Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481319 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #975 : Vineri, 30 Decembrie 2011, 15:48 »
In oglinda, de obicei.

Offline pocama

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 310
  • Iubeste si fa ce vrei!
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #976 : Vineri, 30 Decembrie 2011, 19:07 »


Voi cum vedeti un om dificil?
N-as incerca sa dau o definitie tocmai datorita unicitatii fiecaruia. Voi incerca in schimb sa gasesc cateva elemente proprii personalitatii mele, ce m-ar putea face sa par(poate chiar sunt) o persoana dificila: rezervata, sofisticata, pretentioasa cand vine vorba de calitate, adepta unor cercuri restranse( nu-mi plac locurile aglomerate, mi se par obositoare, nedandu-mi posibilitatea unei interactionari mai intime, mai profunde), atipica societatii actuale, prin promovarea dorintei imbogatirii spirituale, cultivarii atentiei la detalii ale vietii fara o conotatie pragmatica. Mai sunt si altele...dar le las ptr. alta data. :(
Recitind ce-am scris as spune mai degraba ca acestea nu sunt chiar caracteristice unui om dificil, ci ele iti miscoreaza sansele de a te integra foarte repede intr-un grup (franele ti le pui tu singur prin pretentiile tale), de a-ti gasi persoana potrivita, etc. :(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #977 : Sâmbătă, 31 Decembrie 2011, 11:33 »
Pentru a trai si a supravietui avem nevoie de ceilalti; cu toate acestea, in momentele cele mai importante sau cele mai dificile ale vietii suntem fundamental singuri. Suntem singuri in momentul nasterii si al mortii, singuri cu gandurile si constiinta noastra, cu spaimele si indoielile noastre. Singuri in fata durerii si a suferintei, a depresiei si dificultatilor personale, singuri cu batranetea si... singuratatea.

Singuratatea, atat timp cat nu depinde de noi, poate fi sursa de suferinta si deznadejde sufocanta, dar, daca reprezinta din cand in cand alegerea noastra, poate sa ne aduca fericire si pace sufleteasca si care ne permite sa intram in contact cu noi insine, sa gasim idei noi, sa cream si acest tip de singuratate nu ne impiedica legaturile cu ceilalti ci favorizeaza capacitatea noastra de adaptare si autonomia.


silviu

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #978 : Sâmbătă, 31 Decembrie 2011, 20:45 »
Suntem singuri in momentul nasterii
io n-am fost singur. era si mama pe-acolo :)

Offline carmenafeer

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #979 : Duminică, 01 Ianuarie 2012, 13:57 »
La multi ani!abia m-am inscris aici,sper sa imi gasesc prieteni.De ce sun singura???? toate prietenele mele au plecat in lume,si este foarte trist sa nu mai ai prieteni aproape.De ce sun singura?????pentru-ca sunt divortata de 12 ani.De ce sun singura?????

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #980 : Duminică, 01 Ianuarie 2012, 14:10 »
La multi ani si tie Carmen si iti doresc ca noul an sa iti aduca cat mai multi prieteni de nadejde care sa iti fie langa tine.  :)

Tudor Dan

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #981 : Duminică, 01 Ianuarie 2012, 22:56 »
Buna seara,

LA MULTI ANI ! TUTUROR

Ma bucur sa gasesc acest proiect frumos, sper sa fie frumos, sincer si corect. Asta doresc.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #982 : Luni, 02 Ianuarie 2012, 05:28 »
Bine ai venit Tudor! Iti doresc sa fim asa cum speri, frumosi, corecti, cinstiti.   ;D

Offline miovasi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #983 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 18:02 »
M am  inscris si eu in gasca voastra . Sunt singura am 60 de ani si un baiat de 32 dar care nu este cu mine pentru cativa ani ( nu stim cati )lucreza in strainatate.Am citit ce ati scris voi si cred ca sunt singura pentru ca atunci cand am divortat acum 30 de ani in urma nu am crezut ca va ramane asa...pentru ca am fost prea ocupata si cand nu am mai fost a fost prea tarziu... si pentru ca in zona asta n am avut noroc.

julia

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #984 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 18:17 »
Bine ai venit in gasca noastra.
Sper sa te simti bine citind si conversind pe aici sau in excursii si intilniri.

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #985 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 20:21 »
Ultimele 3 mesaje imbina foarte frumos ceea ce poate multi am dori sa avem: o relatie in care sa fim noi insine, sa nu ne pierdem putin cate putin particele din personalitatea noastra, dar si sa ii dam voie in acelasi timp partenerului/partenerei sa fie el/ea insasi. [...]

Caroline, poate te va inspira si ajuta in sfera prefesionala si nu numai (am inteles ca activezi in domeniul invatamentului).
Va atasez o brosurica pe care am scos-o de pe site-ul oficial al lui Jacque Salome, brosura pe care eu mi-as dori sa o printez. Am gasit in ea cateva principii atat de clar si frumos enuntate, atat de "bun-simt" si totusi inca necunoscute multora in manifestarea fireasca.

Sara, raspunsul vine cu intarziere, fiindca am "evadat" la revelionul SC de la Sovata... Super, acum incerc sa revin la problemele de zi cu zi. Cel putin mie nu mi se descarca link-ul trimis de tine decat ca index.php, ceea ce inseamna ca nu-l pot citi. Poti sa mi-l trimiti pe email? Mersi!

In alta ordine de idei, ceea ce scriai tu ultima data mi se pare ca defineste cultura orientala a compasiunii (a iubi fara a cere nimic in schimb), versus cultura occidentala a posesiunii fiintei iubite... Daca gasesti, poate te-ar interesa sa citesti din buddhism despre compasiune si atasament. Exista o serie de carti cu dialoguri cu Dalai Lama... foarte interesant! Dar si mai interesant este sa traiesti o astfel de iubire...  ::)

Nu in ultimul rand, bun venit celor noi... Eu tocmai am fost la prima "singles camp" de Revelion, si, recunosc, atmosfera mi-a intrecut asteptarile.  :-*

Caroline

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #986 : Marți, 03 Ianuarie 2012, 20:26 »
P.S. Si eu vad uneori "un om dificil" in oglinda...  ;D
Insa cred ca "dificil" inseamna de cele mai multe ori doar altfel decat media sau majoritatea acceptata. Asa, devine o provocare.  ;)

Offline de_ana

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 57
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #987 : Miercuri, 04 Ianuarie 2012, 10:51 »

Mergand pe firul invers a celor ce tocmai am scris: cum am defini noi un om dificil?

Eu cand ma refer la un om ca fiind dificil, ma gandesc la un om cu care este necesar sa depun niste eforturi in a comunica ce vreau si ce asteptari am eu de la el. Un om care intelege lucrurile in maniera lui, fara a-l interesa de mine sau de altii.

Voi cum vedeti un om dificil?
cred ca un om este catalogat ca fiind dificil atunci cand nu e compatibil cu noi pt ca daca nu e compatibil, nu ne regasim in el deci nu il intelegem si de aici o gramada de conflicte si concluzia ca e ... dificil. cand doua persoane sunt compatibile nu e nevoie de eforturi, explicatii, teorii, totul decurge firesc, se intuiesc reciproc, se completeaza pt ca isi inteleg imediat nevoile, interesele, modul de a gandi etc.
Oamenii nu sunt prizonierii sorții ci ai propriei minți

Offline keke

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #988 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 14:16 »
Bine v-am gasit!
Un An Nou fericit tuturor!

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem single ?
« Răspuns #989 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 14:36 »
apoi bine ca ne-ai gasit! :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler