Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481262 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #330 : Duminică, 25 Aprilie 2010, 16:04 »
Silvana, te salut si eu! Suntem de varste apropiate, mi-ar face placere sa te cunosc chiar personal in una din viitoarele tabere. Cum sunt cam departe de Sibiu astept concediul din vara.
De ce sunt singura?! E o alegere care nu depinde de mine, dar in mare parte se datoreaza mediului in care lucrez, traiesc.
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #331 : Luni, 26 Aprilie 2010, 13:44 »
deci in concluzie singuratatea nu este ceva voit ci mai degraba ceva impus de anumite conjuncturi sau evenimente... dar ce ne facem atunci cand cineva atenteaza la singuratatea noastra si noi preferam acea singuratate in locul singuratatii in doi daca intelegeti ce vreau sa spun...

Offline alix

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #332 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:10 »
A fost ziua mea de nastere...am decis sa petrec cateva zile in Sibiu impreuna cu fetita mea. In drum spre casa am gasit in geanta de voiaj un ziar..cred ca Adevarul de seara.( Il luase cea mica dintr-un hipermarket. ) Pe prima pagina era un articol despre acest site. Asa v-am descoperit! Cer scuze nu am talent de narator....
Incerc sa va descopar, sa va cunosc.
O zi frumoasa !

carmentoma

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #333 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:13 »
deci in concluzie singuratatea nu este ceva voit ci mai degraba ceva impus de anumite conjuncturi sau evenimente... dar ce ne facem atunci cand cineva atenteaza la singuratatea noastra si noi preferam acea singuratate in locul singuratatii in doi daca intelegeti ce vreau sa spun...

   Dupa parerea mea aceasta problema se rezolva strict prin comunicare! Sa ii spui persoanei respective "cu vorbe" de ce natura e relatia, la ce esti dispus sa renunti si la ce nu in favoarea ei, nu sa lasi totul asa, in coada de peste, lasand partenerul /a sa isi faca sperante desarte si sa inteleaga ce vrea! Nu e o regula, dar asa mi se pare fairplay!

carmentoma

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #334 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:14 »
A fost ziua mea de nastere...am decis sa petrec cateva zile in Sibiu impreuna cu fetita mea. In drum spre casa am gasit in geanta de voiaj un ziar..cred ca Adevarul de seara.( Il luase cea mica dintr-un hipermarket. ) Pe prima pagina era un articol despre acest site. Asa v-am descoperit! Cer scuze nu am talent de narator....
Incerc sa va descopar, sa va cunosc.
O zi frumoasa !



 Bine ai venit, alix! Speram sa gasesti aici ceea ce iti doresti! Noi iti suntem alaturi!  :-* :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #335 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:20 »
la multi ani @alix cu sanatate si bucurii !!!

bine ai venit printre noi, te asteptam la povesti si mai ales la intalniri !

succes !!  :)

Offline alix

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #336 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:43 »
va multumesc frumos pentru primire !

Offline Grey_witch

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #337 : Luni, 26 Aprilie 2010, 20:16 »
Da, decat singuratate in doi, mai bine singuratatea adevarata, de unul singur... e mai putin depressing, in opinia mea...
Bun-venit, Alex si la multi ani.
deci in concluzie singuratatea nu este ceva voit ci mai degraba ceva impus de anumite conjuncturi sau evenimente... dar ce ne facem atunci cand cineva atenteaza la singuratatea noastra si noi preferam acea singuratate in locul singuratatii in doi daca intelegeti ce vreau sa spun...
[/quot
Grey_witch

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #338 : Luni, 26 Aprilie 2010, 22:09 »
Mikyboy, poate esti prea obisnuit cu singuratatea ta (ma recunosc  :))!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #339 : Luni, 26 Aprilie 2010, 23:47 »
A fost ziua mea de nastere...am decis sa petrec cateva zile in Sibiu impreuna cu fetita mea. In drum spre casa am gasit in geanta de voiaj un ziar..cred ca Adevarul de seara.( Il luase cea mica dintr-un hipermarket. ) Pe prima pagina era un articol despre acest site. Asa v-am descoperit! Cer scuze nu am talent de narator....
Incerc sa va descopar, sa va cunosc.
O zi frumoasa !


