Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 481204 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

..illlidan..

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #465 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 20:29 »
Salutare tuturor... abia am aflat si eu de existenta acestei comunitati si am decis sa ma inscriu! Nu pot spune ca sunt chiar un om singur... doar inchis in mine si neinteles! O sa incerc sa va spun pe scurt povestea mea... Am tinut la cineva (o fata), de fapt am iubit-o si intr-o zii dupa 4 ani totul s-a terminat, si-a gasit pe altcineva, am incercat sa o fac sa inteleaga cat de mult o iubesc, fireste nu a dat rezultat, si de atunci m-am inchis destul de mult in mine. Pentru unii o chestie de genul este un moft, sincer pentru mine nu este, stiu ca sunt altii cu probleme mult mai mari decat ale mele, doar ca... Sper sa gasesc aici niste oameni ca sa ma inteleaga si cu care pot discuta liber, uneori iti este mai usor sa vorbesti cu un necunoscut...

luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #466 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 20:37 »
Salut, illlidan si bine ai venit in comunitatea noastra! Referitor la povestea ta, probabil ca despartirea de fata iubita te-a marcat foarte mult si datorita faptului ca nici nu ai gasit o persoana pe placul tau, ai ajuns, in cele din urma sa te inchizi in tine... Nu este bine, trebuie sa iesi din starea aceasta, sa cunosti persoane noi, sa comunici, sa te exteriorizezi, sa calatoresti, sa faci sport... Trebuie sa iti traiesti viata.

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #467 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 21:37 »
Salutare tuturor... abia am aflat si eu de existenta acestei comunitati si am decis sa ma inscriu! Nu pot spune ca sunt chiar un om singur... doar inchis in mine si neinteles! O sa incerc sa va spun pe scurt povestea mea... Am tinut la cineva (o fata), de fapt am iubit-o si intr-o zii dupa 4 ani totul s-a terminat, si-a gasit pe altcineva, am incercat sa o fac sa inteleaga cat de mult o iubesc, fireste nu a dat rezultat, si de atunci m-am inchis destul de mult in mine. Pentru unii o chestie de genul este un moft, sincer pentru mine nu este, stiu ca sunt altii cu probleme mult mai mari decat ale mele, doar ca... Sper sa gasesc aici niste oameni ca sa ma inteleaga si cu care pot discuta liber, uneori iti este mai usor sa vorbesti cu un necunoscut...
ia-o incet, trece, este o faza prin care am trecut si eu. dopa o perioada te vei deschide si vei trai iarasi. e fireasca reactia ta dupa cele intamplate. :)

..illlidan..

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #468 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 22:10 »
recunosc imi este destul de greu totusi a trecut ceva timp (aproximativ 1 an si jumatate)... si parca a fost ieri....

Offline calina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • just me
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #469 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 22:18 »
la mine 2 si sigura problema e prezentul, dar am avut cativa prieteni care au tras de mine. m-au facut sa vad greseslile mele, ale lui si m-au obligat sa merg inainte, sincer, nu m-am opus ;D
am ascultat melodia asta la nesfarsit 
<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>
  pana am fost de acord cu ea :)

..illlidan..

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #470 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 23:10 »
stiu cum e.... e acel ceva ce lipseste... si de mine trag ai mei... doar ca eu ma refugiez mai mult in munca si in jocuri pe pc...

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #471 : Vineri, 10 Septembrie 2010, 23:11 »
@illlidan: cati ani ai tu? :)

..illlidan..

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #472 : Sâmbătă, 11 Septembrie 2010, 00:01 »
22... stiu ca poate dramatizez dar totusi asta e situatia... stii cum se spune prima iubire nu se uita niciodata... si chiar nu se uita...dar iti lasa un gust destul de amar...

