Autor Subiect: Tabara de dezvoltare personala  (Citit de 26371 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #30 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 22:44 »
Cum aspiri sa fii fara sa visezi prea tare... adica la modul realist: vreau si pot.
Iata ca nu m-am gandit... sunt intr-un moment al existentei in care nu-mi mai doresc mare lucru...caci ceea ce mi-am dorit cu adevarat s-a cam implinit, cu o unica exceptie - domnul potrivitu'. Dar asta nu tine de moi ci de destin/univers/big boss  :). da, stiu Caroline, o sa spui ca tine si de moi, de cat de mult imi doresc, de intensitatea, energia cu care trimit informatia unde trebuie (si cred ca asa e)...ei, aici e un problem....aici am de lucru, dar si maine e o zi (vorba lui Scarlett) asa ca aman. acum nu am chef.  :)
Chiar ma gandeam de curand ca, de o vreme, ca niciodata, nu mai am nicio aspiratie autentica care sa ma mane-n lupta (vorba lui Mircea). si nu-i bine. trebuie sa-mi creez un nou orizont. voi cugeta.
iata ca deja ai miscat ceva... :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #31 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 23:12 »
o sa spui ca tine si de moi, de cat de mult imi doresc, de intensitatea, energia cu care trimit informatia unde trebuie (si cred ca asa e)...

Pai tine si de astea dar mai tine si de ce faci concret  ;) Ca si io imi doresc cu adroare si intensitate sa cistig la loterie dar geaba, ca mereu uit ca mai trebuie sa si joc  :2funny:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #32 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 00:22 »
pai, Bogdanelu', spuneam ca nu-mi mai prea doresc  ;). d-apai sa mai si fac ceva? pentru moment,  n-am entuziasmul necesar unui comitet de primire.  ;D
si cam cum crezi tu ca ar trebui sa actionez, in cazul in care imi revine interesul pentru "the one"? sa-l caut pe strazi, prin mall-uri (ador pitziponcii de mall  :) ), pe coclaurile virtualului? neah. daca "e sa fie", apare in cel mai neasteptat si totusi cel mai firesc mod. nu cred deloc in strategii, cautari disperate, scrutarea zarii cu neliniste etc. cred numai in "destin", intr-un destin care, e drept, poate fi modelat prin dorinta si gand. si mai cred in efectul acela de "recunoastere": il vezi si stii, simti ca e "el".  In rest, totul e vanare de vant... :P
da' ia zi-mi, totusi, cum ar trebui sa actionez "concret"? sunt deschisa la opinii diferite.
mai bine jucam la loto.  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #33 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 03:30 »
A, nuuu Mihaela! Cind am zis sa faci ceva, nu m-am referit la strategii si planuri ticluite, ori cautari cu detectoru' de parteneri  ;D Alea nu functioneaza, ca le-am testat si eu  ;) Dar destinul ala de care zici are doua componente care ne implica pe noi ca indivizi: partea de dorit (care deocamdata zici ca-i lipsa la apel) si partea de facut ceva. "Facutu ceva" inseamna pus mina si bagat in traista dupa ce Destinul, in urma proiectiei dorintei tale, ti-a dat. Dispre asta era vorbirea! :)

silviu

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #34 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 12:21 »
si mai cred in efectul acela de "recunoastere": il vezi si stii, simti ca e "el".
exact! asa mi se intampla mie in tinerete. intram intr-o carciuma, intr-un bar si imediat simteam ca "ea" e acolo :) dupa ce o recunosteam si o cunosteam, beam o bere, doua, maxim noua si plecam mana-n mana spre acasa la mine ori la ea, sa ne cunoastem si mai bine 8)
dupa ceva vreme, simteam, stiam ca nu suntem suflete-pereche :( si iar mergeam prin cafenele, baruri si restaurante (Doamne! ah! ce viata mai duceam :angel: ) si iar si din nou eram cuprins brusc de efectul acela de "recunoastere", simteam ca o noua "ea" e acolo. o descopeream, o cunosteam si ne impreunam sufletele... ca cu sufletul-pereche nu te joci, nene!
dupa cateva luni, ce crezi? ghinion de neshansa >:( se dovedea ca nici ea nu era "ea" :'( vanare de vant.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #35 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 13:49 »
deh ... cand vrei siguranta in locul fericirii, o vei avea, insa cu acest pret.
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #36 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 14:41 »
frate Silviu, de ce oare nu ma asteptam la altceva din partea ta?  ;D
daca practici vanarea de vant..... ce-ai vrei sa culegi?  :P

