Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481374 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline ema

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #30 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:16 »
Bun venit! Si cica nu e bine sa te uiti la televizor :-)
Pai mai eram noi aici daca nu vedeam stirea?

De data asta chiar a meritat sa ma uit la televizor!  :D :D :D

Lunaintrestele

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #31 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:24 »
Ma bucur ca mai sunt si altii care gandesc la fel ca mine si anume ca singuratatea poate fi si o alegere benevola si asumata! Ca independenta venita din" eu centrez eu dau cu capul! " si "eu comand , eu execut!" poate fi foarte placuta! Eu am avut norocul de a fi, de cand am iesit din scoala, o persoana independenta( in primul rand financiar) si astfel nu am fost nevoita sa fac nici un compromis care da imi ingradeasca acest mod de viata! Ma simt bine in pielea mea, sunt superocupata in timpul zile, dar seara... traiasca internetul! Intr-adevar acest forum este... altfel! Pe altele nu pot comunica fara substrat! Imi place sa "palavragesc", sa schimb idei, fara sa dau impresiaca, daca sunt singura, sunt in cautare de ceva! NU caut nimic! Doar moduri placute de a-mi petrece putinul timp liber pe care mi-l permit!

Apropo de independenta finaciara...eu sunt pe picioarele mele de la 19 ani. Si nu pentru ca nu au putut parintii sa ma sustina. Ci pentru ca am vrut eu sa-mi iau viata in maini, cum se spune. Citeam de curand despre mine (dupa mai multe analize pe plan metafizic) ca marea mea problema este tocmi aceasta independenta. Ca imi concentrez energia pe "a avea" si nu pe "a simti". Adica, caut sa-mi asigur stabilitatea emotionala prin bunuri materiale. Si am realizata ca asa este. Dupa fiecare despartire am facut cate o achizitie importanta sau o excursie extravaganta. Acum insa, caut sa-mi gasesc linistea interioara si sa vad exact ce vreau. Pentru moment, am renuntat la achizitii :-)

Golurile constientizate sau nu le umplem cu altceva in cazul tau cu bunuri materiale....si eu am trecut prin asta , dar am constatat ca nu tine mult nici asta.

sile43

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #32 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:36 »
Bun gasit. Nu pot da un raspuns la aceasta intrebare ptr ca eu cred ca exista mai multe tipuri de singuratati.

Lunaintrestele

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:38 »
Bun gasit. Nu pot da un raspuns la aceasta intrebare ptr ca eu cred ca exista mai multe tipuri de singuratati.

Bun venit.
Si eu cred ca sunt mai multe tipuri , asa cum e si iubirea.

Offline mihaela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #34 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:39 »
Asa de eliberata ma simt defiecare data cand constientizez cate un lucru despre mine! Parca avem creierul blocat pana atunci si nu puteam gandi altfel. Masinaria sata compleza, numita corpul uman, ne da indicii de fiecare data cand gresem ceva. Trebuie doar sa-l ascultam si sa indreptam greseala.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #35 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:42 »
Am auzit acum cativa ani despre un film si o carte care, dupa ce le-am vizionat si citit, mi-au schimbat radical viata! Sa nu credeti ca vreau sa fac reclama mascata! Daca intereseaza pe cineva si mai ales daca am voie sa dau linkul pe forum, va spun despre ce e vorba! Dupa se mi le-am insusit ca si stil de viata, mi-am raspuns si la intrebarea-titlu a acestui topic: de ce sunt singura si de ce am avut anumite evenimente neplacute in viata!

Offline mihaela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 20 Martie 2010, 23:48 »
Te referi la The secret?

carmentoma

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #37 : Duminică, 21 Martie 2010, 00:11 »
Da, Mihaela! La The Secret ma refer!


Offline daisy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #38 : Duminică, 21 Martie 2010, 00:52 »
Buna,

sunt novice si incantata de cum se prezinta site-ul :)

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #39 : Duminică, 21 Martie 2010, 07:56 »
Va doresc tuturor un bun venit si o primavara frumoasa !!! :)

Garantat aici nu veti fi singuri :)

Succes si o duminica minunata ! :)

Offline briana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #40 : Duminică, 21 Martie 2010, 08:44 »
   Buna dimineata tuturor si bine v-am gasit. Tocmai am aflat de comunitatea voastra si ma bucur ca existati. Legat de topic, e o intrebare la care am incercat de multe ori sa gasim un raspuns, atat eu cat si multe dintre prietenele sau colegele mele aflate in aceeasi situatie. Poate pentru ca ne place sa ne credem femei puternice, independente, motiv pentru care intimidam pe cei care ar vrea sa se apropie de noi. Apoi, nu stiu in ce masura ne-am dorit cu adevarat sa nu fim singure.

Offline raisa29

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 70
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #41 : Duminică, 21 Martie 2010, 08:46 »
De ce sunt singura?

Pentru ca asa a vrut cineva de sus.Nu stiu.Asteptsa vad ce imi rezerva viitorul.

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #42 : Duminică, 21 Martie 2010, 08:53 »
Neata @briana si bine ai venit :) !

interesant cum ai punctat "Poate pentru ca ne place sa ne credem femei puternice, independente" dar independenta, impresia de putere care ne-o creaza de multe ori, ne face sa simtim singuratatea si mai mult. independenta inseamna singuratate :)

Neata si tie @raisa29 si bine ai venit : !

Cel de Sus :) si da si poate. Viitorul nu-l vom cunoaste decat prin prezentul care-l avem si dorim. :)

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #43 : Duminică, 21 Martie 2010, 08:53 »
   Buna dimineata tuturor si bine v-am gasit. Tocmai am aflat de comunitatea voastra si ma bucur ca existati. Legat de topic, e o intrebare la care am incercat de multe ori sa gasim un raspuns, atat eu cat si multe dintre prietenele sau colegele mele aflate in aceeasi situatie. Poate pentru ca ne place sa ne credem femei puternice, independente, motiv pentru care intimidam pe cei care ar vrea sa se apropie de noi. Apoi, nu stiu in ce masura ne-am dorit cu adevarat sa nu fim singure.

Buna dimineata, ca bine zici Briana, si eu m-am intrebat de multe ori daca vreau cu adevarat sa schimb ceva. Inca nu stiu de ce ma tem mai mult, de singuratate sau de esec. Sper ca in aceasta comunitate sa-mi limpezesc gandurile, cu ajutorul vostru,

marcutza

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #44 : Duminică, 21 Martie 2010, 09:17 »
Niciodata nu m-am temut de singuratate, nu mi-a placut nici esecul dar am stiut sa pierd, cel putin pana acum :)

observ in general, o teama de singuratate. singuri nu suntem ca vrea cineva ci ca noi, poate, vrem sau nu reusim sa ne facem intelesi, poate ca ne e teama de esec asa cum spunea Catherinna :) sau si sau si sau ...:)