Autor Subiect: Tabara de dezvoltare personala  (Citit de 26369 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Paula Veselia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #15 : Miercuri, 25 Ianuarie 2012, 08:42 »
Buna dimineata,
am fost cateva zile plecata...tot pe la supraspecializari si nu am avut ocazia sa raspund.

Sara mi-a placut foarte mult raspunsul tau si subscriu la el in totalitate:
DA, daca ca trainer nu stii sa gestionezi emotiile poti avea surprize foarte mari si nu stii niciodata ce poate sa se intample.
DA, este importanta experienta la cabinet/ in particular - experienta cazurilor face interesant baleajul prin notiunile teoretice si armonizarea/ intergrarea celor invatate.

Si eu sunt de acord sa demaram o sectiune in care sa putem discuta subiectele de interes pentru ca viitorii participanti sa isi contureze o idee/imagine despre ceea ce facem si daca exista oameni interesati in ceea ce noi am fi capabile/capabili sa oferim.
Va doresc o zi minunata!  :)


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012, 10:02 »
Felicitari pentru topic, Gigi! Niciodata nu este prea tarziu (stii de ce spun asta) sa vedem cati dintre noi se gandesc si invata despre cum este mai bine sa fim "noi".
Ma numar printre cei care au urmat o serie de cursuri, module, etc., dar doar pentru a ma cunoaste mai bine; pentru armonizare, echilibrare, constientizare. Sunt dispusa sa invat de la cei avansati -  cu sau fara diploma - chiar si acum.
Sa va dau un exemplu?
Cu mare sinceritate, intotdeauna!
De curand, am suferit o interventie chirurgicala prin care a trebuit sa mi se extraga o formatiune tumorala care nu anunta nimic bun.
In ce consta suportul meu, moral?
In ceea ce am facut pana la acest moment sa ma cunosc si sa cunosc despre OM.
Cunosc asa: rezultatul testului - peste 30 zile - va fi unul favorabil; daca se mai strecoara cate o unda a altei posibilitati, posibilitatea de vindecare este 100%, datorita stadiului la care am ajuns sa ma cunosc.

Cine se baga la un MM? :)
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #17 : Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012, 12:00 »
....ai tacut malc.... >:(....ce este um MM ?....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #18 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 07:06 »
Tacerea face parte din acceptare, draga prietena. MM ... dar care nu poate fi comparat. ;)
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #19 : Duminică, 29 Ianuarie 2012, 22:04 »
Si eu, care asteptam definitia MM-ului...  :o

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #20 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 10:02 »
Gigi, facem un "colt" de dezv personala...sa adunam titluri de carti, filmulete, informatii...pareri....workshopuri... O0
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #21 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 17:15 »
In formula actuala de forum si de incipienta in aceasta activitate, trebuie sa ramanem la o sectiune. Unde vor trebui deschise 3 - 4 subsectiuni. Doar ca trebuie sa fie definite. Tu, Caroline si Paula stiti mai bine cum sa incepem, astept propunerile voastre pentru aceste subsectiuni. Cel care este interesat ar trebui sa gaseasca usor ceea ce-l intereseaza. Cred ca tot pe o structura clasica informativa ar merge facut. Dar aici voi sunteti stapanele.
Dupa ce se va dezvolta "dezvoltarea", va avea un subforum, fiind mult mai vzibila, dar pentru asta trebuie sa aduce materiale si vizite.
Ce ziceti?

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #22 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 19:27 »
De acord, eu. Inainte de a dezvolta subsectiunile (adica topics) cred ca ar trebui sa definim asteptarile. In acest sens, cred ca trebuie diferentiata clar dezvoltarea profesionala (de care multi dintre noi avem parte, mai mult sau mai putin, acolo unde lucram) de cea personala.

Primii pasi in definirea asteptarilor (sau a oricarui proiect) ar fi:
1. Brainstorming - adica sa folosim acest topic pentru a aduna ideile celor interesati
2. Validarea ideilor printr-un chestionar general de pre-evaluare a nevoilor si asteptarilor majoritatii (un fel de "declaratie de interese")
3. Selectarea si votarea temelor viitoarelor tabere, fara loc si timp deocamdata, in scopul testarii gradului de interes si a esalonarii temelor in functie de importanta lor pentru noi.

La o prima vedere, temele ar trebui sa se axeze pe domeniul single... E doar o presupunere, fiindca, asa cum mai precizam si cu alte ocazii, mie cel putin, mi se pare ca a accentua prea mult statutul de single echivaleaza cu a recunoaste ca ar fi un handicap de rezolvat, ceea ce - opinia mea, repet - nu este.

