Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481281 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline georgia52

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1995 : Sâmbătă, 23 Septembrie 2017, 13:52 »
Buna ziua Tanta craciunescu. Cred ca avem multe in comun; varsta apropiata si povesti de viata asemanatoare; as dori sa putem merge impreuna in excursia de la Sighisoara!

Offline Constanta Craciunescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1996 : Sâmbătă, 23 Septembrie 2017, 16:04 »
Buna Georgiana ,
Multumesc pentru mesaj si invitatie 
Eu inca mai lucrez ,trebuie sa imi fac lucrarile in perioada de  01-10 ale lunii si 25-30 le lunii , nu pot participa la  actiunile organizate in aceasta perioada a lunii . Am verificat evenimentul de la Sighisoara este in perioada de 3-5 nov .
Imi pare rau ca nu ne putem intalni asa de repede , dar urmaresc actiunile care vor fi organizate si la primul eveniment la care voi putea participa te anunt si daca poti cu mare bucurie vom merge impreuna ,
Si inca o data iti multumesc pentru mesaj , esti prima mea prietena
 O zi buna ,
Tanta Craciunescu

Offline vizitiu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1997 : Joi, 12 Octombrie 2017, 08:51 »
Buna sunt noua pe acest site. Imi plac discutiile de pe acest forum. Sunt divortata si in momentul de fata caut sa ma regasesc, sa ma adun si sa o iau incet, incet pe un drum nou. Imi place sa calatoresc si este singurul mod in care ma detasez de cotidian. Cunoscand oameni noi si socializand, cunoscand locuri noi, ma ajuta sa ma remontez. Va salut si va doresc o zi frumoasa!

Offline echilibru

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1998 : Duminică, 03 Decembrie 2017, 15:12 »
Buna intrebare!Pun si eu paie pe foc prin alte intrebari retorice.... Suntem intransigenti intr-o lume a compromisurilor? Ne-am iertat prea repede greseli ce noua ni s-au parut mici, iar altora de neiertat? Am facut pasi prea grabiti in viata si acum timpul nu are rabdare cu noi? Meritam sa fim "singles"? Facem parte dintr-o noua specie umana-HOMO SINGURATICUS?

Offline Adrian77

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1999 : Marți, 26 Decembrie 2017, 15:08 »
Single =Singur sau e doar lipsa unui partener
 

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2000 : Joi, 28 Decembrie 2017, 08:03 »
Pare o o intrebare, @Adrian77
E doar lipsa unui partener. Cu siguranta nu se refera la sentimentul de solitudine (obiectiva sau subiectiva)
Pentru singur cu partener exista topicul "Singuratate in doi" :) Iar cei care se simt singuri in mijlocul lumii, cu greu vor agreea la ideea de

Observ ca au aparut cateva postari noi, toate interesante si pline de miezul lectiilor de viata ale fiecaruia. Ma bucur de fiecare data cand apar persoane dornice sa impartaseasca.
Pentru ei, dar nu numai pentru ei, va aduc mai departe cateva linkuri cu alte topicuri referitoare la tema, din Sectiunea SCRISE DE NOI - ARTICOLELE NOASTE,  scrise de-a lungul timpului de admin sau de unii dintre noi  :)


http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2110.0.html

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1550.0.html

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1561.0.html

http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,1506.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline danab

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2001 : Luni, 18 Iunie 2018, 20:28 »
marcutza, de ce suntem singuri ?  venim pe lume singuri si plecam din lume singuri ! calatoria vietii o alegem in companie sau nu, depinde de preocupari comune, de dorinte , tabieturi, micile placeri etc. De fapt nu suntem singuri, suntem noi cu noi insine uneori, alteori suntem inconjurati de ceilalti oameni, acum suntem membrii acestui grup. Conteaza cum percepem starea aceasta - ca singuratate sau ca solitudine !

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2002 : Marți, 19 Iunie 2018, 07:37 »

  In  realitate , omul , ca si toate vietatile pamantului ,  a fost  condamnat sa traiasca singur,  fiindca  existenta  nu e posibila decat   in  singuratatea  individuala .  Omul   e un univers inchis  cu legile-i proprii,  care -i comanda  viata   efemera, tot atat de departe  de  ceilalti oameni  ca si un astru   de ceilalti astri ,  fara niciun mijloc de comunicare  reala cu nimeni.   Iluzia  comunitatii cu alti semeni te insala  numai pana in momentul unei mari zdruncinari  sufletesti, cand deodata iti dai seama ca nici parintii, nici fratii  nici prietenii, nimeni nu te poate ajuta, nici macar intelege.........

