Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 483070 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #315 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:40 »
@saturnian:....vezi tu?e o moda in ziua de azi...traim in secolul vitezei....om fi noi demodati sau traim intr-o lume superficiala.....unde or fi exceptiile?

Stii ce inseamna pentru mine "a fi la moda"? A te comporta dupa un tipar creat cineva, tipar dupa care se mai comporta alti jdemii de indivizi. Unde e individualitatea si originalitatea daca nu faci decit sa imiti pe multi altii, doar pentru ca cineva a decretat ca e la moda? Daca incercarea de a nu te depersonaliza, de a-ti pastra ceea ce te face unic inseamna a fi demodat, atunci, da, sunt demodat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #316 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:41 »
Eu fac excepţie de la.. excepţie! :P
nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #317 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:43 »
@stel/nasiiicaaa inteleapta mica  ::) :-*

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #318 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:45 »
@saturnian:uffffffffffff...da' tare mi te-ai mai suparat...fireste ca am spus-o cu iz de ironie... ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #319 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:50 »
 ::)
păi nu eşte aşa?
nihil sine deo

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #320 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:51 »
Nu m-am suparat. M-am folosit si eu de ironia ta, ca sa dau o directa. De dreapta sau stinga, cum vrei ;)

Offline francesca777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 793
  • after all...tomorrow is another day..:)
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #321 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:56 »
si-ai dat-o bine... de acolo din galaxia ta.. ;)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #322 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 20:57 »
păi şi eu am raspuns lui Marci..
nihil sine deo

Offline Silvana A

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #323 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 23:52 »
Buna seara tuturor!

M-am inscris in Singlescamp mai demult, dar iata ca doar acum am ocazia sa ma prezint.

Ma numesc Silvana Atanasescu, sunt din Brasov, am 42 de ani, lucrez in management de proiect la Polisano in Sibiu. E destul de greu, copilul cu ai mei sunt in Brasov, eu de luni pana vineri sunt la Sibiu, dar asta este viata, trebuie sa mergi inainte oricat de greu poate parea. Oricum oportunitatea de a lucra la Polisano este o mare sansa pentru mine, asa ca nu am de ce sa ma plang.
Singles camp mi se pare o idee nemaipomenita. Singura mea problema este timpul, dar o sa imi fac macar o ora doua pe zi sa intru sa mai schimb o vorba cu voi. De asemenea, sper sa pot ajunge si la intlanirile organizate. Mi-ar place sa stiu daca şi camd exista programate intalniri la Brasov sau Sibiu.