La o a doua vedere, eu cred ca, intentia proiectului fiind aceea de a construi o comunitate, ar trebui mers pe teme generale:
- autocunoastere
- comunicare
- team building

Si... ma mai gandesc. Asta ar fi "la cald". Am putea folosi deocamdata acest topic pentru brainstorming, pentru inceput. Deci...
Ce/Cine-ai vrea sa fii?... serios, de data asta.  :)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #23 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 19:39 »
 ::)
1. biblioteca : carti,reviste, articole,  filme, bloguri, alte adrese de site, tabere....tot ce poate fi consultat in domeniul asta pe teme
2. Autocunoastere : a. iubirea de sine
                                b. iertare
                                c. relatii, iubire
                                d. prosperitate,cariera
                                e. sanatate
3. Comunicare     
4. Personalitate
5. Spiritualitate
 
asta la inchiderea de seara ca sunt inca la munca si atat au scos neuronii mei la - cate grade or fi afara

         
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #24 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 19:44 »
Deci sa concluzionam:
Ar trebui sa deschidem o prima subsectiune care sa se numeasca Brainstorming (creier avem, furtuna a fost asa ca o sa mearga usor...,). Eu zic sa o rupem, deja s-a discutat la general mult si nu mai are cursivitate.
Forumul asta da posibilitateala sondaje, putem folosi facilitatea asta pt determinarea temelor. Care intradevar ar fi foarte potrivit sa fie axate ca tematica pe single. Ok, primul pas, deschid subsectiunea?

Cand sa dau post, am vazut mesajul tau balanta. Completam deci cu temele propuse? Caroline, sunteti amandoua pe aceiasi cale?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #25 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 20:37 »
Pentru punctul 5 - Spiritualitate... Postez o scurta lista pentru o eventuala bibliografie din zona "noii" spiritualitati, ca ar mai fi si spiritualitatea crestina, si cea orientala, adica "vechea" spiritualitate.

   Puterea prezentului – ghid de dezvoltare spirituală, Eckhart Tolle – o am si in format pdf (dar n-am verificat daca este textul integral). Cine o vrea, sa-mi dea adresa de mail

   Un pămănt nou – Trezirea conştiinței umane, Eckhart Tolle (şi pe aceasta o am în format pdf)

   „În căutarea sensului pierdut” (mai ales vol. II). Dumitru Constantin Dulcan -medic neurolog (doctor în medicin) şi psihiatru, cu deschideri ample spre filosofia științei – autorul vechii şi cunoscutei „Inteligența materiei”. Pentru unii dintre noi e mai interesantă şi mai credibilă perspectiva unui om de ştiință, cu o largă cunoaştere în domeniile fizicii, biologiei, chimiei, asupra unor teme care preocupa „noua spiritualitate”.
 
   Cere şi ți se va da, Esther şi Jerry HICK

   Reconectarea, Eric Pearl (pe mine nu m-a convins, deşi unii o laudă)

   Revoluția conştiinței, Stanislav Grof (scienceman şi el)

   Psihologia viitorului, Stanislav Grof

   Conversatii cu Dumnezeu, Neale Donald Walsch (câteva volume)
    
    Ȋn privinta lui Osho am ceva rețineri….


Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #26 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 20:47 »
OK, din partea mea. Vad si eu ca se discuta mult la general, dar, totusi (si o sa va exasperez probabil cu acest totusi pe parcurs), trebuie sa stim ce vrem. Fiecare despre sine si fiecare despre fiecare. Nu poti ajunge nicaieri daca nu stii unde vrei sa ajungi. De-asta am propus ca tema de gandire pentru brainstorming pe aceea de mai sus. OK, hai sa reformulam, mai concret:

Tema pentru brainstorming: Cum ma "vad" peste 5 ani?
Sfera: din toate punctele de vedere (inclusiv cele mai pesimiste sau cele mai fanteziste posibile).
Exemple: single/intr-un cuplu, realizat profesional, mai fericit/mai putin fericit, mai batran/mai intelept, mai vesel/mai trist etc. Evident, astea sunt niste raspunsuri foarte simpliste... dar sunt sigura ca o sa se "lege" si altele, din discutii.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #27 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 20:51 »
cum ma "vad", intr-un mod "tendential", sau cum "aspir" sa fiu? cred ca la varianta 2 te referi.

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #28 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 21:15 »
Cum aspiri sa fii fara sa visezi prea tare... adica la modul realist: vreau si pot.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #29 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 21:52 »
...daca dati garantie 5 ani ,eu sunt primul vostru client,ce zici Caroline?se pot face traininguri si on line,nu?dar nu pe forum,bineinteles :)