La multi ani pt. tine si un pupic pt. fetita cea isteata care aduna ziare  :-* :-*

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #340 : Marți, 27 Aprilie 2010, 16:34 »
Mikyboy, poate esti prea obisnuit cu singuratatea ta (ma recunosc  :))!
crede-ma ca nu sunt deloc obisnuit ca nu am prea fost singur si cu atat mai mult nu am avut niciodata camera si intimitatea mea... o am acum la o varsta la care este cam tarziu... problema mea este ca sunt obisnuit sa daruiesc si sa fac pentru altii... si cand obiectul muncii lipseste...

silviu

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #341 : Marți, 27 Aprilie 2010, 18:13 »
nu am avut niciodata camera si intimitatea mea... o am acum la o varsta la care este cam tarziu...
priveste partea plina a paharului. mai bine mai tarziu decat niciodata.

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #342 : Marți, 27 Aprilie 2010, 18:22 »
Da, intr-adevar niciodata nu e prea tarziu! Nu stiu de ce, aici, la noi esti categorist "batrain" chiar si la varste mai tinere sau medii. Am vazut si oameni in varsta care stiu sa traiasca frumos.
E foarte frumos sa daruiesti, te simti bine si faci fericit pe cel care primeste. Uneori si un zambet face mult!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #343 : Marți, 27 Aprilie 2010, 19:03 »
"Nu stiu de ce, aici, la noi esti categorist "batrain" chiar si la varste mai tinere sau medii. "  spune cristaly...

nici eu nu stiu si nici nu inteleg!  :) dar o explicatie sau mai multe pot fi gasite. in primul rand as zice ca este vorba de educatie.  apoi a intervenit un fenomen, lipsa obiceiului de a trata, fie la lucru, fie in particular, cu persoane mai in varsta.  si de a le incadra intr-o anume patratica.  si mai ales la serviciu... plec de la exemplul personal pentru ca este mult mai usor sa aduc ceva in sprijinul acestei idei.  aici unde lucrez eu, marea majoritate o constituie tinerii, cu modernitatea lor, cu limbajul lor, cu cunostintele super mari in domeniul calculatoarelor. din analiza pe care am facut-o de-a lungul acestor 3 ani si ceva de cand sunt aici cu ei, din spusele lor am aflat ca multi dintre parinti nu stiu sa foloseasca calculatorul sau internetul. va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, ca pe o ofensa sau ceva asemanator. nu e vina lor, neavand acces la anumite lucruri, nu ai de unde sa la inveti.  la fel si in cazul lor... si atunci, prin comparatie, tendinta lor este sa creada ca orice alte persoane apropiate de varsta parintilor lor, sunt la fel.  imi venea sa rad la inceput, cand am intrat sa lucrez aici, ma priveau cu curiozitate si uneori chiar cu neincredere sau ironie.  si cand vedeau ca pot fi la fel ca ei, ca pot folosi aceleasi sisteme si uneori chiar mai bine decat ei, ramaneau asa, usor nedumeriti.  dar s-au obisnuit cu timpul.  si mi-am facut prieteni si printre ei, cu care mai iesim uenori in oras, sau la munte... dar personal, eu simt lipsa unor fiinte mai apropiate de varsta mea, un alt fel de dialog totusi... in schimb la firmele unde am lucrat inainte, personalul era de toate varstele si de la bun inceput se instaura un respect  fata de cei mai varsta.  si participam impreuna la tot felul de activitati, fara nici o deosebire, nici mirare, nici excludere pe nici un fel de motiv. si am avut parte de niste colegi minunati, de toate varstele.  cu timpul, si in romania se va ajunge la o stare de normalitate din acest punct de vedere; cand tinerii de acum vor mai creste si generatiile se vor mai amestec, in mod inevitabil.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Cristaly

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #344 : Marți, 27 Aprilie 2010, 19:37 »
Ayouni, bine te-am gasit!
Ma bucur ca exista acest forum, nu doar pentru ideea de socializare. Amici, cunostinte gasim si in jurul nostru dar ce te faci daca ei sunt altfel? Altfel, insemnand ca prefera sa stea ore in sir in casa sau izolati!
Daca ar fi dupa mine as vrea sa profit la maximum de tot ce inseamna lunile mai-iunie care mi se par cele mai frumoase. Aici, oamenii mai au un hooby comun: calatoriile, minivacante in alte locuri si asta e super! Prieteniile se leaga mai usor cand sunt pasiuni comune.
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.