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #473 : Sâmbătă, 11 Septembrie 2010, 09:25 »
@..illlidan..: nu dramatizezi, nu gandi asa...fiecare iubire pierduta sau tradata doare cumplit, indiferent de varsta.. la tine insa varsta e un maaaaaaaaaaaaaaaaare atu ;)

si, in plus, este o zicala pe care de obicei batranii o spun in astfel de momente tinerilor, iar tinerii se enerveaza si cred ca sunt neintelesi cand o aud.. in orice caz, fiecaruia din cei mai "vechi" pe aici i s-a spus probabil la un moment dat de catre cineva mai trecut prin viata, si e foarte-foarte adevarata, oricat de putin ai crede tu acum, necajit cum esti, ca asa e.. iar zicerea suna asa:

"trece si asta" :D



PS aici, aproape toti cei care ne-am inscris am trecut macat o data prina asa ceva, asa ca poti sa te consideri in locul potrivit si langa oameni care te pot intelege mai bine si mai repede decat poate altii de prin alte locuri :)




Offline misulica62

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #474 : Sâmbătă, 11 Septembrie 2010, 11:08 »
Buna,
Poate ca unul din motivele singuratatii este ca nu avem suficienta rabdare: rabdare pentru a-l cunoaste suficient de bine pe cel colegul de birou sau vecinul de bloc sau tipul de la masa de langa noi din cafenea; rabdare pentru ca noul iubit sa ne cunoasca suficient de bine astfel incat sa stie ce ne deranjeaza si ce nu; rabdarea necesara pentru a lasa lucrurile sa mearga in ritmul normal...si ar mai fi un motiv la fel de important: nu prea mai stim sa zambaim si sa ne bucuram de micile placeri pe care viata de zi cu zi ni le ofera.
Sau poate ca aceste motive sunt doar ale mele:poate ca doar eu sunt tot timpul intr-o graba continua catre nicaieri si poate ca numai eu le vreau pe toate in secunda doi si poate doar eu vreau ca totul sa fie perfect de la prima intalnire....uitand eu nu sunt nici pe departe  "perfecta" .


luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #475 : Sâmbătă, 11 Septembrie 2010, 14:49 »
Bine ai venit, misulica62! Apreciez sinceritatea ta si curajul tau de a discuta deschis aici, pe forum! Eu zic ca timpul le rezolva pe toate, dar trebuie si noi sa avem vointa necesara si puterea sufleteasca sa ne apropiem de cei de langa noi cu incredere, cu rabdare (cum bine zici) si de cele mai multe ori, cu toleranta.

adria

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #476 : Vineri, 17 Septembrie 2010, 20:39 »
buna, misulica!
alunga singuratatea si vino in real cu noi
in sc sunt atatea persoane minunate!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #477 : Luni, 20 Septembrie 2010, 22:15 »
De ce suntem singuri? Pentru ca am avut prea multe dezamagiri. Poate pentru ca am plans de prea multe ori. Pentru ca oamenii sunt ori de luat ori de lasat. Sa incerci sa  schimbi oamenii este practic imposibil.

adria

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #478 : Marți, 21 Septembrie 2010, 20:09 »
lucia, unii dintre noi sunt singuri pentru ca asa a vrut dumnezeu
si mai este si destinul omului

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Jurnalul incepatorului - De ce suntem singuri ?!
« Răspuns #479 : Miercuri, 22 Septembrie 2010, 02:32 »
De ce oare dam vina pe Dumnezeu sau pe Diavol pentru ce ni se intimpla sau nu ni se intimpla?
Cred ca tot ce ni se intimpla este o consecinta a alegerilor facute constient sau inconstient. Alegeri facute de noi sau de altii dar care au impact si asupra noastra. Cu totii suntem interconectati unii cu altii si ne influentam reciproc chiar daca nu constientizam aceste lucruri. Totul are cauza si efect. Iar ceea ce numesc unii Dumnezeu supervizeaza marile evenimente de pe scena universului. Nu se ocupa cu detalii minore cum ar fi cine ramine singur si cine nu, ori cine cu cine se casatoreste sau se insoteste. Dumnezeu ne-a lasat mai multa libertate si putere de decizie asupra vietilor noastre decit ne lasam noi insine. Si am impresia ca omul e un pic speriat de aceasta libertate, preferind sa creada ca aproape totul i se intimpla datorita lui Dumnezeu. E greu sa decizi chiar si asupra propriei vieti, nu-i asa? Sau poate asta e cel mai greu :)

Sgur, asta e doar parerea mea :)