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #37 : Miercuri, 01 Februarie 2012, 14:44 »
A, nuuu Mihaela! Cind am zis sa faci ceva, nu m-am referit la strategii si planuri ticluite, ori cautari cu detectoru' de parteneri  ;D Alea nu functioneaza, ca le-am testat si eu  ;) Dar destinul ala de care zici are doua componente care ne implica pe noi ca indivizi: partea de dorit (care deocamdata zici ca-i lipsa la apel) si partea de facut ceva. "Facutu ceva" inseamna pus mina si bagat in traista dupa ce Destinul, in urma proiectiei dorintei tale, ti-a dat. Dispre asta era vorbirea! :)

sa-mi dea Destinu' si-apoi m-oi mobiliza eu sa bag mana-n traista, daca merita.  :)

dar sa revenim la topic, ca iar am luat-o pe o aratura care n-are nimic de-a face cu subjectu' dumnealui  :D si vad ca nimeni nu mai protesteaza, nimeni nu mai muta... unde-s moderatoarele noastre?!

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #38 : Joi, 02 Februarie 2012, 20:06 »
sa-mi dea Destinu' si-apoi m-oi mobiliza eu sa bag mana-n traista, daca merita.  :)

Eu fac invers: Daca simt ca se intampla ceva important in viata mea, mai intai bag mana-n traista. Ca am, ca n-am ce, eu macar am incercat. Dar - culmea - mereu e ceva acolo, iar daca nu e pe moment, vine. De cand am constatat asta, nu mai fac calcule pe termen lung. Daca e sa fie ceva, atunci o sa fie, iar Destinul trebuie sa fi bagat ceva pe-acolo prin traista mea ca sa se-mplineasca, fiindca de nu, s-ar contrazice pe el insusi si nu cred ca i-ar place...  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #39 : Joi, 22 Martie 2012, 19:38 »
Vad ca ne-am blocat la cuvantul "garantie".
Nicolae, nimeni nu iti da garantii in viata decat chestiunile pecuniare: banci, supermarketuri etc. Dezvoltarea personala nu este o lucrare dentara in scop estetic, ci o optiune personala. Mai concret: cunoscandu-te, afli ce poti. Mergand la un curs de dezvoltare personala afli ce vrei din ce poti. Si, citind si continuand pe acest drum, poti afla si cum sa obtii ceea ce vrei de la tine dintre cele pentru care ai potential. Insa se spune ca nimeni nu te poate ajuta daca tu nu vrei. Suntem - noi, oamenii - cea mai fenomenala si multipotenta "masina" biologica si psihica inventata vreodata... dar, din pacate, nu prea stim sa o folosim. Comparand cu un program de design, sa zicem ca un curs de dezvoltare personala este ca un User guide de Photoshop. Toti au acces - daca vor - la acest ghid. Doar unii ajung sa fie experti - tehnic vorbind - in Photoshop si, si mai putini, cei care sa devina "artisti". Avem cu totii acest potential. Un trainer sau un mentor e doar un mediator care sa aduca din necunoscut in constient ceea ce esti de fapt de cand esti.

Si ca sa nu para prea "teoretic" totul, un exemplu: eu am experimentat medierea chiar si pe copiii de varsta scolara. Metoda pedagogica se numeste conversatie euristica si provine de la Socrate. N-ai idee ce poti scoate de la un copil daca il lasi sa creeze singur in loc sa memoreze definitii si formule... aproape ca nu mai trebuie sa "predai" nimic. ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Tabara de dezvoltare personala
« Răspuns #40 : Duminică, 27 Mai 2012, 20:17 »
Admin, propunerea mea este sa treci acest topic in arhiva (si alte cateva din acelasi domeniu). Decizia este a ta...