Offline Anemona27

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2003 : Duminică, 24 Iunie 2018, 18:11 »
Bună seara!

Sunt etape firești în viața noastră, pe unele le parcurgem însoțiți, din altele ar fi imposibil să extragem esența, lecția fără singuratate.
Binecuvântare și blestem, îmi iubesc momentele de singurătate în care mă regăsesc.
Dacă vine vorba de un partener, se întâmplă ca lucrurile să nu funcționeze din cauza incompatibilitatii structurale a celor doi.
Loteria va funcționa poate data viitoare.
Dacă nu, veselie și socializare sa fie!

Offline Sheba

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2004 : Miercuri, 22 August 2018, 07:30 »
Buna dimineata tuturor!
De ce suntem singuri? O intrebare aparent simpla dar, in esenta, deloc asa. Raspunsuri sunt nenumarate. Din punctul meu de vedere, pot spune ca nu intotdeauna in viata lucrurile ne reusesc asa cum am fi dorit.Cu zicala "Ne nastem singuri si murim singuri" sunt perfect de acord, insa ce facem in perioada de timp dintre aceste doua momente?
Omul prin definitie este o fiinta sociala, nu condamnata la sihastrie.
Singuratatea are legi dure pe care si cei mai puternici, chiar daca nu recunosc, le-ar abroga bucurosi.
Deci, iata cum o simpla intrebare naste o adevarata filosofie.
Asa cum spuneam, in viata nu intotdeauna lucrurile ne reusesc asa cum ne dorim. Insa, ce ne opreste sa o luam de la capat, sa nu renuntam, sa gasim noi solutii, sa ne reinventam? Este o chestiune de vointa.

Offline boboc maria

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2005 : Luni, 27 August 2018, 20:35 »
Sunt singura pentru ca am ramas vaduva si, daca e sa ma gindesc mai bine, si in casnicie tot singura am fost....Asa ca sunt calita in lupta vietii ,iar acum iimi doresc sa profit de experienta acumulata si, cit se poate ,sa nu mai repet greselile anterioare.Sper ca aici sa gasesc oameni de calitate , de buna credinta, veseli si optimisti  .

Offline Iustin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 183
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2006 : Luni, 27 August 2018, 23:09 »
Suntem single pentru ca altfel nu am mai fi eligibili si ar fi pacat.

Offline drlove

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
  • Sunt o persoana sociabila,comunicativa,educata.
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2007 : Duminică, 30 Septembrie 2018, 10:45 »
Buna ziua.Buna intrebare :)
Eu sunt singur deoarece o data cu inaintarea in varsta am devenit mai selectiv si"aleg pana culeg".Sper ca aici sa imi gasesc jumatatea.
:*

Offline Cristina73

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2008 : Vineri, 26 Octombrie 2018, 18:51 »
Buna, tuturor!
Sunt Cristina, am 45 de ani si sunt din Brasov.
Am divortat acum mai bine de 3 ani, dupa o casnicie de aproape 15 ani.
La intrebarea "de ce suntem single?" as putea sa raspund cu toata demnitatea, pentru ca avem curajul de a spune "NU" unui tipar de existenta care nu ne mai este potrivit din diverse motive, care ne-ar transforma in niste oameni nefericiti, ursuzi, tristi si bolnavi si care ne-ar afecta nu doar existenta noastra si a partenerului, dar si pe cea a copiilor nostrii si a celor dragi din familie.
Nici unul dintre noi nu se gandeste la despartire atunci cand intra intr-o relatie formand un cuplu, dar consider ca ai nevoie de curaj si maturitate sa te opresti atunci cand relatia devine toxica sau fara interese comune!
😘😘
🤗😘

Offline george5128

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #2009 : Sâmbătă, 27 Octombrie 2018, 10:53 »
Cel mai mare profesor de dragoste e singuratatea.Cel mai bun profesor de certitudini e indoiala.Cineva a supravituit singur(a) o luna in salbaticie,dupa ce s-a ratacit.De atunci si-a jurat ca nu mai merge la mall.