Pe curand!
Silvana Atanasescu

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #324 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 23:52 »
Poti fi singur sau poti ramane singur... consecinte ale unor circumstante, alegeri gresite, sunt atatea alte cauze. Ca ar fi prea simplu sa fie numai o cauza: ori dai singur de ea si evrika! or te ajuta un psiholog, daca tot nu vezi unde e problema.  Dar nu este asa de simplu.  De multe ori m-am gandit (mai fac si asta din cand in cand, hihihi) si am ajuns la concluzia ca principala cauza s-ar putea sa fie chiar in noi insine, un model de comportament, un mecanism, atat de inradacinate in subconstientul nostru, in fiinta noastra cea mai intima, ca nici nu ne dam seama ca este acolo si ca influenteaza foarte tare viata noastra.  Imi spun ca nu vreau sa fiu singura, ca vreau sa-mi fac prieteni si prietene, cu care sa fiu cat de cat pe aceeasi lungime de unda, sa putem conta unii pe altii.  Asa cum am facut-o pana acum cativa ani.  Deci, eu spun asta... dar ma trezesc in fata cuiva si probabil modelul acela de comportament de care vorbeam mai sus, actioneaza cu totul si cu totul altfel decat este dorinta mea constienta.  Da, un fel de "una spun si alta fac", fara sa-mi dau seama, fara sa inteleg.  Si apoi, ne spunem, tot in plan constient "am cunoscut pe cutare dar nu a functionat" si mergem mai departe, convinsi ca nu vrem sa mai fim singuri, ca trebuie sa facem ceva in acest sens. Si cu prima ocazie, iar o dam in bara...
Uite, in cazul meu, au fost ceva ani buni in care am lucrat in hotelarie si cand trebuia sa vad aprox 100 de clienti pe zi, sa vorbesc cu aproape toti, sa ascult, sa rezolv anumite situatii; sa stabilim impreuna detalii de contracte, etc.  apoi pe partea de marketing, organizarea de campanii promotionale, unele dintre ele cu desfasurari de forte si resurse foarte importante.  In acea perioada, de exemplu, seara, dupa ce plecam de la serviciu si in weekend, nu vroiam sa vad pe nimeni, nu vroiam sa vorbesc cu nimeni.  Sambata si duminica erau zile de singuratate absoluta care imi placea foarte mult: era spatiul si timpul meu in care ma refaceam, in care ma regaseam.  Dupa ce mi-am schimbat serviciul, s-au schimbat si lucrurile. Si acum am momente in care vreau sa raman singura dar cele mai multe sunt cele in care as vrea sa am una sau mai multe prietene, momente in care as vrea sa am companie. Ca e cam dezagreabil sa mergi peste tot de una singura.  Totusi, nu as face compromisul de a fi intr-o companie neplacuta sau unde ma simt stinghera, sau nelalocul meu,  numai de dragul de a nu fi singura.  Aia este nefericirea cea mai mare, sa fii cu cineva si sa nu te simti bine, sa simti ca vrei sa fugi, ca vrei sa fii singur(a), orice, numai sa nu fii cu persoana aceea. Nu, nici asa. Toti suntem foarte pretiosi, valorosi si frumosi si meritam sa ne fie bine, sa ne simtim bine. Avem nevoie de timp de calitate petrecut cu prieteni adevarati sau cu noi insine.  Mai ales ca totul trece asa de repede. Ganduri care vin si trec... si construiesc inca o treapta care ma duce mai departe.  
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #325 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 23:54 »
bine ai venit Silvana! fiind in Sibiu mai tot timpul, vei avea ocazia sa cunosti chiar nucleul SC. numai bine!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

carmentoma

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #326 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 00:15 »
Buna seara tuturor!

M-am inscris in Singlescamp mai demult, dar iata ca doar acum am ocazia sa ma prezint.

Ma numesc Silvana Atanasescu, sunt din Brasov, am 42 de ani, lucrez in management de proiect la Polisano in Sibiu. E destul de greu, copilul cu ai mei sunt in Brasov, eu de luni pana vineri sunt la Sibiu, dar asta este viata, trebuie sa mergi inainte oricat de greu poate parea. Oricum oportunitatea de a lucra la Polisano este o mare sansa pentru mine, asa ca nu am de ce sa ma plang.
Singles camp mi se pare o idee nemaipomenita. Singura mea problema este timpul, dar o sa imi fac macar o ora doua pe zi sa intru sa mai schimb o vorba cu voi. De asemenea, sper sa pot ajunge si la intlanirile organizate. Mi-ar place sa stiu daca şi camd exista programate intalniri la Brasov sau Sibiu.

Pe curand!

Bine ai venit si felicitari pentru ca ti-ai luat inima in dinti sa postezi! Esti la doi pasi de Sibiel! De ce nu treci tu luni dupa amiaza , dupa ce iesi de la munca pe acolo? Vei intalni o parte importanta din membrii activi ai forumului! Toti unul si unul: haiosi, deschisi si gata de noi prietenii si distractiiV Vorbeste cu adminul! E de acolo, din Sibiu! E un prim pas spre intrarea il lumea reala a comunitatii! Ia nr de telefon de pe site-ul Comunitatii Singles Camp si intreaba! Succes!

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #327 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 08:20 »
bine ai revenit @Silvana si felicitari pt curajul de a scrie despre tine  :)

in perioada 25- 27 aprilie are la loc la Sibiel a doua tabara SinglesCamp, lasa-i adminului un mesaj personal si cu siguranta te va ajuta pt participare la eveniment.

numai bine !

