forţa personală. Si mai mult decat atat, si-a imaginat viata ca pe un joc, in care trebuie sa jonglezi cu 5 globuri de sticlă: MUNCA, FAMILIA, SANATATEA, PRIETENII şi SPIRITUL. Trebuie sa le mentii in aer pe toate; daca au căzut se zgârie sau se sparg... mai ales de sănătate trebuie să ai grijă. Trebuie să ţii cont că viata nu este o cursă, ci o călătorie care trebuie savurată pas cu pas. Ieri e istorie. Mâine e mister. AZI e un CADOU. Să te bucuri de el, chiar dacă te afli în ultima haltă, iar mai devreme sau mai târziu, inevitabil trenul vieţii se va opri pentru fiecare dintre noi.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #35 : Duminică, 13 Mai 2012, 17:22 »
...hm ,nu stiam ca ofiterii  de informatii sunt asa de senssibili si poetici....(de ele stiam  :)) .   .....deci atentie fetelor.....

Caroline

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #36 : Duminică, 13 Mai 2012, 17:33 »
Toti suntem, inainte de toate (inainte de a fi ei sau ele, ofiteri de informatii sau manipulati etc.) oameni.

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Experientele de viata
« Răspuns #37 : Luni, 14 Mai 2012, 19:19 »
recent m-am ales cu permisul suspendat (in deplasare de servici) si culmea chiar ma simt f bine de ideea ca o sa fiu pieton pt 30 de zile la modul in care eu nu stiu ce inseamna transport in comun inafara de avion de mai bine de 10 ani ...

deja am aranjat de sofer si masina pt aceasta perioada, dar ce ma intriga este ca mai stresati sint sefii mei ca va fi dificil sa ma deplasez pe teren (adica nu mai pot fi "om de detoate") si ma voi rezuma doar la munca mea, lucru care consider ca ar trebui sa se intimple in mod normal, nu doar in cazuri de exceptie

concluzia a fost ca prefer sa dispar in grecia vreo 2 saptamini in perioada asta, decit  sa stau sa ma cert cu ei si sa ma enervez degeaba :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Experientele de viata
« Răspuns #38 : Luni, 14 Mai 2012, 20:04 »
concluzia a fost ca prefer sa dispar in grecia vreo 2 saptamini in perioada asta, decit  sa stau sa ma cert cu ei si sa ma enervez degeaba :)
inteleapta decizie, rocky
distractie maxima  :thumbup:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Experientele de viata
« Răspuns #39 : Luni, 14 Mai 2012, 20:22 »
    Trebuie să ţii cont că viata nu este o cursă, ci o călătorie care trebuie savurată pas cu pas. Ieri e istorie. Mâine e mister. AZI e un CADOU. Să te bucuri de el, chiar dacă te afli în ultima haltă, iar mai devreme sau mai târziu, inevitabil trenul vieţii se va opri pentru fiecare dintre noi.

pasii de istorie raman la locul lor; din cadoul de azi elimin misterul de maine si vreau ca haltele sa nu incetineasca trenul ...

stati linistiti, il mentin la viteza optima nederaierii ;D
nihil sine deo

luciamanta

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #40 : Luni, 14 Mai 2012, 20:34 »

concluzia a fost ca prefer sa dispar in grecia vreo 2 saptamini in perioada asta, decit  sa stau sa ma cert cu ei si sa ma enervez degeaba :)
Tot răul spre bine, rocky.  :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #41 : Luni, 14 Mai 2012, 20:35 »
pasii de istorie raman la locul lor; din cadoul de azi elimin misterul de maine si vreau ca haltele sa nu incetineasca trenul ...

stati linistiti, il mentin la viteza optima nederaierii ;D

Steliana, aşa să faci! :)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #42 : Luni, 21 Mai 2012, 23:04 »
   Intuiţia. De multe ori m-am intrebat de unde provine intuitia? Din vreun fenomen paranormal? Din corpurile noastre? Si in final am inceput sa inteleg ca intuitia o capeti prin experientă. La mine funcţionează intuiţia, acel sentiment ciudat care mă face să ştiu de la prima întâlnire cu cineva că repectiva persoană imi vrea binele sau răul. Nu mi-am putut explica aceasta presimtire, care m-a ajutat in viata, in cele mai complicate situatii (examene, interventii chirurgicale, etc.).

Caroline

  • Vizitator
Re: Experientele de viata
« Răspuns #43 : Marți, 22 Mai 2012, 21:46 »
Cum sa fie paranormal cand toate animalele (si s-a dovedit recent ca pana si plantele raspund diferit al sentimente diferite) simt daca vrei sa le faci rau sau nu, daca le esti ierarhic superior mental sau nu, daca exista sau nu compatibilitate... etc.
Exista multe simturi, ca intuitia, pe care le-am "pierdut", ca pret al civilizatiei. Nu ne impiedica nimeni sa le reinvatam... stau in natura noastra.  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Experientele de viata
« Răspuns #44 : Vineri, 29 Iunie 2012, 10:17 »
   Intuiţia. De multe ori m-am intrebat de unde provine intuitia? Din vreun fenomen paranormal? Din corpurile noastre? Si in final am inceput sa inteleg ca intuitia o capeti prin experientă. La mine funcţionează intuiţia, acel sentiment ciudat care mă face să ştiu de la prima întâlnire cu cineva că repectiva persoană imi vrea binele sau răul. Nu mi-am putut explica aceasta presimtire, care m-a ajutat in viata, in cele mai complicate situatii (examene, interventii chirurgicale, etc.).

observa ce se intampla atunci cand o ignori! ;) vei avea toate raspunsurile lui, de ce?
nihil sine deo