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #328 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 13:31 »
In primul rand, vreau s-o salut pe Silvana, a doua membra nubi pe langa mine ;D
In al doilea rand, am citit discutia de la mesajul meu incoace, si chiar daca nu mai tin minte ale cui au fost replicile, o sa incerc sa va spun ce ganduri mi-a provocat.
Francesca, sunt de acord ca lumea de astazi e superficiala, ca datorita masmediei, manipularii maselor, datorita ce stiu cator factori, avem situatia in care egoismul infloreste, nimanui nu ii pasa de cei din jur si fiecare isi trage spuza pe turta proprie.
Nu stiu, poate e din cauza ca l-am citit pe Ernesto Sabato, in romanele caruia megalopolisul modern, se referea la buenos aires, e asemenea unui Babilon reconstruit, acea cetate apocaliptica a raului. In Abadon exterminatorul, de exemplu, nebunul cartierului vede deasupra orasului un dragon care asteapta sa devore totul, care, fireste, ii uraste pe urmasii lui Adam. Acum, revenind in draga noastra realitate si lasand visul la o parte, eu cred, totusi, ca mai e speranta pentru lumea asta in general si pentru rasa umana in special, cu tot egoismul, superficialitatea si prostia care ne caracterizeaza...
In alta ordine de idei... Citeam aici despre exceptie la exceptie... Tie ti-am povestit, omule de pe Saturn, dar acum va spun la toti... Ma consideram si eu un outsider, un cantaret lepros, vorba lui Blaga... Ma consideram putin nebuna, dar cand am dat pe net de unul care avea fetisul adult baby... adica ii placea ca partenera de sex sa se comporte ca un copil si care mai avea si ideea de a folosi urino terapia, atunci mi-am zis ca eu sunt normala, ba chiar foarte normala, chiar daca ascult rock extrem, chiar daca sunt o visatoare incurabila... Insa, nici nu vreau sa fac parte din asa-zisa normalitate, adica sa fiu o persoana banala si superficiala, care imprumuta sabloane de gandire si comportament din masmedia... Totusi, unele modele ale societatii actuale trebuie respinse. Pe mine ceea ce ma enerveaza mai nou e faptul ca copiii incep viata sexuala la 11 12 ani, fetitele mai ales. E drept, sunt profesoara, poate sunt demodata, dar cand le vad ca le sta capul doar la chestia aia si la scoala mai deloc, ma apuca pandaliile. Libertatea e buna, si, whatever, ma bucur ca mi-am trait mare parte din viata dupa caderea comunismului, dar libertatea anarhica e o extrema, in my opinion... Asta e doar un exemplu pentru care eu vreau sa fiu out of the modern-postmodern society. Mai sunt... egoismul, lipsa de implicare, faptul ca se pune accentul pe fizic, iar daca ai nenorocul sa nu arati bine sau sa ai o deficienta fizica, cu atat mai rau de tine.
Dar hai ca am scris prea mult... Steliana, uite ca mi-am amintit ce ai zis... Da, vreau sa continuu firul intrerupt de unde l-am lasat. Imaginea mea nu e una ideala, e doar faptul ca am iubit foarte mult pe cineva, ca am lasat o parte din mine acolo, ca si cum mi-as fi pierdut o parte din suflet in Hades si acum trebuie sa cobor dupa el si sa il caut. Gata, chiar ca tac acum. Astept sa imi spuneti cum a fost la Sibiel. :-*
Grey_witch

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #329 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 15:04 »
@silvana, o pereche de prieteni au patru copii, fata cea mai mare perfect sanatoasa, ultimile doua gemene, la fel.  a doua fetita s-a nascut cu sindromul lui down, am cunoscut-o cand avea 12 ani.  era tratata cu multa dragoste si intelegere si de catre partinti si de catre surori, nimeni nu facea deosebire intre ele, era fetita lor deosebita si atat. asa ca, pentru copilul tau, multe doze de TLC (tender loving care) si sanatate.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)